proiect de lectii si fise marea negra
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
![Page 1: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala Generală Numărul 5 PetrilaClasa a IV-a BEfectiv: 28 eleviinst. Stoica Florica
Data: 10.III.2010Obiectul: GeografieAria curriculară: Om şi societateSubiectul lecţiei: Marea NeagrăTipul lecţiei: predare/învăţare Scopul lecţiei:
Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la Marea Neagră Dezvoltarea capacităţii de exprimare folosind limbajul de specialitate
Obiective operaţionale:O1: - să localizeze pe hartă Marea Neagră, stabilind aşezarea acesteia faţă de ţara noastră;
- să identifice întinderea ţărmului (litoralului) românesc;- să stabilească principalele caracteristici ale Mării Negre şi ale ţărmului românesc;- să enumere vieţuitoare acvatice, plante şi păsări marine ce trăiesc în apele Mării Negre sau la ţărm;- să argumenteze importanţa Mării Negre pentru ţara noastră;
O2: - să participe activ, cu plăcere şi interes la lecţie;- să respecte regulile de comunicare şi colaborare în vederea îndeplinirii sarcinilor de lucru;
O3: - să adopte o poziţie corectă în bancă pe tot parcursul lecţiei;- să scrie corect şi estetic în caiete şi pe fişele de lucru;
Strategia didactică:a) Metode şi procedee didactice:
M1: conversaţia M2: explicaţia M3: observarea M4:munca independentăb) Mijloace de învăţământ: m1: PPT m2: fişe de lucru m3: hărţi c) Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupeBibliografie:
- Marcela Peneş, Emanoil Nicoară, ,,Îndrumător pentru utilizarea manualului de geografie”, Editura Aramis, Bucureşti, 1998;
![Page 2: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/2.jpg)
SCENARIUL DIDACTIC
SECVENŢELELECŢIEI
OBIECTIVETIMP DE LUCRU
CONŢINUTUL ŞI TEHNOLOGIA DIDACTICĂ STRATEGIA DIDACTICĂACTIVITATEA CADRULUI
DIDACTICACTIVITATEA
ELEVILOR
I. MOMENTORGANIZATORIC
1 min
Le cer elevilor să-şi pregătească cele necesare lecţiei. Corectez poziţia elevilor în bancă. Stabilesc climatul de linişte şi ordine adecvat.
Îşi pregătesc cele necesare lecţiei. Adoptă o poziţie corectă în bancă.
II. VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR10 min
Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi? 1. Verificarea frontală:
Care sunt apele stătătoare specifice ţării noastre?
Cum clasificăm lacurile după forma de relief în care sunt situate?
Unde mai există lacuri? Cum clasificăm lacurile după
modul de formare? Cum sunt grupate lacurile
naturale?
...... „Lacurile”.
... bălţile, iazurile, lacurile.
.... de munte, de deal şi de podiş, de câmpie.
... în Delta Dunării şi pe ţărmul mării.
... naturale şi artificiale
Lacurile naturale sunt grupate astfel: Lacuri formate prin acumularea
apelor de ploaie sau prin topirea zăpezilor şi a vechilor gheţari.
Lacuri formate în craterul unui vulcan stins.
Lacuri de baraj natural. Lacuri sărate formate în
*activitate frontală
M1
![Page 3: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/3.jpg)
De ce sunt importante lacurile de acumulare?
Care lacuri naturale sunt valorificate în tratarea unor boli?
2. Verificarea individuală:EXTEMPORAL
LACURILE
Citeşte cu atenţie şi completează spaţiile libere cu cunoştinţele potrivite: * Apele stătătoare specifice ţării noastre sunt .............................................. * După modul de formare lacurile se clasifică în lacuri ............ şi lacuri .......... * În România, lacul ............... s-a format în craterul unui vulcan stins. * Lacurile de acumulare au fost construite pe cursul râurilor pentru producerea .............................................. * Lacurile naturale valorificate în tratarea unor boli sunt cele cu apă ........., cu apă ............ sau cele cu .............
adânciturile rămase la suprafaţa pământului după extragerea sării.
Lacuri de pe ţărmul Mării Negre formate prin crearea unor baraje de aluviuni aduse de apele mării.
.... deoarece apele lor sunt folosite pentru producerea energiei electrice, pentru piscicultură, pentru irigaţii şi pentru agrement.
... cele cu apă sărată, cu apă amară sau cele cu nămol.
