proiect de lecȚie

7
PROIECT DE LECȚIE Unitatea de invatamant: Colegiul National Bănățean Propunător: Udrescu Teodora Data: 12. 12. 2013 Clasa: a VI-a Aria curriculară: Obiectul/Disciplina: Limba română Tipul de lecție: de consolidare a cunoștințelor Obiective de referință: O 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții O 3.4 sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite (nonliterare și literare) Obiective operaționale: O1: să poată identifica corect predicatele în diverse contexte lingvistie O2: să facă diferența între predicatul verbal și cel nominal O3: să știe prin ce tip de verbe poate fi exprimat atât predicatul nominal, cât și cel verbal O4: să diferențieze verbele predicative de cele copulative O5: să știe prin ce părți de vorbire poate fi exprimat numele predicativ O6: să poată alcătui enunțuri corecte din punct de vedere gramatical O7: să poată să analizeze corect predicatele din propoziții date Strategia didactică: Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, învățare prin descoperire, problematizare Mijloace și materiale didactice: culegere de exerciții, manual, fișe de lucru, instrumente de scris, tablă, sala de clasă Forme de organizare a clasei: frontal, colectiv Tipuri de învățare: operatorie, receptiv-reproductivă, inteligibilă Evaluare: evaluare orală, test formativ Bibliografie:

Upload: teodora-udrescu

Post on 31-Dec-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECȚIE

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de invatamant: Colegiul National BănățeanPropunător: Udrescu TeodoraData: 12. 12. 2013Clasa: a VI-aAria curriculară:Obiectul/Disciplina: Limba românăTipul de lecție: de consolidare a cunoștințelorObiective de referință:O 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţiiO 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare)Obiective operaționale:O1: să poată identifica corect predicatele în diverse contexte lingvistieO2: să facă diferența între predicatul verbal și cel nominalO3: să știe prin ce tip de verbe poate fi exprimat atât predicatul nominal, cât și cel verbalO4: să diferențieze verbele predicative de cele copulativeO5: să știe prin ce părți de vorbire poate fi exprimat numele predicativO6: să poată alcătui enunțuri corecte din punct de vedere gramaticalO7: să poată să analizeze corect predicatele din propoziții dateStrategia didactică:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, învățare prin descoperire, problematizareMijloace și materiale didactice: culegere de exerciții, manual, fișe de lucru, instrumente de scris, tablă, sala de clasăForme de organizare a clasei: frontal, colectivTipuri de învățare: operatorie, receptiv-reproductivă, inteligibilă

Evaluare: evaluare orală, test formativBibliografie:

Adrian Costache, Georgeta Costache – Limba română – o gramatică sintetică, Grupul Editorial ART, București, 2002 Silviu Constantinescu – Exerciții și analize gramaticale, E.D.P.,București, 1976 Sofia Dobra – Ghid de limbă și literatură pentru cl. a V-a – a VIII-a, Ed. Plus, București, 2005

Page 2: PROIECT DE LECȚIE

Secvența lecției Timp Ob. op

Conținutul învățării Strategia didactică Interacțiunea cadru didactic-elevMetode Mijloac

eTipul de învățare

Forme de organizareC G I

Organizarea clasei

2 min

Organizarea contextului propiceVerificarea temei pentru acasă

Conversație Caietele elevilor

Receptiv-reproductivă

Verificarea temeiCorectarea greșelilor

Captarea atenției 1 min

Se reîmprospătează în memoria elevilor tema ce va fi tratată

Conversația Tabla, cretă

inteligibilă Întrebări ce conduc la învățare prin descoperireApel la noțiuni deja cunoscut

Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor

2 min

Se enunță titlul lecției și tema ce va fi tratată – predicatul - și se enumeră ob. Op.

Conversație Tablă, cretă

Receptiv-reproductivăInteligibilă

Cadrul didactic anunță tema abordată și împarte materialele auxiliare

Conducerea învățării și asigurarea feedback-ului

10 min

O1, O2

Pe fișa de lucru pe care au primit-o elevii sunt solicitați să sublinieze predicatele și să precizeze felul lor.Li se cere apoi să-și amintească definiția predicatului:Predicatul reprezintă partea principală de propoziție care arată ce face, ce este sau cum este subiectul.Elevii sunt solicitați apoi să sesizeze diferențele între predicatul verbal și cel nominal și se definesc aceste două noțiuni.

ExercițiulConversațiaExplicație

Fișa de lucruInstrumentele de scrisTabla

operatorie Profesorul pune întrebări ajutătoare, enunță forma finală a definiției.Profesorul enunță sarcinile, împarte fișele, oferă sprijin în cazul în care îi este solicitat, urmărește ca toți elevii să fie în procesul îndeplinirii

Page 3: PROIECT DE LECȚIE

sarcinii de lucru5 min

O3 Elevii trebuie să-și amintească prin ce poate fi exprimat predicatul verbal (verb predicativ personal, adverb predicativ, interjecție predicativă) –li se cere să alcătuiască enunțuri pentru fiecare dintre ele.

ConversațiaExplicație

Caietele individuale, instrumente de scris

Operatorie, receptiv-reproductivă

Profesorul dirijează discuția spre a construi paleta variantelor posibile; pune întrebări ajutătoare.

3 min

O3

O4

Li se cere apoi elevilor să precizeze structura predicatului nominal (verb copulativ + nume predicativ) și să dea exemple de verbe copulative.Elevii trebuie să observe că unele verbe au dublă valoare: verbe predicative și verbe copulative.

Conversație tablă Receptiv-reproductivă

Profesorul cere exemplele și le notează în coloane corespunzătoare pe tablă

15 min

O5, O6

Se solicită apoi elevilor să-și amintească părțile de vorbire prin care se poate exprima numele predicativ-substantiv :-în N-în Ac-în G-în D-pronume personal: -în N-în Ac-în G-în D-pronume reflexiv: -în Ac-pronume demonstrativ-pronume posesv-adjectiv-numeral cardinal cu valoare substantivală-numeral ordinal cu valoare

DemonstrațieConversație

CaieteTablă

Operator și creativă

Profesorul realizează o schemă grafică și o completează pe parcurs cu ajutorul elevilor.

Page 4: PROIECT DE LECȚIE

substantivală-verb nepredicativ:-infinitiv-supin-adverb-interjecție

3 min

O7 Elevii sunt apoi solicitați să analizeze un predicat verbal și un predicat nominal de pe fișa de lucru primită la începutul activității

ConversațieAnaliză

CaieteFișă de lucru

operatorie Cadrul didactic semnalează exercițiul vizat de pe fișa de lucru și dă sarcina, monitorizând îndeplinirea ei.

Consolidarea cunoștințelor

7 min

O7 Elevii sunt solicitați să rezolve sarcinile de lucru de pe fișa cu testul formativ

ConversațieAnaliză

Testul formativ

operatorie Profesorul da sarcina și verifică dacă a fost înțeleasă corespunzător de către întreg colectivul; exercițiile se verifică la finalul orei și, după caz, se oferă explicații suplimentare

Asigurarea retenției și a transferului

2 min

Se enunță o temă pentru acasă – alegeți începutul unei povestiri (maximum 2 pagini) și extrageți pe o coloană pred. Verbale și pe una cele nominale

ExercițiulConversația

operatorie Cadrul didactică anunță care este tema pentru acasă.

Page 5: PROIECT DE LECȚIE