proiect didactic mentorat doina
DESCRIPTION
hn6tTRANSCRIPT
GRUPUL SCOLAR MACIN
GRUPUL SCOLAR MACIN
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: 28.05-2010
CLASA: a IX-a PROPUNTOR: Prof. BISCA DOINA
OBIECTUL/ Modul 5- ELEMENTE DE BAZ PENTRU OBINEREA PRODUSELOR TEXTILE
SUBIECTUL Caracteristicile mainile rectilinii de tricotat cu dou fonturiTIPUL.LECTIE: Predare- nvare-evaluare/ POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare - 17. Producerea tricoturilor pe maini rectilinii de tricotat
a) Competente specifice (din programa):
17.2. Descrie mecanismele i dispozitivele comune mainilor rectilinii de tricotat
17.3. Tricoteaz pe maina rectilinie manual mecanizat
17.4. Asigur calitatea tricotului produs pe maina rectilinie manual - mecanizatb) Obiective operaionale: 1. Sa descrie operatiile procesului tehnologic de tricotare .
2.Sa clasifice mainile de tricotat
. 3. Sa Identifice organelor de formare a ochiurilor i a prilor lor componente. 4. Sa numeasca mecanismele masinii de tricotatFORME DE ORGANIZARE
a) a coninuturilor: modular, integratoare, interdisciplinar
b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici
TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,STRATEGII I INSTRUMENTE DE EVALUARE
: oral i scris, individual i n grup, RESURSE:
a) pedagogice (metode i procedee): conversaia, explicaia,problematizarea, demonstraia, exerciiul, metode interactive-dezbaterea tip Metoda ciorchinelui activitatea pe grupe constituite n funcie de tema dezbaterii, b)materiale : fie de lucru individuale i pe grupe, texte-suport sub form de proiecie,
CD-uri, videoproiector, specifice disciplinei : : -manual cls. .IX. Ed.OSCAR PRINT .Bucuresti-2006 Autori-Romita Tiglea Lupascu...,.Liana Iuonac , Marinela Zvac. , Camelia Varga, FlorentinaVasilescu, Iuliana Marinescu c) bibliografice:
metodice: Managementul activitii didactice. Eficien i calitate, autor Mariana Dragomir;
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
M1- Predare invatare interactiva si centrata pe elev
M2-Cunoasterea elevilor
M3- Evaluarea continua a elevilor
M4- Folosirea TIC,in procesul de predare invatared) temporale: 50 minute
D E S F U R A R E A L E C I E I
ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE
(metode, instrumente, indicatori)
de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice
1. Captarea ateniei Se scriu pe tabl 3 cuvinte anagramate i se cere elevilor s
deduc tema care urmeaz a fi dezbtut prin dezlegarea
anagramelor: SIMANA , COTRITAT.
DE
5minIndividual-frontal
ConversatiaSpargerea ghetii-dezghetulTablacreta-Autoevaluare
2. Anunarea obiectivelorO1.O41.succesiunea operatiilor procesului tehnologic de tricotare
2. Clasificarea mainilor rectilinii de tricotat
3. Identificarea organelor de formare a ochiurilor i a prilor lor componente.
4. Enumerarea mecanismelor masinilor de tricotat 2minIndividual-frontal
discutia
3. Dirijarea invatarii
a)Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi predat, b) prelegere interactivaO.O1 Caracteristicile, mainile rectilinii de tricotat cu dou fonturiPrezentarea unui material cu titlul- MASINI DE TRICOTATMom.1. Obiectivele leciei vor fi atinse prin adresarea unor ntrebri referitoare la : categoria de tricoturi dupa structura si materie prima
Fazele procesului tehnologic de tricotare
tipuri de masini de tricotat;
organe de formare ale ochiurilor
parti componente ale masinilor de tricotat
10minIndividual-frontal
explicaia
demonstraia
conversatia euristica
Fise de
documentare ,CD-uri, calculator
c).activitate individuala.O.O3
Stabilirea mecanismelor la
masinile de tricotat pe care se obtin tricoturi de batatura si tricoturi din urzeala5minIndividualaObservatia individualaFise de
documentare ,fise de lucruoral,
frontal i individual
d) organizarea pentru activitatea de grup-O.O6
- mprirea elevilor pe grupe de lucru;
- prezentarea materialului didactic(de lucru);
- alegerea liderului de grup;
- mprirea responsabilitilor n cadrul grupului;
-Completarea fiselor
-prezentarea fiselor de lucru10minIn echipametoda ciorchinelui
conversaia, explicaia,
problematizarea Fise de
documentare ,fise de lucruoral,
frontal i individual
4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilorO.O4 Fiecarea grup, prin liderul ales, i va prezenta materialul realizat, profesorului care le noteaz la tabl ntr-un ciorchine fr a le comenta sau judeca.Se va face si aprecieri din partea celorlalte echipe.5minFrontal-in echipe- prezint produsele realizate i rapoartele de lucru n faa
Clasei i modereaz discuiile ntre elevi.explicaia
demonstraia
problematizarea
