prÍrodoveda 2. ročník - edupagezspodvysoka.edupage.org/files/pda.pdfprÍrodoveda 2. ročník 2...
TRANSCRIPT
PRÍRODOVEDA 2. ročník
2 hodiny týždenne = 66 vyučovacích hodín ročne – s rozšíreným obsahom
1. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania
Predmet Prírodoveda predstavuje úvod do systematizácie a objektivizácie spontánne nadobudnutých prírodovedných poznatkov dieťaťa. Predmet integruje viaceré prírodovedné oblasti ako
je biológia, fyzika, chémia a zdravoveda. Oblasti sú integrované predovšetkým preto, lebo cieľom predmetu nie je rozvíjanie obsahu samostatných vedných disciplín, ale postupné
oboznamovanie sa s prírodnými javmi a zákonitosťami tak, aby sa u dieťaťa zároveň s prírodovedným poznaním rozvíjala aj procesuálna stránka samotného poznávacieho procesu.
Vyučovanie je postavené na pozorovacích a výskumných aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu vyučovacích problémov sú
aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností. Samotné edukačné činnosti sú zamerané na iniciáciu skúmania javov a udalostí, ktoré sú spojené
s bezprostredným životným prostredím dieťaťa a s dieťaťom samým. Prostredníctvom experimentálne zameraného vyučovania si deti rozvíjajú pozitívny vzťah k prírode, ale aj k samotnej
vede.
0,5 hodiny týždenne sa k povinnému predmetu pridáva bez rozšírenia obsahu učiva.
1 hodina týždenne sa k povinnému predmetu pridáva s rozšíreným obsahom – prierezové témy, bloková výučba.
2. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí
Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne schopné orientovať sa
v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľom základného obsahu učiva predmetu je možné bližšie
špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:
spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímanie pozorovaných javov ako častí komplexného celku prírody.
rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané informácie objektívne.
opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných pozorovaním.
rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné javy a existencie.
uvedomeniu si potreby prírodu chrániť a k aktívnemu zapojeniu sa do efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
poznaniu fungovania ľudského tela, k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu.
Cieľom rozšíreného obsahu učiva v časti dopravná výchova je získať základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách.
Cieľom enviromentálnej výchovy v prírodovede je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho
životným prostredím vo svojom okolí, pričom zároveň chápe potrebu ochrany životného prostredia na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu
pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné - chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k zvieratám v prírode,
starať sa o svoje okolie a pod..
V prierezovej téme osobnostný a sociálny rozvoj je cieľom spoznávanie seba samého, svoje dobré a zlé stránky, rozvoj sebaúcty, sebadôvery a s tým prevzatie zodpovednosti za svoje
konanie, osobný život a sebavzdelávanie. Naučiť sa uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných, podporovať prevenciu sociálno – patologických javov,
získavať a udržať osobnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské vzťahy. Uplatňovať vzdelávanie k ľudským právam , ale aj k rodinnej výchove.
Cieľom v oblasti ochrany života a zdravia je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Realizácia bude formou – didaktických hier.
V oblasti tvorba projektov a prezentačné schopnosti sa žiaci naučia prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.
V časti mediálna výchova je cieľom formovať schopnosť detí primerane veku posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich pozitívne ale i negatívne hodnoty.
Cieľom multikultúrnej výchovy je rozvoj chápania vlastných i iných kultúr , ale i chápať medziľudské vzťahy v škole.
