prof. Înv. preȘcolar: stĂnescu georgiana grĂdiniȚa cu ... · primăvara, între petalele...
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 21.03.2018
EDUCATOARE: STĂNESCU GEORGIANA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA CU P.P. ,,VIS DE COPIL” TG‐JIU
GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: „Bucurii de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Miresme de primăvară”
TEMA ZILEI/ACTIVITĂȚII: „În grădina primăverii”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII IMPLICATE: ADP + ALA1 + ADE(DȘ2 + DEC2) + ALA2
MIJLOACE DE REALIZARE: activități de dezvoltare personală, jocuri şi activităţi liber‐alese,
joc didactic matematic, activitate practică‐colaj, joc muzical.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării
comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului
empatic; verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la : vestitorii
primăverii, flori de primăvară, sortarea și gruparea elementelor după anumite criterii(formă,
mărime, culoare), așezarea lor după poziții spațiale, fixarea numărului și cifrei 1;
consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; dezvoltarea
simţului practic şi estetic; dezvoltarea atenţiei voluntare şi a operaţiilor gândirii.
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul. Prezenţa. Calendarul naturii. Activitate de grup:
„Piramida florilor de primăvară”‐ ghicitori. (anexa1)
Noutatea zilei: „Scrisoare de la Zâna Primăvara” (anexa2)
Rutine: „Îmi astept rândul”‐ deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită
un anumit lucru ; „Suntem harnici ca albinele!”‐ exersarea unor deprinderi de a face
ordine/de a păstra lucrurile în ordine.
Tranziţii: „Dimineața vă treziți”‐ gimnastică de înviorare, „Unu, doi, unu,doi” ‐ joc de
mişcare, „Înfloresc grădinile”‐ cântec, „Primăvara iarăși a sosit”‐ joc cu text și cânt.
Obiective operaţionale:
să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg, cunoscându‐i chipul şi în acelaşi timp
numele;
să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale
acesteia, marcându‐le prin simbolul adecvat;
să răspundă la ghicitorile de la activitatea de grup ‐ întâlnirea de dimineaţă.
Metode și procedee : observaţia, conversaţia, exerciţiul, piramida, lectura educatoarei.
Mijloace şi materiale didactice: mascota grupei – Spiridușul de Vis, calendarul naturii,
floarea‐cadou de la Zână, planșe și ghicitori pentru piramidă, scrisoarea de la Zâna
Primăvara, plicuri cu fișele de la centre, medalioane‐flori, floare‐suport pentru centre, tunel.
II. JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1) – CENTRE DE INTERES
Tema activităţii: „Zâna Primăvara”
1. BIBLIOTECĂ:
Mijloc de realizare: exercițiu grafic
Obiective operaţionale:
să unească punctele pentru a obţine o imagine;
să decoreze spațiul indicat cu grafisme învățate;
să coloreze în contur.
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace şi materiale didactice: fişe de lucru, creion, creioane colorate.
2. ARTĂ:
Mijloc de realizare: desen în contur;
Obiective operaţionale:
să îmbine armonios culorile pentru a realiza lucrarea;
să respecte pe cât posibil spaţiul de lucru/ conturul;
Metode și procedee : explicaţia, conversaţia, exerciţiul;
Mijloace şi materiale didactice: fișe de lucru, creioane colorate;
3. ȘTIINȚĂ:
Mijloc de realizare: fișe de lucru( încercuire elemente, trasare linii, colorare)
Obiective operaţionale:
să încercuiască/ coloreze elementele indicate;
să traseze câte o linie de la un element la altul;
să determine corespondența număr‐cantitate (un element – cifra 1).
Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul;
Mijloace și materiale didactice: fișe de lucru, creion, creioane colorate;
III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)
ACTIVITATE INTEGRATĂ: „În grădina primăverii” (DŞ2+DOS2)
DS2 – Domeniul Științe ‐ Activitate matematică:
Tema activităţii: „Spiridușii Isteței!”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Obiective operaţionale:
să alcătuiască mulţimi de elemente după formă, mărime, culoare;
să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr(pentru cifra 1);
să așeze, respectând poziția spațială indicată ( ,,lângă, pe, în fața, în spatele, sub ’’)
să recunoască forma geometrică indicată;
să folosească un limbaj matematic adecvat;
să participe activ în desfăşurarea jocului şi să respecte regulile acestuia.
