petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/files/downloads/урок... · web...

13
Галіба Олена Анатоліївна, вчитель української мови і літератури Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області, спеціаліст І категорії Навчальний предмет: сходинки до інформатики Клас: 2 Тема уроку: Що таке інформація та повідомлення. Джерела методичної інформації: 1. Науково-методичні, методичні посібники: 1.1. Інформатика в початковій школі. – К.: Редакції газет шкільної та початкової освіти, 2013. – 128 с. 2. Статті: 2.1. І.В.Табарчук. перші уроки в другому класі. – Ж. «Інформатика в школі», вид.група «Основа», №8-12, 2013 р. 3. Інтернет-ресурси: 3.1. https://sites.google.com/site/informatikaushkoli/ metodika-navcanna-informatiki 3.2. http://inf-zpk.at.ua/load/ metodika_vikladannja_informatiki_v_pochatkovij_shkoli/ teorija/metodichnij_posibnik_ch1/16-1-0-11 Джерела навчальної інформації:

Upload: others

Post on 10-Jan-2020

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Галіба Олена Анатоліївна,

вчитель української мови і літератури

Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів

Петрівської районної ради

Кіровоградської області, спеціаліст І категорії

Навчальний предмет: сходинки до інформатики

Клас: 2

Тема уроку: Що таке інформація та повідомлення.

Джерела методичної інформації:

1. Науково-методичні, методичні посібники:

1.1. Інформатика в початковій школі. – К.: Редакції газет шкільної та

початкової освіти, 2013. – 128 с.

2. Статті:

2.1. І.В.Табарчук. перші уроки в другому класі. – Ж. «Інформатика в школі»,

вид.група «Основа», №8-12, 2013 р.

3. Інтернет-ресурси:

3.1. https://sites.google.com/site/informatikaushkoli/metodika-navcanna-

informatiki

3.2. http://inf-zpk.at.ua/load/

metodika_vikladannja_informatiki_v_pochatkovij_shkoli/teorija/

metodichnij_posibnik_ch1/16-1-0-11

Джерела навчальної інформації:

4. Основний підручник:

4.1. Сходинки до інформатики: підруч.для 2

кл.загальноосвіт.навч.закладів/М.М.Корнієнко, С.М.Крамаровська,

І.Т.Зарецька. – Х.:Видавництво «Ранок», 2012. – 144 с.: іл.

5. Додаткові підручники, навчальні та електронні посібники:

Page 2: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

5.1. Сходинки до інформатики. 2 клас: робочий зошит: до підручника

«Сходинки до інформатики» авторів М.М.Корнієнко,

С.М.Крамаровська, І.Т.Зарецька. – Х.:Видавництво «Ранок», 2013. – 64

с.: іл. + Кольор.вкладка (4 с.) + 1 електрон.опт.диск

6. Інтернет-ресурси:

7. Додаткові навчальні матеріали (друковані, електронні):

Назва Вид Номер додатківЗавдання для груп друкований 1 (стор.слайду 6-7)

Презентація до уроку

«Що таке інформація та

повідомлення»

електронний 2 (стор.слайду 1-33)

Завдання в робочих

зошитах

друкований 3 (стор.слайду 28-30)

Мета уроку:

Навчальна складова: формувати уявлення про повідомлення та інформацію,

сприяти розумінню про те, що за допомогою органів чуття людина сприймає

повідомлення, формувати уявлень про використання повідомлень людиною

відповідно до нових державних стандартів початкової школи.

Розвивальна складова: розвивати уміння аналізувати, розвивати абстрактне

логічне мислення, сприяти розвитку евристичного мислення, творчої уяви,

розвивати мимовільну пам’ять, мовлення.

Виховна складова: виховувати вміння працювати в групі, прищеплювати бажання

до самопізнання навколишнього світу.

Технічне обладнання та програмне забезпечення: дошка, комп’ютер, програма

Notebook 10, хусточка, пропитана парфумами, мішечок з дрібними речами.

Page 3: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Хід уроку.І. Організаційний етап.

1. Привітання. (слайд 2)

Пролунав для нас дзвінок

І покликав на урок.

Тому дружно всі сідаймо

І навчання починаймо.

