proiect de lectie constrangeri
DESCRIPTION
marketingTRANSCRIPT
Proiect didactic
Liceul Economic „Vasile Conta” Tg.NeamțProfesor: Roman Ioan RomeoModulul: Marketingul afacerilorClasa a XI-a Unitatea de învățare: Oportunitățile de marketing.Subiectul lecției: Constrângeri în activitatea Firmei de exercițiu.Tipul lecției: mixtă.Locul de desfășurare a lecției: Sala de clasă.Durata: 50 minute.Unitatea de competență generală – UC 10 Competența – Analizează oportunitățile de marketing.Criterii de performanță: Identificarea constrângerilor asupra activităţilor de marketing a agentului economic
I. Conținutul tematic 1.1.Definirea constrângerilor în economie; 1.2.Tipuri de constrângeri identificate în activitatea agenților economici, in diferite domenii de activitate; 1.3.Constrângeri în activitatea Firmei de exercițiu;
II. Competențe specifice: 2.1. Identificarea constrângerilor asupra activităţilor de marketing a agentului economic.
III. Competențe derivate:Pe parcursul activității didactice elevii vor fi capabili să:CD 1 – Să definească contrângerea în activitatea economică;CD 2 – Să enumere tipuri ale constrângerilor agenților economici, (de mediu, etice, legale, sociale, publicitare);CD 3 – Să analizeze constrângerile în activitatea firmei de exercițiu.CD 5 – Să formuleze concluzii.
IV. Activitatea de învățare Definește constrângerile; Asigură exemple ale constrângerilor exercitate asupra activității Firmei de exercițiu.
V. Strategia didactică Predare: expozitiv-euristice (explicația, conversația, problematizarea, observațiile
independente, utilizarea fișelor de lucru); Evaluare: evaluativ-stimulative: chestionarea orală, observarea și aprecierea verbală,
(elevul demonstrează că este capabil să identifice constrangerile manifestate asupra agentilor economici).
Forme de organizare a activitații lecției: frontal interactiv, grupe, individual. Resurse:
o Manual scolar;o Fișe de lucru;
Bibliografie: 1. Ilie, S (coord.) – Marketingul afacerilor – manual pentru clasa a XI-a, filiera
tehnologică, profilul servicii, Editura Oscar Print, București, 2006;2. Capotă, V., Popa. F., Ghinescu, C. – Marketingul afacerilor - manual pentru clasa a
XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil servicii, Editura Akademos Art, București, 2006;
3. Munteanu, C. (coord.) – Marketing – Principii, Practici, Orizonturi, Editura Sedcom Libris, Iași, 2008.
SCENARIUL DIDACTIC:
Competențe derivate
Momentele lecției
Dozarea timpului
Conținutul lectiei Strategia didactică
Moment organizatoric
2 min
Înregistrarea absenților, asigurarea ordinii și disciplinei, pregătirea materialelor
Conversatie, instructaj verbal
Verificarea lecției anterioare
12 min
Ce este mediul extern al firmei?Ce este micromediul și din ce este compus acesta?Ce este macromediul și care sunt factorii care-l compun?Cum poate reacționa un agent economic la influențele exercitate de macromediu?Elemente de diferențiere dintre cele două componente ale mediului extern.Se aplică un test de evaluare în vederea verificării cunoștintelor referitoare la componentele macromediului.
Conversație, întrebări, aprecieri, test de evaluare.
Reactualizarea ideilor ancoră
3 min
Ce se întâmplă dacă nu avem forță de muncă calificată?Ce se întâmplă dacă produsele și serviciile firmei noastre nu sunt adaptate mediului cultural al pieței vizate?Ce se întâmplă dacă climatul social este conflictual?Ce se întâmplă dacă legile nu stimulează activitatea firmei noastre?
