proiect de lectie deschisa

6

Click here to load reader

Upload: ioana-sitaru

Post on 27-Jun-2015

1.289 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Deschisa

Profesor pt. învaţământul primar: Crasnea IoanaObiectul: MatematicăSubiectul: Împărţirea fără rest în concetrul 0 – 100Tipul lecţiei: RecapitulareClasa a III-a12-01-2011

Page 2: Proiect de Lectie Deschisa

Obiective operaţionale:

1. să utilizeze un limbaj matematic adecvat rezolvării sarcinilor date;2. să rezolve exerciţii de împărţire;3. să evidenţieze relaţia dintre împărţire şi înmulţire în rezolvarea unor exerciţii date;4. să rezolve probleme cu mai multe operaţii.

Resurse procedurale: instructajul verbal, jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul ,problematizarea.Resurse materiale: video-proiectorul, prezentări power-point cu jocuri diactice, laptop, fişe de lucru.

Page 3: Proiect de Lectie Deschisa

Momentele lecţiei

OB.

Conţinuturile învăţării

Doz

aj

Strategia didactică

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Momentul organizatoric

1. Deprinderi de ordine şi disciplină 1 min

instructajul verbal

frontal

Anunţarea subiectului

O1O2O3O4

1. Capacitatea de a recepta mesajul oral 1 min

conversaţiaobiectivele

lecţieifrontal

Captarea atenţiei

O2O3

1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:

un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;

un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;

0 împărţit la orice număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.

3. Capacitatea de a evidenţia legătura dintre înmulţire şi împărţire.

13 min

jocul didactic

video-proiector(Anexa 1)

calcultor

caietele elevilor

frontal

indivdual

Dirijarea învăţării

O1O2O3O4

O1

1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:

un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;

un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;

0 împărţit la orce număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.

3. Capacitatea de a utiliza limbajul

25 min

exerciţiul

jocul didactic

instructajul verbal

explicaţia

problematizarea

video-proiector

fişă de lucru (Anexa 2)

tablă

caietele elevilor

individual

pe perechi

frontal

Page 4: Proiect de Lectie Deschisa

Dirijarea învăţării

O2O3O4

matematic specific operaţiei de împărţire cât şi celorlalte operaţii studiate:

o deîmpărţit;o împărţitor;o cât;o jumătate;o treime;o sfert;o de ... ori mai mic;o de ... ori mai mare;o cu ... mai mic;o cu ... mai mare.

4. Capacitatea de a rezolva probleme cu mai multe operaţii;5. Capacitatea de a rezolva o problemă cu mai multe operaţii într-un singur exerciţiu.

exerciţiul

jocul didactic

instructajul verbal

explicaţia

problematizarea

video-proiector

fişă de lucru (Anexa 2)

tablă

caietele elevilor

individual

pe perechi

frontal

Realizareafeedback-ului

final

O2 1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire.

4 min jocul didactic

exerciţiul

fişă de lucru (Anexa 2)

Încheierea activităţii

O1O2O3O4

1. Atitudini de dragoste şi interes faţă de conţinutul lecţiei.

1 min aprecierea

verbală