priect fata babei .docx;i fata m

24
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. Nr. 1 Voluntari Nivelul /Grupa: nivel II, grupa pregătitoare 5 Educatoare: Petre Daniela Data: 7.04.2011

Upload: liviupetre

Post on 09-Nov-2015

299 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Nr. 1 VoluntariNivelul /Grupa: nivel II, grupa pregtitoare 5Educatoare: Petre DanielaData: 7.04.2011

Grdinia cu program prelungit nr.1-VoluntariGrupa pregtitoare 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anual: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIMSubtema: Spune poveste, spune!Domeniul de activitate: DLC, DS 1. Educarea limbajului File de poveste2. Activitate matematicForma de realizare: joc didacticTipul de activitate: mixt

Scopul activitii: DLC: Educarea unei vorbiri corecte, coerente i logice n structuri gramaticale ample. DS: Sistematizarea cunotinelor i deprinderilor matematice de utilizare a numerelor n concentrul 1-9, exprimate ntr-un limbaj matematic corespunztor.

ADP-IDA fost odat o frumoas fat, harnic i bun ca un cer cu lun....Purtarea ei curat a primit rsplat. ALA 1 BIBLIOTEC:Costumul popular -grafismeCrticica mea cu poveti -confecionareALA 1JOC DE MAS:Macheta povetilor

Domenii experieniale: DS + DLC Joc didactic: File de poveste

ALA 1Joc de micare:Ursuleul la miereALA 1ART: picturLivada de peri-culori complementareFocul din cuptor -culori caldeApa din fntn- culori reci

ALA 2Jocul pclelilor:De vorb cu Pcal i Tndal

DOMENII IMPLICATE1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP) PRIMIREA COPIILOR MICUL DEJUN deprinderi specifice NTLNIREA DE DIMINEA: Prezena/ Calendarul naturii/ Activitatea de grup/ Rutine / Tranziii2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA)ALA 1 BIBLIOTEC: Costumul popular-elemente grafice Crticica mea cu poveti-confecionare JOC DE MAS: Macheta povetii materiale din natur Salba celuei nirare ART: Livada de peri- culori complementare Focul din cuptor- culori calde Apa din fntn- culori reci JOC DE MICARE: Ursuleul la miereTRANZIII: Ctre centre ne-ndreptm, Povetile s le relum. Meteri mari astzi vom fi Povetile ni le vom aminti.ALA 2 JOCUL PCLELILOR: De vorb cu Pcal i Tndal3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE) FILE DE POVESTE activitate integrat (DLC + DS)TRANZIIE: Buni prieteni

SCENARIUL ZILEII. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea.Salutul de diminea se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Copiii se aeaz n cerc. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt, adresndu-i apelativul ntlnit n povestea lui Creang studiat n cadrul proiectului Cltorie n lumea povetilor: Bun dimineaa, fat frumoas i harnic!, Bun dimineaa biat frumos i harnic!. Atenia copiilor este ndreptat spre Calendarul naturii. Sunt adresate urmtoarele ntrebri: n ce zi a sptmnii suntem? (este aezat jetonul extras din couleul special pregtit,n dreptul zilei corespunztoare). Cum este vremea astzi? (este aezat jetonul care indic starea vremii). La activitatea de grup se va interpreta cntecul: Crticica mea Prezena este realizat n manier interactiv, copiii fiind solicitai s-i aeze poza la panoul de prezen. Prilejul va fi folosit i pentru a realiza prezena numeric: Ci copilai frumoi i harnici sunt azi la grdini? tirea zilei: Prezentarea oaspeilor i a personajului surpriz fata moneagului. Gonit de acas de mama vitreg fata moneagului trebuie s parcurg un drum lung plin de peripeii. Pentru aceasta are nevoie de ajutorul nostru pentru a gsi lada plin cu bogii. Anunarea temei: V anun cu bucurie,C azi vom face o cltorie,Fr maini i avioane,Fr autobuze sau autocare,Vom cltori n mare zor,n lumea minunat a povetilorPe care Creang anume le-a creati de la care avem de nvat:S fim mai buni, mai rbdtoriMai nelepi, mai sritorii mai ales, s-avem umor. Urmeaz activitile liber alese marcate cu diferite culori: galben, rou, albastru. Copiii se vor aeza la centre n funcie de culoarea jetoanelor pe care i le aleg prin procedeul Mna oarb.

