oral radiology ,principles and interpretationgums.ac.ir/upload/modules/contents/asset33/tareh...
TRANSCRIPT
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
موضوع درس: تكنيك نيمساز 8 ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري 1طرح درس جلسه شماره:
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي با تكنيك نيمساز (اصول اوليه)
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا) از تدريس
نحوه ارائه درس
روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجوزمان
(دقيقه)
يك ساعت پروژكتور،كامپيوتر،اساليد استاد+دانشجو دانش شناختي % صحت بيان كند.100*تقسيم بندي تكنيك هاي داخل دهاني را با تقسيم بندي تكنيك هاي داخل دهاني
ادراك شناختي % صحت بيان كند.100*اصول كلي تهيه تكنيك نيمساز را با اصول تكنيك نيمساز
سخنراني برنامه ريزي
شده(پرسش و پاسخ)
آزمون شفاهي پايان كالس
ادراك و فهم شناختي *اصول كلي تهيه تصوير را در اين تكنيك با شكل هندسي استنتاج كند.
دانش شناختي *چهار مزيت و چهار معايب تكنيك نيمساز را بيان كند.
% 100*مفاهيم زاويه عمودي- زاويه افقي و نقطه ورود اشعه را با
صحت تعريف كند. دانش شناختي
*تأثير تغييرات زاويه عمودي و زاويه افقي را در شكل تصوير
راديوگرافي پيش بيني كند. ادراك و فهم شناختي
عرصه آموزش:كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology ,Principles and Interpretation 2014منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
موضوع درس: اصول اوليه تكنيك داخل دهاني و تكنيك داخل دهاني نيمساز 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري 2طرح درس جلسه شماره:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با تكنيك داخل دهاني نيسماز (نحوه تهيه و محدوديتهاي آن)
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: فعاليت هاي روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا) بعد از تدريس
زمان (دقيقه)
تهيه تكنيك نيمساز*با صددر صد اطمينان نحوه انتخاب فيلم را براي دندانهاي قدامي و خلفي بيان
كند. دانش شناختي
سخنراني برنامه ريزي
شده(پرسش و پاسخ)
استاد+دانشجوپاورپوينت- لپ تاپ-
پروژكتور يك ساعت
آزمون شفاهي پايان كالس
* نحوة تنظيم سر بيمار،قرار دادن فيلم در دهان،نحوه تنظيم مسير اشعه(تيوب اشعه) و ميزان زاويه عمودي و افقي را دندان به دندان در هر فك شرح دهد.
ادراك شناختي
ادراك شناختي *موارد اشكال در تهيه راديوگرافي پري اپيكال را بيان كند.
ادراك و شناختي *نحوة رفع اشكال در تهيه راديوگرافيهاي نيمساز را تشريح كند. فهم
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology ,Principles and Interpretation 2014منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 4 و3شماره:
عنوان درس: راديولوژي دو نظري
تعداد واحد: 1
و تشخيص پوسيدگي BWموضوع درس: تكنيك 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با تكنيك بايت وينگ و تشخيص پوسيدگي
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت هاي فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: بعد از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود
استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطهروش ها-رسانه-
وسيلهزمان
(دقيقه)
تقسيم بندي تكنيك بايت
وينگ را با صددرصد اطمينان بيان BW*انواع تكنيك
كند. دانش شناختي
-ذكر نام خداوند1
. حضور و احوالپرسيغياب . بررسی
وضعيت روانی و عاطفی کالس
- آماده سازی و 2ايجاد انگيزه در
دانشجويان
- ارائه درس 3جديد/ارزشيابی
تشخيصی( سنجش آغازين) سخنرانی
برنامه ريزی شده به صورت پرسش و
پاسخ
-تدريس هدف های 4 رفتاری جديد
- ارزشيابی تکوينی 5 برای هدف (حد تسلط)
-جمع بندی پايان 6 درس
- ارزشيابی پايان 7 درس
- تعيين فعاليت های 8
استاد و دانشجواساليد پاورپوينت- لپ
تاپ و پروژكتور
2 ساعت(هر
1جلسه ساعت)
ارزشيابي شفاهي ( در كالس درس)
ارزشيابي كتبي به صورت
سواالت چهارگزينه
) MCQاي( در پايان ترم
تکميلی دانشجويان
اصول تكنيك بايت
)BWوينگ( را با صددرصد BW*اصول كلي تهيه تكنيك
صحت بيان كند. دانش شناختي
*مفاهيم زاويه عمودي افقي و نقطه ورود اشعه
را با صددرصد صحت بيان كند. دانش شناختي
*تأثير تغييرات زاويه عمودي و زاويه افقي را
برشكل تصوير راديوگرافي پيش بيني كند.ادراك و شناختي
فهم
تشخيص پوسيدگي% 80*نماي راديوگرافي انواع پوسيدگي را با
اطمينان بيان كند. دانش شناختي
تهيه تكنيك بايت وينگ*با صددرصد اطمينان نحوه تنظيم و آماده سازي
پره مولر و مولر BWفيلم را براي تهيه تصاوير بيان كند.