Sarcină didactică:
formarea de mulţimi după criteriul formei, mărimii, culorii;
aşezarea elementelor în funcție de poziția spațială indicată;
raportarea numărului la cantitate și cantitatea la număr;
numărarea elementelor indicate şi găsirea cifrei corespunzătoare.
Elemente de joc: surpriza, plicurile cu sarcini, ascultarea sarcinilor, verbalizarea acţiunii,
aplauzele, mânuirea materialului didactic.
Conţinutul jocului: Copiii au primit o scrisoare de la Zâna Primăvara prin care aceasta îi
roagă să o ajute să înflorească din nou florile din grădina sa. Pentru acest lucru, ei trebuie să
demonstreze că sunt copii isteţi și curajoşi prin trecerea anumitor probe, arătând că ei
cunosc florile de primăvară. Una dintre probe este rezolvarea sarcinilor jocului didactic
matematic.
Regulile jocului:
o copiii ascultă sarcinile jocului din plicurile trimise de Zâna Primăvara;
o la atingerea cu bagheta magică, copilul solicitat trebuie să răspundă sarcinii aflate
pe biletul extras;
o ceilalţi copii aprobă prin aplauze răspunsul corect.
Variante de joc: (anexa3)
Varianta I
Gruparea elementelor după formă și așezarea lor respectând poziția spațială indicată
Varianta II
Gruparea elementelor după mărime și așezarea lor respectând forma geometrică
indicată
Varianta III
Gruparea elementelor după culoare și așezarea lor respectând pozițiile spațiale
indicate
Varianta IV
Alegerea elementelor respectând corespondența număr‐cantitate și așezarea lor
respectând pozițiile spațiale indicate
Complicarea jocului:
Așezarea elementelor prin combinarea celor patru variante
Numărarea elementelor indicate şi găsirea cifrei corespunzătoare
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
jocul.
Mijloace și materiale didactice: plicuri cu sarcinile jocului, flori decupate de diferite mărimi
și culori, soare, pomi, gard pentru grădină, iarbă, nori, iepurași, fluture, albină, rândunică,
floare‐suport cu sarcinile pentru variantele jocului, tablă magnetică, jetoane cifre: 1, 2, 3,
bagheta fermecată.
DOS2 – Domeniul Om și Societate ‐ Activitate practică:
Tema activităţii: „Spiridușii Hărnicuți”
Mijloc de realizare: colaj
Obiective operaţionale:
să identifice, să denumească şi să mânuiască corect materialele necesare realizării
temei propuse, exersând coordonarea psiho‐motorie;
să lipească în spaţiul indicat floricele perforate din hârtie glasată;
să‐şi consolideze deprinderea de a lipi;
să respecte spaţiul dat pentru lipire;
să analizeze lucrarea realizată;
să lucreze curat şi îngrijit.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei.
Mijloace și materiale didactice: zambile decupate necolorate/albe , coșulețe cu flori
perforate din hârtie glasată, lipici, panoul cu lucrarea colectivă, serveţele umede.
IV. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER‐ALESE ‐ JOCURI RECREATIVE (ALA2)
JOC MUZICAL : „ Astăzi în grădina mea…”
Obiective operaţionale:
să execute mişcările corespunzătoare versurilor;
să‐şi coordoneze mişcările, grupându‐se la semnalul educatoarei;
să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi disciplina.
Metode si procedee : explicația, exercitiul motric.
Mijloace și materiale didactice: suport audio cântecel, medalioane‐flori
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
EVALUARE: continuă ( prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza acţiunilor şi
a răspunsurilor, prin corectarea imediată a greşelilor, stimularea verbală și aplauzele) şi
finală ( prin aprecieri directe).
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculumul pentru învățământul preșcolar, (2008), București;
2. Revista învățământul preșcolar (vol. 1 – 2/ 2011), Editura Arlequin, București;
3. „Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de copii”,Editura Sitech,Craiova 2010;
4. Magdalene Dumitrana, „Activităţi matematice în grădiniţă’’, Editura Compania, Bucureşti,
2002.