3. Obsah vzdelávania – 2. ročník
Tem. celok Téma Obsahový štandard Výkonový štandard Čas.dot. Poznámky
Zmeny v prírode Ročné
obdobia
Vzduch
Počasie
Ročné obdobie, zmeny ročných
období, kalendár, vietor, padanie
lístia, zmeny teploty
Vzduch, vlastnosti vzduchu
hmota, teplota
Obloha, počasie, oblaky,
pranostika, prvky počasia,
predpoveď počasia
Slnko, mesiac, hviezdy,
Žiak má vedieť:
-opísať zmeny v priebehu roka, ročné
obdobie, -orientovať sa v kalendári. -
porovnať ročné obdobia podľa
teploty vzduchu, spôsobu obliekania,
činnosti žiakov
-pripraviť experiment, ktorým
dokáže, že vzduch je hmota,
zaznamenávať teplotu vzduchu
-na základe záznamov zo sledovania
počasia v priebehu jedného týždňa -
vyhodnotiť zmeny počasia, zaznačiť
do merania zvolenými znakmi
zmeny oblakov, zmeny oblohy
6
Osobná hygiena
a psychohygiena
Zdravie
U lekára
Zdravá príroda, zdravý človek
Správna životospráva
Úrazy – v prírode, v škole,
doma, nebezpečné miesta.
Žiak má vedieť:
-navrhnúť spôsoby, ako viesť zdravý
spôsob života, starať sa o seba
-poznať návyky správnej
životosprávy, vedieť sa správne
obliecť podľa počasia, dávať si pozor
na ceste, osvojiť si správne
hygienické návyky
-opísať nebezpečné miesta, poznať
v ktorých častiach školy, resp. cesty
do školy alebo v obci sú nebezpečné
miesta
6
Človek a príroda
V prírode I
Človek v prírode
Život človeka v prírode
Prispôsobenie sa človeka životu
v prírode.
Ochrana prírody
Nevhodné zasahovanie človeka
do prírody
Žiak má vedieť:
-uviesť príklady ako využíva človek
prírodu
-vysvetliť, kedy už človek nevhodne
využíva prírodu a začne ju ničiť
2
Zvieratá
V prírode II
Život v prírode
Zvieratá v prírode
Zvieratá v lese, v prostredí okolo
školy
Žiak má vedieť:
-pozorovať živočíchov v okolí školy,
nakresliť ich, vedieť ich názvy, zistiť
ako žijú , získať informácie
z encyklopédie alebo internetu
3
Voda
Voda
Význam
vody
Voda v prírode
Voda na zemskom povrchu,
voda v ovzduší, rieky, jazerá,
oblaky, dážď, rosa, sneh,
pozorovanie oblakov, druhy
oblakov
Význam vody pre človeka,
znečistenie vody, rozpustné
a nerozpustné látky vo vode
Vlastnosti vody – chuť, farba
Žiak má vedieť:
-opísať v akých formách sa môže
voda nachádzať v prírode
-vysvetliť rozdiel medzi riekou
a jazerom
-aká rieka tečie v okolí obce
-pozorovať oblaky
-nakresliť rôzne druhy oblakov
-vysvetliť význam vody pre človeka,
navrhnúť spôsoby ako chrániť vodu
-pripraviť experiment, čo sa vo vode
rozpustí, čo sa nerozpustí
5
Rastliny
a semená
Stromy
Zelenina a
ovocie
Rastliny
Príroda, stromy v prírode, druhy
stromov listnaté, ihličnaté
Ovocné stromy – ovocie, druhy
ovocia
Zelenina, semená, druhy
zeleniny, pestovanie zeleniny
Rastliny, kvety, koreň, stonka,
kvet, list, druhy kvetov v okolí
školy a obce
pestovanie kvetu v škole,
správne polievanie a staranie sa
o kvet
Žiak má vedieť:
-rozoznať stromy listnaté a ihličnaté
podľa základných charakteristík
-rozlíšiť ovocné stromy od iných
stromov
-poznať základné druhy plodov a čím
sa líšia
-navrhnúť možnosti druhov zeleniny,
ktoré je možné pestovať v danej
oblasti, vypestovať zeleninu
-poznať základné kvety, rastúce v okolí
školy a v obci, v parku , na lúke
-opísať podľa vlastných záznamov