ادراك شناختي
استاد+دانشجو
(سخنراني + پرسش و پاسخ)
پروژكتور،كامپيوتر ، اساليد
)powerpoint(
*نحوه تنظيم سر بيمار، قرار دادن فيلم در
و مولر BWدهان،نحوه تنظيم مسير اشعه را براي % اطمينان شرح دهد.100را با
ادراك شناختي
% اطمينان 100 را با BW*خطاهاي تهيه تصوير
بيان كند. دانش شناختي
ادراك و شناختي را تشريح كند.BW*نحوه رفع اشكال در تهيه فهم
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: 2013 / كتاب اريك ويت 2014منابع: كتاب وايت فارو
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
موضوع درس: اصول تكنيك موازي 8ترم: دندانپزشكي رشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري 5طرح درس جلسه شماره:
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با اصول و نحوه تهيه تكنيك موازي
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد از
طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا) تدريسنحوه ارائه
درس روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجو
زمان (دقيقه)
آشنايي با اصول تكنيك موازي% صحت 100*مراحل عمومي تهيه يك راديوگرافي داخل دهاني را با
توضيح دهد. دانش شناختي
استاد+دانشجو
(سخنراني برنامه ريزي شده + پرسش و پاسخ)
0لپ تاپ، ويدئو پروجكشن، اساليد پاورپوينت)
يك ساعت
ارزشيابي شفاهي ( در
كالس درس)
ارزشيابي كتبي به صورت سواالت
چهارگزينه ) MCQاي(
در پايان ترم
*اصول اساسي تكنيك موازي را براي هركدام از دندانها (قدامي وخلفي)
% صحت)100به تفكيك شرح دهد.(با ادراك شناختي
-ذكر نام 1 خداوند
. احوالپرسيحضور و غياب
. بررسی وضعيت روانی و عاطفی کالس
- آماده سازی 2
و ايجاد انگيزه در دانشجويان
- ارائه درس 3جديد/ارزشيابی
تشخيصی( سنجش آغازين)
-تدريس هدف 4های رفتاری
جديد
- ارزشيابی 5تکوينی برای
هدف (حد تسلط)
-جمع بندی 6 پايان درس
- ارزشيابی 7 پايان درس
- تعيين 8فعاليت های
تکميلی دانشجويان
مورد از مزايا و 2*تكنيك نيمساز و موازي را با هم مقايسه كرده و حداقل
% صحت)100معايب آنها را ذكر كند.(با تجزه و تحليل شناختي
% 80*محدوديت هاي انجام تكنيك موازي و روشهاي اصالح آنها را با
صحت شرح دهد. تجزيه و تحليل شناختي
آشنايي با انواع فيلم نگهدارنده ها% 100*علت لزوم استفاده از فيلم نگهدارنده ها را در تكنيك موازي با
صحت شرح دهد. ادراك شناختي
دانش شناختي % صحت بيان كند.90*انواع فيلم نگهدارنده هارا با
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: 2013 / كتاب اريك ويت 2014منابع: كتاب وايت فارو
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي فرم طرح روزانه
موضوع درس: راديوگرافي اكلوزال و تكنيك هاي لوكاليزاسيون 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس:راديولوژي دو نظري 6طرح درس جلسه شماره:
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با راديوگرافي هاي اكلوزال و لوكاليزاسيون