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Preșcolarii sunt aşezaţi în
semicerc, pe scăunele, pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Urmează Salutul, care se va realiza în mod direct, deschis, prin câteva versuri
sugestive pentru tema săptămânii:
,,Bună dimineața, flori!
Mă bucur că aveți multe culori.
A‐nceput o nouă zi….
Bună dimineața, dragi copii!”
Prezenţa se realizează cu ajutorul baghetei magice, care indică pozele copiilor
prezenți, afişate pe steluțe lângă mascota grupei, „Spiridușul de Vis”.
Calendarul Naturii se completează, precizându‐se ziua săptămânii, anotimpul,
vremea(condițiile meteorologice) şi apoi selectând şi ataşând la Trenulețul anotimpurilor
jetoanele cu aspectele corespunzătoare.
Împărtăşirea cu ceilalţi se iniţiază printr‐o discuție cu copiii referitoare la anotimpul
primăvara şi florile care înfloresc și vestesc sosirea acestui anotimp. Educatoarea arată
copiilor o floare primită de la Zâna Primăvara, între petalele căreia se află câteva ghicitori
despre florile sale. Prin descoperirea răspunsurilor la ghicitori se realizează „Piramida florilor
de primăvară”(anexa1).
Ca tranziție spre etapa următoare, copiii recită versurile momentului de înviorare,
însoţite de mişcările sugerate: ,, Dimineața vă treziți,
Repede să înfloriți
Și să râdeți către soare
Ca în zi de sărbatoare.
Şi apoi să v‐aşezați,
Bine, bine să‐nvăţați.”
Noutatea zilei o reprezintă “Scrisoarea de la Zâna Primăvara”(anexa2), găsită printre
petalele florii. Educatoarea citește copiilor mesajul transmis de zână, îndemnându‐i s‐o ajute
prin rezolvarea probelor propuse. Tot în floare, educatoarea descoperă și medalioanele
celor trei flori de primăvară, care sunt dăruite copiilor pentru ca aceștia să devină spiridușii
florilor.
Tranziția spre Activitățile liber‐alese se realizează cu ajutorul Tunelului Anotimpurilor,
copiii recitând: „ Unu, doi, unu,doi
Prin tunel trecem vioi
Spre centre ne îndreptăm
Și de lucru ne‐apucăm.”
Copiii se gupează la centre în funcție de floarea de pe medalion, fiecare centru având ca
simbol una dintre cele trei flori.
Educatoarea prezintă copiilor sectoarele de lucru și le explică sarcinile corespunzătoare
fiecărui centru.
La centrul Bibliotecă copiii au să unească punctele pentru o obţine o imagine,
descoperind astfel chipul „Zânei Primăvara”, apoi să decoreze rochița sa cu semne grafice
învățate.
La centrul Artă au de colorat în contur pe „Zâna Primăvara”, iar la centrul Știință au de
rezolvat o fișă de lucru despre florile de primăvară prin trasarea de linii, încercuirea și
colorarea elementelor indicate.
Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de interes, oferind
explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie. După terminarea activității, copiii vor vizita și
celelalte centre prin Turul Galeriei, observând fișele colegilor.
Tranzitia spre Activitățile pe domenii experiențiale se realizează prin cântecelul
,,Înfloresc grădinile”.
Copiii desfășoară activitatea integrată „În grădina primăverii”, care cuprinde Domeniul
Științe și Domeniul Om și Societate.
Pentru Activitatea Matematică (Domeniul Științe) copiii sunt așezați în semicerc, unde
vor desfășura jocul „Spiridușii Isteței”. Ei au de rezolvat, pe rând, diferite sarcini(anexa3). Cu
ajutorul răspunsurilor corecte ei reușesc să completeze grădina primăverii după indicaţiile
date. Educatoarea anunţă regulile jocului. Copiii sunt numiţi să răspundă cu ajutorul
baghetei magice trimise de Zâna Primăvara, prin rostirea versurilor „Bagheta se roteşte şi la
...(Andrei) se opreşte”! Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze.
Tranziția spre Activitatea practică (Domeniul Om și Societate) se realizează prin jocul
cu text și cânt „Primăvara iarăși a sosit”.