z prieskumu, čo rastie v okolí školy,
v obci, aké rastliny stromy, vedieť ich
porovnať, v čom sa líšia
podľa obrázkov popísať rastliny
-urobiť si atlas z fotografií alebo kresieb
alebo listov stromov
-tvoriť zbierku
-analyzovať, triediť
- polievať kvety voľne rastúce aj
v kvetináčoch
-mať svoj kvet
12
Rastliny v lese, v parku, v okolí
školy
Starostlivosť o rastliny
- navrhnúť možnosti ochrany lesov
v parku, na školskom dvore, kvety
a zvieratá v parku, spolužitie,
- vytvoriť harmonogram ochrany,
zapisovanie si údajov o stave počas
roka
Dopravná
výchova
Chodec –
správanie sa
na
komunikáci
ách
Základné
dopravné
značky
Dopravné
prostriedky
Dodržiavanie
dopravných predpisov
pre chodcov
- Oboznámenie
s niektorými dopravnými
značkami a prostriedkami
Žiak má vedieť:
- ovládať bezpečné správanie
sa v cestnej premávke
- vyhodnocovať situáciu
z hľadiska bezpečnosti
8
Environmentálna
výchova
Životné
prostredie
Bezpečnost
né pravidlá
pri práci
Voľne
žijúce
zvieratá
- pomoc životnému
prostrediu jednoduchými
činnosťami
- zodpovedný postoj
k práci
- starostlivosť o voľne
žijúce zvieratá
Pracovať zodpovedne a bezpečne.
4
Osobnostný
a sociálny rozvoj
Sociálne
spôsobilosti
- šikanovanie, agresivita,
užívanie návykových látok
Spolupracovať a správne nažívať
v kolektíve.
4
Ochrana života a
zdravia Mimoriadne
situácie
Zdravotná
príprava
Pobyt
a pohyb v
prírode
- reakcia na signál, poznať
únikové cesty
- vybavenie domácej
lekárničky, ošetrovanie
drobných odrenín,
privolanie pomoci,
symboly ČK
- orientácia v prírode
- primerane reagovať na
mimoriadnu situáciu
- zvládnuť jednoduchú prvú
pomoc
- vedieť sa samostatne
orientovať v obci
4
Tvorba projektu
a prezentačné
zručnosti
Vypracovan
ie projektu
- vyhľadávanie informácií,
sumarizácia, vypracovanie
projektu a jeho
prezentovanie s využitím
prostriedkov IKT
- vedieť vytvoriť a prezentovať
vlastný projekt
4
Mediálna
výchova
Médiá
- poznávanie médií,
uvedomenie si kladných
a negatívnych vplyvov na
osobnosť
- posúdiť klady a negatíva v reklame
4
Multikultúrna
výchova
Tradičné
a nové
kultúry na
Slovensku
- spoznávanie ľudových
riekaniek, regióny, folklór,
tradície
- poznať kultúru Slovenska
4
5. Medzipredmetové vzťahy
Aktuálne, v súlade s témou učiva.
SJ – využitie písania, čítania s porozumením, komunikácia
M – využívanie grafov, tabuliek, diagramov a ostatných poznatkov ( veľkosť, tvar, farba, ....)
Hv – piesne motivačné a aktívne spievané
- hudobné skladby a nástroje na dotvorenie aktivít
Tv – zdravý životný štýl, orientácia v priestore, pobyt v prírode
Vv – ilustrácia – práca s ilustráciou, vlastné vytváranie, grafomotorika
Iv – využívanie prostriedkov IKT a práca s nimi
6. Stratégie vyučovania
Využívanie motivačného rozhovoru, rozprávania, demonštrácie, pozorovania, porovnávania, skupinovej práce, manipulácie, vychádzok, tvorby projektov, zážitkového učenia, nácviku,
opisu, hry, DH, exkurzií, návštevy dopravného ihriska, pobytu v prírode.
7. Učebné zdroje
Prírodoveda pre 2. roč. ZŠ, obrázkový materiál, nástenné tabule, encyklopédie, CD, DVD, demonštračné hodiny, časopisy, modely značiek, prostriedky IKT, obväzový materiál, výtvarný
materiál, prírodniny.
8. Hodnotenie predmetu
Klasifikácia.