exerciiul Fisa de lucru realizataoral,
frontal i individual
5) Obtinerea performantelor Demonstrarea cunostintelor dobandite prin rezolvarea fiselor de lucru si a fisei de evaluare5 minconversaiaFisa de evaluare
realizatEvaluare scrisa
6)Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO.OTema pentru acasa .Realizati un eseu cu titlul : Caracteristicele masinilor de tricotat .3minconversaia
7) ncheierea lecieiSistematizarea cunotinelor pentru identificarea organelor de formarea a ochiurilor si a mecanismelor masinilor de tricotat.conversaiaOrganizatorul grafic
M5-ELEMENTE DE OBTINERE A PRODUSELOR TEXTILE
CL-IXC Unitatea de nvare - 17. Producerea tricoturilor pe maini rectilinii de tricotatFisa de documentareA.OPERATIILE TEHNOLOGICE ALE PROCESULUI TEHNOLOGIC DE TRICOTARE Receptia firelor
Bobinarea
Urzirea
Tricotarea
Controlul si repasarea
Finisarea
confectionareaB. ORGANE DE FORMARE A OCHIURILOR
1. Organe principale
a.ace
b.conducatoare de fir
c.prese
d.platine
2. Organe auxiliare
a.impingatori
b.selectori
c. conducatori de aceC. MASINI DE TRICOTAT-Clasificare
1.Dup numrul fonturilor
-maini de tricotat cu o fontur
-maini de tricotat cu dou fonturi
-maini de tricotat cu trei fonturi
2.Dup destinaia produselor
-mbrcminte exterioar
-Mnui
-Bti
-lenjerie de corp -articole ortopedice -articole tehnice3.Dup tipul de acionare
-cu acionare manual -cu acionare electromecanic4.Dup gradul de automatizare -maini semiautomate -maini automate -maini manuale5.Dup sensul de deplasare -deplasare n dou sensuri -deplasare ntr-un singur sens
DMECANISME SI DISPOZITIVE LA MASINILE DE TRICOTAT
Mecanism de formare a ochiurilor-Ansamblul de mecanisme care transmit micri sincronizate organelor productoare de ochiuri n vederea formrii ochiurilor dup un anumit procedeu de tricotare Mecanism de actionare. Mecanism de comanda Mecanism de tragere si colectare a tricotului Mecanism desenator . Mecanism de op[rire automata Mecanism de ingustare si largire a tricotuluiFI DE LUCRU METODA Ciorchinele
METODA Ciorchinele o metod de brainstorming neliniar care stimuleaz gsirea conexiunilor dintre idei i care presupune urmtoarele etape::
1. Se scrie un cuvnt sau o tem (care urmeaz a fi cercetat) n mijlocul tablei sau a foii de hrtie;
2. Se noteaz toate ideile, sintagmele sau cunotinele care v vin n minte n legtur cu tema
respectiv n jurul acestuia, trgndu-se linii ntre acestea i cuvntul iniial;
3. Pe msur ce se scriu cuvinte, idei noi, se trag linii ntre toate ideile care par a fi conectate;
4. Activitatea se oprete cnd se epuizeaz toate ideile sau cnd s-a atins limita de timp acordat.
Etapele pot fi precedate de brainstorming n grupuri mici sau n perechi. n acest fel, se mbogesc i se sintetizeaz cunotinele. Rezultatele grupurilor se comunic profesorului care le noteaz la tabl ntr-un ciorchine fr a le comenta sau judeca.
n etapa final a leciei, ciorchinele poate fi reorganizat utilizndu-se anumite concepte supraordonate gsite de elevi sau de profesor.
GR.1.Stabilii succesiunea logic a fazelor la procesul tehnologic de tricotare GR.2.Clasificati tricoturile
GR.3. Clasificati masinile de tricotat
GR.4.Prezentati organele de formare ale ochiurilor
GR.5. Enumerati mecanismele masinilor de tricotat
M5-ELEMENTE DE OBTINERE A PRODUSELOR TEXTILE
Unitatea de nvare - 17. Producerea tricoturilor pe maini rectilinii de tricotatCL-IXC
Nume..
Data..
Fisa de evaluare I.Completati spatiile libere cu cuvintele potrivite: 30p
1. Tricotarea reprezinta totalitatea operatiilor a.la care sunt supuse b in scopu obtinerii tricotului.
2. Etapele procesului de tricotare sunt,,,,receptia..,,,,,,,,urzirea,,,,(d)controlul si repasareai(e).si .f....
II..Notati enunturile urmatoare cu A daca considerati ca este adevarat si cu F daca considerati ca este fals. 30p
1. Operatia de receptie consta in verificarea cantitativa si calitativa a materiei prime.
2. Operatia de urzire este specifica obtinerii tricoturilor din batatura.
3. Acele sunt organe principale de formare a ochiurilor
4. Selectoarele sunt organe auxiliare de formare a ochiurilor
5. Masina rectilinie are doua fonturi
III. Realizati un eseu structurat cu titlu ,MASINI DE TRICOTAT urmarind urmatoarele puncte
1. Partile componente ale masinilor de tricotat
2. Organe de formare a ochiurilor. Desenati un ac cu partile componente
3. Mecanisme ale masinilor de tricotat
BAREM DE CORECTARE. a-mecanice. b-fire. c.bobinarea d-tricotarea e.-finisarea. f.-confectionarea
5px6=30p
II.1-A. 2-F. 3-F. 4-A. 5-A.
6px5=30p
III. Pentru fiecare subpunct tratat corect se acorda 10p
Pentru raspuns incorect sau lipsa se acorda 0puncte.