Educatoarea anunţă tema şi etapele de lucru. În cadrul activității practice copiii
demonstrează că sunt „Spiridușii Hărnicuți” și lipesc floricele perforate din hârtie glasată pe
șabloanele‐zambile necolorate, dând culoare florilor înghețate de Zâna Iarna. Evaluarea
activității se realizează utilizând metoda Turul Galeriei. Fiecare copil vizitează, pe rând,
grădina primăverii, lipind floarea sa la panou (lucrarea colectivă) și exprimându‐și părerea
despre celelalte lucrări.
Activitatea zilei se încheie cu Jocul Muzical “Astăzi în grădina mea…”
SECVENȚE DIDACTICE
CONŢINUT INSTRUCTIV‐EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE METODE DE EVALUARE
METODE ȘI PROCEDEE
MIJLOACE DIDACTICE
FORME DE
ORGANIZARE
MOMENT
ORGANIZATORIC
Asigurarea condițiilor optime pentru buna desfășurare a activității: ‐aerisirea sălii de grupă ‐așezarea mobilierului ‐pregătirea materialelor didactice necesare
CAPTAREA ATENȚIEI
Întâlnirea de dimineaţă: Preșcolarii sunt aşezaţi în semicerc, pe scăunele, pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul: se realizează în mod direct, prin câteva versuri sugestive pentru tema săptămânii: ,,Bună dimineața, flori!
Mă bucur că aveți multe culori. A‐nceput o nouă zi…. Bună dimineața, dragi copii!” Prezenţa se realizează cu ajutorul baghetei magice, care indică pozele copiilor prezenți, afişate pe steluțe lângă mascota grupei, „Spiridușul de Vis”. Calendarul Naturii se completează precizându‐se ziua săptămânii, anotimpul, vremea (condițiile meteorologice) şi apoi selectând şi ataşând la Trenulețul anotimpurilor jetoanele cu aspectele corespunzătoare. Împărtăşirea cu ceilalţi se iniţiază printr‐o discuție cu
Observația Conversația
Explicația
Bagheta magică
Fotografii cu chipul copiilor
Mascota grupei, „Spiridușul de
Vis”
Calendarul naturii – Trenulețul
anotimpurilor
Frontal
Evaluare Orală
Observarea comporta mentului copiilor
copiii referitoare la anotimpul primăvara şi florile care înfloresc și vestesc sosirea acestui anotimp. Educatoarea arată copiilor o floare primită de la Zâna Primăvara, între petalele căreia se află câteva ghicitori despre florile sale. Prin descoperirea răspunsurilor la ghicitori se realizează „Piramida florilor de primăvară”. Ca tranziție spre etapa următoare, copiii recită versurile momentului de înviorare, însoţite de mişcările sugerate: ,, Dimineața vă treziți, Repede să înfloriți Și să râdeți către soare Ca în zi de sărbatoare. Şi apoi să v‐aşezați, Bine, bine să‐nvăţați.”
Piramida
Floarea trimisă
de Zâna Primăvara
Ghicitori despre
flori (anexa1)
Imagini cu florile de primăvară
Frontal
ANUNTAREA TEMEI ŞI
ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
Noutatea zilei o reprezintă “Scrisoarea de la Zâna Primăvara”, găsită printre petalele florii. Educatoarea citește copiilor mesajul transmis de Zână, îndemnându‐i s‐o ajute prin rezolvarea probelor propuse. Tot în floare, educatoarea descoperă și medalioanele celor trei flori de primăvară, care sunt dăruite copiilor pentru ca aceștia să devină spiridușii florilor. Tranziția spre Activitățile liber‐alese se realizează cu ajutorul Tunelului Anotimpurilor, copiii recitând: „ Unu, doi, unu,doi Prin tunel trecem vioi Spre centre ne îndreptăm Și de lucru ne‐apucăm.” Copiii se gupează la centre în funcție de floarea de pe medalion, fiecare centru având ca simbol una dintre
Explicația
Lectura educatoarei
Exerciţiul
“Scrisoarea de
la Zâna Primăvara” (anexa2)
Tunelul anotimpurilor
Frontal
Individual
Stimularea interesului
pentru activitate
cele trei flori. Educatoarea prezintă copiilor sectoarele de lucru și le explică sarcinile corespunzătoare fiecărui centru.