PRÍRODOVEDA 3. ročník
2 hodiny týždenne = 66 vyučovacích hodín ročne
1. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania
Predmet Prírodoveda predstavuje úvod do systematizácie a objektivizácie spontánne nadobudnutých prírodovedných poznatkov dieťaťa. Predmet integruje
viaceré prírodovedné oblasti ako je biológia, fyzika, chémia a zdravoveda. Oblasti sú integrované predovšetkým preto, lebo cieľom predmetu nie je
rozvíjanie obsahu samostatných vedných disciplín, ale postupné oboznamovanie sa s prírodnými javmi a zákonitosťami tak, aby sa u dieťaťa zároveň
s prírodovedným poznaním rozvíjala aj procesuálna stránka samotného poznávacieho procesu.
Vyučovanie je postavené na pozorovacích a výskumných aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu
vyučovacích problémov sú aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností. Samotné edukačné činnosti sú zamerané
na iniciáciu skúmania javov a udalostí, ktoré sú spojené s bezprostredným životným prostredím dieťaťa a s dieťaťom samým. Prostredníctvom
experimentálne zameraného vyučovania si deti rozvíjajú pozitívny vzťah k prírode, ale aj k samotnej vede.
2. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí
Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne
schopné orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľ je možné
bližšie špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:
- spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímanie pozorovaných javov ako častí komplexného celku
prírody.
- rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
- rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané
informácie objektívne.
- opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných pozorovaním.
- rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
- nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
- tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné javy a existencie.
- uvedomeniu si potreby prírodu chrániť a k aktívnemu zapojeniu sa do efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
- poznaniu fungovania ľudského tela, k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu
- efektívnemu a postupnému rozvoju myslenia dieťaťa
- rozvoju poznatkového systému dieťaťa v oblasti prírodných vied
- rozvoju schopnosti pozorovať detaily vzhľadom na celok
- skúmaniu čiastkových aspektov bežných situácií tak, aby:
- sa naučili porovnávať
- sa naučili identifikovať premenné skúmanej situácie
- vedeli identifikovať podstatné znaky objektov a ich premenlivé znaky
- sa učili zovšeobecňovať vyslovovaním záveru z niekoľkonásobných pozorovaní
- sa naučili vyjadrovať svoje predstavy o javoch slovom a obrazom si rozvíjali schopnosť argumentácie s využívaním kauzality
- dokázali zdieľať svoje predstavy s vrstovníkmi v pracovnej skupine
Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií
Našou výchovnou a vzdelávacou stratégiou je dosiahnuť, aby žiak:
- získal pozitívny vzťah k prírode
- poznal prírodné prostredie a javy s ním súvisiace
- chránil prírodu, životné prostredie a zdravie
- pozoroval javy okolo seba, hľadal príčiny, vedel sa pýtať
- vedel pracovať s encyklopédiami
3. Obsah vzdelávania
Tem.
celok
Téma Obsahový štandard Výkonový štandard Hod.
