proiect refractia-applet java.doc
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Clasa: a VII- a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: FizicăUnitatea de învăţare: Fenomene opticeSubiectul lectiei: Refracţia luminii.Legile refracţieiTipul lectiei: Mixtă
Competenţe specifice:C1:1.2.Descrierea unor fenomene fizice,a unor procede de evidentiere precum si a cauzelor producerii acestora;C2:2.1.Identificarea unor posibilitati practice de aplicare a cunostintelor teoretice dobandite prin studiul fizicii;C3:3.1 Compararea şi clasificarea unor fenomene şi a unor caracteristici fizice ale fenomenelor din domeniile studiate;C4:3.3 Analizarea relaţiilor cauzale prezente în desfăşurarea fenomenelor fizice din cadrul domeniilor studiate;
Obiective operationale:
O1: -sa defineasca fenomenul de refractie a luminii pe baza unor exemple cunoscute din viata de zi cu zi.;O2: -sa creioneze grafic fenomenul de reflexie si refractie tinand seama de exemplele enumerate;O3:-sa deduca cele doua legi ale refractiei pe baza iamginilor continute in fisele primite si pe baza analogiei privind legile reflexiei;O4:-sa enumere doua deosebiri ale celor doua fenomene: reflexia si refractia;
Strategii didactice: resurse procedurale: conversaţia euristică, demonstraţia, învăţarea prin descoperire,observarea investigativă, metoda
exerciţiului,rezolvare de probleme; resurse materiale: fişe de lucru, calculator,videoproiector, aparatură de laborator resurse umane: clasa neomogenă din punct de vedere al capacităţii de învăţare ; metode de evaluare:- Verificare curentă orală - Observarea sistematică a elevilor
forme de organizare: frontal, individual, grupe
Durata: 50 minute Locul desfăşurării: laboratorul de fizica
Bibliografie:1. Clark, C., Enescu, G., Grindei, I. Manual pentru clasa a VII-a, Editura All2. Măceşanu, F., Fizică probleme şi teste pentru gimnaziu, Editura Corint3. www.walter-fendt.de/ph14ro
Desfăşurarea lecţieiC.S. Etapele lecţiei Activitatea Strategii didactice Metode/
instrumente de
evaluare şi notare
Cadrului didactic Elevilor Resurse procedurale
Resurse materiale
Forme de organizare
1.Moment organizatoric
1’
Notează absenţii, pregăteşte materialale necesare desfăşurării lecţiei
2.Verificarea cunoştinţelor
anterioare.Verificarea temei
10’
Adresează elevilor întrebări :Ce este reflexia? Enunţaţi legile reflexiei.De ce atunci când este întuneric nu vedem?Ce este indicele de refracţie?Cum se propagă lumina?
Răspund întrebărilor profesorului
Conversaţia euristică
Rezolvare de probleme
Tablacreta Frontală
Verificare curentă orală.
Observare Sistematică
3.Anuntarea noii teme şi a obiectivelor
1’
Anunta tema lecţiei şi obiectivele învăţării;
AscultăNoteză pe caiete.
Conversaţia euristică
Tablacreta
Frontală
C1
3.Dirijareaînvăţării
3.1 Reactualiza rea unor
cunoştinţe dobândite anterior
Pentru a parcurge cu succes etapele propuse, este necesar să ne reamintim unele cunoştinţe însuşite anterior. Pe baza celor învăţate la capitolul „Lumină şi sunet” să răspundeţi la următoarele întrebări:Lumina se propagă instantaneu?In medii diferite,lumina se propaga cu aceeaşi viteză?
Răspund întrebărilor profesorului.
Conversaţia euristică
Frontală
Verificare curentă orală.
C2
C3,4
C3,4
3.2 Captarea atenţiei
3.3 Prezentarea conţinutului
Intrebări provocare:Când suntem la mare, cum se văd picioarele în apă?Par mai scurte?Cum par obiectele de pe fundul unui bazin (par mai apropiate decât sunt în realitate)
Le arată elevilor un pahar ca în figura:
Le arată o cană cu o monedă (fără apă şi cu apă în cană).Ce observaţi?Cum vă explicaţi ceea ce observaţi?
Def. Schimbarea directiei de propagare a luminii la trecerea dintr-un mediu transparent in alt mediu transparent este fenomenul de refractie a luminii.Le solicită elevilor pe baza fiselor de lucru oferite, studierea celor 4 cazuri(fenomenul de refracţie a luminii si implicit reflexia, pentru medii cu indici de refractie diferiti);-
mediul1: aer mediul2: apa
mediul1: aer mediul2: sticla
Elevii observă,descriu ceea ce observă şi explică de ce au loc fenomenele observate.
Elevii îşi notează in caiet.
Elevii vor primi fise de lucru pe baza carora vor stabili o relatie de cauzalitate intre indicele de refractie si “drumul” razei refractate (www.walter-fenndt.de/ph14ro)
-observa drumul razelor de lumina in cazurile exemplificate;
-formuleaza concluzii pe baza observatiilor ;
Observare investigativă.
Învăţarea prin descoperire
Observare investigativă.
Învăţarea prin descoperire
Conversaţie euristică
Pahar de sticlă cu apă şi un creion;
O cană de cafea şi o monedă.
Videoproiector,tabla,caietul
Pe grupe
Frontală
Observare sistematică
4.Fixarea cunoştinţelor
8’
5.Asigurarea reţinerii şi
consolidării cunostintelor
mediul1: apa mediul2: aer
mediul1: sticla mediul2: aer
Legile refracţiei:Legea I:raza refractată se află in acelaşi plan cu raza incidentă si normala in punctul de incidenta.Legea II: raportul dintre sinusul unghiului de incidenţă si sinusul unghiului de refracţie este egal cu raportul dintre indicele de refracţie al mediului al doilea şi cel al primului mediu.
Adâncimea aparentăUn obiect cufundat într-un mediu şi
Elevii sunt atenţi,răspund întrebărilor adresate de catre profesor.
Elevii îsi noteză tema.
Caietul,tabla Observare sistematică
6.Asigurarea feed-back-ului
observat din alt mediu este observat mai sus faţă de adâncimea reală la care se află el.
Inventariem principalele momente ale lecţiei, solicitând elevilor să răspundă clar şi precis:In cazul refracţiei unghiul de incidenţă este egal cu unghiul de refracţie ?Razele de lumină în cazul refracţiei se întorc în mediul din care provin ?
Le solicită elevilor folosirea manualului pentru consolidarea cunoştintelor.Anunţarea temei.
-apreciază elevii cu activitate foarte bună si bună ,iar la sfarsit notează un numar de 4 elevi. Aprecieri
verbale şi prin somboluri numerice