proiect de activitate didactica filescenariul zilei intalnirea de dimineata va incepe cu intrarea...
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ
DATA: 28-05-2012
NIVELUL: II - GRUPA MARE ,,C”-FLUTURASILOR
EDUCATOARE: CIOLAC SIMONA
TEMA ANUALA: ,, CAND/ CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”
TEMA PROIECTULUI: ,, SUCCESIUNEA ANOTIMPURILOR’’ TEMA ZILEI: ,,SALVATI ANOTIMPURILE”
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrata
DURATA: 3h
SCOPUL ACTIVITATII:
☺Consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpurilor,
☺Stimularea creativitatii si a capacitatii de exprimare plastica prin utilizarea tehnicilor pe diferite suprafete si a
elementelor de limbaj plastic
☺Consolidarea deprinderilor de cooperare in jocurile si activitatile copiilor,
CATEGORII DE ACTIVITATI:
ADP: INTALNIREA DE DIMINEATA ,,SUPARAREA BATRANULUI AN”
Tranzitii: ,,Anotimpurile’’-joc cu text si cant
CENTRE DE ACTIVITATE:
STIINTA:-ADE-DS: RECUNOASTETI ANOTIMPURILE ..... ? joc didactic-identificarea aspectelor caracteristice
fiecarui anotimp.
ARTA:-ADE-DEC- TEMA-LINIA, PUNCTUL SI PATA DE CULOARE
SUBIECTUL ,,ANOTIMPUL PREFERAT’’-pictura-utilizarea liniei, punctului si a petei de culoare
in redarea subiectului propus.
ALA I
ALFABETIZARE: - ,,BLAZONUL ANOTIMPURILOR”-recunoasterea literelor mari de tipar
JOC DE ROL:- ,,BUCATARIA ANULUI”-interpretarea rolului de bucatar
CONSTRUCTII:- ,,PALATUL ANOTIMPURILOR ”-construirea prin alaturare si suprapunere
MANIPULATIVE:- ,,PROBLEME ILUSTRATE”-cadrane-rezolvarea de probleme de adunare si scadere cu 1,2 unitati
NISIP SI APA:- ,,ANOTIMPUL MEU DRAG!”-imbinarea materialelor puse la dispozitie pentru a reda imaginea unui anotimp
ACTIVITATE DE GRUP
SAMBA FLORILOR-dans tematic
PARADA ANOTIMPURILOR-costume din materiale reciclabile
OBIECTIVE OPERATIONALE:
STIINTA-ADE-DS
O1-sa identifice anotimpurile pe baza imaginilor prezentate;
O2-sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre anotimpuri: primavara-toamna sau vara-iarna;
ADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA
O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;
O4-sa exprime pareri legate de lucrarile personale si ale colegilor in functie de criteriile de evaluare stabilite;
ALA-ALFABETIZARE:
O5-sa compuna cu litere mari de tipar, cuvintele redate in imagini
ALA-JOC DE ROL:
O6-sa citeasca reteta ilustrata;
O7-sa taie legumele sau fructele in cuburi ;
O8-sa respecte norme simple de igiena si protectie personala;
ALA-CONSTRUCTII:
O9-sa construiasca prin alaturare si suprapunere palatul anotimpurilor;
ALA-MANIPULATIVE:
O10-sa compuna cu ajutorul jetoanelor probleme ilustrate;
O11-sa rezolve corect prin operatii de adunare si scadere cu 1, 2 unitati problemele compuse;
ALA-NISIP SI APA:
O12-sa foloseasca creativ materialele puse la dispozitie, in redarea unui anotimp;
ALA II
O13-să-si coordoneze miscările cu ritmul si textul cântecului;
O14-să prezinte costumele din materiale reciclabile;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: convesatia, explicatia, jocul, problematizarea, metoda ,,explozia stelara’’,
metoda cadranelor; exercitiul, ,,tehnica blazonului”, turul galeriei;
MIJLOACE DE INVATAMANT:
STIINTA:o stea mare, 5 stele mici cu intrebari aferente metodei, jetoane,recompense, ,,’’
ARTA: borcane, butuc de lemn, acuarele, pensuli,
ALFABETIZARE:-imagini, litere decupate, lipici, ,,blazonul anotimpurilor”
JOC DE JOL: boluri, legume si fructe specifice anotimpurilor, halat si bonete pentru bucatari,
CONSTRUCTII:cuburi, cutii, copaci, frunze,flori,
MANIPULATIVE: jetoane, carioci, cadrane,
NISIP SI APA:- crengute de copac, plastilina, hartie creponata, cuburi plastic,
BIBLIOGRAFIE:
*** -”Curriculum Naţional pentru Educaţia Timpurie”,Ed.Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008.
*** - “Ghid pentru proiecte tematice”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
*** Metodica educatiei plastice pentru invatamantul preprimar, Tinica Dascalescu, Elena Fulger, Victoria Tomescu, ED.
Biblioteca, Targoviste, 2006
*** BARCAN TICALIUC,E. - ”1001 Jocuri pentru copii”,Ed.Sport-Turism, Bucureşti, 1979;
*** BREBEN,S.; RUIU,G.; GONGEA,E.- “Metode interactive de grup”, Ed. Arves, 2008;
SCENARIUL ZILEI
Intalnirea de dimineata va incepe cu intrarea copiilor in sala de grupa, rugaciunea, salutul,
prezenta, completarea calendarului naturii.
