proiect didactic - dirigentie - ce sa alegi

16
PROIECT DIDACTIC DATA: februarie 2011 CLASA: a IX a - prof. diriginte Vîrdol Florin COMPONENTA: Planificarea şi dezvoltarea carierei TEMA ACTIVITĂŢII: Ce să aleg ? OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei VALORI ŞI ATITUDINI Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să prezinte sarcinile şi responsabilităţile asumate în meseria preferată Să compare ocupaţii tradiţionale şi non-tradiţionale OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie: O 1. să interpreteze un text dat; O 2. să explice termeni noi din domeniul profesional; O 3. să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate; O 4. să evalueze profesiile descoperite după un criteriu dat; O 5. să găsească soluţii la o problema nouă legată de profesie; STRATEGII DE REALIZARE: FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală. MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, chestionare, markere, hârtie colorată, săculeţ,zaruri,imagini.

Upload: florin-virdol

Post on 03-Jul-2015

8.774 views

Category:

Documents


21 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

PROIECT DIDACTIC

DATA: februarie 2011CLASA: a IX a - prof. diriginte Vîrdol FlorinCOMPONENTA: Planificarea şi dezvoltarea cariereiTEMA ACTIVITĂŢII: Ce să aleg ?

OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei

VALORI ŞI ATITUDINI

Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional

Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind carieraOBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să prezinte sarcinile şi responsabilităţile asumate în meseria preferată Să compare ocupaţii tradiţionale şi non-tradiţionale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:O 1. să interpreteze un text dat;O 2. să explice termeni noi din domeniul profesional;O 3. să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;O 4. să evalueze profesiile descoperite după un criteriu dat;O 5. să găsească soluţii la o problema nouă legată de profesie;

STRATEGII DE REALIZARE:FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, chestionare, markere, hârtie colorată, săculeţ,zaruri,imagini.PRODUSELE ACTIVITĂŢII: afişe, planşe, fişe de lucru.BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ:Noi repere privind activitatea educativă, ghid metodologic, Bucureşti, 2002Ghica, V., Un posibil manual de dirigenţie, Galaţi, 1998Covey, S., Eficienţa în 7 trepte sau Un abecedar al înţelepciunii, Bucureşti, 1998Ghidul carierei mele, educaţia 2000 +, Bucureşti, 2002Caietul elevului, orientare şi consiliere vocaţional , Educaţia 2000 +, Bucureşti , 2000

Page 2: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

NR.CRT

ETAPELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE

ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

1. Moment organizatoric

(1 minut)

Se consemnează absenţele. Verifică existenţa resurselor

materiale.

∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal

2. Motivarea elevilor:

- sensibiliza-rea elevilor- captarea atenţiei

(5 minute)

“Îndrăzneşte să devii ceea ce eşti. Există posibilităţi minunate în fiecare fiinţă. Să ştii să spui mereu fără încetare:”Nu depinde decât de mine”.(Andre Gide)“Viaţa omului este preţioasă numai atunci când urmăreşte un ideal” (Liviu Rebreanu)

Decizie si dezvoltare personala

Fiecare om îsi întelege cel mai bine propria existenta. Pe parcursul vietii, evenimentele cu care ne confruntam ne pun în situatia de „a alege”, de cele mai multe ori, dintre mai multe alternative.În timp, se formeaza „capacitatea de a lua decizii”, trasatura care defineste personalitatea.

∙ Elevii citesc cu atenţie textele şi încearcă o posibilă comentare a acestora.

conversaţia

dezbatere

frontal

individual

frontal

Fişă text

Flipchart

3. Anunţarea temei şi

comunicarea

Se notează titlul noii lecţii: ”Ce să aleg?” sunt precizate obiectivele

∙ Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete

expunerea

individual

Tablă

flilpchart

Page 3: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

obiectivelor lecţiei

(2 minute)

operaţionale.

4. Desfăşurarea activităţilor(31minute)

explicarea titlului lecţiei(caleidoscop,meserie)

activitatea nr.1 “păianjenul” sinonim

timp 5 min. activitatea nr. 2

“denumirea grupelor” fiecare grupă va primi o imagine(simbol)

timp 1 min. activitatea nr. 3 “Lumea

meseriilor”Sunt mii de ocupaţii, zeci de mii de tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe domenii de activitate, fiecare domeniu incluzând o gamă largă de activităţi, cuprinzând toate nivelurile de pregătire profesională.

Cerinţă: Scrie cât mai multe meserii din domeniul grupei tale.

∙ Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.

∙ Explică şi exemplifică termenul “meserie”

elevii se grupează înainte de începerea activităţii;

grupa nr. 1: activităţi în aer libergrupa nr. 2: activităţi manuale şi tehnicegrupa nr. 3: activităţi comercial - bancare

grupa nr. 4: activităţi educative şi artistice

grupa nr. 5: activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului

grupa nr. 6: activităţi de apărare

conversaţia

brainstorming

conversaţia

Cubul

explicaţia

Explicaţia

frontal

individual

frontal

Individual

Flipchart

Cartoane

meserie

simbol

proverb

sinonim

sinonim proverb

definiţie

Page 4: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

O3

O4

Timp de lucru 5 min. Raportare 5 min. activitatea nr. 4

„Cazinoul meseriilor”cerinţă: Spune cât mai multe lucruri despre meseria…!Timp de lucru:5 min activitatea nr. 5

„evaluarea socială a profesiilor”cerinţă: fiecare grupă va completa fişa cu avantajele şi dezavantajele alegerii unei profesii din domeniul grupeiTimp de lucru 5 min.Raportare 5 minute

Elevii completează meseriile descoperite pe cartonaşele primite.Elevii prezintă pe feţele cubului meseriile descoperite pe tipuri de activităţi, fiecare grupaă pe cate o faţă (care vor fi numerotate). În ordinea grupelor,

câte un elev de la fiecare grupă va da cu zarul şi vor prezenta tot ce ştiu ei despre meseria cu nr. indicat de zar. Fiecare grupă

completeaă fişa dată şi prezintă răspunsul.

