publication in albanian

Download Publication in Albanian

Post on 12-Dec-2016

215 views

Category:

Documents

2 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • KRIMI I ORGANIZUAR N ZGJEDHJE

  ANALIZ E POLITIKS S NDJEKJES DHE DNIMEVE

  Prkrahur nga:

  Prishtina Office

  Qershor, 2012Prishtin

  Betim Musliu Adem Gashi

  Betim Musliu

  Adem Gashi

 • 1

  KRIMI I ORGANIZUAR N ZGJEDHJE

  ANALIZ E POLITIKS S NDJEKJES DHE DNIMEVE

 • 2

  Ky raport sht prkrahur nga: Friedrich Ebert Stiftung

  Ky raport nuk paraqet qndrimet e Friedrich Ebert Stiftung

  Autort: Betim Musliu dhe Adem Gashi

  Asnj pjes e ktij materiali nuk mund t printohet, kopjohet, shumfishohet n do form

  elektronike ose t shtypur, ose n do form t shumfishimit tjetr pa pajtimin e Institutit t

  Kosovs pr Drejtsi.

  Qershor 2012

  Prishtin, Republika e Kosovs

 • 3

  PRMBAJTJA 1. Prmbledhje Ekzekutive ............................................................................................................................ 5

  2. Hyrje .................................................................................................................................................................. 7

  1.1. Metodologjia .......................................................................................................................................... 8

  3. Korniza ligjore ............................................................................................................................................ 10

  4. Politika e Ndjekjes ..................................................................................................................................... 12

  1.2. Manipulimi i votave t kandidatve .......................................................................................... 13

  1.3. Krimi i organizuar ............................................................................................................................ 16

  1.3.1. Grup i strukturuar ................................................................................................................... 18

  1.3.2. Dnueshmria m e lart se katr vjet ............................................................................ 19

  1.3.3. Dobia tjetr pasurore ............................................................................................................. 19

  1.3.4. Dobit nga hyrja n politik ................................................................................................. 22

  1.4. shtjet tjera q kontribuan n manipulimin e zgjedhjeve ............................................. 25

  5. Politika e Dnimeve .................................................................................................................................. 29

  6. Kosto pr Shrbimin Korrektues t Kosovs ................................................................................. 33

  7. Prfundimet ................................................................................................................................................. 34

  8. Rekomandimet ........................................................................................................................................... 35

 • 4

  SHKURTESAT

  AAK Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs

  AKK Agjencia Kundr Korrupsionit

  FRK Formulart e Rezultateve t Kandidatve

  IKD Instituti i Kosovs pr Drejtsi

  KQZ Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

  LDK Lidhja Demokratike e Kosovs

  MPB Ministria e Punve t Brendshme

  OKB Organizata e Kombeve t Bashkuara

  PDK Partia Demokratike e Kosovs

  PK Policia e Kosovs

  PSRK Prokuroria Speciale e Republiks s Kosovs

  PZAP Paneli Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa

  QNR Qendra e Numrimit dhe Rezultateve

  UNMIK Administrata e Prkohshme e Kombeve t Bashkuara n Kosov

  VV Lvizja Vetvendosje

 • 5

  1. PRMBLEDHJE EKZEKUTIVE

  Zgjedhjet jan faktor i rndsishm i stabilizimit dhe demokratizimit n demokracit n

  zhvillim dhe shtetet post-konfliktuoze.1 Republika e Kosovs vazhdon t ket probleme

  esenciale me organizimin dhe mbarvajtjen e zgjedhjeve n vend. Zgjedhjet e prgjithshme

  t vitit 2010 u karakterizuan me manipulime t shumta, ku u organizua rivotim i plot dhe i

  pjesshm n gjasht (6) komuna dhe u rinumruan 890 vendvotime. Dmet e

  manipulimeve prfshijn por nuk kufizohen n humbje t besimit t qytetarve n procesin

  e zgjedhjeve, vnien n pikpyetje t legjitimitetit t Kuvendit, dmtimin e institucioneve

  dhe buxhetit, dhe dmtimin e imazhit t vendit.

  Korniza ligjore mundson ndjekjen dhe gjykimin efikas t t gjitha llojeve t manipulimit t

  zgjedhjeve. N dhjetor 2010, Gjykata Supreme dhe Prokurori i Shtetit pr her t par

  kishin shpallur ndjekjen dhe gjykimin e krimeve t zgjedhjeve si lnd me prioritet.2 Paneli

  Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa dhe Qendra e Numrimit dhe Rezultateve kan

  ofruar informata pr 854 raste t cilat ndrlidhen me zgjedhjet, ku prfshihen mbi 5,000

  persona. Prokurort kan ngritur akuza pr 221 raste ndaj 1,516 personave dhe se n

  proces t ngritjes s aktakuzave jan edhe 758 komisioner t tjer.3 Megjithat, gjykatsit

  jan treguar jo efikas duke konfirmuar vetm 94 raste.