ACTIVITI DIDACTICE PENTRU ALA

Secvena de activitate ALA 1: jocuri i activiti la alegerea copiilorMijloc de realizare: activiti pe centre de interes

1.Centrul de interes BIBLIOTEC:

Tema: Costumul popular elemente grafice Crticica mea cu poveti- confecionare Obiective operaionale: s traseze corect, n spaiu limitat, elemente grafice nvate, pentru decorarea costumului popular; s decupeze i s lipeasc imaginile i siluetele personajelor din poveste, respectnd ordinea lor cronologic;- s aplice regulile de comportare civilizat n cadrul activitii de grup:

2.Centrul de interes JOC DE MAS:

Tema: Macheta povetilor - asamblare Obiective operaionale: S realizeze crarea pietruit spre Sfnta Duminic; S planteze flori pe lng casa caprei cu trei iezi; S aeze peti n lacul n care i-a prins ursul coada; S construisc fntna n care a fost aruncat cocoul; 3.Centrul de interes ART: pictur

Tema: Livada cu peri-culori complementare Focul din cuptor- culori calde Apa din fntn- culori reci Obiective operaionale: s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin folosirea tehnicilor de lucru specifice picturii n acuarele; s realizeze lucrri originale manifestnd creativitate i respectnd tema dat. s analizeze cu spirit critic lucrarea proprie dar i a celorlali colegi.

4.JOC DE MICARE

Tema: Ursuleul la miere Obiective operaionale: s execute corect micrile sugerate de text; s rspund prompt la cerinele educatoarei; s participe activ i s-i aduc contribuia la reuita jocului.

Secvena de activitate ALA 2

Tema: Jocul pclelilor divertisment: personaje din poveti, proverbe, ghicitori, cntece i voie bun. Obiective operaionale: s recite rolul expresiv cu repectarea intonaiei, ritmului, pauzei,n concordan cu mesajul transmis; s completeze proverbele eliptice cu expresiile i cuvintele potrivite; s rspund corect la ghicitorile i ntrebrile adresate de personajele din poveti; s cnte n grup respectnd linia melodic i nlimea sunetelor; s-i exprime sentimente de bucurie, satisfacie n legtur cu activitatea desfurat.

Strategii didactice:Metode i procedee: explicaia, conversaia,exerciiul, jocul, observaia, problematizarea.

Materiale didactice: lipici, foarfece, siluete, imagini, fie de lucru, creioane, culori, cartoane colorate, nur, mrgele colorate, beioare, pietricele, flori, siluete ale personajelor din poveti, imagini cu scene din poveti, hrtie creponat, acuarele, palete de culori, foi de desen, pensule, recipiente pentru ap.

Evaluare: turul galerieiDup realizarea sarcinilor, copiii vor observa n turul galeriei rezultatele muncii lor.

III. ACTIVITATE DIDACTIC PENTRU SECVENA ADEACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE DOMENIUL LIMB I COMUNICARE - DLC DOMENIUL TIIN DSTEMA DE STUDIU: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIMTEMA SPTMNII: Spune poveste, spuneTEMA ACTIVITII: File de povesteFORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici i individual.MIJLOC DE REALIZARE: activitate integratTipul activitii: mixtSCOP: Dezvoltarea deprinderii de exprimare corect i coerent (lexical, fonetic i gramatical), Dezvoltarea capacitii de a asimila modele comportamentale prin utilizarea de noi forme i scheme de interaciune interpersonal; Fixarea coninutului unor poveti i aplicarea unor informaii aferente n noi contexte; Verificarea i consolidarea numratului n limitele 1-10; Exersarea i dezvoltarea operaiilor intelectuale: analiza,sinteza, comparaia, genera-lizarea; Participarea la activiti de grup, inclusiv la activiti de joc, n calitate de vorbitor i auditor; Obiective operaionale:DLCO1 - s recunoasc i s denumeasc povetile i personajele pe baza suportului intuitiv (plane suport, siluete ale personajelor);O2 - s alctuiasc propoziii folosind cuvinte i expresii din poveti;O3 - s despart cuvintele n silabe i s stabileasc numrul acestora;O4 s-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale i/ sau a relaiilor cu ceilali i s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;O5 - s-i dezvolte sentimente de dragoste i respect fa de marii scriitori romni.