فعاليت هاي فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: بعد از زمان (دقيقه) روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا) تدريس
دانش شناختي مورد).4*موارد تجويز راديوگرافي اكلوزال را بيان كند (حداقل اصول اوليه تهيه راديوگرافي اكلوزالسخنراني برنامه
ريزي شده (پرسش و پاسخ)
استاد و دانشجوكامپيوتر-اساليد
پاورپوينت-پروژكتور يك ساعت يك ساعت
دانش شناختي % صحت بيان كند.100*انواع تكنيك هاي اكلوزال ماگزيالو منديبل را با
ادراك شناختي % صحت توضيح دهد.100*تنظيم سر بيمار را با نحوه اجرا ي تكنيك اكلوزال
ادراك شناختي % صحت توضيح دهد.100*طرز قرار دادن فيلم را با
ادراك شناختي *نحوه تنظيم تيوب اشعه ايكس را در هر تكنيك بطور كامل بيان كند.
دانش شناختي % صحت توضيح دهد.100*هدف از انجام تكنيك هاي لوكاليزاسيون را با اصول اوليه تكنيك لوكاليزاسيون
دانش شناختي % صحت توضيح دهد.60*انواع تكنيك هاي لوكاليزاسيون را با
دانش شناختي مورد).4% صحت بيان كند (حداقل 80*موارد كاربرد اين تكنيك ها را با
كاربرد شناختي % صحت توضيح دهد.70 را با SLOB*چگونگي انجام تكنيك لوكاليزاسيون نحوه اجرا تكنيك
% 70*چگونگي انجام تكنيك لوكاليزاسيون با استفاده از دو فيلم عمود برهم را با
صحت توضيح دهد. كاربرد شناختي
*چگونه انجام لوكاليزاسيون دندان نهفته يا دندان اضافه را با استفاده از فيلم
% صحت توضيح دهد.50اكلوزال و پانوراميك را با كاربرد شناختي
كامپيوتر-اساليد و ارائه caseپروژكتور-
ارزشيابي شناختي مطرح شده در كالس باشد.Case *قادر به لوكاليزاسيون دندان نهفته در
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology ,Principles and Interpretation 2014 : :منابع
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1 « تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
موضوع درس: لند مارك هاي آناتوميك راديوگرافي داخل دهاني 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس:راديولوژي دو نظري 8و7طرح درس جلسه شماره:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با لندمارك هاي آناتوميك داخل دهاني
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت هاي فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: بعد از طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا) تدريس
نحوه ارائه درس
زمان (دقيقه) روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجو
ادراك شناختي *نماي راديوگرافيك دندان و ساختمانهاي ساپورت كننده را توضيح دهد. لندمارك هاي آناتوميك داخل دهاني
سخنراني برنامه ريزي شده(پرسش
و پاسخ)
استاد و دانشجواساليد پاورپوينت- لپ
تاپ- پروژكتور ساعته1دو جلسه
آزمون شفاهي پايان
كالس
ادراك شناختي *نماي راديوگرافيك لندمارك هاي آناتوميك منديبل را شرح د هد.
ادراك شناختي *نماي راديوگرافيك و لندمارك هاي آناتوميك ماگزيال را توصيف كند.
ادراك شناختي *ويژگيهاي راديوگرافيك انواع ترميم ها را فهرست كند.
