plan imbinare corespondenta clasa 11

10
Proiect didactic LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN BRANCOVEANU”, BRAILA - Disciplina de învăţământ: INFORMATICĂ- TEHNOLOGII ASISTATE DE CALCULATOR - Profesor: Gheorghe Oana Catalina - Titlul lecţiei: Îmbinarea de corespondenţă - Tipul de lecţie: dobândire de noi cunoştinţe - Durata lecţiei: 50 min. - Clasa a XI-a A - Data: 21 IANUARIE 2014 - Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica. 1. NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI : - Elevii au un nivel de cunoştinţe corespunzător programei şi au formate deprinderi de utilizare a calculatorului; - Elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de un procesor de texte; - Elevii utilizează şi operează corect cu aplicaţia Word. 2. OBIECTIVE EDUCAŢIONALE: OBIECTIVE COGNITIVE: - dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă, în capitolul procesor de texte; - folosească corect opţiunile din bara de meniuri şi instrumente în aplicaţii concrete; OBIECTIVE PSIHOMOTORII: - Să-şi formeze deprinderi de utilizare corectă a opţiunilor puse la dispoziţia utilizatorului de aplicaţie Word; - Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare; OBIECTIVE AFECTIVE: - Formarea convingerii că utilizarea procesorului de texte Word permite realizarea unor documente într-o formă atractivă; - se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; - se bucure de rezultatele muncii depuse;

Upload: oana-gheorghe

Post on 07-Apr-2016

23 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

plan de lectie clasa 11 Ms Word

TRANSCRIPT

Page 1: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

Proiect didactic

LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN BRANCOVEANU”, BRAILA- Disciplina de învăţământ: INFORMATICĂ- TEHNOLOGII ASISTATE DE CALCULATOR- Profesor: Gheorghe Oana Catalina- Titlul lecţiei: Îmbinarea de corespondenţă- Tipul de lecţie: dobândire de noi cunoştinţe - Durata lecţiei: 50 min.- Clasa a XI-a A- Data: 21 IANUARIE 2014- Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica.

1. NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI :- Elevii au un nivel de cunoştinţe corespunzător programei şi au formate deprinderi de utilizare a calculatorului;- Elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de un procesor de texte;- Elevii utilizează şi operează corect cu aplicaţia Word.

2. OBIECTIVE EDUCAŢIONALE: OBIECTIVE COGNITIVE:

- Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă, în capitolul procesor de texte;- Să folosească corect opţiunile din bara de meniuri şi instrumente în aplicaţii concrete;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

- Să-şi formeze deprinderi de utilizare corectă a opţiunilor puse la dispoziţia utilizatorului de aplicaţie Word;- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

OBIECTIVE AFECTIVE:

- Formarea convingerii că utilizarea procesorului de texte Word permite realizarea unor documente într-o formă atractivă;- Să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;- Să se bucure de rezultatele muncii depuse;

3. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să descrie comanda îmbinare corespondenţă- să prezinte etapele de realizare a comenzii de îmbinare corespondenţă.- să execute practic etapele de realizare îmbinării corespondenţei - aplicaţie.

4. STRATEGII DIDACTICE:

PRINCIPII DIDACTICE: - principiul participării şi învăţării active;

Page 2: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

- principiul asigurării progresului gradat al performanţei; - principiul conexiunii inverse;

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - metode de comunicare orală: expunere, conversaţie, problematizare; - metode de acţiune: exerciţiul, învăţare prin descoperire; PROCEDEE DE INSTRUIRE: - explicaţia în etapa de comunicare; - învăţarea prin descoperire, prin rezolvare de probleme;

- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;

FORME DE ORGANIZARE: - frontală şi individual;

FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII : - dirijată de profesor sau prin materialele didactice; - independentă;

MIJLOACE DIDACTICE: - soft educaţional, - caiet, - fişe de lucru; - calculator.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: -pentru elevi: -Tehnologia informaţiei si a comunicaţiilor – manual clasa a IX, Mioara Gheorghe; -Teste şi aplicaţii Word , editura Arves

-pentru profesor: -Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic, Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa ;

METODE DE EVALUARE: - evaluare iniţială : întrebări orale; - evaluare continuă pe parcursul lecţiei (fişe de lucru şi calculatorul).

5. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

MOMENT ORGANIZATORIC: ( 2-3 min)

Se face prezenţa prin strigarea catalogului, se rezolvă unele probleme extradidactice apărute, se stabileşte liniştea şi atmosfera propice activităţii didactice ( captarea atenţiei).

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR: ( 5 min)

- Întrebări din aplicaţia Word ( fişa nr.1).

COMUNICAREA NOILOR CUNOŞTINŢE:

ANUNŢAREA TITLULUI LECŢIEI ŞI PREZENTAREA CONŢINUTULUI ( 30 min.) .

- Anunţarea subiectului pentru tema respectiva;- Anunţarea obiectivelor urmărite;

Page 3: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

- Anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

PREZENTAREA CONŢINUTULUIÎmbinare corespondenţă

1) Comanda îmbinare corespondenţă este folosită atunci când avem nevoie de a trimite o invitaţie sau o scrisoare la mai multe persoane. Textul este acelaşi, dar persoanele la care trimiteţi invitaţia ( scrisoarea ) sunt diferite. Această comandă îmbină textul invitaţiei cu numele persoanelor care vor primi această invitaţie (scrisoare).

