proiect r

16
PROIECT DIDACTIC Școala Gimnazială Nr. 1, Bistrița Cabinet Logopedic Profesor Logoped: COTUȚIU LIVIU TULBURAREA DE LIMBAJ Dislalie polimorfă DURATA 50 min. TEMA LECȚIEI: Consolidarea/Automatizarea sunetului afectat „R” TIPUL LECȚIEI: corectiv-terapeutică Obiective cadru: - Formarea şi dezvoltarea capacităţii de exprimare orală corectă. Obiective de referință -Să pronunţe corect sunetul „R” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte. Obiective operaționale: A) Cognitive: O1 - Să emită independent sunetul R. O2 - Să emită corect sunetul R în silabe. O3 – Să emită corect sunetul R în cuvinte. B) Psihomotrice: Să execute cotect, după model, anumite metode şi procedee utile în corectarea dislaliei. Să manipuleze corect materialul didactic. C) Afective: Să fie atent, să participe la activitate, să răspundă la întrebări. Strategii didactice:

Upload: hellsat5

Post on 08-Nov-2015

220 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

xn

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial Nr. 1, Bistria

Cabinet Logopedic

Profesor Logoped: COTUIU LIVIUTULBURAREA DE LIMBAJ Dislalie polimorf DURATA 50 min.TEMA LECIEI:

Consolidarea/Automatizarea sunetului afectat RTIPUL LECIEI:

corectiv-terapeutic

Obiective cadru:

Formarea i dezvoltarea capacitii de exprimare oral corect.

Obiective de referin

-S pronune corect sunetul R n emitere independent, n silabe directe i indirecte, n cuvinte.

Obiective operaionale:

A) Cognitive:

O1 - S emit independent sunetul R.

O2 - S emit corect sunetul R n silabe.

O3 S emit corect sunetul R n cuvinte.

B) Psihomotrice: S execute cotect, dup model, anumite metode i procedee utile n corectarea dislaliei. S manipuleze corect materialul didactic.C) Afective: S fie atent, s participe la activitate, s rspund la ntrebri. Strategii didactice:

A) Metode i procedee: M1 conversaia,

M2 demonstraia articulatorie,

M3 explicaia,

M4 exerciiul,

M5 observaia,

M6 jocul didactic,

M7 analiza fonetic a cuvntului.

B) Materiale didactice: m1 calculator,

m2 fia cu imagini Anexa 1

m3 creioane,

m4 fie de lucru Anexa 2, 3, 4

m5 fia de evaluare Anexa 5.

-BEJAN, LOREDANA, Activiti practice n logopedie i psihologie colar, Editura Primus Oradea, 2009.

-JURCU, EMILIA; JURCU NICOLAE, nvm s vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca, 1999.-VRMA, ECATERINA (coordonator), S nvm cu...plcere. Fie de exerciii logopedice n comunicarea oral i scris, Asociaia Reninco Romnia, 2007.

-VRMA, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburrilor de limbaj, E. D. P. Bucureti, 1997.

-VRMA, ECATERINA (coordonator), Program de exerciii logopedice pentru remedierea dislaliei, Asociaia Reninco Romnia, 2009.

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE LECIEIOB.M.m.ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUI

1.Moment organizatoric.M1Pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii. Familiarizarea elevului cu mediul cabinetului i crearea unui climat psiho-afectiv optim.

2.Captarea ateniei.M5m1

m2-se ascult poezia Zdrean de Tudor ArgheziL-ai vzut cumva pe Zdrean

Cel cu ochii de faian?

E un cine zdrenros

De flocos, dar e frumos.

Parc-i strns din petice

Ca s-l tot mpiedice,

Ferfeniele-i atrn

i pe ochi, pe nara crn

i se-ncurc i descurc,

Parc-i scos din cli de furc.-prezint imaginea cu celuul Zdrean. Anexa 1-ascult poezia-este atent.

3.Anuntarea obiectivelor lectiei.M1Comunic tema activitii si obiectivele: i se spune copilului c pentru a nva s vorbim corect, astzi o s pronunm silabe i cuvinte n care se gsete sunetul r. - este atent la comunicarea temei activitii.

4.Reactualizarea cunotinelor anterior nvateO1M3

M4

M5

M1

M2m2Se realizeaz cteva exerciii i jocuri pentru: -gimnastica general

-gimnastica pentru aparatul fono-articulator (maxilare, limb, buze i obraji, vlul palatin)

-exerciii pentru educarea respiraiei

-exerciii pentru dezvoltarea auzului fonematic (cum face ursul: morr, morr, morr; cum face motocicleta:brrr, brrr, brrr; cum sun telefonul: rr, rr, rr; cum face roata: scr, scr; cum face cinele care muc: hrrr, hrr, hrr; cum tremurm de frig: brr, brrr; cum oprim caii: prrr, cum chemm oile: brrrr, cum crap lemnele prrr-prrr ). se prezint fia cu imagini Anexa 1Despre ce animal era vorba n poezie?

