părţi de vorbire neflexibile
TRANSCRIPT
PLAN DE LECŢIE
I. Informaţii generale
Data: 18. 05. 2012
Clasa: a VI-a B
Unitatea de învăţământ: Şcola cu clasele I-VIII Boldeşti-Scăieni
Propunător: Violeta-Mariana Şică
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi Literatura Română
Unitatea: Descrierea în versuri
Tema lecţiei: Părţi de vorbire neflexibile
Tipul lecţiei: lecţie de consolidare
II. Obiective
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O 1: sǎ alcǎtuiascǎ un scurt text pe baza unor cuvinte date;
O2: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire neflexibile;
O3: sǎ precizeze tipul adverbelor / prepoziţiilor / conjuncţiilor şi al interjecţiilor din texte
date;
O4: sǎ precizeze funcţia sintacticǎ, respectiv rolul pe care îl au pǎrţile de vorbire neflexibile;
O5: sǎ recunoascǎ situaţiile în care pǎrţile de vorbire neflexibile îşi schimbǎ valoarea
morfologicǎ, precizându-le noul statut;
O6: sǎ precizeze puncte comune / distincte ale pǎrţilor de vorbire neflexibile
Psihomotorii:
O1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului, al fişelor de
lucru;
Afective:
O1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O2’’: să participe cu interes la activitate;
O3 ’’: sǎ se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.
III. Strategii didactice
a) Metode şi procedee:
mozaicul
învǎţarea prin cooperare
învǎţarea prin descoperire
exerciţiul
conversaţia
problematizarea
eseul de 5 minute
b) Mijloace de învăţământ:
fişe de experţi
fişe de evaluare
fişe de autoevaluare
c) Forme de organizare a activităţii:
activitate în grupe,
activitate în perechi
activitate frontală
d) Resurse şi managementul timpului:
- spaţiu de lucru: sala de clasǎ
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor
- cunoştinţele lor anterioare
- timpul de învăţare: 50 minute.
e) Modalităţi de evaluare
evaluare frontalǎ
evaluare formativǎ
evaluare oralǎ
evaluare prin calificative
autoevaluare
Bibliografie
Anca Şerban, Sergiu Şerban, Limba şi Literatura Română. Manual pentru clasa a VI-a,
Editura All Educaţional, Bucureşti, 2005.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob.
oper
.
Tim
p
Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
1. Moment organizatoric 1’
se salută elevii, se notează absenţele, se pregătesc materialele necesare procesului didactic, se stabileşte ordinea
Conversaţia Activitate
frontală
2. Verificarea cunoştinţelor însuşite
anterior şi
captarea atenţiei O1
O2
10’
Elevii, împarţiţi în echipe
– grupuri de câte 4 – primesc câte o fişǎ de lucru pe care
vor descoperi seturi de cuvinte:
Echipa nr. 1 : aici, mâine, repede, departe, dificil.
Echipa nr.2 : pâş-pâş, of, mac-mac, ha-ha-ha, ah.
Echipa nr. 3: datoritǎ, cu, printr-o, fără, cu toţi.
Echipa nr. 4: deci, sǎ, dar, nici, deoarece.
(!) Cerinţa: Alcǎtuiţi o scurtǎ povestire amuzantǎ – de cel mult cinci rânduri – în care sǎ folosiţi şi cuvintele descoperite pe fişǎ. Alegeţi un titlu potrivit; precizaţi apoi valoarea morfologicǎ a cuvintelor de pe fişǎ.
Se citesc textele create de elevi şi, în funcţie de natura
morfo logicǎ a cuvintelor descoperite pe fişele primite,
Spargerea
gheţii
Jocul
didactic
Problemati-
zarea
fişe de lucru
Activitate
în echipe
formativă
frontală
orală
O1 ’’
O2’’
cele patru echipe primesc câte un nume: Adverbele
bogate, Interjecţiile zgomotoase; Prepoziţiile utile;
Conjuncţiile frǎţeşti.
Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, sǎ gǎseascǎ o
justificare pentru denumirea primitǎ.Problemati-
zarea
cartonaşe
cu numele
echipelor
Activitate
în echipe
foarte bine,
bine, etc
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
1’
Profesorul anunţǎ tema şi obiectivele lecţiei:
,,Astǎzi vǎ veţi consolida cunoştinţele despre
pǎrţile de vorbire neflexibile, despre clasificarea
acestora, rolul şi funcţia lor la nivel sintactic.’’
conversaţia
4. Dirijarea învǎţǎrii
O2
O3
O420’
Elevii împǎrţiţi în grupele anterior menţionate, primesc
fişele de experţi – Anexa 1 -
Rezolvǎ exerciţiile propuse şi desemneazǎ un
reprezentant al echipei care va prezenta pentru întreaga
clasǎ partea de vorbire studiatǎ, dupǎ urmǎtoarele
criterii:
conversaţia
exerciţiul
Activitate
în echipǎ
Observarea
sistematicǎ
a elevilor
O5
O1’
O6
- clasificare- funcţie sintacticǎ / rol la nivel sintactic- definiţie
Se realizeazǎ astfel fişele teoretice ale pǎrţilor de
vorbire neflexibile.
Se cere elevilor sǎ gǎseascǎ puncte comune şi
puncte diferite ale acestora.
Elevii justificǎ denumirea echipelor.
problemati-
zarea
explicaţia
Activitate
Aprecierea
rǎspunsurilo
r elevilor
5. Obţinerea performanţelor şi asigurarea feedback-ului
10’
Elevii primesc un test de evaluare – Anexa nr. 2 – pe
care îl vor rezolva în pereche. Se verificǎ frontal
testul, se corecteazǎ eventualele greşeli.
