HistoriaHistoria

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: dalekiej przeszłości. Gry takie jak: uraniaurania w starożytnej Grecji, w starożytnej Grecji, herpastumherpastum w w starożytnym Rzymie czy starożytnym Rzymie czy fangballspielfangballspiel w w średniowiecznych Niemczech, były średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są także świadectwa istnienia zbliżonych gier także świadectwa istnienia zbliżonych gier w średniowieczu: we Francji oraz pośród w średniowieczu: we Francji oraz pośród grenlandzkich Inuitów. W XIX wieku, grenlandzkich Inuitów. W XIX wieku, istniały również podobne gry: istniały również podobne gry: haandboldhaandbold w Danii, w Danii, hazenahazena w Czechach i na Słowacji, w Czechach i na Słowacji, gandbolgandbol na Ukrainie, na Ukrainie, torballtorball w Niemczech w Niemczech i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju.i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju.

Page 3: Piłka ręczna-kobiet

Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w

północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły nowoczesnejnowoczesnej piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku (opublikował je piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku (opublikował je w roku 1906) – m.in. 3 sekundy na przetrzymanie piłki czy zakaz w roku 1906) – m.in. 3 sekundy na przetrzymanie piłki czy zakaz biegania z piłką. Kolejny zbiór zasad gry został opublikowany 29 biegania z piłką. Kolejny zbiór zasad gry został opublikowany 29 października 1917 roku przez Maxa Heisera. W jego założeniu października 1917 roku przez Maxa Heisera. W jego założeniu miała to być gra dla kobiet, bardziej dla nich przyjazna niż nowo miała to być gra dla kobiet, bardziej dla nich przyjazna niż nowo powstała wówczas "męska" piłka nożna. Datę tę przyjmuje się za powstała wówczas "męska" piłka nożna. Datę tę przyjmuje się za narodziny piłki ręcznej. W roku 1919 zasady gry zostały rozwinięte narodziny piłki ręcznej. W roku 1919 zasady gry zostały rozwinięte przez Carla Schelenza, który wprowadził przepisy uatrakcyjniające przez Carla Schelenza, który wprowadził przepisy uatrakcyjniające tę dyscyplinę dla mężczyzn. Pierwszy mecz międzypaństwowy tę dyscyplinę dla mężczyzn. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy – Austria 6:3. rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy – Austria 6:3. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich 7- (tzw. (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich 7- (tzw. wersja duńska) i 11-osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano wersja duńska) i 11-osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano w 1938 roku w Niemczech. W obu kategoriach zwyciężyli w 1938 roku w Niemczech. W obu kategoriach zwyciężyli gospodarze. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od gospodarze. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od 1957 roku.1957 roku.

Page 4: Piłka ręczna-kobiet

Reprezentacja Polek:Reprezentacja Polek: MAGDA CHEMICZ MAGDA CHEMICZ IZABELA CZARNAIZABELA CZARNA BEATA KOWALCZYKBEATA KOWALCZYK WERONIKA MIEŃKOWERONIKA MIEŃKO MAŁGORZATA SADOWSKAMAŁGORZATA SADOWSKA MONIKA ALEKSANDROWICZMONIKA ALEKSANDROWICZ DARIA BOŁTROMIUKDARIA BOŁTROMIUK KINGA BYZDRAKINGA BYZDRA IZABELA DUDAIZABELA DUDA MARTA GĘGAMARTA GĘGA GABRIELA KORNACKAGABRIELA KORNACKA KAROLINA KUDŁACZKAROLINA KUDŁACZ DOROTA MALCZEWSKA DOROTA MALCZEWSKA JOANNA OBRUSIEWICZJOANNA OBRUSIEWICZ KLAUDIA PIELESZKLAUDIA PIELESZ WIOLETA SERWA WIOLETA SERWA KAROLINA SZWEDKAROLINA SZWED EMILIA ROGUCKAEMILIA ROGUCKA MARZENA STOCHAJMARZENA STOCHAJ