dot. Poznámky
Veci okolo nás,
vlastnosti látok,
meranie vlastností
látok, voda,
vzduch
Látky
Voda
Projekt
Vzduch
Vychádzka – šarkany
Opakovanie
Žiak má:
-vedieť triediť a rozpoznať látky
-poznať zmeny vlastností látok a
podmienky zmeny
-poznať vlastnosti vody
-poznať význam čistoty vzduchu a
pohyb vzduchu
-vytvoriť a odprezentovať projekt
Žiak:
-vie triediť a rozpoznať látky
- pozná zmeny vlastností látok a
podmienky zmeny
-pozná vlastnosti vody
-pozná význam čistoty vzduchu a
pohyb vzduchu
-vie vytvoriť a odprezentovať projekt
10
Porovnávanie a
meranie
Objem
Hmotnosť
Projekt – Miskové
váhy
Teplota
Projekt - Teplomery
Čas
Projekt – Staré a
novodobé meradlá
času, objemu
Sila
Zmeny látok
Opakovanie
Žiak má:
-vedieť zostrojiť vlastné meradlo
objemu
-spoznať meradlo objemu
-spoznať jednotky objemu
-spoznať postup pri meraní objemu
pevných a kvapalných látok
-vedieť si pripraviť filter na čistenie
vody a poznať jeho význam
-poznať základné jednotky hmotnosti,
meradlo hmotnosti
-vedieť zapísať namerané údaje do
tabuľky
-poznať meradlo teploty a jednotku
teploty, znamienka + a –
-vedieť odmerať čas a poznať jednotky
času
-poznať meradlo sily a jednotku sily,
vedieť merať silomerom, spracovať
údaje
-vedieť opísať aspoň dve premeny
jednej látky na inú
-vytvoriť a odprezentovať projekt
Žiak:
- vie sám zhotoviť meradlo objemu
-pozná jednotky objemu a meradlo
objemu
-pozná postup pri meraní objemu
pevných a kvapalných látok
-vie si pripraviť filter na čistenie vody a
pozná jeho význam
-pozná základné jednotky hmotnosti,
meradlo hmotnosti
-vie zapísať namerané údaje do tabuľky
-pozná meradlo teploty a jednotku
teploty, znamienka + a –
-vie odmerať čas a pozná jednotky času
-pozná meradlo sily a jednotku sily, vie
merať silomerom, spracovať údaje
-vie opísať aspoň dve premeny jednej
látky na inú
-vie vytvoriť a odprezentovať projekt
19
Technika a
technické objavy
Technika okolo nás
Projekt
Jednoduché stroje
Návšteva školskej
dielne
Elektrická energia
Projekt
Opakovanie
Žiak má:
-spoznať rozdiel medzi nástrojom a
strojom
-vedieť vymenovať niekoľko nástrojov
a strojov
-vedieť vysvetliť význam techniky v
našom živote
-spoznať jednoduché stroje ,vedieť
opísať, ako fungujú
-vedieť vysvetliť, odkiaľ máme
elektrickú energiu, poznať jej význam
pre človeka
-vedieť zostaviť jednoduchý elektrický
obvod
-vedieť zostaviť projekt v písanej
podobe s praktickou ukážkou
fungovania jednoduchého stroja
-vedieť prezentovať svoju prácu pred
spolužiakmi
Žiak:
-pozná rozdiel medzi nástrojom a
strojom
-vie vymenovať niekoľko nástrojov a
strojov
-vie vysvetliť význam techniky v
našom živote
-pozná jednoduché stroje, vie opísať,
ako fungujú
-vie vysvetliť, odkiaľ máme elektrickú
energiu, pozná jej význam pre človeka
-vie zostaviť jednoduchý elektrický
obvod
-vie zostaviť projekt v písanej podobe s
praktickou ukážkou fungovania
jednoduchého stroja
-vie prezentovať svoju prácu pred
spolužiakmi
11
Živé organizmy Človek
Projekt
Človek a voda
Projekt
Človek a vzduch
Projekt
Beseda so
zdravotníkom
Živočíchy
Projekt
Beseda s poľovníkom
ZOO
Opakovanie
Žiak má:
-vedieť vymenovať hlavné vonkajšie
časti ľudského tela
-poznať význam vody, vzduchu a pôdy
pre život človeka
-vypočuť si prednášku s praktickou
ukážkou na tému: Prvá pomoc pri úraze
-vedieť vymenovať vonkajšie časti tela
živočíchov
-vytvoriť a odprezentovať projekt
Žiak:
-vie vymenovať hlavné vonkajšie časti
ľudského tela
-pozná význam vody, vzduchu a pôdy
pre život človeka
-pozná prvú pomoc pri niektorých
poraneniach
-vie vymenovať vonkajšie časti tela
živočíchov
-vie vytvoriť a odprezentovať projekt
26
4. Prierezové témy:
V súlade s témou učiva, prípadne na základe zistených nedostatkov žiakov v rámci blokovej výučby v predmete prírodoveda:
Osobnostný a sociálny rozvoj
Environmentálna výchova
Ochrana života a zdravia
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
5. Medzipredmetové vzťahy:
Aktuálne v súlade s témou učiva.