învǎţare
prin
cooperare test de
evaluare
în echipǎ
Activitate
în perechi
evaluare
formativǎ
scrisǎ
6. Evaluarea performanţelor
Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de participare
a elevilor la lecţie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri
generale şi individuale.
Observarea
curentă
Aprecierea
rǎspunsurilo
r elevilor
prin note
sau / şi
calificative
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului
5’
Elevii primesc o fişǎ de autoevaluare – Anexa nr. 3 –
pe care o completeazǎ.
conversaţia
explicaţia
activitate
individualǎ
8. Se fixează tema pentru acasă
O3’’1’
Se fixeazǎ tema: Alcǎtuiţi o compunere la alegere prin care sǎ dovediţi cǎ aţi înţeles rolul pǎrţilor de vorbire neflexibile.
fişe de
auto-
evaluare
autoevaluare
Anexa nr 1
1. Notează felul adverbului subliniat: a. Mihai merge agale. ……………… b. Ei au locuit aici. ………………c. Vor pleca mâine. ……………….
2. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? Ce observaţi?a. Maria cântǎ frumos. ……………….b. Peisajul este frumos. ……………….c. Cel frumos a câştigat premiul. ............................
3. Corectaţi greşelile din textul urmǎtor. Ce observaţi? a. Elevii cei mai noi au răspuns cei mai bine. ……………………………b. Elena, cea mai atentǎ elevǎ, a rǎspuns cea mai corect.
1. Identificaţi prepoziţiile din textul urmǎtor. Precizaţi rolul şi tipul lor.
Dodo, căţelul meu, mi-a adus papucii de pe sub fotoliu şi s-a învârtit apoi pe lângă
bunica, sperând să se aleagă cu o bucată din friptura pusă la cuptor
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
2. Ce valoare sintactică are cuvântul subliniat? Ce observaţi?
Înainte, se zǎresc blocurile mari ale oraşului. ...................................................
Înaintea casei este o gradinǎ cu flori. ................................................................
Graţie colegilor, am reuşit sǎ iau o notǎ mare la test. .......................................
Balerina danseazǎ cu multǎ graţie. ...................................................................
3. Alegeţi varianta corectă:Dintru ∕ Dintr-un început a spus adevărul.Merge în spre ∕ înspre staţia de autobuz.S-a ascuns după ∕ dupe uşă.Ia cartea de pe ∕ după ∕ dupe masă.A căzut pă ∕ pe ∕ pi covor.
1. Recunoaşte conjuncţiile şi precizeazǎ rolul lor:
Andreea şi Maria sunt
colege. ....................................................................................................
Andra cumpǎrǎ mere şi
struguri. ................................................................................................
Cartea de limba românǎ şi cea de istorie sunt pe
bancǎ. ............................................................
Scriu şi ascult
muzicǎ. ................................................................................................................
2. Identificaţi conjuncţiile din textul următor . Ce observaţi?
“Voiam să scriu, la început, un roman. Dacă l-aş căuta acum în ladă, l-aş găsi. Dar
acum nu-l caut deoarece mă simt fericit, senin, uşor şi nu vreau să mă cuprindă tristeţea.”
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
3. Identifica conjunctiile din textele urmatoare, apoi precizeaza-le caracteristicile( alcatuire, rol in enunt) :
a) Cristina si Maria sunt prietene bune.b) Cosmin scrie, iar Gabi invata.
1. Notează câte 4 interjecţii care:Exprimă senzaţii sau stări sufleteşti: .........................................................................Reproduc sunete din natură ......................................................................................Exprimă sunete specifice animalelor ........................................................................Reprezintǎ formule de adresare ................................................................................Reprezintǎ cuvinte prin care se atrage atenţia: .........................................................
2. De obicei, interjecţia nu are funcţie sintactică.
Tii ,dar cald e!
• Sunt situaţii în care interjecţiile au funcţie sintactică. Precizeaz-o:
Hai acasă! ................................................................................................
Mircea e tra-la-la. ....................................................................................
S-a auzit buf ! în camera cealaltă. ..........................................................
3. Precizeazǎ valoarea cuvântului subliniat:
1) O văd în fiecare zi. .............................................................................
2) A cumpărat o bluză şi două fulare. ......................................................
3) O, tare scumpe au fost! ........................................................................
4) A fost o idee interesantă. .....................................................................
Anexa nr. 2
Test de evaluare
1. Identificaţi părţile de vorbire subliniate şi precizaţi funcţia lor sintactică: Chiar acum au venit de la cumpărături. Doar nu eşti numai tu singur în clasă. A mai venit cineva la petrecere.
2. Indicaţi ce parte de vorbire sunt cuvintele scrise cursiv în enunţurile de mai jos:Ei, ce mai zici ? .......................................................................................Ei o să meargă la pădure. .........................................................................Ia, pune mâna şi citeşte ! .........................................................................El ia o carte din raftul bibliotecii. ...........................................................
3. Construiţi propoziţii în care conjuncţia şi să lege : -elementele unui subiect multiplu ............................................................................... -elementele unui nume predicativ multiplu ............................................................... -două atribute ................................................................................................................. -două complemente ........................................................................................................
4. Prepoziţiile de mai jos însoţesc cuvinte în cazul:Mergeau înaintea coloanei.Se scutură din salcâmi frunze cărămizii.
S-a năpustit asupra lui. Am acţionat asemeni ei. Maşina a staţionat alături de magazin. Graţie ţie am câştigat concursul. Contrar părerii mele, s-a aventurat în expediţie.
Gândiţi ! Lucraţi în perechi ! Comunicaţi!
AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult
Nu mi-a plăcut
Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre
Mai am o întrebare despre
Eu îmi dau nota……....... şi sunt
Anexa nr. 3