AGNIESZKA TYDA AGNIESZKA TYDA JOANNA WAGAJOANNA WAGA LUCYNA WILAMOWSKALUCYNA WILAMOWSKA ALINA WOJTAS ALINA WOJTAS AGNIESZKA WOLSKAAGNIESZKA WOLSKA EDYTA CHUDZIKEDYTA CHUDZIK JOANNA DWORACZYKJOANNA DWORACZYK MARTA GORAJMARTA GORAJ ALEKSANDRA JACEKALEKSANDRA JACEK PATRYCJA KULWIŃSKAPATRYCJA KULWIŃSKA KAROLINA RADOSZEWSKA KAROLINA RADOSZEWSKA

MONIKA STACHOWSKAMONIKA STACHOWSKA MONIKA GUNIAMONIKA GUNIA AGNIESZKA JOCHYMEK AGNIESZKA JOCHYMEK KATARZYNA KONIUSZANIECKATARZYNA KONIUSZANIEC ANNA MUSIAŁANNA MUSIAŁ KINGA POLENZKINGA POLENZ HANNA STRZAŁKOWSKA HANNA STRZAŁKOWSKA

Page 5: Piłka ręczna-kobiet
Page 6: Piłka ręczna-kobiet
Page 7: Piłka ręczna-kobiet
Page 8: Piłka ręczna-kobiet
Page 9: Piłka ręczna-kobiet

Piłka ręczna moja pasjaPiłka ręczna moja pasjaCzas gryCzas gry

Mecz składa się z dwóch połów, które trwają po 30 minut każda. Przerwa między nimi Mecz składa się z dwóch połów, które trwają po 30 minut każda. Przerwa między nimi wynosi 10 minut. Czas jest odmierzany za pomocą zegarów. Zegar może być wynosi 10 minut. Czas jest odmierzany za pomocą zegarów. Zegar może być zatrzymany w momencie, kiedy sędzia decyduje się przerwać grę. Jeżeli podczas zatrzymany w momencie, kiedy sędzia decyduje się przerwać grę. Jeżeli podczas wykonywania rzutu rozlegnie się sygnał zatrzymujący grę, rzut musi zostać wykonywania rzutu rozlegnie się sygnał zatrzymujący grę, rzut musi zostać powtórzony. W razie konieczności rozgrywania dogrywki, jej czas wynosi 5 minut na powtórzony. W razie konieczności rozgrywania dogrywki, jej czas wynosi 5 minut na dwie równe połowy. Po każdej przerwie, zarówno w czasie regulaminowym jak i w dwie równe połowy. Po każdej przerwie, zarówno w czasie regulaminowym jak i w dogrywce, następuje zmiana stron. dogrywce, następuje zmiana stron.

DrużynaDrużynaKażdy zespół składa się z 12 zawodników, z których 7 przebywa na boisku oraz trenera Każdy zespół składa się z 12 zawodników, z których 7 przebywa na boisku oraz trenera i maksymalnie 3 działaczy. Wyłącznie trener może prosić sędziego o czas. Wszystkie t i maksymalnie 3 działaczy. Wyłącznie trener może prosić sędziego o czas. Wszystkie t osoby muszą być wpisane do protokołu. NA boisku musi przebywać co najmniej 5 osoby muszą być wpisane do protokołu. NA boisku musi przebywać co najmniej 5 graczy. Mniejsza ilość powoduje zawieszenie meczu. Zawodnicy rezerwowi mogą bez graczy. Mniejsza ilość powoduje zawieszenie meczu. Zawodnicy rezerwowi mogą bez ograniczeń dokonywać zmian pod warunkiem, że robią to w strefie zmian własnych i w ograniczeń dokonywać zmian pod warunkiem, że robią to w strefie zmian własnych i w momencie, kiedy zawodnik, który ma być zmieniony, opuścił już boisko. Zła zmiana momencie, kiedy zawodnik, który ma być zmieniony, opuścił już boisko. Zła zmiana karana jest dwuminutowym wykluczeniem danego zawodnika. Strój powinien być karana jest dwuminutowym wykluczeniem danego zawodnika. Strój powinien być kompletny, na każdej koszulce powinny znajdować się numery zawodników. Jeden kompletny, na każdej koszulce powinny znajdować się numery zawodników. Jeden numer może być przypisany tylko jednemu zawodnikowi. Strój bramkarza musi się numer może być przypisany tylko jednemu zawodnikowi. Strój bramkarza musi się różnić od stroju reszty drużyny. Bramkarz może opuścić pole bramkowe. Obowiązują go różnić od stroju reszty drużyny. Bramkarz może opuścić pole bramkowe. Obowiązują go wtedy zasady takie, jak pozostałych zawodników w polu. W polu bramkowym bramkarz wtedy zasady takie, jak pozostałych zawodników w polu. W polu bramkowym bramkarz może bronić piłkę całym ciałem.  może bronić piłkę całym ciałem.

