p14
DESCRIPTION
prezentacija iz predmeta projektovanje konstrukcija i građevinaTRANSCRIPT
-
UNIVERZITET U SARAJEVU GRAEVINSKI FAKULTET ODSJEK ZA KONSTRUKCIJE
PROJEKTOVANJE GRAEVINA I KONSTRUKCIJA
Prof. Fadil Biberki dipl.ing.gra. Studenti: aluk Jasmin Neimarlija Rusmir
-
ZADATAK br. 14 Za poslovnu zgradu priblinih tlocrtnih dimenzija 30 X 75 m, spratnosti P+ 4
(potrebni slobodni prostori bez stubova minimalnih dimenzija oko 7,5 X 10 m, svijetle spratne visine min. 4,5 m), treba dati mogunosti rjeenja betonske konstrukcije koja se sastoji od montane skeletne konstrukcije s elementima za ukruenje, izvedenim na samom mjestu - uz komentar i odgovarojue skice (tlocrt - shema konstrukcije i popreni presjek):
raspored i pribline dimenzije vertikalnih nosivih elemenata sistem stropne i krovne konstrukcije s priblinim dimenzijama konstrukcijskih
elemenata sistem temeljnih konstrukcija s priblinim dimenzijama pod pretpostavkom da
je dop tla.= 350 kN/m2 kratak opis prijenosa vertikalnih i horizontalnih optereenja od mjesta
nastajanja do temelja.
Primjedba 1: Za potrebnu povrinu stubova vrijedi priblina formula: Ast.pot. (cm2) = 10A (m2) Primjedba 2: Za potrebnu povrinu temelja vrijedi priblina formula: Atem.pot. (m
2) = 14 A (m2) n/ dop. tla. gdje je: A = povrina dijela stropa s kojeg se optereenje prenosi na stub, odnosno odgovarajuci temelj; n = broj etaa. Primjedba 3: Zbog velikih optereenja vitkost (odnos raspona i visine)
stropnih elemenata treba biti za ploe najvie 20, a za grede najvie 12.
-
ema konstrukcije- tlocrt
-
DIJAGRAMI PRESJENIH SILA
-
Stropna konstrukcija U okviru prvog rjeenja uzeli smo predgotovljene pi ploe.
-
U naem sluaju :
-
Analiza optereenja: STALNO OPTEREENJE 1. PIJESAK................................4 cm g= 0.04*19*2.4 =0.912 KN/m 2. SLOJ BETONA ZA NAGIB...10 cm g= 0.10*24*2.4 =5.68 KN/m 3. HIDROIZOLACIJA................................... g= 0.10 KN/m 4. TERMOIZOLACIJA................10 cm g= 0.30 KN/m 5. HIDROIZOLACIJA.................................. g= 0.10 KN/m 6. AB PLOA................................ 8 cm g= 0.08*25*2.4 = 2.4 KN/m AB GREDICA OD PLOCE g = 0.12*0.3*25*1.0 = 0.9 KN/m g= 8.744 KN/m PROMJENLJIVO OPTEREENJE KORISNO OPTEREENJE OD LJUDI........................1.0 KN/m OPTEREENJE OD SNIJEGA..................................1.5 KN/m p = 2.5 KN/m gu=1,35*8,744=13,99 KN/m pu=1,5*2,5=4,5 KN/m qu=gu+pu=14,63+4,5=18,50 KN/m
-
Statika ema ploe raspona 7,5 m
Optereenje
M
T
-
Statika ema poprene grede
Optereenje (l = 10m)
M
T
Veza greda - ploa
-
Dimenzioniranje poprene grede:
Poduna armatura
Med = 732,60 kn
d = 80 cm
0,224 = 0,253
USVOJENO 5 25 stv As = 24,5 cm2
-
Poprena armatura :
Otpornost betonskih dijagonala
Ved = 288,60 kn
Potrebna poprena armatura: Usvojeno : 8/15 stv asw = 6,70 cm2/m
-
Stubovi i zidovi:
A = 10 7,5 = 75 m2
Ast.pot.= 10 75 5 = 3750 cm2
a = 61,2 cm.
Odabrani stubovi 60/60 cm.