* ..... bălţile, iazurile, lacurile
* ...... naturale ...... artificiale
*...... Sfânta Ana
* ...... energiei electrice
* ...... sărată, ..... amară ....... nămol
M4m2
*munca independentă
![Page 4: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/4.jpg)
III. DISCUŢII INTRODUCTIVE2 min
O2
Le prezint elevilor câteva imagini cu Marea Neagră. Le cer elevilor să ofere câteva informaţii interesante referitoare la Marea Neagră.
Observă imaginile prezentate.
Prezintă informaţii interesante referitoare la Marea Neagră.
M3M1m1m3
*activitate frontală
IV. ANUNŢAREA TEMEI ŞI FORMULAREA OBIECTIVELOR
1 min
Pentru a afla mai multe informaţii interesante, astăzi vom învăţa o lecţie nouă: „Marea Neagră”. Scriu titlul pe tablă .
Elevii au pregătite pe bănci fişe cu schema lecţiei, pe care le vor completa pe parcursul orei. (Anexa 1)
V. PREDARE/ÎNVĂŢARE25 min
O1O2O3
PREZENTARE POWER POINT
I. AŞEZAREA, ÎNTINDEREA ŞI ADÂNCIMEA MĂRII NEGRE:
Marea Neagră este situată în S-E ţării noastre.Este o mare interioară a continentului Europa, fiind înconjurată de uscat.Are o suprafaţă de două ori mai mare decât suprafaţa României.Ţărmul (Litoralul) românesc se
Urmăresc cu atenţie şi reţin.
M1M2M3m1m2
*activitate frontală
![Page 5: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/5.jpg)
întinde pe o lungime de 245 km, între braţul Chilia şi Vama Vache.Adâncimea Mării Negre este cuprinsă între 200m (în apropierea ţărmului) şi peste 2000 m (în partea centrală).
SINTEZĂ PARŢIALĂ: Numesc elevii care vor citi de pe fişa lecţiei şi vor completa enunţurile lacunare cu cunoştinţele aflate. II. ŢĂRMUL ROMÂNESC AL MĂRII NEGRE:
În partea nordică ţărmul este jos şi nisipos, cu plaje întinse.În sud ţărmul este înalt şi abrupt, formând faleze înalte.Plajele sunt suprafeţele joase, acoperite de nisip, de la marginea falezelor.De-a lungul plajelor s-au amenajat frumoase staţiuni.
SINTEZĂ PARŢIALĂ:Numesc elevii care vor citi de pe fişa lecţiei şi vor completa enunţurile lacunare cu cunoştinţele aflate. III. VIAŢA ÎN MAREA NEAGRĂ:
În Marea Neagră se varsă fluviul Dunărea, dar şi alte fluvii. Aceste fluvii aduc mari cantităţi de apă dulce. Apele mai puţin sărate de
Completează fişa lecţiei.
Urmăresc cu atenţie şi reţin.
Completează fişa lecţiei.
Urmăresc cu atenţie şi reţin.
M1M2M3m1m2
M1M2M3
![Page 6: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/6.jpg)
la suprafaţa mării, precum şi pătrunderea luminii Soarelui până la o anumită adâncime, favorizează dezvoltarea vieţuitoarelor.În mare trăiesc: melci, meduze, crabi, peşti, delfini şi chiar rechini mici.Pe ţărmul mării se întâlnesc păsări marine: pescăruşii, cormoranii şi rândunicile-de –mare.Cele mai răspândite plante marine sunt algele.
SINTEZĂ PARŢIALĂ:Numesc elevii care vor citi de pe fişa lecţiei şi vor completa enunţurile lacunare cu cunoştinţele aflate. IV. IMPORTANŢA MĂRII NEGRE ŞI A LITORALULUI ROMÂNESC:
Apele Mării Negre sunt bogate în peşti. Pescuitul se face cu ajutorul unor nave special amenajate.Marea Neagră este o cale de transport pentru mărfuri şi pentru persoane. Se asigură legături comerciale cu alte ţări. Portul Constanţa este cel mai mare port românesc, fiind considerat poarta maritimă a
Completează fişa lecţiei.
Urmăresc cu atenţie şi reţin.
m1m2
M1M2M3m1m2
![Page 7: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/7.jpg)
ţării.Din subsolul mării se extrag zăcăminte de petrol şi gaze naturale cu ajutorul unor platforme marine moderne (Platforma Năvodari).În staţiunile de pe litoralul românesc s-a dezvoltat foarte mult turismul.Staţiuni: Mamaia, Eforie, Mangalia, Năvodari, etc.Hotelurile, sanatoriile, nisipul fin al plajelor atrag numeroşi turişti care vin aici să-şi petreacă vacanţa sau aă-şi refacă sănătatea.Băile de soare, făcute cu prudenţă, precum şi băile în apa sărată, fortifică organismul.