REACTUALIZAREA CUNOȘTINTELOR
ASIMILATE ANTERIOR
Copiii lucrează pe centre de interes. La centrul Bibliotecă au să unească punctele pentru o obţine o imagine, descoperind astfel chipul „Zânei Primăvara”, apoi să decoreze rochița sa cu semne grafice învățate. La centrul Artă au de colorat în contur pe „Zâna Primăvara”, iar la centrul Știință au de rezolvat o fișă de lucru despre florile de primăvară prin trasarea de linii, încercuirea și colorarea elementelor indicate. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de interes, oferind explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie. După terminarea activității, copiii vor vizita și celelalte centre prin Turul Galeriei, observând fișele colegilor. Tranzitia spre Activitățile pe domenii experiențiale se realizează prin cântecelul ,,Înfloresc grădinile”.
Conversația Explicația
Demonstrația
Exerciţiul
Fişe de lucru, creioane și creioane colorate
Pe grupuri
Individual
Orală
Practic‐ aplicativă
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ŞI PREZENTAREA
NOULUI CONŢINUT
Pentru Activitatea Matematică (Domeniul Științe) copiii sunt așezați în semicerc. Activitatea se desfăşoară frontal, cu toată grupa de preșcolari, astfel: Se prezintă tema şi obiectivele propuse: ‐Tema activităţii / denumirea jocului didactic matematic: „Spiridușii Isteței” ‐Obiectivele, precum si rezultatul urmărit: Cu ajutorul răspunsurilor corecte copiii reușesc să completeze
Explicaţia
Conversația
Tablă magneticăcu elemente
pentru decorul grădinii
primăverii (soare, pomi, iarbă, gărduț)
Frontal, individual
Stimularea interesului
pentru activitate
grădina primăverii, după indicaţiile date. ‐Sarcina jocului: Copiii au de rezolvat, pe rând, diferite sarcini matematice. Se explică şi se demonstrează regulile jocului: Educatoarea explică clar regulile jocului: Copiii ascultă sarcinile din plicurile trimise de Zâna Primăvara și sunt numiţi să răspundă cu ajutorul baghetei magice, prin rostirea versurilor „Bagheta se roteşte şi la ...(Andrei) se opreşte”! Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze. Se execută jocul de probă prin care se urmărește: ‐respectarea regulilor şi implicit înţelegerea acestora; ‐sprijinirea copiilor care nu reusesc să îndeplinească corect sarcinile; ‐îmbinarea armonioasă a elementelor de joc cu cele educative; ‐antrenarea a cât mai multor copii în derularea jocului; În acest mod se vor desfăşura variantele de joc, precum şi complicarea jocului. Se execută jocul de către copii: Educatoarea supraveghează derularea jocului şi numește cu ajutorul baghetei preșcolarii care să îndeplinească sarcinile conform regulilor jocului. Prin rutina „Îmi astept rândul”‐ deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un anumit lucru, copiii așteaptă să fie numiți.
Demonstraţia Jocul didactic
Exerciţiul
Bagheta magică
Plicuri cu sarcini matematice pentru jocul didactic (anexa3)
Observarea comporta mentului copiilor
Aplauze
Varianta 1: Formează grupe de flori de același fel! (grupa
ghioceilor, grupa narciselor, grupa lalelelor) Așază‐le în grădina primăverii deasupra ierbii ! Varianta 2: Formează grupe de flori mari și mici! Așază florile mici pe iarba în formă de cerc ! Așază florile mari pe iarba în formă de pătrat ! Varianta 3: Grupează florile după culoare! (grupa zambilelor
roșii, grupa zambilelor albastre, grupa zambilelor galbene)
Așază zambilele una după alta, în fața pomilor din grădină !
Varianta 4: Alege un norișor și așază‐l în spatele soarelui ! Alege un iepuraș și așază‐l sub copacul inflorit ! Complicarea jocului: Câte rândunele vin în zbor? Așază rândunica în
cuibul său ! Câte albinuțe vor să se așeze pe flori ? Așază
albinuța pe o floare mare ! Câți fluturi au sosit în grădina cu flori ? Așază
fluturașul pe o floare roșie ! Alege cifra corespunzătoare numărului de albine,
fluturi și rândunele!