Zidovi jezgri d = 20-30 cm
Dimenzionisanje presjeka stuba :
Ned=2733 kn
-
Temelji TEMELJI
A=75 A=14 *75* 5/350=15cm2 a=3,88 m odabran je aasti temelj
sa armiranom ploom dimenzija 400/400 cm
-
Sistem temeljne konstrukcije
-
I rjeenje (saetak)
Krov: - ploe
Stropovi: - ploe
Stubovi: montani 60/60 cm
Ukruenja : AB jezgro
Temelji: aasti temelji 400/400 cm
-
II rjeenje
Krov: PSP ploe
Strop: Omnia ploe
Stubovi: Montani 60/60 cm
Ukruenja: AB jezgro (in situ)
Temelji : In situ
-
KROV
Ploa -> greda -> stub -> temelj
-
PREDNOSTI Prednapregnute uplje ploe sa polistirenom MALA TEINA: Teina PSP-a je za 37-54% manja od teine uobiajenih prednapregnutih ploa. Na ovaj nain se smanjuju trokovi gradnje, a stubovi i grede tako nose manja optereenja. Na taj se nain smanjuju dimenzije kako nosive konstrukcije, tako i temelja. VELIKI RASPONI: Prednapregnute uplje ploe mogu bez oslonca premostiti raspone do 16m, a ime se smanjuje broj oslonaca. Ove ploe prenose optereenje u jednom pravcu. PRILAGODLJIVE SVAKOM SISTEMU GRADNJE: Ove se ploe primjenjuju ne samo u armiran-betonskim nosivim konstrukcijama, nego i u zidanim i elinim graevinama, bez obzira da li je rije o montanom ili klasinom sistemu gradnje. UTEDE U MATERIJALU: Upotrebom prednapregnutih upljih ploa ostvaruje se do 50% utede betona i 50% utede armature u odnosu na klasine ploe. To znai da se pri gradnji 1000m2 utedi 35 t betona i 7,5 t armature. JEDNOSTAVNIJA PROIZVODNJA: Upotrebom jednakih koliina materijala, radne snage i energije, proizvede se 1m2 klasinih ploa i 2,5m2 PSP-a. Proizvodnja PSP-a je potpuno automatizovana.
ZVUNA IZOLACIJA: U pogledu zvune izolacije PSP odgovaraju i najstroijim standardima, te su pogodne za sve vrste objekata, naroito stambenih.
TOPLOTNA IZOLACIJA:
U pogledu toplotne izolacije PSP odgovaraju i najstroijim standardima, te su rijetko potrebne posebne dorade i ugradnje (tanji slojevi)
RAZNE UTEDE: Poto su glatke, ove ploe na zahtijevaju formiranje sputenih stropova.
-
Tlocrt krovne povrine
Dio povrine koji pokriva jedna PSP ploa
-
Analiza potereenja za krov STALNO OPTEREENJE 1. PIJESAK................................4 cm g= 0.04*19*1.2 =0.912 KN/m 2. SLOJ BETONA ZA NAGIB...10 cm g= 0.10*24*1.2 =2.88 KN/m 3. HIDROIZOLACIJA................................... g= 0.10 KN/m 4. TERMOIZOLACIJA ?.................................. g= 0.10 KN/m 5. PSP ploa....................................... g= 3 KN/m g= 8.44 KN/m PROMJENLJIVO OPTEREENJE KORISNO OPTEREENJE OD LJUDI........................1.0 KN/m OPTEREENJE OD SNIJEGA..................................1.5 KN/m p = 2.5 KN/m gu=1,35*8,44=11,4 KN/m pu=1,5*2,5=3,75 KN/m qu=gu+pu=11,4+3,75=15 KN/m
-
Optereenje na PSP plou duine 7,5 metara
M
T
PSP ploe su montane ploe i dimenzioniraju se prema tabelama optereenja. Na osnovu optereenja se odabere maksimalna duina ploe i potrebna debljina.
-
Usvojena PSP 40
-
STROPOVI
Ostvarena monolitna veza
-
Optereenje
-
Analiza optereenja za strop STALNO OPTEREENJE 1. SLOJ BETONA ZA NAGIB...10 cm g= 0.10*24*1,0 =2.88 KN/m 3. HIDROIZOLACIJA................................... g= 0.10 KN/m 4. TERMOIZOLACIJA.................................. g= 0.10 KN/m 5. SLOJEVI PODA ..........................................g =0.2 KN/m 5. OMNIA ploa....................................... g= 1,25 KN/m g= 4,53 KN/m PROMJENLJIVO OPTEREENJE KORISNO OPTEREENJE ..........................................2.0 KN/m p = 2 KN/m (UKOLIKO SE RADI O ARHIVI POTREBNO JE POVEATI
OPTEREENJE NA 5 KN/m) gu=1,35*4,53 = 6,11 KN/m pu=1,5*2 = 3 KN/m qu=gu+pu=6,11 + 3 =9,11 KN/m
-
Dimenzioniranje OMNIA ploe
Jednoosna ploa 750/100=7,5 >> 2
Materijali: C35/45, B500S.
