prof. drugan vasilica grupa mare - timtim-timy · o5: să execute mișcări ritmice specifice...

10
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Prof. Drugan Vasilica Grupa mare

Upload: others

Post on 26-Jan-2020

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

          

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. Drugan Vasilica

Grupa mare

 

 

 

 

 

 

Page 2: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ 

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 PISCU GRUPA MARE PROFESOR PENTRU ÎNV. PREȘCOLAR: Drugan Vasilica DATA: TEMA ANUALĂ: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?” DENUMIREA PROIECTULUI : „Pe cărările iernii” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Tradiții și obiceiuri de iarnă” TEMA ZILEI: „Magia sărbătorilor de iarnă” MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată (D.L.C.+D.E.C)+ALA II DURATA ACTIVITĂŢII: 180 min

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ Întâlnirea de dimineață: „Ghemul prieteniei” Tranziție: „Știi dragă, Moș Crăciune” - cântec Rutine: Sosirea copiilor, deprinderi de igienă personală: „Știm să ne spălăm pe mâini!”, deprinderi de autonomie și autoservire: „Știm să mâncăm frumos!”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE D. L.C. (Educarea limbajului): Tema activității: „În jurul bradului” Mijlocul de realizare: joc didactic Tipul activității: consolidare și sistematizare de cunoștințe Obiective de referință:

Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.

Obiective operaționale:

a) Cognitive O1: Să identifice răspunsul la ghicitori; O2: Să despartă în silabe cuvintele, denumind obiectele din cadouri; O3: Să alcătuiască propoziții pe baza imaginilor date; O4: Să completeze propoziții lacunare cu cuvinte potrivite;

b) Afective O5: Să manifeste o atitudine pozitivă față de sărbătorile de iarnă;

c) Psihomotrice O6: Să adopte o poziție corespunzătoare pe scaun pe tot parcursul activității.

Page 3: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

D. E.C. (Educație artistico-plastică) Tema activității: „Chipul lui Moș Crăciun”  Mijlocul de realizare: pictură pe sticlă Tipul activității: formare de deprinderi și priceperi Obiective de referință:

Să recunoască elemente ale limbajului plastic şi să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător.

Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora.

Obiective operaționale : 

a) Cognitive O1: Să denumească materialele de lucru; O2: Să enumere etapele realizării lucrării; O3: Să identifice tradițiile și obiceiurile de iarnă; O4: Să picteze pe sticlă „Chipul lui Moș Crăciun”;

b) Afective O5: Să manifeste interes față de activitatea desfășurată;

c) Psihomotrice O6: Să mânuiască corect instrumentele de lucru.

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Bibliotecă: „Bradul de Crăciun” – grafisme O1: Să realizeze semnele grafice după model; O2: Să enumere tradițiile și obiceiurile de iarnă;

Artă: „Chipul lui Moș Crăciun” – pictură pe sticlă

O1: Să denumească materialele de lucru; O2: Să enumere etapele realizării lucrării; O3: Să denumească tradițiile și obiceiurile de iarnă; O4: Să picteze pe sticlă „Chipul lui Moș Crăciun”;

Construcții: „Crenguța de brad” – scobitori O1: Să denumească materialele de lucru; O2: Să construiască prin alăturarea scobitorilor crenguța de brad; O3: Să colaboreze cu colegii în realizarea crenguței. .

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE II

„Se apropie Crăciunul” - șezătoare Scopul: Dezvoltarea relaţiilor de socializare în cadrul colectivului de preșcolari prin cultivarea interesului față de tradițiile și obiceiurile de iarnă. Obiective de referință:

Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie, toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea autocontrolului.

Page 4: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaționale:

a) Cognitive O1: Să intoneze colinde specifice sărbătorii de Crăciun; O2: Să recite ghicitori, rime și plugușorul; O3: Să prezinte prin versuri importanța tradițiilor și obiceiurilor de iarnă;

b) Afective O4: Să colaboreze cu colegii pe tot parcurul activității;

c) Psihomotrice O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb, tors lână). Regulile jocului