SJ – čítať s porozumením odborný text, vyberať z neho informácie, triediť ich, využívať , prezentovať.
PR. – objavovanie a pozorovanie prostredia a vysvetľovanie prírodných dejov.
TV - orientácia v priestore, zdravý životný štýl.
HV - motivačné piesne, hudobné nástroje na dotvorenie cvičení, kultúrne tradície, piesne zo svojho regiónu
INF – využívanie prostriedkov IKT a práca s nimi.
M - využívať pomôcky na rysovanie, modely telies
6. Stratégie vyučovania:
Metódy:
-výkladovo-ilustratívna
-reproduktívna
-výkladovo problémová
-motivačná
-výskumná
-expozičná
-fixačná
Formy:
-vyučovacia hodina
-skupinové
-projektové
-diferencované vyučovanie
-blokové vyučovanie
-návšteva múzea
- besedy
-vychádzky
-exkurzie
7. Učebné zdroje:
-metodická príručka
-pracovný zošit
-učebnica prírodovedy
-magnetická tabuľa
-nápovedné obrázky
-fotografie
-bábky, hračky
-pečiatky
-písacie
a kresliace
potreby
-internet
-detské časopisy
-detské
encyklopédie
-knižnica
8. Hodnotenie predmetu:
Klasifikácia.
PRÍRODOVEDA 4. ročník
2 hodiny týždenne = 66 vyučovacích hodín ročne 3. Učebné osnovy
Tematický celok Téma Obsahový štandard Výkonový štandard Hodiny Poznámky
Veci okolo nás,
vlastnosti látok,
meranie vlastnosti
látok, voda, vzduch
Triedenie a
rozpoznávanie látok
podľa ich vlastnosti
Zmeny vlastnosti látok
Voda – vlastnosti vody
Vzduch - čistota, pohyb
vzduchu
Porovnávanie a meranie
Meranie objemu
kvapalín podľa valca
Meranie hmotnosti
Fyzikálne veličiny
Hmotnosť, čas, objem,
teplota, sila
Meranie fyzikálnych
veličín meradlami,
zápis do tabuliek
Vlastnosti látok podľa
zmyslových vnemov
Meranie kvapalín,
odmerný valec, filter na
vodu, hmotnosť,
fyzikálne veličiny, čas,
teplota, sila
Medzinárodné jednotky
fyzikálnych veličín
Určiť vlastnosti látok podľa
zmyslových vnemov
Vedieť zdôvodniť zmeny vlastnosti
látok -topenie, tuhnutie, vyparovanie,
kondenzácia
Odmerať objem kvapalín podľa
odmerného valca
Odmerať hmotnosť
Odmerať teplotu vody a vzduchu
laboratórnym teplomerom
Odmerať teplotu ľudského tela
lekárskym teplomerom
Odmerať silu silomerom
Zosumarizovať výsledky merania do
tabuľky
Pripraviť experiment na zistenie
podmienok zmeny látok
Porovnávať vlastnosti látok, sily,
hmotnosti žiakov v triede
Zostrojiť filter na čistenie vody
Poznať jednotky objemu a hmotnosti
Poznať meradlo času
18
Osvojiť si zaužívané spôsoby merania
času, a to v súvislosti s pozorovanými
zmenami v prírode počas roka
Pozornosť je zameraná na vnímanie a
sústredené pozorovanie pravidelne sa
opakujúcich prírodných javov a ich
využívanie pri meraní plynutia času
Uvedomiť si, že pozorované zmeny v
prírode nie sú spôsobené časom, ale
rôznymi faktormi prostredia (ako je
napríklad meniaca sa teplota)
Objasniť pojmy teplo a teplota, na
skúmanie toho, ktoré objekty sú
zdrojom tepla a ako je možné merať
teplotu prostredia, vody a ľudského tela
Poznať jednotku teploty, rozumieť
znamienku : + a – pri označovaní
teploty
Uviesť tri príklady pôsobenia sily v
našom živote
Poznať meradlo sily, jej jednotku a
značku
Technika, technické
objavy
Technika okolo nás
Jednoduché stroje
Projekty:
premiestňovanie
nákladu
Ako Egypťania stavali
pyramídy
Prevody ozubených
kolies v domácnosti
Vytvor svetelný pútač
Páka , kladka,
naklonená rovina,
prevody ozubených
kolies
Zdôvodniť význam techniky v našom
živote
Poznať princíp fungovania
jednoduchých strojov
Zostrojiť pri modelovaní funkčný
model zariadení, ktoré obsahujú
jednoduché stroje
Vysvetliť význam elektrickej energie
Zostaviť jednoduchý elektrický obvod
Vyhľadávať informácie
19
pre,...