-
Presjene sile
-
Minimalna debljina klasine ploe: min h = li/35 = 750/35 =21,5 cm Usvojeno h = 25 cm Poduna armatura u polju Meds = 36,94 kNm 0,14 => = 0,15 As=5,24 cm2/m ( 10/15 cm) Razdjelna armatura: 10/30 cm Poprena armatura ?!
-
Poduna armatura iznad oslonca Meds = 54,09 kNm 0,19 => = 0,213 As=7,32 cm2/m (3* 10/30) = 7,86 Razdjelna armatura: 10/30 cm
Poprena armatura ?!
-
Usvojena Omnia ploa d= 8 + 17 com Stropna konstrukcija se izvodi na montanim "OMNIA"
ploama, proizvod Beton-Luko d.o.o. Te su ploe od lakog betona gustoe 1000 kg/m3, armirane reetkastim nosaima i armaturom donje zone. Debljine "OMNIA" ploa su 10 do 12 cm. Na gradilitu se postavlja armatura preklopa i gornje zone, te se betonira obinim betonom do pune debljine 16 do 20 cm. Debljine ploa odabiru se na temelju prorauna nosivosti. Na taj se nain dobiva monolitna stropna konstrukcija, teine 250 do 320 kg/m2. Prije montae armature umeu se razvodne kutije i svi potrebni otvori.
-
Grede
Ploa -> greda -> stub -> temelj
-
R R R R R
R=77 kN max reakcija ploe
M
T
-
Ukruenja (montano monolitna)
Zidovi se izvode od polumontanih elemenata od po dvije "OMNIA" ploe debljine po 6 cm. Ploe su spregnute reetkastim elinim nosaima u par i armirane mreastom armaturom. Takvi se elementi, tvorniki precizno predgotovljeni, montiraju na gradilitu i slue ujedno kao "oplata" za ispunu betonom.
Detaljnim ispitivanjima toga sustava dokazano je, da se u proraunu moe tretirati kao da je zid izveden u potpunosti na licu mjestu.
Za podlogu se vezuje
armaturom koja se ostavlja,
tako da se ostvaruje
monolitna veza.
-
Stubovi
a/b = 60/60 cm
Ploa -> greda -> stub -> temelj
=> Kratka konzola
-
Dijagrami presjenih sila od stalnog i pokretnog optereenja
Ubaeni dodatni stubovi zbog smanjenja uticaja
-
Dijagrami presjenih sila od stalnog i pokretnog optereenja
Dijagrami momenata od stalnog i pokretnog optereenja
-
Dijagrami presjenih sila od stalnog i pokretnog optereenja
Dijagrami T od stalnog i pokretnog optereenja
-
Dijagrami presjenih sila od stalnog i pokretnog optereenja
Dijagrami N od stalnog i pokretnog optereenja
-
F
R
-
Dimenzioniranje stubova
C30/35 B500S
e= 0,08 + 0,01 + 0,2 = 0,29 m
Med(II) = Me + Ne* e = 19,5 + 1922*0,29 = 576 kNm
Meds = Med + Ned*zs1 =576 + 1922*0,25 =1056,5 kNm
Dimenzioniranje pomou eds tabela
eds= 0,33; ed=0,34 => TOT =0,421
As = 57,6 cm2 (simetrino)
-
Usvojena armatura 12 28 B500S
Astv = 73,8 cm2 (simetrino u uglovima)
-
Temelji (in situ)
tla = 350 kN/m2
M N
Med = 576 kNm
Ned = 1922 kN
= N/A +M/W A = a
W = a/6
Proba a= 2 m
= N/A +M/W=410 kPa
Proba a= 3m
= N/A +M/W = 341 kPa
Usvojeni kvadratni temelji a = 3 m
-
Tlocrt temeljne stope Presjek temeljne stope
3 m
3
m
3 m
-
Slijeganje temelja (metoda 2:1)
(pod pretpostavkom ravnomjerne raspodjele napona)
MS = 10000 MPa
Raspodjela napona ispod temelja metodom 2:1
-
qi = Ao/A1 * qo < qo - napon na dubini
S= qi * d /MS slijeganje sloja
MS a q0 qi d s
10000 1,8 341 341 25 cm 0,8
10000 2,8 341 132,2449 50 cm 0,961224
10000 4,8 341 45 50 cm 0,425
10000 6,8 341 22,42215 50 cm 0,212111
10000 10,8 341 8,888889 100 cm 0,188889
10000 14,8 341 4,733382 100 cm 0,047334
10000 18,8 341 2,933454 100 cm 0,029335
ukupno 2,963892 cm
Temelj se slegao ukupno 3 cm.
Provjeriti diferencijalno slijeganje!
-
IZVOENJE RADOVA