Conversatie, problematizare,
Captarea atenției1 min
Se face o scurtă prelegere asupra unor situații de viață
Explicație. prelegere
Anunțarea subiectului lecției și competentelor derivate
2 min
Profesorul notează pe tablă ti-tlul lecției și competențele de-rivate determinate de aceasta. Elevii notează în caiete.
Explicație
1, 2 Dirijarea învățării
20 min
Elevii notează pe caiete definiția constrângerii: „O constrângere reprezintă limitarea posibilităților de acțiune”.Profesorul exemplifică acest concept cu referiri la diferite sisteme: social, cultural, economic, tehnic etc,La nivelul activității firmelor constrângerile pot fi: de mediu, etice, legale, sociale, publicitare.Profesorul exemplifica aceste tipuri de constrangeri:
a. Mediu: natural și antropic,
b. Etice: practici ilegale, antisociale, anticon-curențiale etc.
c. Legale: legi, hotărâri ce pot acționa ca niște bariere, având caracter restrictiv.
d. Sociale: repartitia veniturilor, climatul social etc,
e. Publicitare: metode de promovare (reclama falsă, comparativă etc,)
Explicatie, conversatie, intrebari, exercitii
3. Fixarea cunoștintelor și feed-back-ul 7 min
Profesorul propune completarea unei Fișe de lucru ce are ca scop identificarea constrângerilor la Firma de exercitiu.
Fițe de lucru, conversația.
Aprecieri generale și tema pentru acasă
3 min
Profesorul notează elevii care au răspuns la lecție și propune ca temă pentru acasă „Identificarea constrangerilor cu care elevii se intalnesc in viata de zi cu zi”.
Conversatie
Model test de evaluare:
Numele și prenumele……………………………………..
TEST DE EVALUARE LA MODULUL„MARKETINGUL AFACERILOR”
Mai jos sunt prezentate o serie de elemente ce compun componentele macromediului:1. Forme de comunicare;2. Noile tehnologii;3. Stabilitatea politică în zonă;4. Concurența;5. Reglementări cu privire la concurență;6. Reglementări ale unor organisme internaționale;7. Moda, 8. Activitatea de reciclare;9. Rata natalității;10. Brevete de invenții recente;11. Structura familiei;12. Situația forței de muncă;13. Repartiția veniturilor;14. Lupta împotriva poluării;15. Tratatele internaționale;16. Conjunctura generală;17. Valorile morale, culturale, religioase;18. Activități de cercetare;19. Tendința statului de intervenție în economie;20. Frecvența negocierilor sociale;21. Legi antimonopol;22. Nivelul educației;23. Taxe și impozite;24. Deficitul sau surplusul bugetar;25. Mărimea sau structura populației;26. Protecție legală, brevete;27. Rata de schimb a monedei naționale. Scrieți în tabelul de mai jos, în dreptul fiecărui tip de mediu, cifra corespunzătoare
elementului care o compune:Componente ale
macromediului firmeiElemente ce compun componentele macromediului firmei
Mediul economicMediul culturalMediul socialMediul demograficMediul politicMediul juridicMediuyl tehnologicMediul ecologicMediul internațional
Trei elemente repartizate corect se notează cu un punct.Se acordă un punct din oficiu.
Barem:La repartizarea corectă a trei elemente se notează cu un punct.Se acordă un punct din oficiu.Total 10 puncte.
Componente ale macromediului firmei
Elemente ce compun componentele macromediului firmei
Mediul economic 4, 16, 23, 27.Mediul cultural 1, 7, 17, 22.Mediul social 12, 13, 20.Mediul demografic 9, 11, 25. Mediul politic 3, 19, 24.Mediul juridic 5, 15, 21, 26. Mediul tehnologic 2, 10, 18.Mediul ecologic 8, 14.Mediul international 7.
Model Fișa de lucru:
Identificați și notați în tabelul de mai jos tipuri de constrângeri la care este supusă, în activitatea economică, firma voastră de exercițiu:
Constrângeri de mediu
Constrângerietice
Constrângerilegale
Constrângeri sociale
Constrângeri publicitare