Cubul

Descoperirea

Eseul de 5 minute

Ex. Joc

problematizarea

Grupe

Grupe

Grupe

grupe

colorateMarkere

Zaruri

Fişă de lucru

5. Obţinerea performanţei (5 minute)

activitatea nr.6Joc” Săculeţul întrebărilor”Cerinţă: Fiecare elev va extrage din săculeţ o întrebare: “Ce aş face dacă…..?”Timp 5 min.

Fiecare elev va răspunde la o întrebare Aleatoriu se aleg 5-6

elevi care vor prezenta răspunsurile.

problematizarea individualfrontal

SăculeţCartonaşe cu

întrebări

6. Evaluarea activităţii

5 min.

Chestionar “ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA

DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE”

Fiecare elev completează chestionarul primit. Poate fi dat şi ca temă

pt. ora viitoare.

Evaluare cu ajutorul

chestionaruluiapreciere

individual chestionar

7. Concluzii(1 minut)

Concluzii asupra temei şi asupra desfăşurării activităţii

Elevii îşi spun propriile opinii;

conversaţia frontalindividual

8. Anunţarea temei pentru

ora următoare(1 minut)

Anunţă tema: ”Legea şi temeiul democraţiei”

Notează tema frontal

Page 5: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

5. Activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului

medic asistenta coafeză

frizer cosmeticiana infirmiera brabcardier maseur

1. Activitate în aer liberpăduraragricultorciobancrescător de animaleecologzidardulgherdrumar

2. Activităţi manuale şi

tehnice

inginerelcrticianlaboranttamplarcroitoraviatorşofercercetător

3. Activităţi comerciale şi

bancare

contabil

gestionar

vânzător

Cofetar-Brutar

broker

4. Activităţi educative şi artistice învătătorprofesormuzicianpictoractoescriitor

6. Activităţi de apărare

poliţistmilitarjandarmgardian

Page 6: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

Chestionar – Orientare profesională

ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE

Este bine sa iei câteva decizii importante cu privire la viitorul tău. Aceste decizii iţi vor influenta intr-un mod hotărâtor alegerea profesiunii si construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei sti sa optezi.

1.Ce doresc sa fac in viata?.............................................................................................................................................................................................................................................................

2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?..........................................................................................................................................................................................................

3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?...............................................................................................................................................................................................................

4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorită?........................................................................................................................................................

5. Cine mă poate sprijini in indeplinirea aspiraţiilor mele?.............................. .......................................................................................................................................................

Page 7: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

DATA COMPLETARII........................................NUMELE ELEVULUI.........................................SCOALA..............................................................CLASA........a ...9 a A.................................DIRIGINTE........prof.Vîrdol Florin...............................................

1. Activitate în aer liberŢi-ar plăcea o meserie / profesie în care să lucrezi în aer liber, indiferent dacă timpul este favorabil sau nefavorabil? În aer liber înseamnă pe stradă, în construcţii, în grădină, pe câmp, în pădure, pe ape.Exemple de activităţi în aer liber: în construcţii, transporturi, turism, agricultură, silvicultură, zootehnie. Acum dă tu alte exemple

de activităţi care se desfăşoară, în cea mai mare parte a timpului, în aer liber şi încearcă să le descrii.

2. Activităţi manuale şi tehnice

Îţi place mecanica, confectionare îmbrăcămintei, confecţionarea produselor de mobilier şi tehnica şi ai dori să lucrezi în acest domeniu.

3. Activităţi comerciale

Doreşti foarte mult să lucrezi în comerţ?

Exemple de astfel de ocupaţii le găsim în sfera activităţilor de turism, de asigurări, bancare, publicitare.

4. Activităţi educative şi artistice

Vrei sa devi profesor, educator, bibliotecar, actor, scriitor

5. Activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului

Ţi-ar place să devi asistent, medic, coafor, cosmetician

6. Activităţi de apărare

Doreşti mult o profesie din domeniul armatei, poliţiei

Page 8: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

Fişa nr. 2

Evaluarea socială şi personală a profesiilor

Avantaje

J Dezavantaje

LUtilitate / importanţă

Page 9: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi
Page 11: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi

ai fi adult?

Ce-ai face dacă?

ai avea mulţi bani?

Ce-ai face dacă?

ai avea familie?

Ce-ai face dacă?

ai avea copii?

Ce-ai face dacă?

ţi-ai pierde / ţi-ar fi furate acte / cărţi, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te angajezi?

Ce-ai face dacă?

ai avea o maşină / motocicletă?

Ce-ai face dacă?

ai fi bolnav?

Ce-ai face dacă? ai avea un handicap motor, senzorial?

Ce-ai face dacă?

ai avea un accident?

Ce-ai face dacă?

ai fi bogat?

Ce-ai face dacă?

ai căuta şi nu ai găsi un loc de muncă?

Ce-ai face dacă?

ai fi certaret?

Page 12: Proiect Didactic - Dirigentie - Ce Sa Alegi