Elektrická energia
Živé organizmy
Rastliny
Rastliny ako živé
organizmy
Životné prejavy rastlín
Základná stavba
rastlinného tela: koreň,
stonka, list, kvet, plod
Základné podmienky
pre rast rastliny: svetlo,
teplo, voda, vzduch,
pôda
Význam vody pre
rastliny
Vodné rastliny,
suchomilné rastliny
Význam svetla pre
rastliny
Rastliny krátkych dní.
Rastliny dlhých dní.
Druhová rozmanitosť
rastlín
Koreň rastliny
Tvar a funkcia koreňa
Rastlinná stonka
Tvar a funkcia stonky
Rastlinné listy
Tvar a funkcia listov
Kvety
Tvar a zloženie kvetov
Funkcia kvetov
Žiak vie vymenovať, kde všade rastú
rastliny, vie vysvetliť, že rastliny rastú
aj vo vode, na skalách, vo veľmi
chladných oblastiach, tiež vo veľmi
teplých oblastiach, v močariskách, ale
aj na iných rastlinách
Vytvárať súvislosti medzi
predchádzajúcimi skúsenosťami a
aktuálne získavanými vedomosťami
Žiak vie, že rastliny sú živými
súčasťami prírody a to aj napriek
tomu, že nie sú tak pohyblivé ako
napríklad živočíchy alebo človek
Žiak vie, že rastliny sú si podobné
základnou stavbou: koreň, stonka,
listy, kvety, plody
Žiak vie uvedené časti rastliny na
príklade určitého rastlinného druhu
identifikovať a uvedomuje si, že môžu
mať rôzne tvary, veľkosti a farby
Rastlinné časti vie identifikovať na
byline, drevine i machu
Cieľavedome a detailne skúma a
porovnáva rôzne rastliny a vie
spontánne vyjadriť podobnosti a
rozdiely
Žiak vie, že rastliny sa vzájomne na
seba podobajú okrem základnej stavby
aj základnými charakteristikami
18
Opeľovače
Rastlinné plody
Tvar a funkcia
rastlinného plodu
Semená
Rozmnžovanie rastlín
Podmienky klíčenia
semien: teplo, voda,
vzduch
Klíčivosť semien
Vegetatívne
rozmnožovanie rastlín
Dĺžka života rastlín
Jednoročné, dvojročné
a trváce rastliny
Vplyv zmien prostredia
na rastliny
spôsobu života
Vie, že rastliny potrebujú pre svoj
život svetlo, teplo, vodu, vzduch a
živiny
Ak nie je niektorá z uvedených
podmienok poskytnutá, tak rastlina
neprosperuje, nerastie, prípadne vädne
až usychá
Uvedené informácie vie primerane
vysvetliť a s pomocou učiteľa vie
realizovať pokus na overenie poznatku
o tom, že rastlina potrebuje na rast
svetlo (prípadne teplo, vodu, vzduch)
Žiak vie, že rastliny potrebujú pre svoj
život vodu. Žiak vie, že rastliny sa
môžu líšiť v tom, koľko vody pre svoj
život potrebujú
Žiak vie, že niektoré rastliny žijú pod
vodou, iné na vode a niektoré vodu
potrebujú v pôde
Vie uviesť príklady rastlín, ktoré žijú
vo vode (lekno, žaburinka) a vie
uviesť príklady rastlín, ktoré žijú na
miestach s malým množstvom vody
(skalnice, kaktusy)
Uvedený jav vie s pomocou učiteľa
prakticky skúmať
Uvedomuje si, že rastliny rastú na
miestach, ktoré poskytujú rastlinám