2) Etape de realizare a comenzii de ÎMBINARE CORESPONDENŢĂ:

ETAPA I - din meniul INSTRUMENTE , alegem comanda SCRISORI ŞI CORESPONDENŢĂ EXPERTUL ÎMBINARE CORESPONDENŢĂ, rezultă în partea dreaptă o fereastră, în care veţi alege tipul de document pe care doriţi să îl realizaţi ( scrisori, plicuri, etichete,mesaje corespondenţă ). Dacă doriţi să creaţi o invitaţie ( document ), veţi selecta opţiunea SCRISORI.- pentru a trece mai departe apăsăm butonul URMĂTORUL din partea de jos a ferestrei.

- se va deschide o fereastră ce vă va permite să alegeţi unde veţi crea noua scrisoare ( în documentul curent sau puteţi folosi un document existent). Pentru a folosi documentul curent selectaţi opţiunea UTILIZARE DOCUMENT CURENT.

- pentru a trece mai departe apăsăm butonul URMĂTORUL din partea de jos a ferestrei:- se va deschide o fereastră ce vă va permite să precizaţi de unde luaţi datele. Dacă nu aveţi nici o sursă creată alegeţi opţiunea de a crea o listă nouă prin selectarea opţiunii TASTAREA UNEI NOI LISTE, şi apoi apăsarea butonului CREARE.

- se va deschide o fereastră ce permite editarea câmpurilor pe care doriţi să le inseraţi în document.

Page 4: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

Această fereastră cuprinde câmpuri implicite, dar dacă doriţi să ştergeţi unele câmpuri sau să adăugaţi câmpuri noi, apăsaţi butonul PARTICULARIZARE, se deschide o altă fereastră de dialog. Pentru ştergerea câmpurilor utilizăm butonul cu eticheta Ştergere iar pentru adăugarea de noi câmpuri utilizăm butonul cu eticheta Adăugare.

- pentru a trece mai departe apăsăm butonul OK din partea de jos a ferestrei sau tasta Enter, se deschide o fereastră în care introduceţi date pentru fiecare persoană. Pentru a adăuga o înregistrare nouă apăsăm butonul cu eticheta INTRARE NOUĂ.- pentru a trece mai departe apăsăm butonul Închidere, se deschide o fereastră în care se stabileşte calea unde se doreşte a se salva şi în dreptul

etichetei Nume fişier se introduce de la tastatură un nume ( ex. listă îmbinare), şi se apasă butonul Salvare sau tasta Enter, se obţine fereastra de mai jos, în care apăsăm butonul OK din partea de jos a ferestrei sau tasta Enter,Pe bara de instrumente apare o nouă bară,

cu ajutorul butonului ( 6) de pe bara de instrumente se pot introduce în document câmpurile care se doresc.

Page 5: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

Pentru a adăuga în document câmpuri apăsaţi butonul Inserare (Insert) iar la sfârşit apăsăm butonul Închidere.

ETAPA II

- se realizează scrisoarea ( invitaţia ). - se salvează cu un nume ( ex. imbinare sursă), în acelaşi folder cu fişierul îmbinare listă.

ETAPA III

- se îmbină datele pe care le aveţi în listă cu textul scrisorii. Pentru aceasta va trebui să

executaţi clic stânga pe butonul ( 15) de pe bara de instrumente, rezultă caseta de dialog, în care selectăm opţiunea TOATE şi apăsăm butonul OK. - se salvează cu un nume documentul obţinut ( ex. imbinare finală) în acelaşi folder cu celelalte fişiere.

Page 6: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

TEXT

Aplicaţie: Creaţi o îmbinare corespondenţă cu câmpurile <<NUME>>, <<PRENUME>>, <<ORAS>>, <<TELEFON>>, pentru 4 persoane. In document se va scrie un conţinut pentru o invitaţie la o zi de naştere, cu un text adecvat, având următoarele atribute:

- format oval- contur realizat cu efecte de umbră- culoare linie contur şi fundal.

- muncă indepedentă , exerciţiu.

6. REALIZAREA FEED-BACK-ULUI ( 7 min.)

CONCLUZII ŞI RECOMANDĂRI.

O scurtă analiză privind modul de utilizare a calculatorului.

Page 7: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11

Fişa nr. 1Întrebări Răspunsuri aşteptate de profesor

1.Ce fişiere se obţin prin salvarea unui document nou creat?

Fişiere de tip document, cu extensia .doc;

2.Care sunt nivelele de tehnoredactare? Nivel document, paragraf, caracter;

3.Ce ne permite nivelul document? Permite alegerea formatului de pagină, orientarea şi dimensiunile marginilor;

4.Care este comanda utilizată pentru executarea operaţiilor de la nivelul document?

Fişier → Iniţializare pagină…;

5.Care este comanda utilizată pentru numerotarea paginilor intr-un document?

Inserare → Numere de pagină ;

6.Ce comenzi conţine meniul fişier? Comenzi pentru lucru cu fişiere: ex:

7.Care sunt etapele de obţinere a unui antet/subsol în care pagina pară să fie diferită de pagina impară?

Etape: a. Fişier→ Iniţializare pagină → Aspect şi selectăm opţiunea pagină pară diferită de cea impară→ OK. b. Vizualizare → Antet/Subsol

8.Care sunt etapele de obţinere a unei majuscule încorporate?

Etape: a. Scriem caracterul; b. selectăm caracterul scris; c. Format → Majusculă încorporată d. Se selectează poziţia în paragraf, nr. linii, font, distanţă text→ OK.

9.Ce ne indică comenzile urmate de trei puncte (…)?

Indică afişarea unei casete de dialog din care se pot selecta opţiunile dorite.

Page 8: Plan Imbinare Corespondenta Clasa 11