2. Гра «Істинне – хибне».(слайд 3)

Зараз ми пограємося в уже добре відому вам гру «Двійкові відповіді». Уявімо, що

вас зачаклувала зла чаклунка і перетворила на комп’ютери, які працюють тільки

за допомогою сигналів. Якщо ви згодні – піднімаєте руки, а якщо – ні, то не

піднімаєте руки. Готові?

В клас комп’ютерний спітнілі

Ми вриваймося щосили… (руки опущені)

За комп’ютер швидко сіли,

Хоч нам це заборонили…. (руки опущені)

Витирай завжди взуття –

Не потрібне нам сміття… (руки підняті)

А щоб сісти нам за парти –

Дочекаймося команди… (руки підняті)

Монітору ти торкайся

І подовше в ігри грайся… (руки опущені)

А клавіатуру знай –

Обережно натискай… (руки підняті)

За комп’ютером, малята,

Нам не варто пустувати!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Розгадайте ребуси та поясніть значення відгаданих слів.

(слайд 4)

Page 4: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

(курсор)

(слайд 5)

(принтер)

2. Гра «Термінологічна естафета»*.

Сьогодні на уроці на вас очікують цікаві завдання. Але спочатку нам потрібно

утворити дві групи.

Діти витягують з капелюха різнокольорові фішки та формують групи. Завдання

для груп: записати на листочок термін з інформатики із заданої теми та передати

іншому члену групи. Перемагає група, всі учасники якої записали по 1 терміну.

Завдання для груп:

І група. (слайд 6)

Назвіть пристрої введення.

ІІ група. (слайд 7)

Page 5: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Назвіть пристрої виведення.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда. (слайд 8)

Скажіть, діти, ми з вами на уроках працюємо на комп’ютерах? (Так).

А для чого призначений комп’ютер, що ми робимо з ним? (Працюємо з

інформацією).

Чудово! А що таке інформація ми й дізнаємося далі.

IV. Сприйняття нового матеріалу.

1. Пояснення вчителя. (слайд 9)

Інформація – це відомості, знання про

навколишній світ. Інформація надходить до

людини за допомогою повідомлень. А чи знаєте

ви, що таке повідомлення? (Найчастіша

відповідь – смс). Повідомлення – це звуки,

жести, умовні сигнали,знаки, які може

сприймати людина або пристрій.

А чи сприймає повідомлення людина? Ви вмієте сприймати повідомлення?

Давайте перевіримо!

2. Вправи, що сприяють розвитку евристичного мислення*.

Відгадування дітьми органів сприйняття інформації людиною.

1) Зір.

(слайд 10) Погляньте на цей малюнок і скажіть, яку інформацію ви можете з нього

отримати:

- Розпускаються бруньки,

- Діти купаються в річці,

- Листя пожовтіло

- Випав сніг.

Page 6: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Демонстрування простого прикладу на обчислення: (слайд 11)

2 + 6 + 4 =

Тільки після дитячих відповідей ставити запитання:

А що це ви робили?

А я вас просила обчислювати приклад?

Як же ви сприйняли це завдання? Це була інформація чи ні? За допомогою чого

людина сприймає інформацію?

На слайді 12 – зображення очей.

Людина сприймає інформацію за допомогою очей, а таке повідомлення має назву

зорове».

2) Слух.

А тепер заплющте очі. Робіть те, що я показую. Ви можете це робити? А тепер

робіть те, що я кажу: руки вгору, руки вниз, торкніться кінчика носа правою

рукою, відкрийте рота, закрийте рота.

Чи сприймали ви інформацію? Очима?

На слайді 13 – зображення вуха.

Так, ви сприймали інформацію за допомогою слуха, а повідомлення, отримане

таким чином, називають «слуховим».

3) Нюх.

Знову заплющте очі. Учитель підносить до учнів хусточку з парфумами. Що ви

відчуваєте? Відкрийте очі. Так, я носила поміж вами хусточку з парфумами, і ви

відчули запах. Який орган чуття відчуває запах?

На слайді 14 – зображення носу.

Таке повідомлення називають «нюховим».

4) Смак.

На слайді 15 – лимон.

Покажіть обличчя людини, якій запропонували скуштувати лимон.

На слайді 16 – цукерка.