Se încheie jocul prin aprecieri globale şi individuale asupra modului în care s‐a desfăşurat jocul didactic.
Problematizarea
Explicaţia
Flori de primăvară decupate (ghiocei,
narcise, lalele, zambile) – de diferite culori și
mărimi
Norișori și iepurași decupați
Rândunică,
albinuță, fluture
Jetoane cu cifrele 1,2,3
Aplauze
Tranziția spre Activitatea practică se realizează prin jocul cu text și cânt „Primăvara iarăși a sosit”.
OBȚINEREA
PERFORMANȚEI
La măsuțe, copiii descoperă zambile decupate și necolorate, coșulețe cu floricele perforate din hârtie glasată și lipici. Anuntarea temei și a obiectivelor Educatoarea anunţă tema activității şi etapele de lucru. Copiii vor demonstra că sunt „Spiridușii Hărnicuți” prin realizarea colajului din cadrul activității practice (Domeniul Om și Societate). Intuirea materialelor şi a planşei model / planşei
demonstrative Copiii intuiesc materialele de pe măsuţe. Educatoarea adresează întrebări ajutătoare: ‐De ce sunt albe zambilele? ‐Ce putem face pentru a fi colorate? Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Educatoarea prezintă zambila model şi etapele realizării lucrării, utilizând tehnicile de lucru învăţate. Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii Copiii execută exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii, pentru a facilita execuţia cât mai precisă şi rapidă a lucrării. Realizarea lucrărilor de către copii Educatoarea atrage atenţia asupra poziţiei corecte a corpului în timpul executării lucrărilor, adaugă anumite precizări care să faciliteze executarea lucrărilor cât mai corect, estetic şi creativ. Pe un fond muzical adecvat, preşcolarii dau frâu liber
Conversația
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Zambilă model
Lucrare
colectivă cu grădina
primăverii
Zambile necolorate decupate
Flori perforate
din hârtie glasată
Lipici
Șervețele
Frontal
Frontal
Individual
Evaluare orală prin
răspunsurile la întrebări
Evaluare continuă ‐ se urmăreşte
corectitudinea executării Exerciţiilor
Evaluare directă ‐ observarea comporta‐
imaginaţiei creatoare, lipind floricele perforate din hârtie glasată (roz, albastru, galben) , dând culoare florilor înghețate de Zâna Iarna și ţinând cont de indicaţiile primite cu privire la utilizarea tehnicilor de lucru. În timpul executării lucrărilor, educatoarea supraveghează modul de executare şi aduce lămuriri şi explicaţii acolo unde este necesar. În momentul finalizării lucrărilor, copiii sunt solicitaţi să strângă toate materialele pe care le‐au folosit în realizarea temei propuse prin intermediul rutinei „Suntem harnici ca albinele!”‐exersarea unor deprinderi de a face ordine/de a păstra lucrurile în ordine. Evaluarea lucrărilor Evaluarea lucrărilor și a activității se realizează utilizând metoda Turul Galeriei. Fiecare copil vizitează, pe rând, grădina primăverii (lucrarea colectivă), lipind floarea sa acolo (pe panou) și exprimându‐și părerea despre lucrarea sa (autoevaluare), cât și despre celelalte lucrări realizate de colegi.
Turul galeriei
Cântece de primăvară
Individual
Pe grupuri
mentului copiilor
Autoevaluări și
evaluări individuale
Evaluare sumativă a
întregii activități practice
ASIGURAREA RETENŢEI ŞI A TRANSFERULUI
Etapa a II‐a a Jocurilor și activităților liber‐alese (Jocuri Recreative) se realizează prin jocul muzical “Astăzi în grădina mea…” Copiii așezați în cerc cântă, iar grupul de flori care își aude numele se ridică de pe scăunele și execută mișcările corespunzătoare versurilor.
Jocul Exerciţiul
Frontal
Aplauze
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII
Educatoarea face aprecieri generale asupra întregii activităţi.
Explicaţia Frontal Aprecieri frontale