SINTEZĂ PARŢIALĂ:Numesc elevii care vor citi de pe fişa lecţiei şi vor completa enunţurile lacunare cu cunoştinţele aflate.
Completează fişa lecţiei.
VI. FIXAREA CUNOŞTINŢELOR
5 min
O1
Despre ce am învăţat astăzi la geografie?
Unde este situată? Ce vieţuitoare întâlnim în Marea
Neagră şi pe ţărmul acesteia?
..... Marea Neagră.
.... S-E ţării. .... peşti, crabi, meduze, peşti, alge,
pescăruşi, etc.
M1* activitate
frontală
![Page 8: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/8.jpg)
De ce este importantă Marea Neagră pentru ţara noastră?
.....se practică pescuitul, turismul, se exploatează petrol şi gaze naturale, se practică transportul maritim.
VII. CONCLUZII ŞI APRECIERI1 min
Împreună cu elevii se vor face aprecieri şi observaţii privind desfăşurarea lecţiei.
Îşi spun părerea în legătură cu lecţia desfăşurată.
NUMELE: ........................................................................ DATA: .............................
EXTEMPORALLACURILE DIN ROMÂNIA
![Page 9: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/9.jpg)
Citeşte cu atenţie şi completează informaţiile care lipsesc:
* Apele stătătoare specifice ţării noastre sunt ............................................................................................................................................................................ * După modul de formare lacurile se clasifică în lacuri ........................................ şi lacuri .................................................................................................... * În România, lacul ................................................... s-a format în craterul unui vulcan stins. * Lacurile de acumulare au fost construite pe cursul râurilor pentru producerea .................................................................................................................. * Lacurile naturale valorificate în tratarea unor boli sunt cele cu apă ............................., cu apă ................................ sau cele cu ..................................... * Scrie numele a trei lacuri din România: .................................................................................................................................................................................
NUMELE: ........................................................................ DATA: .............................
EXTEMPORALLACURILE DIN ROMÂNIA
Citeşte cu atenţie şi completează informaţiile care lipsesc:
* Apele stătătoare specifice ţării noastre sunt ............................................................................................................................................................................ * După modul de formare lacurile se clasifică în lacuri ........................................ şi lacuri .................................................................................................... * În România, lacul ................................................... s-a format în craterul unui vulcan stins. * Lacurile de acumulare au fost construite pe cursul râurilor pentru producerea .................................................................................................................. * Lacurile naturale valorificate în tratarea unor boli sunt cele cu apă ............................., cu apă ................................ sau cele cu ..................................... * Scrie numele a trei lacuri din România: .................................................................................................................................................................................
MAREA NEAGRĂ
I. AŞEZAREA, ÎNTINDEREA ŞI ADÂNCIMEA MĂRII NEGRE:Este aşezată în ........................... ţării noastre. Este o mare interioară a continentului ...................... şi este înconjurată de uscat.Ţărmul (Litoralul) românesc se întinde pe o lungime de .................... între ........................................ şi ................................................................
![Page 10: Proiect de Lectii Si Fise Marea Negra](https://reader037.vdocuments.net/reader037/viewer/2022100421/55cf930d550346f57b9b55c5/html5/thumbnails/10.jpg)
Adâncimea Mării Negre este cuprinsă între ................... (în apropierea ţărmului) şi peste ............................ (în partea centrală).
II. ŢĂRMUL ROMÂNESC AL MĂRII NEGRE:În partea nordică ţărmul este ......................................................................................, iar în sud ţărmul este ........................................................ formând faleze înalte.Plajele sunt suprafeţele joase, acoperite de ..........................., de la marginea ....................................De-a lungul plajelor s-au amenajat ........................................................
III. VIAŢA ÎN MAREA NEAGRĂ:În Marea Neagră trăiesc:....................................................................................................................................................................................................Pe ţărmul mării se întâlnesc păsări marine: .....................................................................................................................................................................Cele mai răspândite plante marine sunt ...........................................................................................................................................................................
IV. IMPORTANŢA MĂRII NEGRE ŞI A LITORALULUI ROMÂNESC:Apele Mării Negre sunt bogate în ............................ , pescuitul practicându-se din cele mai vechi timpuri. Marea Neagră este o cale de transport pentru.................................................................. Se asigură ............................................................cu alte ţări. Portul ............................ este cel mai mare port românesc, fiind considerat poarta maritimă a ţării.Din subsolul mării se extrag ......................................................... şi ........................................ exploatate pe Platforma ...............................................În ................................................. de pe litoralul românesc s-a dezvoltat foarte mult turismul.