Copiii îmbrăcaţi în costume naţionale sunt așezați într-un colț al sălii de grupă special amenajat. Aceștia încep să desfăşoare diferite activităţi: curăţă porumb, deapănă lână, cos etc. Sala în care are loc şezătoarea este decorată cu covoare, ştergare, obiecte populare specifice zonei. Preșcolarii recită versuri specifice tradițiilor și obiceiurilor de iarnă, spun ghicitori, intonează colinde și la sfârșitul activității realizează un dans popular.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, jocul

didactic, instructajul verbal, aprecierea verbală; b) Materiale didactice: brad împodobit, ghicitori pe fulgi, imagini cu tradiții și obiceiuri de

iarnă, „cubul magic”, stea, covrig, sorcovă, clopoțel, sorcove, globulețe, cadouri, sticlă, acuarele, pensulă, fișe de lucru, culori, pixuri, polistiren, scobitori, obiecte de artizanat, covoare, ştergare.

c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor, analiza produselor, aprecierea rezultatelor, stimulente

BIBLIOGRAFIE

Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-

6/7ani), București, 2008; Antohe, Georgeta şi Huţupaş, Iuliana (2002) –

Psihopedagogia jocului, Editura Nivelau, Galaţi; Smaranda Maria-Cioflica, Camelia Lazar, Ziua

buna începe la „Intâlnirea de dimineața”, Editura Tehno-Art, Petroșani, 2009;

Dumitru Gherghina, Cornel Novac, Alexandru Mitrache, Didactica activităților instructiv-educative pentru învățământul preprimar, Ed. Didactica Nova, Craiova 2005;

Mitu, Florica; Anotonovici, Ștefania - Jocuri didactice pentru învățământul preșcolar, Editura Humanitas Educațional, Bucuresti, 2005

Page 5: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă, în care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit de bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte transmiţându-le căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare.

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii, prin extinderea unei formule specifice „Bună dimineaţa, dragi românași!”. Salutul se face în cerc, de la stânga la dreapta.

Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin jocul „Ghemul prieteniei”. Copiii se aşază într-un cerc, se prind de mâini, pentru ca cercul să fie cât mai rotund, apoi se desprind. Unul dintre copii are un ghem de aţă, desface puţină aţă de pe ghem, o învârte după deget, apoi aruncă ghemul altui copil. Copilul care are ghemul în mână va spune cum se simte, apoi va da ghemul colegului pe care îl îndrăgeste cel mai mult. Fiecare copil, vă strânge bine aţa după deget, înainte de a arunca ghemul între ei, se va ţese o „pânză de păianjen”, o pânză a relaţiilor interumane, a prieteniei, a colegialităţii.

Se va puncta faptul că, în orice grup, fiecare persoană trebuie să facă partea sa, pentru a menţine relaţia cu ceilalţi membri ai grupului. Când unul „scapă ghemul şi nu-l mai prinde”, sau „rupe aţa”, grupul se destramă. Dacă unul, sau mai mulţi renunţă, responsabilităţile rămân pe umerii celorlalţi şi se strică echilibrul.

Acest moment solicită întreaga grupă şi contribuie socializarea copiilor, la exprimarea liberă în faţa celorlalţi, învăţând să asculte şi să-şi exprime trăirile.

- Cum vă simțiți astăzi? - Oferă acest ghem persoanei pe care o îndrăgești cel mai mult! Copiii îşi vor reaminti tema săptămânii, „Tradiții și obiceiuri de iarnă”, iar un copil

va merge şi va completa calendarul naturii, menţionând ziua în care ne aflăm, luna, anul şi cum este vremea afară.

Activitatea de grup se realizează prin interpretarea cântecului „Moș Crăciun”. Captarea atenţiei se va realiza prin descoperirea scrisorii de la Moș Crăciun pe care

o vor găsi sub brad. În continuare se desfăşoară jocul didactic din cadrul Domeniului Limbă şi

Comunicare (Educarea limbajului): „În jurul bradului”. Scopul jocului: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor despre tradiții și obiceiuri de iarnă; Conținutul jocului: Noțiuni generale despre tradiții și obiceiuri de iarnă; Regulile jocului: Copiii dau soluția la ghicitori, recunosc obiectele din cadouri, despart în silabe cuvinte, alcătuiesc propoziții pe baza imaginilor și completeză textul lacunar. Elemente de joc: aplauze, ghicitori, recompense Variante de joc:

I. Un copil va lua din brad un fulg. Pe spatele fulgului se va afla o ghicitoare căreia îi va da soluția.

II. Un copil va lua de sub brad un cadou, îl va desface și va despărți în silabe cuvântul care denumește acel obiect.

III. Se va solicita unui copil să arunce „cubul magic”, apoi să alcătuiască o propoziție despre imaginea prezentă pe fața superioară a cubului.