DSO1- s numere n limitele 1-10;O2- s formeze mulimi de elemente de acelai fel raportnd numrul la cantitate, respectiv la cifra corespunztoare;O3- s efectueze operaii de adunare cu 1-2 uniti n rezolvarea unor probleme ilustrate.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, ghicitorile, Nic i Fata moneagului, versurile cu rim, recompensele;

Strategia didactic: conversativ, ludic-problematizant, evaluativ-stimulativ.1. Metode: jocul didactic, metoda Ciorchinele, metoda Cubul, expunerea, exerciiul, instructajul verbal, conversaia euristic, conversaia examinatoare, problematizarea.2. Mijloace didactice: ecusoane, siluetele personajelor din povetile lui Ion Creang, plane ilustrate cu imagini din poveti, cuptorul, fntna i prul confecionate din polistiren i carton, plana cu metoda Ciorchinele, Cubul, celu de plu, machet, tabl magnetic, jetoane magnetice, cifre, plane cu probleme ilustrate, fie de lucru, creioane, tabl alb, carioci, recompense, buline colorate. Sistem de evaluare: Evaluare formativ continu Metode de evaluare: Verificare oral, observarea curent a comportamentului, aprecieri verbale stimulative,analiza rspunsurilor i a produselor activitii, corectarea imediat a rspunsurilor, stabilirea echipei ctigtoare. Sarcini de joc: Nic, personajul surpriz, se prezint copiilor printr-o ghicitoare. Dup ce l vor recunoate astfel pe Ion Creang, vor fi invitai s porneasc alturi de fata moneagului ntr-o cltorie imaginar, pn la casa Sfintei Duminici. Se intuiesc materialele: celua, prul, cuptorul, fntna, casa Sfintei Duminici, centrul tematic. Copiii,mprii n dou echipe, sunt rugai s rezolve pe rnd sarcinile date de celu, pr, fntn, cuptor i Sfnta Duminic, pentru a putea deschide cufrul cu recompense. Dup anunarea temei i obiectivelor se explic regulile jocului i se precizeaz sarcinile ce trebuie ndeplinite. Se realizeaz jocul de prob, se ofer explicaii suplimentare n cazul n care se constat c regulile sau modul de desfurare nu au fost bine nelese. La celu copiii vor gsi un cub. Pe feele acestuia vor avea urmtoarele sarcini: s recunoasc personajele i povestea, s le compare, s asocieze replicile cu personajele, s analizeze comportamentele acestora,s aeze n ordine imaginile din poveti, s argumenteze proverbul Dup fapt i rsplat respectiv Lenea e cucoan mare Ajuni la fntn, copiii o gsesc plin de bolovani. Pentru a cura fntna trebuie s formuleze propoziii cu cuvintele scrise pe pietre: coco, capr, pete, scunel, reprezentnd grafic propoziia i stabilind numrul cuvintelor. Prul le cere copiilor s stabileasc numrul de pere, respectiv de omizi care sunt n pom, s formeze mulimi, s raporteze numrul la cantitate, s efectueze operaii de adunare cu 1-2 uniti, n rezolvarea problemelor ilustrate. Dup ce vor completa Ciorchinele de pe Cuptor lipind povetile i personajele corespunztoare se va realiza evaluarea activitii printr-o fi de evaluare interdisciplinar. La sfritul activitii copiii vor primi aprecieri pentru participarea la activitate i vor primi stimulente din lada primit de la Sfnta Duminic. n ncheiere copiii vor cnta cntecul Buni prieteni. La seciunea ALA 2 copiii vor juca Jocul pclelilor, alturi de Pcal i Tndal. Vor gsi rspunsurile la ghicitori, vor completa proverbele eliptice i vor cnta cntece tematice.Durata: o ziBibliografie: Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani), MECT, 2008; Laborator precolar Ghid Metodologic , Editura V&I Integral, Bucureti, 1998; Stela Berciu, ndrumtor pentru nvmntul precolar, Editura Petrion, Bucureti, 1998 Florica Mitu, tefania Antonovici, Jocuri didactice integrate pentru nvmtul precolar,Editura Humanitas Educaional, 2005 Laurania Culea, Angela Sesovici, Filoftea Grama, Activitatea integrat din grdini, Editura Didactic Publishing House, 2008

