pasa hassan - clasa a 7-a

5
PROIECT DIDACTIC Data: 28.03.2014 Profesor: Gorcia Luminița Unitatea şcolară: Școala Generală Peştera Clasa: a VII-a Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Paşa Hassan , de George Coşbuc- momentele subiectului. Balada cultă Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştințe. Demersul didactic: 1. Competenţe specifice: 1. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral 1.2. sesizarea modalităților de organizare a secvențelor textuale ale unui mesaj oral. 2. Dezvoltarea capacității de exprimare orală 2.1. asigurarea coerenței ideilor exprimate; 2.2. valorificarea categoriilor semantice învățate, în contexte diferite; 2.5 recurgerea la elemente de afectivitate în comunicarea orală. 3. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris 3.1. recunoaşterea modalităților specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric; 3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor lexicale învățate, într-un text citit; 4. Dezvoltarea capacității de exprimare scrisă 4.1 utilizarea corectă şi nuanțată a neologismelor şi categoriile semantice învățate; 4.2 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specific㪠4.3 utilizarea corecte a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. 2. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili să: Obiective cognitive: OC 1 – să precizeze tema baladei; OC 2 – să identifice şi să compare acţiunile celor două oşti în text; OC 3 – să identifice conducătorii celor două oşti din în text; OC 4 – să prezinte etapele momentelor subiectului; OC 5 – să identifice momentele subiectului în text. Obiective afective: OA 1 – să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echpei; OA 2- să manifeste interes pentru sarcinile date. Obiective psiho-motorii: 1

Upload: gheorghe-alexandru

Post on 27-Sep-2015

170 views

Category:

Documents


15 download

DESCRIPTION

Plan de lectie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DIDACTICData: 28.03.2014Profesor: Gorcia LuminiaUnitatea colar: coala General PeteraClasa: a VII-a Disciplina: Limba i literatura romn

Subiectul leciei: Paa Hassan, de George Cobuc- momentele subiectului. Balada cultTipul leciei: de nsuire de noi cunotine.

Demersul didactic:

1. Competene specifice:1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

1.2. sesizarea modalitilor de organizare a secvenelor textuale ale unui mesaj oral.2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

2.1. asigurarea coerenei ideilor exprimate;

2.2. valorificarea categoriilor semantice nvate, n contexte diferite;

2.5 recurgerea la elemente de afectivitate n comunicarea oral. 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris

3.1. recunoaterea modalitilor specifice de organizare a textului epic i a procedeelor de expresivitate n textul liric;

3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor lexicale nvate, ntr-un text citit;4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

4.1 utilizarea corect i nuanat a neologismelor i categoriile semantice nvate;

4.2 organizarea secvenelor textuale n funcie de o cerin specific

4.3 utilizarea corecte a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie.

2. Obiective operaionale:

La sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili s:

Obiective cognitive:

OC 1 s precizeze tema baladei;

OC 2 s identifice i s compare aciunile celor dou oti n text;

OC 3 s identifice conductorii celor dou oti din n text;

OC 4 s prezinte etapele momentelor subiectului;

OC 5 s identifice momentele subiectului n text.Obiective afective:

OA 1 s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echpei;

OA 2- s manifeste interes pentru sarcinile date.

Obiective psiho-motorii:

OM 1 s i controleze micrile, gesturile i vociea n timpul leciei, astfel nct s corespund sarcinilor de lucru i regulilor de disciplin stabilite;

OM 2 s i dirijeze atenia (vzul, auzul) ctre centrul de interes sugerat;OM 3 s ortografieze corect cuvintele.3.Strategia didactic:

a) Metode i procedee: conversaia, descoperirea, munca n echipe, problematizarea, explicaia;

b) Mijloace de nvmnt: manualul, tabla, plana.

c) Forme de organizare a activitii: frontal, pe grupe.

d) Resurse i managementul timpului: timpul de nvare: 50 minute.

4. Bibliografie:

Cobuc G., Poezii, Ed. Dacia, Bucureti, 1970.

Pamfil A., Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2006.

Crian A., Dobra S. i Smihian F., Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2003. www.didactic.ro

Nr. crt.Etapele lecieiActivitatea de nvareMetode i procedeeTimpEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Moment organizatoric- noteaz absenii

- verific pregtirea condiiilor optime pentru lecie - i pregtesc cele necesare leciei1 min.

2.Verificarea temei scrise i a cunotinelor anterioare- verific cunotinele acumulate anterior ( Paa Hassan sursa de inspiraie a lui George Cobuc) prin verificarea temei (exercitii din manual)Trsturi ale genului epic- prezint efectuarea temei i nelegerea evenimentelor narateElevii specific trsturile genului epic cunoscute din anii anterioriProblematiza-reaconversatia3 min.Evaluare

oral

3.Captarea ateniei pe tabla se scriu cuvintele: a veni, crunt, furtun, slbatic, gigantic, munte, ger, vitejie

se cer elevilor s scrie n dreptul fiecruia cte un antonim

- prin activitate independent elevii dau rspunsuri: a pleca, blnd, acalmie, domestic, pitic, vale, canicul, laitate sau similareConversaia 7min.Aprecierea rspunsuri-lor

4. Anunarea temei i a obiectivelor se scrie titlul baladei pe tabl, se anun subiectul i obiectivele leciei. se explic titlul baladei pentru a constitui pretextul pentru prezentarea momentului istoric la care face referire poetul- dau rspunsuri artnd c fac legtura intre momentul istoric i poezie.Conversaia 3 min.Aprecierea rspunsuri-lor

Nr. crt.Etapele lecieiActivitatea de nvareMetode i procedeeTimpEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

5.Prezentarea noului coninut i dirijarea nvrii- Ora trecut am citit poezia. Putei s-mi precizai personajele ntlnite?- cum sunt prezentate cele 2 armate? (notarea acestora pe tabl)

-Care sunt momentele subiectului identificate n text-Specificai elementele epice identificate pn acum.

- elevii i reamintesc poezia i precizeaz personajele - personaje colective (cele 2 otiri), Mihai Viteazul, Paa Hassan, Mihnea, Sinan- extrag versurile care prezint starea i aciunile celor 2 armate (transcrierea lor n caiete)

-Elevii identific momentele subiectului i le noteaz n caiet.-Elevii noteaz: personajele, momentele subiectului, autorul cunoscut.Descoperirea, conversaia, explicaiaconversaia

explicaia, descoperirea20 min.Aprecierea rspunsuri-lor

6.Asigurarea feed-back-ului -Deoarece ntrunete toate aceste trsturi opera studiat este o balad cult.

Unui elev i se cere s defineasc, n conformitate cu elementele identificate, definiia baladei culte.Un elev definete balada cult.Descoperirea, explicaiaPlana de lucru.10 min.Observarea sistematic

7.Asigurarea reteniei i a transferuluiPrezentai, pe baza momentelor subiectului, aciunea baladei culte studiate.- noteaz tema pentru ora urmtoaretabla5 min.

PAGE 1