Complicarea jocului se va realiza prin citirea de către educatoare a unui text lacunar. Copiii completează textul lacunar cu cuvinte reprezentative ale tradițiilor și obiceiurilor de iarnă.

Tranziția se va realiza prin cântecul „Știi dragă, Moș Crăciune”. La centrul Bibliotecă, fiecare copil realizează semnele grafice pe fișa de lucru. La centrul Artă, fiecare copil va picta pe sticlă chipul lui Moș Crăciun.

Page 6: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

La centru Construcții, preşcolarii construiesc cu ajutorul scobitorilor crenguța de brad. În cadrul ALA II se va realiza șezătoarea „Se apropie Crăciunul” în cadrul căreia copiii vor recita versuri specifice tradițiilor și obiceiurilor de iarnă, spun ghicitori, intonează colinde și la sfârșitul activității realizează un dans popular.

În cadrul evaluării activității se va aprecia modul în care copiii au participat la activitate şi vor avea parte de o mare surpriză. Copiii vor fi răsplătiți cu mere, covrigi și nuci.

Page 7: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE ACTIVITĂȚII

OBOP

CONŢINUT INFORMAŢIONAL AL ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICA EVALU ARE

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee

Materiale didactice

Forme de organizare

Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii: -amenajarea sălii de grupă; -amenajarea centrelor de interes; -pregătirea materialelor didactice.

Copii intră ordonaţi în sala de grupă.

Captarea atenţiei

Sub brad se va descoperi o scrisoare de la Moș Crăciun. Se citește scrisoarea. „Dragi copii! Eu am aflat lucruri bune despre voi și m-am gândit astăzi să vă fac o surpriză mare, dar pentru aceasta voi trebuie să-mi arătați ce ați mai învățat la grădiniță și cum vă pregătiți pentru sărbătorile de iarnă. Dacă mă veți mulțumi cu răspunsurile și participarea voastră de astăzi, veți avea parte de multe surprize dulci la sfârșitul zilei. Cu drag și dor, Mos Crăciun! ”

Copiii sunt atenți și recepționează cele spuse de educatoare.

conversația

Scrisoare de la Moș Crăciun

frontal

aprecierea verbală

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Astăzi vom desfășura jocul „În jurul bradului”. Voi va trebui să fiți atenți, să răspundeți la ghicitori, să despărțiți în silabe cuvintele, să alcătuiți propoziții frumoase, să participați cu interes la activitate iar la sfârșitul activității veți avea parte de multe surprize dulci.

Copiii sunt atenți și recepționează cele spuse de educatoare.

expunerea conversația

frontal

Page 8: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

Explicarea și demonstrarea

jocului

Realizarea jocului de

probă

Executarea jocului de către copii

O1O5O6

O1O5O6

Un copil va veni în fața grupei și va alege din brad un fulg. Pe spatele fulgului se află o ghicitoare căreia îi va da soluția. Pentru executarea acestei sarcini suntantrenați 2-3 copii, astfel realizându-se jocul de probă.

VARIANTA I „Ghici, ghici!” Un copil va veni în fața grupei și va alege din brad un fulg. Pe spatele fulgului se va afla o ghicitoare căreia îi va da soluția. După ce va da soluția la ghicitoare,copilul va numi un alt coleg pe care îl îndrăgește să vină la brad. E un moș, Cu nasul roș'. Iarna lasă jucării La cei mai cuminți copii. De copii este iubit, De Crăciun împodobit, Verde e, majestuos Cine e aşa frumos? Este om, dar nu vorbeşte, La căldură, se topeşte. Cântec de iarnă Vestește o taină

Copiii sunt atenți la explicarea și demonstrarea jocului. Copiii realizează jocul de probă. Copiii dau răspunsurile la ghicitori. ...Moș Crăciun ...bradul ...omul de zăpadă ...colindul

exerciţiul explicația

demonstrațiaconversația

jocul didactic

exerciţiul explicația

conversația jocul didactic

ghicitori pe fulgi

individual frontal

individual frontal

apreciere verbală

observarea sistematică

a comportam

entelor

apreciere verbală

Page 9: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

O2O5O6

O3 O5 O6

VARIANTA a II-a „Surpriza de sub brad” Un copil va lua de sub brad un cadou, îl va desface și va despărți în silabe cuvântul care denumește acel obiect. -Ce se află în cutia de cadouri? -Care este cuvântul care denumește obiectul descoperit? -Desparte în silabe cuvântul. -Câte silabe are cuvântul? VARIANTA a III-a „Cubul magic” Se va solicita copiilor să arunce „cubul magic”, apoi să alcătuiască o propoziție cu despre imagine prezentă pe fața superioară a cubului.