ANEXA 1

CarteaCrticica meaCarte drag, tu mi eti Am o carte n culori,Un izvor de bucurie. Crticica mea,Zi de zi tu reueti Cu desene i cu flori,S m bucuri cu poveti. Crticica mea, Uite este i Grivei Titlul ascundebogie i-un pstor cu multe oiScrisul merit cinstire, Crticica mea. Cartea-i toat o comoarDe cnd o vezi prima oar. Pe o foaie sunt copii, Crticica mea,Cu poveti nenumrate, Cine sunt nu vrei s tii?Cu versuri frumos ritmate, Crticica mea,Cu nvturi o mie Mi-a zis mama c-s colari,Aduci mult mplinire. Silitori cu note mari Crticica mea.Zilnic cartea s-o citeti,File s nu mzgleti. Carte drag cu poveti Coperta s-o-ngrijeti, Tare drag, tu mi eti Copil bun astfel tu eti. Eu mereu te-oi rsfoi i-am s-nv a te citi.

ANEXA 2

Uite-aa cnta lstunul,Eu sunt unul, eu sunt unul[:Tra la la la la la la la:] i-a venit un piigoi: -Unul i cu unu, doi. [:Tra la la la la la la la:]Vine pupza din tei:-Ei, de-acuma suntem trei.[ :Tra la la la la la la la :] Vine corbul din copac Trei cu unu, patru fac. [ :Tra la la la la la la la :]

Vine cioara n opinci - Cra, cra, cra, noi suntem cinci.[:Tra la la la la la la la :] Vine-un sturz cu soare-n cioc: - ase suntem la un loc [: Tra la la la la la la la :]

i mai vine-o rndunea:-Suntem apte, nu-i aa?[:Tra la la la la la la la:] Hop i-un vrbioi pe drum: Opt prieteni sunt acum. [: Tra la la la la la la la: ]Vine-o mierl-n bluz nou.Opt cu unu, ct fac? Nou.[:Tra la la la la la la la la: ] Dar n zbor o barz trece Nou i cu unu - zece. [ : Tra la la la la la la la :]Zece buni prieteni joac Pe-a vzduhului toloac[:Tra la la la la la la la:]

ANEXA 3 ALA 2

Tndal Andrei CMie mi spune Tndali-s frate bun cu Pcal.Eu n lume-am colindati peste multe am dat.tii c la Creang n povesteUn aa Tndal este?Pi ce spunei voi de moulCare i-a btut cocoul?La spate i-a tras vreo douCa s se duc s ou,Iar cocoul supratDe acas a plecat.

Nic Andrei B.i mergnd aa gndindO pungu cu doi bani a gsit.Ctre cas se-ntorceaCu pungua se mndreaIar boierul mbufnatPungua i-a luat.Cnd cocoul vzu frateAst mare nedreptateVeni n fuga mare la aceast adunare:

Cocoul DariusCucurigu, boieri mari,Dai pungua cu doi bani!Sunt cocoul cel vestitDe boier nedreptitAm venit direct la voiS-mi dai pungua-napoi.Voi cu mine s plecaiPe loc s m ajutaiCa trsura s-o ajungemi boierului s-i spunemC pungua e a meai pe loc vreau s mi-o dea.Mi cucoane cucrua,D-ne napoi pungua!

Lidia: Banul care nu-i muncit..(e pduche-afurisit)Alexia: Rob la aur cine este...(nu se nsntoete)Maria: Lcomia stric...(omenia)

Tndal Andrei C.Ct n lume-am colindatPeste multe rele-am dat.S vedei ce-am auziti de un urs pclit.

Ursul MihaiAoleu,mi frioareCodia mea ru m doare!Voi cu toi ai auzitC vulpea m-a pclit.Auzi la ea cum gndete:S prind eu du coada pete,Iar eu,prostul de mineO ascultai tocmai bine.N-am tiut c vulpea-i hoai c bine nu m-nva.

Lidia: Ei, ursule, cap ai, minte...( ce-i mai trebuie)! Izabela: Dac n-ai cap, vai de ... (picioare)!George: Poi s-ari precum un greier dar...(s ai valoare-n creier)1

Vulpea- Emma Du-te nvrtindu-te,Fa de urs pclit,La vorb nesocotit.Din tot ce spune-n povesteNimic adevr nu estei sunt foarte suprat C ursul m-a fcut hoa!i toi m vorbesc de ru.C mnnc mereu doar pulpe.Vai, ce greu e s fii vulpe!m-ai vzut copii vreodat C-o gin de furat?

Copiii: daaaaa!Hou-i mincinos,te furi c n-a furat se jur!Dar minciuna are picioare ...(scurte)

Vulpea-EmmaUite! Sacu-i gol acuma,De trei zile n-am mncat.