Page 10: Piłka ręczna-kobiet

KaryKaryWśród kar rozróżnia się kilka ich rodzaj w zależności od przewinienia. Wśród kar rozróżnia się kilka ich rodzaj w zależności od przewinienia. Najlżejsze są upomnienia. Mogą być one udzielone za nieprawidłowe i Najlżejsze są upomnienia. Mogą być one udzielone za nieprawidłowe i groźne oddziaływanie na przeciwnika, nieprawidłowe zachowanie podczas groźne oddziaływanie na przeciwnika, nieprawidłowe zachowanie podczas wznowienia gry przez przeciwnika, niesportowe zachowanie. Wykluczenie wznowienia gry przez przeciwnika, niesportowe zachowanie. Wykluczenie zawodnika na czas 2minut ma miejsce gdy wystąpi błąd podczas zmiany zawodnika na czas 2minut ma miejsce gdy wystąpi błąd podczas zmiany zawodników, powtarzające się faule lub niesportowe zachowanie na zawodników, powtarzające się faule lub niesportowe zachowanie na przeciwniku, wielokrotne próby przeszkodzenia we wznowieniu gry. przeciwniku, wielokrotne próby przeszkodzenia we wznowieniu gry. Najwyższa karą jest dyskwalifikacja. Eliminuje ona zawodnika z dalszej Najwyższa karą jest dyskwalifikacja. Eliminuje ona zawodnika z dalszej gry. Następuje ona w momencie pojawienia się na boisku zawodnika gry. Następuje ona w momencie pojawienia się na boisku zawodnika nieuprawnionego do gry, gdy zawodnik popełni bardzo groźny faul na nieuprawnionego do gry, gdy zawodnik popełni bardzo groźny faul na przeciwniku, za poważne niesportowe zachowanie zawodnika i działacza, przeciwniku, za poważne niesportowe zachowanie zawodnika i działacza, również poza boiskiem, za zaatakowanie działacza. Dyskwalifikacja również poza boiskiem, za zaatakowanie działacza. Dyskwalifikacja następuję automatycznie, gdy zawodnik otrzyma trzecie wykluczenie.następuję automatycznie, gdy zawodnik otrzyma trzecie wykluczenie.

BoiskoBoiskoBoisko stanowi prostokąt o wymiarach 40 metrów długości i 20 metrów Boisko stanowi prostokąt o wymiarach 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Bramki ustawione są naprzeciw siebie po przeciwległych szerokości. Bramki ustawione są naprzeciw siebie po przeciwległych stronach boiska. Wymiary bramki to 2 metry wysokości i 3 metry stronach boiska. Wymiary bramki to 2 metry wysokości i 3 metry szerokości. Na boisku wyróżniamy 2 strefy. Pierwsza z nich nazywana jest szerokości. Na boisku wyróżniamy 2 strefy. Pierwsza z nich nazywana jest polem bramkowym. Na polu tym może przebywać wyłącznie bramkarz polem bramkowym. Na polu tym może przebywać wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Przy każdej z bramek jest pole bramkowe, które ma drużyny broniącej. Przy każdej z bramek jest pole bramkowe, które ma kształt półkola. Pozostała cześć boiska to pole gry, na którym przebywają kształt półkola. Pozostała cześć boiska to pole gry, na którym przebywają pozostali zawodnicy. Boisko podzielone jest na dwie równe połowy. W pozostali zawodnicy. Boisko podzielone jest na dwie równe połowy. W odległości 7 metrów od bramki wyznaczona jest linia rzutów karnych. odległości 7 metrów od bramki wyznaczona jest linia rzutów karnych. Linia przerywana wyznacza miejsce wykonywania rzutów wolnych. Linia przerywana wyznacza miejsce wykonywania rzutów wolnych.