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology ,Principles and Interpretation 2014منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 10و9شماره:
موضوع درس: اصول اوليه راديوگرافي پانوراميك 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با اصول كلي راديوگرافي پانوراميك
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد
از تدريس
استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا)روش ها-رسانه-
وسيله
زمان (دقيقه
(
دانش شناختي *پنج انديكاسيون استفاده از تكنيك پانوراميك را با صددرصد اطمينان بيان كند. انديكاسيون راديوگرافي پانوراميك
-ذكر نام خداوند1
. حضور و احوالپرسيغياب . بررسی
وضعيت روانی و عاطفی کالس
- آماده سازی و ايجاد 2 انگيزه در دانشجويان
- ارائه درس 3جديد/ارزشيابی
تشخيصی( سنجش آغازين)
-تدريس هدف های 4 رفتاری جديد
- ارزشيابی تکوينی 5 برای هدف (حد تسلط)
-جمع بندی پايان 6 درس
استادو مواردي هم
دانشجو(پرسش و پاسخ)
اساليد،پروژكتور،كا مپيوتر
2 ساعت(هر
جلسه يك
ساعت)
ارزشيابي
شفاهي ( در
كالس درس)
ارزشيابي كتبي
به صورت سواالت چهارگز
طرح درس جلسه 10و9شماره:
موضوع درس: اصول اوليه راديوگرافي پانوراميك 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با اصول كلي راديوگرافي پانوراميك
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد
از تدريس
استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا)روش ها-رسانه-
وسيله
زمان (دقيقه
(
- ارزشيابی پايان 7 درس
- تعيين فعاليت های 8 تکميلی دانشجويان
ينه اي(
MCQ ) در پايان
ترم
ادراك شناختي *نحوه تهيه تصوير پانوراميك را با صددرصد اطمينان شرح دهد. اصول تهيه راديوگرافي پانوراميك
% اطمينان آنرا با ساير تكنيك هاي خارج 50*بر اساس نحوه تهيه تصوير پانوراميك بتواند با
دهاني مقايسه كند. تجزيه و تحليل شناختي
ادراك شناختي *مفاهيم مركز چرخش ،فوكال اسپات مؤثر را با صددرصد اطمينان شرح دهد.
*براساس اصول تهيه تصوير عامل مؤثر در ايفاي عمودي وافقي تصوير پانوراميك را استنتاج
نمايد. ادراك و فهم شناختي
ادراك شناختي *موقعيت فيلم منبع اشعه و نحوه حركت آنها نسبت به يكديگر را شرح دهد.
ادراك شناختي *مفاهيم اليه تصويري را با صددرصد اطمينان شرح دهد.
تجزيه و تحليل شناختي *تغييرات در اندازه وفرم جسم را بنابر موقعيت آن در ارايه تصويري استنتاج نمايد .
طرح درس جلسه 10و9شماره:
موضوع درس: اصول اوليه راديوگرافي پانوراميك 8ترم: دندانپزشكيرشته تحصيلي: 1تعداد واحد: عنوان درس: راديولوژي دو نظري
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي: اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با اصول كلي راديوگرافي پانوراميك
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد
از تدريس
استاد+دانشجو نحوه ارائه درس طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود رئوس مطالب (تحليل محتوا)روش ها-رسانه-
وسيله
زمان (دقيقه
(
ادراك و فهم شناختي *عوامل مؤثر بر پهناي اليه تصويري را بيان كند و تفضيل دهد.
ادراك شناختي را شرح دهد.ghost*تصاوير حقيقي، دوبل و
كاربرد شناختي *بنابر موقعيت آناتوميكي هر لندمارك پيش بيني كند كه چه نوع تصويري ايجاد خواهد شد.
*از هر كدام از تصاوير حقيقي،دوبل و گوست سه مورد لندمارك آناتوميك مثال بزند.
ادراك و فهم شناختي
تجزيه و تحليل شناختي *علت خروج گوشواره و گردن بند را قبل از تهيه تصوير پانوراميك تفسير كند.
