proiect didactic

13
PROIECT DE LECTIE Data: 18. 03. 2009 Şcoala cu clasele I – VIII Castelu Clasa: a III- a B Aria curriculară: Arte Disciplina: Educaţie plastică Subiectul lecţiei: “Pomi înfloriţi” - colaj Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Scopul lecţiei: dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specific artei plastic Obiective de referinţă: - Dezvoltarea limbajului plastic şi operarea cu noţiunile însuşite - Dezvoltarea imaginaţiei, creativităţii şi gustului estetic Obiective operaţionale: O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite O2 - să decupeze pomii, floricelele, fluturaşii şi rândunelele respectând conturul trasat;

Upload: adror

Post on 28-Oct-2015

59 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Educatie plasticaproiect tinut la grad.uploaded to download :D

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

Data: 18. 03. 2009

Şcoala cu clasele I – VIII Castelu

Clasa: a III- a B

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Educaţie plastică

Subiectul lecţiei: “Pomi înfloriţi” - colaj

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei: dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specific artei plastic

Obiective de referinţă:

- Dezvoltarea limbajului plastic şi operarea cu noţiunile însuşite- Dezvoltarea imaginaţiei, creativităţii şi gustului estetic

Obiective operaţionale:

O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primiteO2 - să decupeze pomii, floricelele, fluturaşii şi rândunelele respectând conturul trasat;O3 - să asambleze elementele componente ale colajului respectând modelul;O4 - să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda turul galeriei

Mijloace didactice: planşe, acuarele, desene cu pomi, flori, albine, randunele, hârtie glace, aracet.

Forme de organizare: frontală, individuală

Bibliografie:

1. M.E.C., Programe şcolare pentru clasa a III –a, Educaţie plastica, Bucureşti, 2005

2. Aurel Dascălu, Educaţia plastică în ciclul primar – ghid metodic, Ed. Polirom, Iaşi, 1997

3. Maria Ilioaia, Metodica predării desenului la clasele I – IV

Momentele lecţieiConţinutul lecţiei

Strategii didacticeEvaluareOb.

op.Metode

şi procedee

Mijloace Forme de organizare

1. Moment organizatoric Asigură condiţiile optime

pentru buna desfăşurare a lecţiei:

aerisirea sălii de clasă, pregătirea

materialului didactic şi stabilirea

liniştii.

conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei Prezint copiilor două

ghicitori:

a) Cu sprancene de poiene,

Cu codite de mladite

Si cu flori la cingatoare,

A venit in tara, cine oare?

( Primavara )

b) Zapada s-a topit,

Ghiocelul a rasarit,

Pomul a inmugurit

Ce anotimp a sosit?

explicaţia Planşă rebus

Frontal

Frontal

Evaluare orală

( Primavara )

Pentru a se bucura de

frumuseţile pe care le oferă anotimpul

Primăvara le spun poezia “Primăvara”

de Vasile Alecsandri în format

PowerPoint. (ANEXA 1)

Frontal

3. Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor

Astăzi, la ora de educaţie

plastică, aş dori să ne bucurăm de

frumuseţile primăverii prin intermediul

lucrărilor pe care le vom realiza şi

anume, un colaj cu titlul “Pomi

înfloriţi”.

conversaţia Frontal

4. Dirijarea învăţăriia) Prezentarea şi

intuirea modelului

b) Explicarea tehnicii de lucru

Prezint lucrarea model – un

colaj ce înfăţişează anotimpul

primăvara (pomi înfloriţi, albine,

rândunele etc.). Le cer copiilor să spună

ce materiale s-au folosit pentru

realizarea acestui colaj. (ANEXA 2)

Se explică tehnica de lucru:

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Acuarele

Hartie glace

Frontal

FrontalEvaluare practică

Executarea lucrării

O2

O1

O3

O2

- pe lângă acuarele, vor folosi

diverse materiale: hârtie glace, decupaje

pomi, flori, albine, rândunele etc.

Se va explica cuvântul colaj

(procedeu artistic care constă în

compunerea unui tablou prin lipirea

laolaltă a unor elemente eterogene).

Se prezintă un model

orientativ realizat prin tehnica colajului.

Se urmăreşte executarea

colajului şi se dau indicaţii suplimentare,

individuale sau globale dacă este cazul

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

Foi de desen

Decupaje

Pomi

Flori

Rândunele

Frontal

Frontal

Evaluare practică

5. Evaluare

O3

O4

Elevii expun lucrările şi

fiecare apreciază o lucrare (excepţie

făcând lucrarea lui).

Lucrarea cu cele mai multe

puncte va fi expusă la panoul şcolii,

celelalte rămân expuse în clasă.

Se fac aprecieri finale.

Metoda – turul

galeriei ExpoziţieFrontal

ANEXA 1

Primăvara de Vasile Alecsandri

A trecut iarna geroasa

Campul iata-l inverzit,

Randunica cea voioasa

La noi iarasi a sosit.

Dintr-o creanga-n alta zboara

Sturzul galben aurit;

Salutare, primavara,

Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se-ngana

Mii de fluturi vezi zburand

Si pe harnica albina

Din flori miere adunand

Canta cucu-n dumbravioara

Pe copacul inflorit.

Salutare, primavara,

Timp frumos, bine-ai venit!

ANEXA 2