proiect didactic

13
Data: 20 Noiembrie2013 Invatator: Jurubita Daniela Unitatea de învăţământ: Liceul tehnologic CCF Aria curriculară: Matematică şi stiinte ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Unitatea de învăţare: Graiul Animalelor! Conţinuturi: Numeraţia 0-10 - recunoaştere, comparare, ordonare,adunare si scadere Tipul lecţiei: Consolidare de priceperi şi deprinderi (lecţie interdisciplinară) COMPETENŢE VIZATE: MEM 1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-100; 1.3. Ordonarea numerelor in concentrul 0-100 1.4.Efectuarea de adunari si scaderi in concentrul 0- 100. CLR: 1.1. Identificarea semnificatiei unui mesaj oral pe teme accesibile 1.2. Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate DP: 3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple in contexte variate EFS: 1.2. Demonstrarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corect adoptate Obiective operaţionale: cognitive: O 1 - Să efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-10;

Upload: silvia

Post on 22-Oct-2015

48 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Stiinte ale naturii

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic

Data: 20 Noiembrie2013Invatator: Jurubita DanielaUnitatea de învăţământ: Liceul tehnologic CCFAria curriculară: Matematică şi stiinte ale naturiiDisciplina: Matematică şi explorarea mediuluiUnitatea de învăţare: Graiul Animalelor!Conţinuturi: Numeraţia 0-10 - recunoaştere, comparare, ordonare,adunare si scadereTipul lecţiei: Consolidare de priceperi şi deprinderi (lecție interdisciplinară)

COMPETENŢE VIZATE:

MEM1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-100;1.3. Ordonarea numerelor in concentrul 0-1001.4.Efectuarea de adunari si scaderi in concentrul 0-100.CLR: 1.1. Identificarea semnificatiei unui mesaj oral pe teme accesibile1.2. Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritateDP: 3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple in contexte variateEFS:1.2. Demonstrarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corect adoptate

Obiective operaţionale: cognitive:

O1 - Să efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-10;O2 - Să gaseasca termenul necunoscut cu numere 0-10O3 - Să rezolve probleme in concentrul 0-10O4 – Sa ordoneze crescator si descrescator numerele naturale in concentrul 0-10 si sa numere din 2 in 2 si din 3 in 3

psiho-motorii: OM1 -păstrarea poziţiei corecte a corpului, în bancă pe tot parcursul lecţei;OM2 -dirijarea efortului oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător ;

afectiv-atitudinale: OA1-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;OA2-rezolvarea corectă a sarcinilor de lucru, îmbunătăţindu-şi performanţa .

Resurse: procedurale: conversaţia, exerciţiul, observaţia, demonstratia,

problematizarea, jocul didactic

Page 2: proiect didactic

materiale: fructe de diferite culori din materiale de panza, cosulete din cartoane colorate, , jetoane cu frunze, delfini si corabii din cartoane colorate

umane: 26 elevi temporale: 45’ forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe. bibliografice: ● Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Bucureşti, 2013;

Page 3: proiect didactic

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE LECŢIEI

OB.OP.

Comp vizate

CONŢINUTURI

STRATEGII DIDACTICEEvaluare

metode şi procedee

forme de organizare

mijloace didactice

Moment organizatoric1 minut

▪Se stabileşte un climat propice desfăşurǎrii activităţii. Se pregătesc materialele necesare desfăşurǎrii acesteia .

Conversaţia Frontal

Captarea atenţiei2 minute

OA1

CLR:

1.1

1.2

Se prezintă elevilor o corabie si se specifica faptul ca Zana Toamna l-a rugat pe piratul Jake din Tara de Nicaieri sa faca si el niste adunari si scaderi si sa spuna o poezie dedicata Zanei ca sa nu porneasca furtuna si vantul.Piratul s-a suparat si a luat-o prizoniera pe Zana.Copiii sunt rugati de Zana sa il ajute pe pirat sa rezolve exercitiile ca sa fie eliberata.

Conversatie

Exerciţiul

Frontal Corabia

impletita din ziare,Zana Toamna ,Piratul JakeMaterial intuitiv

Apreciere orală

Anunţarea temei şi a obiectivelor2 minute

OM1

O1

OM2

O2

O3

Se prezintă oral obiectivele urmărite pe parcursul orei.Din fiecare grupa se va selecta un copil care sa lipeasca frunze ca sa se completeze tabloul de toamna dupa fiecare sarcina de lucru realizata.Vor primi ca recompensa cate un fruct in cosulet.Echipa castigatoare va fi cea care are mai multe fructe in cosulet.