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology, Principles and Interpretation 2014/ Lang Land Lang Lais 2002منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 11شماره:
عنوان درس:راديولوژي دو نظري
تعداد 1واحد:
رشته تحصيلي: دندانپزشكي
موضوع درس: لند مارك هاي پانوراميك 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با لندمارك هاي پانوراميك
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد
از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود
طبقه حيطهنحوه ارائه
درس زمان (دقيقه) روش ها-رسانه- وسيله استاد+دانشجو
لندمارك هاي پانوراميك*نماي راديوگرافيك لندمارك هاي آناتوميك منديبل را
%صحت توضيح دهد.100با ادراك شناختي
سخنراني برنامه ريزي شده(پرسش
و پاسخ)
كامپيوتر،پروژكتور،اساليد استاد+دانشجو 1يك جلسه
ساعته
آزمون شفاهي
پايان كالس
*نماي راديوگرافيك لندمارك هاي آناتوميك ماگزيال
% صحت توضيح دهد.100را با شناختي
ادراك
*نماي راديوگرافيك راههاي هوايي قابل مشاهده در
% صحت تشخيص دهد. 80تصوير پانوراميك با شناختي
ادراك
*نماي راديوگرافيك و محل هر يك از بافتهاي ترم % صحت 80قابل مشاهده در تصوير پانوراميك را با
ادراك شناختي
تشخيص دهد.
% 60*تصاوير گوست را از تصاوير لندمارك هاي (با
صحت)آناتوميك افتراق دهد.
تجزيه شناختيو
تحليل
*تصاوير حقيقي دوتايي لندمارك هاي آناتوميك
% صحت توصيف كند.70مربوطه را با شناختي
ادراك
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Lang Land Lang Lais 2002منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 12شماره:
عنوان درس:راديولوژي دو نظري
تعداد 1واحد :
رشته تحصيلي: دندانپزشكي
موضوع درس: خطاهاي پانوراميك 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با خطاهاي پانوراميك
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد
از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود
طبقه حيطهنحوه ارائه
درس استاد+دانشجو
روش ها-رسانه- وسيله
زمان (دقيقه)
خطاهاي پانوراميك*حداقل چهار خطاي تصويري ناشي از پوزيشن نامناسب بيمار
را شرح دهد.سخنراني دانش شناختي
برنامه ريزي كامپيوتر،اساليد،پروژكتور استاد و دانشجو
يك ساعت
آزمون شفاهي
شده (پرسش و
پاسخ)
پايان كالس
*حداقل سه مورد از خطاهاي تصويري مربوط به تاريكخانه را
فهرست كند. شناختي
دانش
*علت باريك شدن دندانهاي قدامي و سوپرايمپوزيشن ستون
% صحت بيان كند.70مهره روي راموس را با شناختي
ادراك
ادراك شناختي % صحت را توضيح دهد.70*برخي از فوائد خطاي تكنيكي با
*علت پهن تر شدن عرض راموس و دندانها در يك قسمت
% صحت توضيح دهد.70تصوير را با شناختي
ادراك
*علت بيرون زدن كنديل ها از لبه بااليي و طرفي فيلم را
% صحت)70جداگانه توضيح دهد.(با شناختي
ادراك
*تشديد تصوير گوست ستون مهره را با خطاي تكنيكي مربوطه
ارتباط دهد.
تجزيه شناختيو
تحليل
*داليل احتمالي عدم هم سطح بودن كنديل ها در تصوير را
توضيح دهد.
تجزيه شناختيو
تحليل
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Lang Land Lang Lais 2002 منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 13شماره:
عنوان درس:راديولوژي دو نظري
تعداد 1واحد:
رشته تحصيلي: دندانپزشكي
1موضوع درس: راديوگرافي هاي خارج دهاني 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با راديوگرافي هاي خارج دهاني
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد از
تدريسرئوس مطالب (تحليل
محتوا)هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد
بود طبقه حيطه
نحوه ارائه درس
استاد+دانشجوروش ها-رسانه-
وسيلهزمان
(دقيقه)
راديوگرافي لترال اسكال و
لترال سفالومتري دانش شناختي % صحت بيان كند.60*تنظيم سر بيمار را با
سخنراني برنامه ريزي
شده(پرسش و پاسخ)
استاد و دانشجوكامپيوتر-پروژكتور-
اساليديك
ساعت
آزمون شفاهي
پايان كالس
مورد از كاربردهاي راديوگرافي لترال اسكال و 3*حداقل
سفالومتري را بيان كند. شناختي
دانش
% صحت بيان 60*نرمال لندمارك هاي اين راديوگرافي را با
كند. شناختي
دانش
% 70*تفاوت راديوگرافي لترال سفالومتري و لترال اسكال را با
صحت بيان كند.تجزيه و شناختي
تحليل
دانش شناختي % صحت بيان كند. 60*تنظيم سر بيمار را با راديوگرافي خلفي قدامي
اسكال و سفالومتري
دانش شناختي مورد از كاربردهاي اين راديوگرافي را بيان كند. 2*حداقل
*نرمال لندمارك هاي راديوگرافي خلفي قدامي اسكال را با
% صحت بيان كند. 60 شناختي
دانش
راديوگرافي واترز و
كالدول% صحت 60*موقعيت سر بيمار را در اين راديوگرافي هاي با
بيان كند.