Page 11: Piłka ręczna-kobiet

Reprezentacja PolskiReprezentacja Polski

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet (zwyczajowo zwana również: kobiet (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodowąreprezentacją narodową, , kadrą kadrą narodowąnarodową, , drużyną narodowądrużyną narodową) – zespół ) – zespół piłki ręcznej, reprezentujący piłki ręcznej, reprezentujący Rzeczpospolitą Polską w meczach i Rzeczpospolitą Polską w meczach i sportowych imprezach sportowych imprezach międzynarodowych, w którym międzynarodowych, w którym występować mogą wszystkie zawodniczki występować mogą wszystkie zawodniczki posiadające obywatelstwo polskie. Za posiadające obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związe Piłki Ręcznej w Polsce. Związe Piłki Ręcznej w Polsce.

Page 12: Piłka ręczna-kobiet

Piłka ręcznaPiłka ręczna

Piłka ręczna— zespołowa dyscyplina sportu Piłka ręczna— zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników. takie same prawa jak pozostałych zawodników.

Page 13: Piłka ręczna-kobiet

CCiieekkaawwoossttkkii Piłka ręczna potocznie nazywana jest "szczypiorniak", od Piłka ręczna potocznie nazywana jest "szczypiorniak", od

nazwy miasta w którym rozegrano pierwszy mecz w Polsce nazwy miasta w którym rozegrano pierwszy mecz w Polsce w 1917 roku. w 1917 roku.

Jest to dyscyplina olimpijska, która zadebiutowała w 1936 Jest to dyscyplina olimpijska, która zadebiutowała w 1936 roku, a później już na stałe dołączona została w 1972 roku. roku, a później już na stałe dołączona została w 1972 roku.

W starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie istniały W starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie istniały sporty przypominające dzisiejszą piłkę ręcznąsporty przypominające dzisiejszą piłkę ręczną. .

Pierwsze zasady nowoczesnej piłki ręcznej spisał Duńczyk Pierwsze zasady nowoczesnej piłki ręcznej spisał Duńczyk Holger Nielsen w 1898 roku. Holger Nielsen w 1898 roku.

Niemcy to kolebka piłki ręcznej.Niemcy to kolebka piłki ręcznej. Uderzenie bramkarza piłką w twarz jest faulem. Uderzenie bramkarza piłką w twarz jest faulem. Według pierwotnych niemieckich zasad drużyna składała Według pierwotnych niemieckich zasad drużyna składała

się z 11 graczy na boisku. się z 11 graczy na boisku. Gracze mogą trzymać piłkę maksymalnie trzy sekundy bez Gracze mogą trzymać piłkę maksymalnie trzy sekundy bez

odbicia i zrobić z nią nie więcej niż 3 kroki. odbicia i zrobić z nią nie więcej niż 3 kroki.

Page 14: Piłka ręczna-kobiet

Strój reprezentacji Strój reprezentacji PolskiPolski

Page 15: Piłka ręczna-kobiet

Statystyczne wyniki udziału Statystyczne wyniki udziału wiekowego w amatorskim wiekowego w amatorskim

graniugraniu

Page 16: Piłka ręczna-kobiet

Związek Piłki Ręcznej w Związek Piłki Ręcznej w PolscePolsce

Związek Piłki Ręcznej w PolsceZwiązek Piłki Ręcznej w Polsce (oficjalny (oficjalny skrót skrót ZPRPZPRP) — ogólnokrajowy związek ) — ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki ręcznej (7-reprezentantem polskiej piłki ręcznej (7-osobowej, plażowej, zarówno mężczyzn, jak i osobowej, plażowej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.w kraju i za granicą.

Od 11 lipca 1946 członek IHF (jeden z Od 11 lipca 1946 członek IHF (jeden z założycieli), a od 17 listopada 1991 członek założycieli), a od 17 listopada 1991 członek EHF (jeden z założycieli).EHF (jeden z założycieli).

Page 17: Piłka ręczna-kobiet
Page 18: Piłka ręczna-kobiet
Page 19: Piłka ręczna-kobiet

Przygotowały:Przygotowały: