proiect de lecție, clasa vi, opera romantică În italia

12
Proiect de lecţie Data: 24. 02. 2012 Clasa a VII-a Subiectul lecţiei: Opera romantică în Italia Tipul lecţiei: Predare - învăţare Şcoala: Liceul ”George Bariţiu” Disciplina: Educaţie muzicală Propunător: Sipos Júlia, Trif Diana Obiectiv fundamental al lecţiei: Transmiterea şi asimilarea cunoştinţelor referitoare la Opera romantică în Italia. Competenţe: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să precizeze caracteristicile operei romantice. - să menţioneze cele mai importante personalităţi; - să se familiarizeze cu tematica operelor romantice. Obiective operaţionale 1

Upload: julia-sipos

Post on 27-Sep-2015

234 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

proiect de lectie, opera, romantica, clasa VI

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Proiect de lecie

Data: 24. 02. 2012 Clasa a VII-aSubiectul leciei: Opera romantic n ItaliaTipul leciei: Predare - nvare

coala: Liceul George Bariiu

Disciplina: Educaie muzicalPropuntor: Sipos Jlia, Trif DianaObiectiv fundamental al leciei: Transmiterea i asimilarea cunotinelor referitoare la Opera romantic n Italia.Competene: La sfritul orei elevii vor fi capabili:

- s precizeze caracteristicile operei romantice.

- s menioneze cele mai importante personaliti;

- s se familiarizeze cu tematica operelor romantice.

Obiective operaionale

a) Cognitive

OC1 s rspund corect la ntrebri;

OC2 - s precizeze caracteristicile operei romantice;OC3 - s menioneze cele mai importante personaliti;OC4 - s se familiarizeze cu tematica operelor romantice;

b) Motrice

OM1 s audieze contient, atent partiturile propuse;

c) Afective

OA1 s participe cu plcere i interes la activitile propuse.

Elemente de strategie didactic

Resurse procedurale: Expunerea, povestirea, convorbirea, conversaia euristic, metoda cadranele, audiia.Resurse didactice: Manual, imagini, libret, afi, laptop. Forme de organizare: frontal, individual

Evaluare: aprecieri verbale, fi de lucruBibliografie:- Manualul clasei a-VII-a

Evenimentele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode didacticeMijloace didacticeEvaluareObservaii

1. Moment organizatoric- asigur linitea i ordinea n clas;

- pregtesc materialele- se pregtesc pentru or- convorbirea

2. Reactualizarea cunotinelor-profesoara reactualizeaz lecia anterioar, ncepnd cu ntrebarea: care a fost titlul leciei anterioare?-profesoara propune recapitularea datelor importante referitoare la apariia operei, ntrebnd elevii:-Cnd spunem c sa nscut genul de oper, i unde?

-Care este prima lucrare de oper?

-Care este cel mai important compozitor de oper din clasicism, despre care am nvat?-putei s enumerai cteva opere ale lui?

-profesoara propune executarea unor exerciii de nclzire a vocii i de intonare-profesoara solicit deschiderea manualului la lecia -Opera clasic, i propune intonarea ariei de Mozart, nvat de ctre elevi la ora anterioar.-elevii rspund la ntrebare: opera clasic-elevii rspund la ntrebri:

- n secolul XVII, n Florena (Camerata florentina)

- Euridice de Jacopo Peri

- Wolfgang Amadeus Mozart

- Flautul fermecat, Don Giovanni, Nunta lui Figaro

-elevii execut exerciiile de nclzire i de intonare mpreun cu profesoar- elevii deschid manualul i intoneaz aria- Conversaia explicaia

- exerciiulManual- aprecieri verbale

Feed-back

3. Captarea i orientarea ateniei - cum v simii azi; - ne plimbm cu gndul n Italia s descoperim lucruri noi;

- tie cineva cum se numete perioada care urmeaz dup clasicism? elevii rspund n cor;

sunt ateni-elevii rspund la ntrebare: romantismul

- convorbirea

4. Anunarea temei i a obiectivelor- anun subiectul leciei i obiectivele-profesoara solicit deschiderea caietelor i scrie pe tabl titlul leciei

- elevii sunt ateni

- elevii scriu- convorbireaTabl, cret

Caiete, pixuri

5. Dirijarea nvrii-Profesoara propune realizarea unui tabel i mprirea acestuia n patru

-Profesoara scrie n cele patru rubrici reprezentanii principali ai Italiei n opera romantic.-Profesoara prezint n cteva cuvinte importana fiecrui reprezentant i scrie cteva titluri de opere importante la fiecare.-Profesoara enumer caracteristicile importante ale operei romantice, dnd exemple prin operele menionate -profesoara propune audierea unui fragment de oper romantic, dnd ca sarcin recunoaterea tipului fragmentului: Corul sclavilor evrei din opera Nabucodonosor- elevii realizeaz tabelul n caiet

- elevii copiaz numele compozitorilor n caiet

- elevii sunt ateni, colaboreaz cu profesoara i copiaz titlurile operelor n caiete- elevii sunt ateni i colaboreaz cu profesoara

- elevii audiaz i rezolv sarcina: este un numr coralConversaia euristic

ExpunereaAudiialaptop.

Feed-backAprecieri verbale

6. Fixarea cunotinelor-profesoara prezint mai detaliat aciunea operei : Brbierul din Sevilla de G. Rossini-profesoara prezint imagini cu scenele operei, fragmente din libret n limba original i n romn;

- mparte partituri cu un fragment de arie: Aria lui Figaro din Scena I

-profesoara propune audierea ariei n ntregime.-profesoara propune nc dou audiii pentru exemplificarea momentelor orchestrale i corale.

- elevii au sarcina s identifice denumirea acestor momente (Uvertura i un fragment de cor)- elevii sunt ateni la prezentarea aciunii din oper.- elevii sunt ateni, se uit la imagini i citesc libretul.- elevii audiaz partitura.- elevii rezolv sarcinile primite: uvertur i corExpunerea, povestireaConversai

Imagini, libret, partitur,audiieFeed-backAprecieri verbaleFeed-back

7. Evaluare- se pun ntrebri frontale- elevii rspund la ntrebri.Feed-back

8. Aprecieri i recomandri- se face analiza i aprecieri asupra performanelor elevilor- ascult aprecierile i recomandrile- convorbirea- aprecieri verbale

9. Extensia elevii vor primii tem pentru acas;

s exerseze partitura din manual.

Face cteva precizri.- i noteaz tema pentru acas.- convorbirea

SCHEMA LECIEIOpera romantic n Italia

Reprezentanii principali ai Italiei n opera romantic.

1. 2.

3.4.

PAGE 1