proiect de lectie joca antonina psihologie imaginația
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
DATA: 20.11.2015
STUDENT: Joca Claudia Antonina
PROFESOR COORDONATOR: Afloroaei Lucia
ŞCOALA: Colegiul Naţional Iaşi
DISCIPLINA: Psihologie
CLASA: a X-a E
TITLUL LECŢIEI: Imaginația
TIPUL ACTIVITĂŢII: Lecţie de predare-învățare (transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi).
DURATA: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI: - Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la procesul cognitiv superior - imaginația.
- Utilizarea corectă a limbajului psihologic.
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte,
evenimente, procese din viaţa reală;
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor
personale de dezvoltare;
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Definirea și caracterizarea imaginației.
2. Identificarea procedeelor imaginației.
3. Identificarea fenomenelor imaginației.
COMPETENŢE DERIVATE ( OPERAŢIONALE)
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să:
O.1. Să definească imaginația.
O.2. Să înțeleagă rolul imaginației în activitatea umană.
O.3. Să identifice procedeele imaginației.
O.4. Să identifice formele imaginației.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE DIDACTICE: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea, învăţarea prin descoperire.
MIJLOACE şi MATERIALE: manualul de psihologie pentru clasa a X-a, tabla, caietele elevilor, fişe de lucru.
FORME DE ORGANIZARE A CLASEI: individuală şi frontală.
EVALUARE: continuă, orală.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE: Lupşa Elena, Bratu Victor, Psihologie – Manual pentru clasa a X – a,
Editura Corvin, Deva, 2005
Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţiei Timp Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
mijloace
Forme de
organizare
I.Moment
organizatoric
2
min.
-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
Răspund la salut;
Spun absenţii;
Se pregătesc pentru începerea lecţiei
Conversaţia Frontală
II.Captarea
atenţiei elevilor
3
min.
Vom face un mic exercițiu de imaginație: Imaginaţi-vă că intraţi într-un magazin magic de unde puteţi cumpăra absolut orice. Dacă aţi ajunge într-un astfel de magazin, ce produse aţi pune în coş? Alegeți cele mai importante trei obiecte. Formați cât mai multe propoziții sau fraze cu înțeles, în care să fie incluse cele trei obiecte.
Elevii prezintă ceea ce iși imaginează.
Elevii își notează obiectele imaginate și formează propoziții.
ConversaţiaFrontală
III.Reactualizarea
cunoştinţelor
5
min.
-Verific cunoştinţele dobândite anterior cu privire la lecția ”Limbajul”, prin metoda păianjenului.
Elevii completează schema de pe tablă și îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Conversaţia
Frontală
IV.Anunţarea
subiectului şi a
conţinutului noii
lecţii
1 min -Scriu pe tablă titlul noii lecţii:, ”Imaginația”
Elevii scriu în caiete.
Explicaţia
Expundere
Frontală
verbală
V. Predarea
noului conţinut
30
min.
O.1.
O.2.
I. Începem prin a răspunde la următoarele puncte: (vom defini procesul imaginative) -Daţi sinonime pentru cuvântul imaginative -Ce înseamnă a imagina?
- Definirea imaginației- proces cognitiv superior de elaborare a unor idei sau proiecte noi pe baza selectării, combunării și recombinării experienței anterioare.
II. Caracteristicile imaginației:
Proces cognitive complex specific numai omului;
Lărgește câmpul cunoașterii umane; Face legătura dintre trecut prezent și
viitor; Permite elaborarea mintală a planului
de desfăsurare a unei activități; Imaginația presupune trei insușiri:
fluiditate, plasticitate, originalitate. Interacționează permanent cu toate
procesele, funcțiile psihice și componentele sistemului psihic uman.
Elevii răspund cerințelor.
Elevii notează în caiete.
Elevii notează în caiete
Expundere
verbală
Explicarea
noțiunilor și
folosirea
tablei
Frontală
O.3.
O.4.
III. Procedeele imaginației. Prin procedeu imaginativ înțelegem o modalitate de operare mintală bazată pe o înșiruire de compuneri și recumpuneri, de operații de analiză și sinteză care conduc la rezultate diferite din punct de vedere cantitativ și calitativ. Procedeele imaginative sunt:
Aglutinarea; Amplificarea și diminuarea; Multiplicarea și omisiunea; Adaptarea; Tipizarea; Analogia; Empatia.
IV. Formele imaginației În funcție de mecanismele interne imaginația se structurează:
la nivel oniric (vise) la nivelul reveriei (visul diurn).
În funcție de prezența intenționalității imaginație involuntară (vis/reverie) imaginație voluntară (imaginație
reproductivă, creatoare, vise de perspectivă)
Elevii notează în caiete.
Explicația.
Frontală
În funcție de domeniul în care se manifestă: imaginație în domeniul istoriei, psihologiei, literaturii.
VI.Evaluarea 10
min
Vom fixa cunoștiintele dobândite:-Despre ce am discutat noi azi?-Ce este imaginaţia?-Enumeraţi formele imaginaţiei.-Enumeraţi procedeele imaginaţiei şi daţi exemple pentru acestea. Se realizează o fișă de lucru.
Elevii răspund la intrebări.
Rezolvă fișa de lucru.
Explicația
Folosirea
fișelor de
lucru.
Frontală
VII. Încheierea 2 min -Temă pentru acasă: rezolvarea exercițiului 1 și lecturarea textului ”Visul din timpul somnului”, de la pagina 36.-Notez elevii activi.
- Notează tema;
-Elevii sunt atenţi.
Explicaţia Frontală