Copiii descoperă în cutii obiectele (stea, covrig, sorcovă, clopoțel), apoi despart în silabe cuvintele ce denumesc acele obiecte. Copiii alcătuiesc propoziții pe baza imaginilor.

exerciţiul explicația

conversația

exerciţiul explicația

conversația

cadouri:

stea covrig

sorcovă clopoțel

„cubul magic”

individual frontal

individual frontal

apreciere verbală

analiza produselor

apreciere verbală

Obţinerea performanţei

O4O5O6

COMPLICAREA JOCULUI „Poveste de Crăciun…” Educatoarea va citi un text despre tradiții și obiceiuri de iarnă folosind propoziții lacunare. Este luna decembrie, prima lună a anotimpului de iarnă. Copiii își lustruiesc ghetuțele pentru a-l aștepta pe Moș Nicolae. Moș Nicolae aduce copiilor cuminți în ghetuțe multe dulciuri și jucării, iar pentru cei neascutători câte o vărguță. În fiecare an, în Ajunul Crăciunului copiii împodobesc bradul și îl așteaptă cu nerăbdare pe Moș Crăciun. Moșul vine cu sania trasă de

Copilul atins cu sorcova va găsi cuvântul potrivit pentru propoziția lacunară.

expunerea exerciţiul

conversația

sorcova

individual frontal

evaluarea formativă continuă

Page 10: Prof. Drugan Vasilica Grupa mare - timtim-timy · O5: Să execute mișcări ritmice specifice dansului popular; O6: Să realizeze activități specifice șezătorii (curățat porumb,

reni, aducând copiilor cuminți multe daruri. La geamuri se aud colindătorii. Magia sărbătorilor de iarnă aduce în sufletele oamenilor multă bucurie.

Copilul atins cu sorcova va găsi cuvântul potrivit pentru propoziția lacunară.

expunerea exerciţiul

conversația

sorcova individual frontal

evaluarea formativă continuă

Asigurarea retenţiei şi a

feedback-ului

O1O2O3O4

Tranziția se va realiza prin cântecul „Știi dragă, Moș Crăciune”. La centrul Bibliotecă, copiii vor realiza semnele grafice pe fișa de lucru. La centrul Artă, copiii vor picta pe sticlă chipul lui Moș Crăciun. La centru Construcții, preşcolarii vor construi cu ajutorul scobitorilor crenguța de brad realizând o lucrare colectivă.

Copiii intonează cântecul cu plăcere. Copiii realizează semnele grafice pe fișa de lucru. Copiii pictează pe sticlă chipul lui Moș Crăciun. Copiii construiesc cu ajutorul bețelor de chibrit crenguța de brad.

exerciţiul conversația

fișe de lucru sticlă

acuarele pensule

polistiren scobitori

individual frontal

pe grupe

analiza produselor

apreciere verbală

Evaluarea performanțe-

lor

Evaluarea va fi realizată la sfârşitul activităţii, cu toată grupa de copii, pentru fiecare arie. Se face turul centrelor de interes, iar lucrările deja expuse vor fi prezentate de grupul de copii căruia le aparţin. Aceştia vor denumi tema şi tehnica de lucru utilizată, explicând întregii grupe ce au realizat. Copiii vor fi apreciaţi pentru modul în care s-au comportat în cadrul fiecărui centru de interes.

Copiii prezintă lucrările și denumesc tema fiecărui centru de interes.

conversația exercițiul

individual frontal

evaluarea formativă continuă

Încheierea activităţii

Se va realiza șezătoarea „Se apropie Crăciunul”. În finalul activității se va aprecia modul în care copiii au participat la activitate şi vor avea parte de o mare surpriză. Copiii vor fi răsplătiți cu mere, covrigi și nuci.

Copiii participă activ la șezătoare. Preșcolarii ascultă cu interes cele spuse de educatoare.

conversația exercițiul

individual frontal

apreciere verbală