شناختي دانش
% صحت بيان 80*دو مورد از كاربردهاي اين راديوگرافي را با
كند. شناختي
دانش
% صحت (حداقل 60*تفاوت راديوگرافي واترز و كالدول را با
مورد) بيان كند. 2تجزيه و شناختي
تحليل
% صحت بيان 60*نرمال لند مارك هاي اين راديوگرافي ها را با
كند. شناختي
دانش
Oral radiology, Principles and Interpretation 2014/ Eric Whaiteمنابع: ]
2013 كالس درس:عرصه آموزش تاريخ تنظيم:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه 14شماره:
2عنوان درس:راديولوژي نظري
تعداد 1واحد:
رشته تحصيلي: دندانپزشكي
2موضوع درس: راديوگرافي هاي خارج دهاني 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با راديوگرافي هاي خارج دهاني
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: فعاليت
هاي بعد از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بودنحوه ارائه
درس استاد+دانشجو
روش ها-رسانه- وسيله
زمان (دقيقه)
راديوگرافي ساب
منتوورتكس دانش شناختي % صحت بيان كند.60*تنظيم سر بيمار را با
سخنراني برنامه ريزي
شده(پرسش و پاسخ)
استاد و دانشجو
اساليد پاورپوينت- لپ تاپ -
پروكتور
يك ساعتآزمون شفاهي
پايان كالس
% صحت 70*حداقل دو مورد از كاربردهاي اين راديوگرافي را با
بيان كند. دانش شناختي
% 60*نرمال لندمارك هاي راديوگرافيك اين راديوگرافي را با
صحت بيان كند. دانش شناختي
دانش شناختي % صحت بيان كند. 60*تنظيم سر بيمار را با راديوگرافي تاون معكوس
% صحت بيان 70 مورد از كاربردهاي اين راديوگرافي را با2*حداقل
كند. دانش شناختي
% 60*نرمال لند مارك هاي راديوگرافيك اين راديوگرافي را با
صحت بيان كند. دانش شناختي
راديوگرافي لترال ابليك منديبلبادي وراموس
% 80*چگونگي موقعيت سر بيمار،كاست و تيوب اشعه ايكس را با صحت بيان كند.
ادراك شناختي
% صحت بيان 80 مورد) را با 2*كاربردهاي اين دو تكنيك (حداقل
كند. دانش شناختي
% صحت 70*نرمال لندمارك هاي آناتوميك اين دو راديوگرافي را با
بيان كند. دانش شناختي
دانش شناختي % صحت بيان كند. 80*اصول توموگرافي معمولي را با توموگرافي معمولي
% صحت ذكر 80 مورد از كاربردهاي اين تكنيك را با 2*حداقل
كند. دانش شناختي
% صحت بيان 70مورد) را با 3*انواع توموگرافي معمولي (حداقل
كند. دانش شناختي
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral radiology, Principles and Interpretation 2014/ Eric Whaite 2013 منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه شماره: 15
عنوان درس:راديولوژي دو نظريتعداد 1واحد:
رشته تحصيلي: دندانپزشكي
موضوع درس: تكنيكهاي تصويربرداري مفصل گيجگاهي- فكي 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با تكنيكهاي تصويربرداري مفصل گيجگاهي- فكي
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بود
طبقه حيطهنحوه ارائه
درس استاد+دانشجو
روش ها-رسانه- وسيله
زمان (دقيقه)
آشنايي با آناتومي
راديوگرافيك مفصل
گيجگاهي- فكي
% صحت 100 فكي را با –*آناتومي مفصل گيجگاهي تشريح كند.