Cum este celuul Zdrean?

Ce animale mai cunoti tu?Care este primul sunet pe care-l auzim cnd spunem cuvntul ra?Se pronun sunetul r (n oapt, apoi cu voce normal), se explic poziia care trebuie luat pentru pronunarea sunetului ( buzele deschise, uor zmbet, dinii uor distanai, limba vibreaz, limba are forma unei lingurie cu marginile sprijinite de molarii superiori, iar vrful se ridic spre alveole, le atinge i vibreaz sub presiunea aerului din laringe spre cavitatea bucal, inspiraia i expiraia se face peste vrful limbii).-excut jocuri i exerciii pentru gimnastica general, pentru aparatul fono-articulator, pentru educarea respiraiei.

-pronun onomatopee.

-pronun sunetul r, prin adoptarea unei poziii corecte.

5.Prezentarea continutului nvrii i dirijarea nvrii.O2

O3

O3

M1

M4

M5

M1

M4

M5

M3

M5

M6

M3

M5

M6m4

m4Pune elevul s repete concomitent cu profesorul silabe care conin sunetul r:

-n poziie iniial: ra, re, ri, ro, ru, r.

-n poziie final: er, ir, r, r, ar, or, ur.

-n poziie median: ara, ere, iri, r, uru, oro.

-n poziie iniial i final: rer, rir, r, rr, rar, ror, rur.

Pune copilul s repete cuvintele:

- rac, rs, rnd, ren, rest, roi, rod, romb, rus(-);- ram, raz, ra, ran, rege, rece, robot, roat, romn, rufe, rud(--);- rachet, radio, rndunic, rsrit, receptor, reet, revist, ridiche, robinet, rochie, rugciune(---);

-Desfoar jocul didactic Eu spun una, tu spui multe!

Profesorul spune un cuvnt, iar elevul trebuie s transforme cuvntul din unul/una n mai muli/mai multe.

(fia de lucru Anexa 2)

-Desfoar jocul didactic Cuvintele alintate (mngiate).

Profesorul pune copilul s transforme cuvintele dup model: ra-ruc.

(fia de lucru Anexa 3)

-repet concomitent cu profesorul silabe care conin sunetul r.

-repet cuvinte care conin sunetul r n diferite poziii.

-particip la joc.

-particip la joc.

6.Obinerea performanei.O3M3

M7m4

m3Se prezint elevului o fi cu imagini, copilul denumete imaginile printr-un cuvnt; cuvntul care conine sunetul r va fi desprit n silabe; se reprezint grafic numrul silabelor, iar silaba care conine sunetul r va fi reprezentt grafic cu, culoarea roie.

(fia de lucru Anexa 4)-denumete imaginile.

-desparte cuvintele n silabe, cu ajutorul profesorului, i reprezint grafic numrul silabelor.

-identific silaba care conine sunetul r i o scrie cu rou.

7.Evaluarea performanei.O3M1

M5m5Pune copilul s repete cteva cuvinte care conin sunetul r n poziie iniial, median, final.

Prezint copilului o fi cu imagini, copilul citete imaginile, le denumete i noteaz un X sub fiecare imagine care conine sunetul r.

(fia de evaluare Anexa 5)-repet dup profesor cuvinte care conin sunetul r n diferite poziii.

-denumete imaginile i noteaz un X sub fiecare imagine care conine sunetul r.

8.ncheierea activitaii.M1Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a activitii.Copilul se ntoarce n sala de clas.

ANEXA Zdrean de Tudor Arghezi

L-ai vzut cumva pe Zdrean

Cel cu ochii de faian?

E un cine zdrenros

De flocos, dar e frumos.

Parc-i strns din petice

Ca s-l tot mpiedice,

Ferfeniele-i atrn

i pe ochi, pe nara crn

i se-ncurc i descurc,

Parc-i scos din cli de furc.ANEXA 1

ONOMATOPEE - CUM FACE ......?

- URSUL MORR, MORR, MORR- TELEFONUL R, R, R ROATA SCR, SCR, SCR- CINELE CARE MUC HRR, HRR, HRR- OPRIM CAII PRR, PRR- CHEMM OILE BRR, BRRANEXA 2EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE!

ANEXA 3

CUVINTELE ALINTATE

( (

.........-----------

lllllllll

.......

-----------

............... ANEXA 4

UNDE SE AUDE R?

_____________________ ______________________ ___________________

_____________________ _____________________ _______________________

ANEXA 5FIA DE EVALUARE

DATA:____________________

NUME COPIL:____________________________

1. Repet dup mine:

RAC, NUC, MINGE, REN, RINOCER, PINE, DOCTOR;

VASE, TORT, URS, TELEFON, CIRC, VAZ, CORT;

SCOR, MASIN, CANGUR, ELICOPTER, COVOR, PIX;

2. Ce reprezint imaginea? Dac cuvntul conine sunetul R coloreaz bulina!