plan de lectie lichenii
TRANSCRIPT
Proiect de lecţie
Unitatea de învatamant: Liceul Teoretic „Pavel Dan” Câmpia TurziiProfesor: Vînătoru Irina - AdinaAria curriculara: Matematica si stiintele naturiiDisciplina: BiologieData: 28.03.2013Clasa: a V-a Unitatea de învăţare : Diversitatea lumii viiTitlul lecţiei: LicheniiResurse de timp: 50 minute Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinteScopul: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa existenţei lichenilor
Competenţe specifice :1.2.Stabilirea relatiei factori de mediu-planta;2.1.Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/ investigarii lumii vegetale;4.1.Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei în diferite situatii de comunicare . Competenţe derivate:C1. indicarea mediului de viaţă al lichenilor.C2. descrierea componentelor structurale ale lichenilor.C3. evidenţierea importanţei lichenilor pentru mediu şi om, enumerând cel puţin doua domenii de utilizare.
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică ,observaţia,explicaţia,învaţarea prin descoperire, metoda cubului.
Materiale şi mijloace de învaţămant: material biologic, manual,atlas, fişe de lucru, calculator,videoproiector
Tipul de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe.
Resurse de specialitate consultate: programa şcolara, Floarea Dobran: „Biologie”, manual clasa a V-a, Teora,2004. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lecţia - forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007. internet
1
Nr. crt
Etapele lecţiei Compe-tenţe derivate
ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse procedurale
Resurse materiale
Resursetempo-
rale
Metode de ev.Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea clasei
-pregateste materialul didactic; -noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;
-isi pregatesc cartile si caietele;
conversaţia 2’
2 Reactualizarea cunostinţelor
-adresez cateva intrebari din lectia anterioara-ce sunt ciupercile?-de cate feluri sunt ciupercile?-care sunt caracterele generale ale ciupercilor?- ce sunt algele?- de cate feluri sunt algele?-care sunt caracterele generale ale algelor?
- elevii răspund conversaţia 5 ’ oral
Captarea atenţiei
- le arata elevilor imagini cu diferiti licheni
conversaţia Video-proiectorcalculator
2’
Anuntarea temei şi a competenţelor
-informează elevii cu privire la titlul lecţiei, scopul si competenţele vizate-notează titlul lecţiei pe tablă
Notează titlul in caiete conversaţia 2’
Dirijarea învăţării
C1
C2
C3
Imparte elevii în şase grupe şi foloseşte un cub pe ale cărui feţe sunt scrise cuvintele : descrie, compară, analizează, asociază, aplică, argumentează pentru a repartiza fiecărei grupe o temă de pe feţele cubului.
Elevii din fiecare grupa se concentreaza asupra temei repartizate.Cei care au sarcina de a descrie, observă mediul de viaţă şi alcătuirea lichenilor, cei care au
Explicaţia Conversaţia Observaţia
Învăţarea prin descoperire
Fişe de activitate
Manualul
Atlas
10’ oral
2
Corectează eventualele erori şi completează răspunsurile date de elevi.Scrie schita lectiei pe tabla.
sarcina de a compara vor realiza o comparaţie între clasa algelor si a ciupercilor. Grupa care trebuie să analizeze va identifica părţile componente ale unui lichean, cei care trebuie să asocieze vor identifica adaptările pe care le prezintă la mediul de viaţă şi modul de înmulţire al lichenilor, cei care trebuie sa aplice vor descrie caracterele generale ale lichenilor,iar cei care au sarcina de a argumenta vor preciza importanţa lichenilor
Metoda cubului
19’
Fixarea cunoştinţelor
Solicită elevilor să precizeze caracterele generale ale lichenilor.
Rezolvă sarcina de lucruconversaţia
5’ oral
Evaluarea Face aprecieri verbale asupra prestaţiei elevilor din fiecare grupă.Se apreciază participarea elevilor la lecţie cu buline la "Coltul micului biolog" .
3’
3
GRUPA I - DESCRIEFisă de activitate
LICHENII
Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, material biologic natural Mod de lucru: Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.
Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Recunoaste acesti licheni. Precizează mediul de viaţă şi alcătuirea talului.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Timp de lucru 10 minute
GRUPA II – COMPARĂ Ce este asemănător, ce este diferit.
Fisă de activitateLichenii
Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate Mod de lucru:
Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată. .4
Învăţaţi prin descoperire:
Învăţaţi prin descoperire:
Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos algele si ciupercile. Recunoaste aceste alge si ciuperci. Observă alcătuirea corpului si compară-le:
Completează tabelul de mai jos:
Alcătuirea corpului Mod de hrănireAlga
Verzeala zidurilor
CiupercaUrechea iepurelui(clasa ascomicete Peziza aurantia)
Timp de lucru 10 minute
GRUPA III – ASOCIAZĂ - La ce te îndeamnă să te gândesti?
Fisă de activitateLichenii
Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru
Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.
Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii.
5
Învăţaţi prin descoperire:
Prezintă care sunt adaptările pe care le prezintă aceste lichenii la mediul de viată si modul de înmulţire:
Completează tabelul de mai jos:Lichenii Alcătuirea corpului Adaptări la mediul de viată si mod de
înmulţire
Timp de lucru 10 min.
GRUPA IV - ANALIZEAZĂ - Spune din ce este făcut?
Fisă de activitate
Lichenii
Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, material biologic natural. Mod de lucru: Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată. .
6Învăţaţi prin descoperire:
Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Analizează părtile componente ale celulelor corpului şi modul de hrănire.
Lichean: alcatuire externa
Alcatuirea corpului Hrănirea Lichenii
Timp de lucru 10 minute
GRUPA V - APLICĂFisă de activitate
Lichenii
Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru:
Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.
7
Învăţaţi prin descoperire:
Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Prezintă care sunt caracterele generale ale lichenilor.
Lichean: alcatuire externa Alcatuire interna
Concluzii :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Timp de lucru 10 minute
GRUPA VI - ARGUMENTEAZĂFisă de activitate
Lichenii Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru:
Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.
8
Învăţaţi prin descoperire:
Lichenii sunt/ nu sunt un organisme folositoare?Argumentează pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale!!!
Lichenul renilor combaterea cancerului Lichean otravitor
Cladonia alpestris (Letharia vulpina)
Matreata bradului Lichean comestibil: (mana cereasca) Lecanora esculenta Concluzii :
9
Timp de lucru 10 minute
Schita lectiei
Lichenii
- sunt talofite deoarece corpul lor nu prezintă organeMediul de viata: pe diferite substaturi:- scoarta copacilor de care se prind cu ajutorul - sol rizinelor - stanci - ziduriAlcatuirea corpului: - au forme si culori diferite - cuprind - hifele unei ciuperci - celulele unei alge verzi unicelulare sau albastre
Ciuperca absoarbe apa si saruri minerale din mediu→ astfel apara alga de uscaciuneAlga are clorofila si produce substante organice hranitoare pe care le foloseste ciuperca simbioza
Hranirea: autotrofaluate de vant
Inmultire: a) vegetativa- prin fragmentarea talului prin mici sfere care contin cateva hife si ciuperci formeaza noi licheni b) asexuata- prin spori
Importanta: - datorita simbiozei, lichenii pot traii in conditii de viata deosebite: ger, vant, uscaciune - pot aduce si pagube (cei care traiesc pe scoarta copacilor formeaza cruste care-l sufoca) - formeaza primul strat de sol pe stancile golase (→ pionierii vegetatiei) - unii sunt comestibili, dar alții sunt foarte otrăvitori
substante organice hranitoare relatia de
Alga Ciuperca simbioza
apa si saruri minerale
10