rôzne množstvo vody – pri vode i vo
vode, ale aj na suchých miestach
a skalách
Živočíchy
Ľudské telo
Vonkajšie časti
živočíchov, pohyb
živočíchov podmienky
života živočíchov
Hlavné vonkajšie časti
ľudského tela
Podmienky pre život
človeka
Žiak spoznáva, že rastliny rastúce na
suchých miestach vydržia dlhšie bez
vody ako rastliny žijúce vo vlhkých
podmienkach
Žiak vie, že tie rastliny, ktoré
prirodzene rastú na tienistých
miestach neprežijú na miestach s
priamym slnečným svetlom a naopak
Vedieť, že rastliny sú si v mnohom
podobné a tým sa odlišujú od iných
častí prírody
Zároveň sú aj veľmi rôznorodé v
tvaroch a spôsobe života
Vedieť, že rastliny sa menia vekom –
rastú, menia tvar
Vedieť, že sa menia aj počas roka
vplyvom počasia
Vysvetliť cyklus listnatého stromu a
dať ho do súvislosti s ročnými
obdobiami a počasím, ktoré je v
danom ročnom období typické
Vysvetliť, že ak je počasie dlhodobo
chladné a počas dňa získava rastlina
len málo svetla, listy opadnú a zdá sa,
akoby strom nežil, žije z celoročných
zásob uložených v rôznych častiach
rastliny
Poznať vonkajšie časti živočíchov
Získať vedomostí o živote vybraných
zástupcov živočíchov
Zhodnotiť, že živočíchy sa líšia nielen
tvarom a veľkosťou svojho tela, ale aj
spôsobom života, uvedomovať si
rozmanitosť prírody a vnímať ju ako
plnú zaujímavých informácií
Porovnávať živočíchy podľa vonkajších
znakov organizmov a podľa spôsobu ich
života
Niektoré prvky správania sa živočíchov
sa snaží vysvetľovať a informácie dávať
do súvislosti s minulou skúsenosťou a
predchádzajúcimi vedomosťami
Žiak by si mal po prebratí témy
uvedomiť význam živočíchov pre život
človeka
Poznať pojmy, hlava, telo,
atď.,...schematicky to znázorniť
Vysvetliť vzťah človek, voda, vzduch,
pôda.
Žiak vie objasniť funkciu tráviacej,
vylučovacej, dýchacej, opornej a
pohybovej sústavy
Spoznať funkciu vlastného tela, vedieť
dať do súvislosti pozorované vonkajšie
prejavy vlastného organizmu s tým, čo
sa práve učí
Osvojiť si základy správnej
životosprávy a vysvetliť ich v súvislosti
so správnou funkciou ľudského
organizmu
Zem, Slnko a hviezdy
vo vesmíre
Vesmír Vesmír, vesmírne
telesá, vakuum, čierne
diery
Rozumieť pojmu vesmír
Chápať javy, ktoré súvisia s pohybom
Zeme ako vesmírneho telesa vo
10
Planéta
Hviezda
Galaxia
Súhvezdie
Slnečná sústava
Prirodzené družice
planét
Kométa
Rotácia Zeme okolo
vlastnej osi – striedanie
dňa a noci
Naklonenie Zemskej osi
Rotácia Zeme okolo
Slnka
Striedanie ročných
období
Podmienky života vo
vesmíre
Skúmanie vesmíru –
ďalekohľad, hvezdáreň,
umelá družica,
vesmírna stanica,
rakety, raketoplány
vesmíre ( striedanie dňa a noci,
striedanie ročných období )