Cntec: Vulpea

Vulpe,tu m-ai furat gscaDmi-o napoiDac nu,eu vin cu puca i cu trei copoi.Lele vulpe, fii cuminte, Nu mai tot fura!Gte fripte i plcinte nu-s de dumneata!

Povestitor - Marius i acum o s vedeiO-ntmplare cu trei iezi,Care la al mamei sfatAscultare nu au dat.Lupul care sta pititPe ieziori i-a pclit.Astfel, el i-a nelat.tii ci din ei a mncat?(doi)

Lupul AlexCred c m cunoatei bine!Eu sunt lupul cel vestiti pe iezii din povesteI-am nghiit fr veste.Mi-a venit de hac cumtrai-a fost vai, de blana mea! Dar, de-atunci, s tii prieteni,Jur pe pr, m-am cuminit!Pe toi lupii o s-i aduni-n edin-o s le spun:-Carnea nu e de consum!De-acum s v-alimentai,Doar cu iarb, dragi confrai!

Copiii: Lupu-i schimb prul, dar nravul,ba! Alexia: Nravul din fire n-are....(lecuire)!Alexandra S.Dac lupii ar urla, Fr ns-a sfia, Atunci, capre, oi i miei, Ar fi buni amici cu ei!

Pcal MihneaEu sunt Pcal cel vestit,De mine toi ai auzit.Prietenul meu ugub, Tndal,e ran iste!Pe unde-n lume am umblat De proti am rs i ne-am distrat.Aa se-ntmpl-n orice caz,Ca de necaz s facem haz!Suntem romni din moi strmoi:Avem, n-avem, suntem voioi!

Cntec: Proverbele

REF: Proverbele ne-nvaS ne purtm n via,n fiecare zi,Mai bun, tu ai s fii!

1. Bine faci, bune gsetiTe cieti de te grbetiVei avea de ctigat,Dac eti mai cumptat!

2. Dup fapt i rsplat,Leneul mai mult alearg,Iar copilul rzgiat Va rmne ne-vat!

Fata moneagului- Alice

Precum tii i voi prea bineM port frumos cu oriicine.Sunt harnic i iubitoare,Miloas, bun, asculttoare.Cine sunt, ghicii voi oare?(fata moneagului)

Maria V.: Pe omul lene din fire l cunoti dup pornirePe harnic ntr-o clipit, dup treaba ntocmit

Fata babei AlexandraCum s spl i s fac treab,Cnd eu am mnue moi?Voi, mnue frumueleDelicate degeele,V iubesc, v ngrijescC nu-mi place s muncesc!Cum s ngrijesc celul?Dac-mi muc degeelul?Cum s repar eu fntna?Sunt la mama numai una!i copacul plin de-omizi?Cred c este rost s-o-ntinzi!

Copiii: Lenea e cucoan mareAre mult cutare!

Leneul gdete-n sine: Treaba asta nu-i de mine!Dar ntreab-l ntr-o zi: Ce treburi de tine-or fi? Cntec: Tot ce e pe lumeTot ce e pe lume are-un rost anumeMrul ne d merele,prul ne d pereleNorii ne dau ploaia, lna ne-o d oaia.

2.Tot ce e pe lume are-un rost anume.Somnul ne d visele, caisul- caiseleGru ne dau ogoarele i lumin- soarele.

3.Tot ce e pe lume are-un rost anume.Flori ne dau grdinile, ou dau ginile,Pnza ne-o d inul, strugurii dau vinul

4.Tot ce e pe lume are-un rost anume.Pete ne dau blile, minte ne dau crile,Miere dau albinele, omul bun d binele!

Pcal- MihneaAcum c tolba s-a golit,Povetile s-au isprvit.V spun din suflet c-am dorit,Pe unde am cltorit,S-aduc n suflet bucuriei mult, mult veselie!

Nic- Andrei B.Un proverb s v mai spuni m pregtesc de drum.nvai i fii cumini,Ascultai-i pe prini,Cci, s tii: Dac ai carteVei avea n lume parte!

Cntec: Cartea

Flori de visi-nelepciunemi aduce cartea-n darSlovele parc-s petaleCe-au crescut n nopi cu har

Eu le strngCu mare grij,Le pstrez ca pe-o comoarPentru inim i minte Cartea e o floare rar.