دانش شناختي
سخنراني برنامه ريزي شده(پرسش
و پاسخ)
استاد+دانشجولپ تاپ،
ويدئوپروجكشن، اساليد
يك ساعت
آزمون شفاهي
پايان كالس
*روابط اجزا مفصل گيجگاهي- فكي و نحوه حركت كنديل
و نحوه قرار گيري هر كدام اين اجزا را هنگام تحركت % صحت توضيح دهد.80كنديل با رسم شكل با
شناختيتجزيه و
تحليل
آشنايي با تكنيكهاي
TMJتصويربردار مفصل
% 100 را با TMJ*مواردكاربرد تصويربرداري تشخيصي صحت بيان كند.
شناختي دانش
را نام برده و كاربرد TMJ*انواع تكنيكهاي تصويربرداري
% صحت). 100هر كدام را ذكر كند( با شناختي
دانش
*نحوه تهيه راديوگرافيهاي پانوراميك، ترانس كرانيال، ترانس
% 90 و ريورس تاون را با SMVفارنژيال ،ترانس اربيتال و صحت توضيح دهد.
شناختي ادراك
*انديكاسيون هر كدام از تكنيكهاي تصويربرداري را با
% صحت شرح دهد.100 شناختي
دانش
كالس درس عرصه آموزش: تاريخ تنظيم: Oral Radiology, Principles and Interpretation 2014منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه شماره: 16
عنوان درس: راديولوژي دو نظري
1تعداد واحد: رشته تحصيلي:
دندانپزشكي موضوع درس: راديوگرافي ديجيتال 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با راديوگرافي ديجيتال داخل دهاني
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: هاي بعد از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بودنحوه ارائه
درس استاد+دانشجو
روش ها- رسانه- وسيله
زمان (دقيقه)
اصول كلي سيستم ديجيتال % 80*مزايا و معايب سيستم ديجيتال نسبت به سيستم معمولي را با
مورد درهر كدام) توضيح دهد.3صحت (حداقل دانش شناختي
سخنراني برنامه ريزي شده (پرسش و
پاسخ)
استاد و دانشجواساليد
پاورپوينت- لپ تاپ- پروژكتور
2 ساعت(هر جلسه يك
ساعت)
آزمون شفاهي
پايان كالس
*نيازمندي هاي تهيه يك تصوير ديجيتال به روش
% صحت بيان كند.100) را با directمستقيم( دانش شناختي
% صحت بيان 80*انواع دتكتورهاي سيستم ديجيتال را با
كند(چهارنوع). دانش شناختي
ساختار وچگونگي تشكيل
تصوير توسط سنسورهاي
ديجيتال
*ساختار داخلي هر يك از سنسورهاي ديجيتال شامل CCD،CMOS،PSP صحت بيان كند. 70را با %
ادراك شناختي
*چگونگي تشكيل تصوير راديوگرافي در مورد هر يك از سنسورها
% صحت بيان كند.60را با ادراك شناختي
خصوصيات سنسورهاي
ديجيتال
*خصوصيات سنسورهاي ديجيتال شامل كنتراست، رزلوشن % صحت توضيح 60فضايي،دامنه تصوير و حساسيت دتكتور را با
دهد. ادراك شناختي
پردازش تصوير ديجيتال% صحت بيان 50*اصول اوليه پردازش تصوير در اين تكنيك را با
كند. دانش شناختي
مالحظات باليني مورد از مالحظات باليني در مورد كاربرد سنسورهاي 4*حداقل
% صحت بيان كند.60ديجيتال را با ادراك شناختي
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology, Principles and Interpretation 2014 منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3
دانشگاه علوم پزشكي گيالن- معاونت آموزشي- مديريت مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
فرم طرح روزانه
طرح درس جلسه شماره: 17
عنوان درس: راديولوژي دو نظري
1تعداد واحد: رشته تحصيلي:
دندانپزشكي CBCT,MRIموضوع درس: تكنيكهاي پيشرفته 8ترم:
اهداف كلي: آشنايي دانشجويان با تكنيكهاي CBCT,MRIپيشرفته
گروه راديولوژي فك و صورتتدوين كننده: راديولوژي فك و صورتگروه آموزشي:
فعاليت هاي فعاليت هاي حين تدريس فعاليت هاي قبل از تدريس: بعد از تدريس
رئوس مطالب (تحليل محتوا)
طبقه حيطه هدف هاي رفتاري:فراگير پس از پايان درس قادر خواهد بودنحوه ارائه
درس استاد+دانشجو
روش ها- رسانه- وسيله
زمان (دقيقه)
CBCTتاريخچه درصد صحت توضيح 80 را با CBCT*مختصري از تاريخچه
دهد.