In cutia cu surprize gasim o scrisoare, coroana Batranului An si medalii.
Le citesc scrisoarea de la Batranul An, prin care acesta ii roaga sa-l ajute sa
identifice corect din patrea carei fiice vine fiecare medalie.
Copiii se vor aseza jos pe covor in cerc, vor primi un cub pe care il vor arunca
preferential unui coleg dupa ce adreseaza o intrebare legata de anotimpuri.
Copilul care primeste cubul, raspunde, arunca cubul altui coleg punand la
randul sau o intrbare pe tema propusa.
Se realizeaza ,, Hora anotimpurilor” –joc cu text si cant dupa care se merge pe la fiecare
centru, unde se intuiesc materialele didactice si copiii gasesc solutii pentru salvarea anotimpurilor.
Dupa ce au terminat lucrul in centre, se expun produsele activitatilor de grup. La semnalul
sonor (dat de educatoarei), grupurile de copii cu rol de ,,vizitatori ai galeriei’ trec pe la fiecare centru si apreciaza
produsele finale ale activitatii, prin oferirea a cate unei fete vesele sau triste.
Dupa finalizarea activitatii, vor prezenta ,,PARADA ANOTIMPURILOR’’-costume din materiale
refolosibile, asigurandu-l pe batranul An ca ei stiu sa si protejeze natura. Vor dansa ca sa-l inveseleasca.
Batranul An le multumeste pentru ,,salvarea anotimpurilor”, ii felicita si ii recompenseaza cu
o coroana.
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE
DIDACTICE
CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
INSTRUMENTE SI
INDICATORI
Metode si
procedee
Mijloace de
realizare
Moment
organizatoric
Se asigura conditile necesare pentru buna
desfasurare a activitatii.
Pregatirea si aranjarea materialului didactic si a
mobilierului.
Captarea atentiei
Intalnirea de dimineata debuteaza cu
- salutul,
-rugaciunea,
-prezenta,
-stabilirea coordonatelor temporale( anotimp, luna,
ziua saptamanii);
-meteorologul zilei,
Se realizeaza printr-un element surpriza-
,,SCRISOARE DE LA BATRANUL AN’’-care ii
roaga sa-l ajute sa separe corect ecusoanele.
Propun copiilor sa descoperim impreuna carui
anotimp apartine fiecare ecuson.
Conversatia
Calendarul
naturii
Cutia cu
surprize
Reactualizarea
cunostintelor
Copiii asezati in cerc primesc cubul pe care il arunca
preferential celorlalti colegi, dupa ce adreseaza o
intrebare legata de medalia extrasa din cutia cu
surprize. Copilul care a primit cubul raspunde la
intrebare si-l arunca altuia, dupa ce la randul sau a
formulat o intrebare legata de tema propusa.
R.A.I. Cub
Capacitatea copiilor
de a denumi corect
anotimpurile anului.
Anuntarea temei
si a obiectivelor
Educatoarea le spune ca vor merge la centre unde cu
cu materialelor de pe mese, se vor juca, vor discuta
despre fiicele batranului An, vor scrie cuvinte si vor
picta asa cum n-au mai pictat pana acum.
Conversatia
Evaluare orala
Desrierea materialului
pregatit si a
sarcinilor de lucru.
Prezentarea
optima a
continutului
Dirijarea
invatarii
CENTRUL STIINTA
Se vor juca un joc ce se numeste ,,Recunoaste
anotimpurile’’; acesta se va realiza cu ajutorul
urmatoarelor materiale didactice: unui disc pe care se
gasesc jetoane sugestive, specifice anotimpurilor,
5 stele mici. Copiii plecand de la acestea, trebuie sa
identifice anotimpurile, adresand intrebari, legate de
tema jocului.
CENTRUL ARTA
Pe mese se gasesc borcane de sticla, butuci de lemn,
acuarele, pensuli, pahare pentru apa; copiii trebuie sa
picteze anotimpul preferat.
CENTRUL JOC DE ROL
Se vor juca ,,De-a bucatarul anului” trebuie sa
pregateasca salata de legume sau fructe specifica
fiecarui anotimp tinand cont de simbolul de pe boneta.
CENTRUL CONSTRUCTII
La centru se gasesc mai multe materiale
refolosibile-cutii imbracate in culorile anotimpurilor
si cuburi din lemn din care vor construi PALATUL
ANOTIMPURILOR.
CENTRUL MANIPULATIVE
Vor compune si rezolva probleme de adunare si
scadere cu 1, 2 unitati, in functie de simbolul
anotimpului primit.
CENTRUL NISIP SI APA
Vor reda imaginea unui anotimp prin folosirea
materialelor.
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
Explicatia
Jocul
Observatia
CENTRUL ALFABETIZARE
Vor gasi imagini specifice fiecarui anotimp, si vor
scrie cu litere de tipar cuvintele.