Page 7: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Покажіть обличчя людини, якій запропонували скуштувати улюблену цукерку.

На слайді 17 – гіркий перець.

Покажіть обличчя людини, якій запропонували скуштувати гіркий перець.

На слайді 18 – зображення язика.

Чи сприймає людина інформацію через їжу? Так, вона сприймає її смак. Який

орган чуття відповідає за смак?

А повідомлення, що отримала людина завдяки язику, називається «смаковим».

5) Дотик.

А тепер пограємо в гру «Чарівна скринька».

У коробочці дрібні речі: ключик, стиральна гумка, нитки, маленький олівець,

батарейка, ґудзик. Діти по черзі занурюють руку в коробочку та, відчувши

предмет, називають його. Потім цей предмет витягують з коробочки та

вирішують, вгадав учень предмет чи ні.

Чим ви сприймали цю інформацію?

На слайді 19 – зображення долонь.

Таке повідомлення ми називаємо «дотиковим».

Отже, підсумуємо:

Людина сприймає інформацію за допомогою органів чуття. Назвіть їх.

Тому повідомлення за способом сприйняття людиною бувають… назвіть їх.

А у комп’ютера немає ані вух, ані носа, але він відтворює повідомлення для

людини. Це має назву – спосіб подання повідомлень. Залежно від способу

подання повідомлення поділяються на такі типи:

Текстові, (слайд 20)

Числові, (слайд 21)

Звукові, (слайд 22)

Графічні. (слайд 23)

А чи є ще хтось чи щось, що краще за людину чує звуки? (Тварини, наприклад

летюча миша, яка майже зовсім не має зору, але орієнтується за допомогою слуху.

(слайд 24)

Page 8: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

А хто краще за людину бачить? (Кішечки добре орієнтуються у темряві). (слайд

25)

А хто краще відчуває запахи? (Так, це може бути звичайна собака). (слайд 26)

Звичайно, якщо тренувати органи чуття, вони будуть відчувати набагато більше за

інших.

V. Фізкультхвилинка. (слайд 27)

Вільну маємо хвилинку –

Почнемо фізкультрозминку:

Наче пташка, політаймо.

Наче зайчик, пострибаймо.

Зараз будемо совою:

Покрутімо головою,

Ще й покліпаєм очима

Та познизуєм плечима.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Покажи орган, що приймає повідомлення».

Учитель читає казку, де головний герой щось відчуває, а діти показують орган,

що приймає повідомлення.

«Йшла Інформаша вулицею, слухала, як співають пташки (діти показують на

вуха), відчувала свіже повітря на обличчі (діти показують на долоні, шкіру

обличчя) та раділа сонцю (шкіра, очі). Аж бачить (очі) – біжить собачка. Собачка

зупинилася біля Інформаші та сказала їй: «Гав!» (вуха). Інформаша зрозуміла, що

собачка хоче їсти, дістала м’якенький пиріжок (долоні), який мама поклала їй у

портфельчик, поділила його навпіл, поділилася з собачкою й скуштувала (язик)

половинку сама. Собачка подякувала Інформаші хвостиком зір та побігла далі».

Виконання завдань. Один учень – біля дошки, всі інші – з картками.

2. Покажіть стрілочками, за допомогою яких органів чуттів людина отримує

повідомлення: (слайд 28)

Page 9: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

3. Визначте і доберіть тип кожного повідомлення за способом подання:

(слайд 29)

символьна числова звукова

4. Знайдіть відповідність між малюнками і типами повідомлень за способом сприйняття. Поставте поряд з малюнками відповідні номери. (слайд 30)

VІІ. Підведення підсумків уроку.

З’єднай речення*: (слайд 31)

Інформація – це…

Інформація надходить до людини у вигляді …

Page 10: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/урок... · Web viewДіти витягують з капелюха різнокольорові фішки

Повідомлення для людини бувають…

Повідомлення з навколишнього світу людина сприймає за допомогою…

VІІІ. Оцінювання результатів роботи на уроці. (слайд 32)

Використання яскравих наліпок з написами: «відмінно», «добре», «так тримати»,

«молодець».

ІХ. Домашнє завдання. (слайд 33)

Виконати завдання 6 на ст.27 друкованих робочих зошитів.