  Prokurort duke nxituar n nxjerrjen e shifrave kan zbatuar nj politik jo adekuate t

  ndjekjes, duke dshtuar q t shqyrtojn mundsin e krimit t organizuar. Manipulimi i

  zgjedhjeve ishte organizuar n mnyr sistematike, ku kishte elemente t krimit t rnd,

  grupeve t strukturuara dhe t prfitimit t dobis tjetr pasurore. Auditimi i 890

  vendvotimeve nga Qendra e Numrimit dhe Rezultateve ka nxjerr n pah se parregullsi t

  cilat kan kaluar marzhn e gabimeve t lejueshme ka pasur n mbi 712 vendvotime, ku

  prfshihen rreth 5,000 komisioner. Edhe pse kta persona n vende t ndryshme, n koh

  t njjt kan vepruar njjt, Prokurori i Shtetit dhe Prokuroria Speciale e Republiks s

  Kosovs nuk hetojn asnj person pr organizimin e manipulimeve. Prkundr akuzave

  publike t zyrtarve t lart politik pr njri-tjetrin rreth urdhrave pr manipulim t

  votave n mnyr t organizuar, deri m tani asnj zyrtar i ktij niveli nuk sht i ndjekur

  apo gjykuar. Tutje, dshtimi i prokurorve pr t hetuar financimin e dyshimt t partive

  politike, dshtimin e materialeve zgjedhore dhe t listat e pasakta t votuesve mund t jet

  1 Winrich Kuhne, Roli i Zgjedhjeve n Demokracit n Zhvillim dhe shtetet post-konfliktuoze (Friedrich Ebert Stiftung, gusht 2010), f. 1. 2 IKD intervist me z. Fejzullah Hasani, Kryetar i Gjykats Supreme t Republiks s Kosovs, dhe z. Ismet Kabashi, Kryeprokuror i Shtetit, prill-maj 2012. 3 IKD intervist me znj. Laura Pula, Prokurore n Prokurori t Shtetit dhe Koordinatore e lndve t zgjedhjeve, maj 2012.

 • 6

  sinjal i keq pasi q persona t cilt jan prfshir n veprime kriminale q ndrlidhen me

  procesin e zgjedhjeve do t mbesin pa u ndshkuar.

  Gjykatat Komunale deri m tani kan pranuar n pun 154 lnd,4 nga t cilat kan

  zgjidhur vetm 41 sosh ku prfshihen 191 persona. Ndaj 69% t personave dnimet kan

  qen me gjob dhe kusht, ndrsa vetm 9.4% e tyre jan dnime me burgim efektiv.

  Dnimet e shqiptuara n kto raste jan jo meritore duke pasur parasysh dmet e

  shkaktuara. Dnimet e Gjykatave Komunale kan filluar ti korrigjojn Gjykatat e Qarkut,

  duke ndjekur nj politik m t ashpr t dnimeve, prkatsisht dnime me burgim

  efektiv prej gjasht muajve pr secilin t akuzuar.5

  Manipulimet e zgjedhjeve kan pasur implikime buxhetore ku Komisioni Qendror i

  Zgjedhjeve ka qen pal e dmtuar.6 Prkundr udhzimeve t gjykatave q Komisioni

  Qendror i Zgjedhjeve t ushtroj padi civile pr kompensim, nj gj e till ende nuk ka

  ndodhur.

  Kjo sht hera e par q organet e drejtsis jan duke br reagim m adekuat pr ndjekje

  dhe gjykim t manipulimit t zgjedhjeve n Kosov. Megjithse qasja e deritanishme mund

  t kontribuoj n nj mas pr parandalimin e ktyre krimeve n t ardhmen, assesi nuk

  mund t jet e suksesshme pr t vendosur drejtsi dhe parandalim t mirfillt prderisa

  nuk kemi persona t ndjekur dhe dnuar pr organizimin e manipulimeve.

  4 Vni re se ka mosprputhje t statistikave ku sipas statistikave t Prokurorit t Shtetit, gjykatat kan konfirmuar 94 akuza, ndrsa sipas Sekretariatit t Kshillit Gjyqsor t Kosovs, gjykatat kan n pun 154 lnd kjo pasi q gjykatat numrojn po ashtu edhe lndt e zgjedhjeve q kan qen nga viti 2007 dhe 2009. 5 IKD ka siguruar aktgjykimet e Gjykatave t Qarkut prmes Gjykats Supreme t Republiks s Kosovs, maj 2012. 6 Aktgjykim ndaj tet t akuzuarve pr veprn penale mashtrim n votime, neni 180, lidhur me nenin 23 t KPK-s. Aktgjykimi numr P.nr.163/2011, Gjykata Komunale n Gllogoc, 27 maj 2011. Po ashtu, aktgjykim ndaj gjasht t akuzuarve pr veprn penale mashtrim n votime, neni 180, lidhur me nenin 23 t KPK-s. Aktgjykimi numr AP.nr.41/2012, Gjykata e Qarkut n Prishtin, 7 maj 2012.

 • 7

  2. HYRJE

  Zgjedhjet e vitit 2010 n Republikn e Kosovs, t parat zgjedhje t prgjithshme t

  organizuara pas shpalljes s pavarsis, sjellin kujtime t hidhura t manipulimit industrial

  t votave. Si pasoj e ktij manipulimi, u organizua procesi i rivotimit n katr komuna

  (Sknderaj, Drenas, Dean, dhe Mitrovic) dhe dy vendvotime n dy komuna tjera (Lipjan

  dhe Malishev),7 si dhe sht br rinumrimi i 890 vendvotimeve.8 Manipulimi i

  zgjedhjeve tregoi edhe nj her pr mungesn e vullnetit t paris s Kosovs pr t

  konsoliduar mekanizma demokratik, duke pasur parasysh se zgjedhjet jan themel i nj

  shoqrie demokratike. Manipulimi i organizuar i zgjedhjeve kishte ndodhur gjithandej

  Kosovs, dhe si i till nuk mund t paramendohet pa miratimin e zyrtarve t lart t