Explicaţia Pe grupe

Reactualizarea cunostintelor5 minute

OA1

MEM1.11.3

O1,4

OM2

CLR1.11.2

Elevii,pentru inceput vor spuneo poezie dedicata Zanei Toamna.Anexa 11.Elevii sunt anunţaţi că vor desfăşura jocul didactic ,,Răspunde repede şi bine!” cu materialele primite de la Zana Toamna.Anexa 2(ghicitori cu numere scrise pe delfini)Elevii asezati pe grupe vor trebui sa raspunda corect la ghicitori.Dupa descoperirea numerelor vor fi rugati sa aseze numerele in ordine descrescatoare,apoi crescatoare.In continuare se vor adresa cateva intrebari pentru reactualizarea cunostintelor.1.Cate operatii cunoasteti voi?(doua-adunarea si scaderea)2.Cum se numesc numerele care se aduna sau se scad?(termeni)3.Cati termeni pot fi intr-o operatie?(doi sau mai multi termeni)4.Cum se numeste rezultatul adunarii?

Conversatia

Jocul didactic

Observaţia Demonstraţia

Explicaţia

Exerciţiul

Pe grupe

Frontal

Material intuitivFise

Observarea sistematica a elevilor

Page 4: proiect didactic

Dirijarea învăţării20 minute

Obţinerea performanţei

13 minute

O1,2

MEM1.4EFS.1.2

MEM1.3

O1

O3

O1

(suma sau total)5.Cum se numeste rezultatul operatiei de scadere?(diferenta)

2.Pentru a bucura toamna, să rezolvam si noi acum cea de a doua sarcina de lucru aflarea termenului necunoscut din operatiile(2 operatii) scrise pe sticlele piratului Jake.Anexa3Se alege cate un elev din fiecare grupa sa ne spuna prin ce operatie a aflat termenul.Elevii sunt solicitati sa numere din 2 in 2, respectiv din 3 in 3 pentru a se relaxa,puneti semnul mai mare sau mai mic (Numere scrise pe cubulete din carton.Copiii aseaza cubulete din 2 in 2 din 3 in 3si pun semnul)

3.Elevii vor rezolva in caiete sarcini matematice:-Afla suma numerelor 4 si 5-Afla diferenta numerelor 9 si 3-Afla numarul cu 4 mai mare decat 6.-Afla numarul cu 2 mai mic decat 8.-Afla cu cat este mai mic numarul 6 decat 8? Anexa 4

4.Elevii vor trebui sa rezolve pe plansa de la tabla niste probleme ghicitori scrise pe corabie.Cate o problema pentru fiecare grupa.Anexa 55.Pune semnul potrivit pentru a obtine corect operatia.Copii se vor folosi de marker si doar pun semnul,facand mintal operatia.Anexa 610----5=5 4----3=7 9----7=2 6----3=9 8----5=3 La sfarsit,elevii se vor destinde cantanad melodia 1, 2 ,3

Problematiza-rea

ExercitiulExplicatiaConversatia

ExercitiulExplicatiaConversatia

Pe grupe

Material intuitiv

Material intuitivMarker

Observarea sistematica a elevilor

Încheierea activităţii2 minute

Se fac aprecieri generale asupra activităţii. Elevii primesc pentru eliberarea Zanei cate un mar.

Conversţia Frontal MereEvaluare frontalăApreciere orală

Page 5: proiect didactic

VARIANTA I

VARIANTA a II-a

Page 6: proiect didactic

Anexa 1

Numaratoarea De Mormocea Pârlog Eana

Una este primavara minunataSi cu ea sosesc indata Doua raze lucitoareCare fac ca sa apara Trei flori gingase de mar.Patru albine vin in zborCa sa ia nectarul lor.Cinci vrabuite, mare larma fac.Sase boboci, inoata lin pe lac.Sapte broscute striga: Oac! Oac! Oac!Opt fluturi zburda pe campii.Si in linistea deplinaSe-aud noua ciocarliiCare se intrec in cantecCu zece copii.

Page 7: proiect didactic

Anexa 2Numerele

Să ne prindem mâinile:1, 2, 3Să ne batem palmele: 1, 2, 3Ne mişcăm picioarele: 1, 2, 3Către dreapta să plecăm: 1, 2, 3Şi spre stânga ne-ndreptăm: 1, 2, 3Corpul toţi să îl rotim: 1, 2, 3Trunchiul să îl arcuim: 1, 2, 3Înainte să pornim: 1, 2, 3Şi la loc să revenim: 1, 2, 3

Anexa 3

Page 8: proiect didactic
Page 9: proiect didactic

Coronite cu cifre

Page 10: proiect didactic

Dragi copii, sper că v-a plăcut coşul ce v-am dăruit,Şi vă rog de-aţi vreaSă faceţi buchete cu fiecare floare la culoarea sa!’’