Obtinerea
performantei
Copiii intra in centrele preferate, si incep lucrul
in functie de indicatiile primite;
La centrul Stiinta se realizeaza jocul didactic
,,RECUNOASTETI ANOTIMPURILE”; cu
ajutorul metodei ,,explozia stelara’’. Dupa intuirea
materialului didactic, se realizeaza jocul de proba
dupa care se trece la jocul propriu-zis;
fiecare copil isi alege o steluta cu o intrebare.:Ce?,
Cine?, Unde?, Cand? De ce?; copilul care are pe
cap coroana Batranului An va roti acul si va numi
colegul ce trebuie sa recunoasca carui anotimp ii
apartine imaginea. In continuare, ii adreseaza o
intrebare (sugerata de steluta) legata de acea
imagine. Copilul numit raspunde.
Fiecare copil adreseza intrebari. Isi dau acordul sau
dezacordul pentru raspunsurile primite.
Cand?
Explicatia;
Conversatia
Explozia stelara
Problematizarea
Jocul
Exercitiul
Semne
individuale
Coroana
Roata
anotimpurilor
5 stele mici
Recompense
Aprecieri verbale
pozitive ale
raspunsurilor.
Realizarea sarcinilor
de lucru.
Recunoasteti
anotimputile!
Unde?
e?
Ce?
Cand?
Jocul se termina cand toti copiii au rotit acul
discului si au adresat intrebari.
Pentru fiecare raspuns corect, copiii aplauda si
primesc stimulente.
- Complicarea jocului :
Asemănări şi deosebiri între anotimpurile
primavara / toamna sau vara / iarna.
Prezint copiilor plansa pe care este desenata ,,Bula
dubla”. Copiii vor folosi imagini pentru a rezolva
sarcinile solicitate.
ADE-DEC
Copiii picteaza pe suport de lemn si sticla
,,anotimpul preferat’’, folosind linia, punctul si pata
de culoare.
ALA-ALFABETIZARE
Copiii realizeaza blazonul fiecarui anotimp, lipind pe
acesta imagini caracteristice,dupa care compun cu
Exercitiul
Conversatia
Exercitiul
Metoda „bula
dublă”
Conversaţia
Imagini
markar
Acuarele
Borcan mare
sticla
Butuc de
lenm
Pensuli
Servetele
Blazon
Imagini
Litere
Găsirea aspectelor
comune si
caracteristice
Realizarea sarcinilor
de lucru.
Individuala
Actionala prin
realizarea temei;
Vin
păsări
le
Fiicele
anului
Cad
frunzel
e
Primă
vara
Pleaca
pasaril
e
3 luni Înflor
esc
pomi
i
toamna
literele mari de tipar cuvintele care denumesc
imaginile.
ALA-JOC DE ROL
Copiii, cu ajutorul unui parinte, realizeaza salata de
legume sau fructe specifica anotimpului ales.
ALA-CONSTRUCTII
Copiii, construiesc palatul anotimpurilor, folosind
materialele puse la dispozitie.
ALA-MANIPULATIVE
Copiii, compun probleme ilustate tinand cont de
simbolul ales.
ALA-NISIP SI APA
Copiii, redau cu ajutorul materialelor puse la
dispozitie, imaginea unui anotimp.
Conversatia
Exercitiul
Problematizarea
Exercitiul
Conversatia
Exercitiul
Exercitiul
Exercitiul
decupate
Fisa de lucru
Carioci
Fructe si
legume
specifice
anotimpurilor
Boluri
Tocator
Cutii de
diferite
marimi si
culori
Cuburi de
lemn
Copaci
Frunze
Flori
Cadrane
Jetoane
Cifre
Semne
matematic
Carioci
Crengute
Plastilina
Fasii de
hartie diferite
culori
Cuburi
plastic
Individuala
Actionala prin
realizarea temei
Individuala
Actionala prin
realizarea temei
Individuala
Actionala prin
realizarea temei
Evaluarea
performantelor
Lucrarile vor fi expuse, iar copiii vor vizita centrele
si vor argumenta ce le place si de ce, prin acordarea a
cate unei fete vesele sau triste.
La final se evidentiaza lucrarile cu cele mai multe
fete vesele si se acorda ,, coroane” acelor copii care
au la realizarea lor ( toti copiii grupei primesc
coroane)
Turul galeriei Jetoane
cu fete vesele
si triste
Evaluarea si
autoevaluarea
activitatii derulate de
copii.
Asigurarea
retentei si a
transferului
Copiii vor oferi Batranului An o parada a
costumelor, care-l va ajuta sa nu le mai incurce pe
fiicele lui, iar ei vor retine ca recicland putem ,,salva
anotimpurile”.
Si pentru a-l inveseli vom dansa ,,Samba florilor”
Demonstratia
Exercitiul
Costume din
materiale
reciclabile
CD
CD-payer
Actionala prin
realizarea sarcinilor
Evaluarea
activitatii
Se fixeaza tema dupa care se fac aprecieri asupra
modului in care s-a desfasurat activitatea.
Expunerea Aprecieri verbale