شناختي
دانش
سخنراني برنامه ريزي شده (پرسش و
پاسخ)
استاد و دانشجواساليد
پاورپوينت- لپ تاپ- پروژكتور
يك جلسه يك ساعته
آزمون شفاهي پايان كالس و
آزمون كتبي پايان ترم به
MCQصورت
CBCT و CTمقليسه درصد صحت 80 را با CBCT و CT*اجزاي تشكيل دهنده
باهم مقايسه كند. شناختي
تجزيه و
تحليل
درصد صحت باهم 80 را با CBCT و CT*نحوه تشكيل تصوير
مقايسه كند. شناختي
تجزيه و
تحليل
اجزاي تشكيل
CBCTدهنده دانش شناختي درصد صحت بيان كند. 70 را با CBCT*ساختار
درصد صحت توضيح 50 را با CBCT*نقش هر يك از اجزاي
دهد. ادراك شناختي
نحوه تشكيل تصوير CBCT
درصد صحت بيان كند.80 را با CBCT*مراحل تشكيل تصوير
را به 3Dو کرونال و کراس سکشنال و *انواع تصاوير (اگزيال درستی شناسايی کند.
شناختي
شناختي
ادراك
ادراك
انديكاسيون استفاده از CBCT
را در ناحيه فك و CBCT مورد از موارد استفاده از 6*حداقل صورت بيان كند.
شناختي
دانش
CBCTمزايا و معايب
اجزاي ميدان مغناطيسي
نحوه تشكيل تصاوير مغناطيسي
T2و T1تعاريف تصاوير
درصد 80 را با CBCT مورد از مزاياي استفاده از 4*حداقل صحت بيان كند.
Diple درصد صحت توضيح دهد.80 هاي مغناطيسي را با
درصد صحت توضيح دهد.70ميدان مغناطيسي خارجي را با
Resonance درصد صحت توضيح دهد.80 را با
Percision درصد صحت توضيح دهد.60 را با
Larmor frequency درصد صحت توضيح دهد.60 را با
درصد صحت شرح 80مراحل تشكيل سيگنال مغناطيسي را با دهد.
درصد صحت شرح دهد.70 را با T2 و T1تصاوير
درصد صحت 100 شكل تصاوير هيپوسيگنال و هيپرسيگنال را با شرح دهد.
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
شناختي
دانش
ادراك
ادراك
ادراك
ادراك
ادراك
ادراك
ادراك
ادراك
عرصه آموزش: كالس درس تاريخ تنظيم: Oral Radiology, Principles and Interpretation 2014 منابع:
ها، دروني شدن ارزش ها»ارزش « دريافت، واكنش، ارزشگذاري، سازماندهي حيطه عاطفي(نگرشي و ...)- 2«دانش، اداراك، كاربرد، تجزيه و تحليل، تركيب، ارزشيابي» -حيطه شناختي1
« تقليد، اجراي مستقل، دقت و سرعت، هماهنگي حركات، عادي شدن-حيطه روان حركتي3