rancangan pengahajaran harian pendidikan khas

Upload: alex-long

Post on 08-Apr-2018

235 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/7/2019 Rancangan Pengahajaran Harian Pendidikan Khas

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANTarikh : 16 September 2007Hari : SelasaMasa : 9.00 hingga 10.00 pagiTahun/ Kelas : 4 KasihJumlah Murid : 6 orang

    Matapelajaran : Bahasa MelayuNilai : Berdisiplin, Kesungguhan, Menghargai

    Kumpulan PERDANA WAJA WIRA

    Nama Murid Hasnani Asykin bt Ramli (SL)Syamsiah bt Nordin (DS)

    Mohd Fadzli b. JasmanNor Azuan b. Jamnari

    Ahmad Faisal b. SaliminMarzuki b. Ramlan

    Tajuk : Huruf a Vokal (a, e, I, o, u) Vokal (a, e, I, o, i)

    Objektif Pada akhir pegajaran ini, murid

    dapat mengenal dan menlis 5huruf a mengikut arah yang betul.

    Pada akhir pengajaran ini murid

    mengecam dan menyebut bunyi 4huruf vokal dengan betul.

    Pada akhir pengajaran murid dapat

    menulis 4 huruf vokal dengan baik.

    Pengalamansedia ada

    Murid pernah menyebut huruf adengan betul.

    Murid sudah kenal huruf secarakeseluruhannya.

    Murid dapat menyebut dan mengenal4 huruf vokal dengan baik.

    Alat BantuMengajar

    Kad huruf aKad gambarLembaran kerja

    1. Kad perkataan2. Kad gambar3. Lembaran kerja

    1. Kad perkataan2. Kad gambar3. Lembaran kerja

    Unsur Terapi 1. Muzik2. Terapi pertuturan

    KemahiranBerfikir

    MenghubungkaitMenyesuaikan

    Langkah /Jangka Masa

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nilai MurniBBM/Terapi

    Set Induksi(3 minit)

    1. Guru memainkan video klip lagu a b c.2. Murid-murid menyanyikan lagu mengikut guru.

    MendengararahanVideo klipTerapimuzik.

    PerkembanganLatihan Pengukuhan Permainan Pengajaran

  • 8/7/2019 Rancangan Pengahajaran Harian Pendidikan Khas

    2/3

    Langkah 1(18 minit)

    Guru member lembarankerja.

    Murid diminta menulishuruf a besar dan kecil.

    Guru membimbing murid.

    Guru menunjukkan kad gambarayam, epal, ikan, orang danular.

    Guru menebut setiap gambaryang ditunjukkan.

    Guru mengaitkan kad gambardengan huruf vokal a, e, I, o, u.

    Guru menunjukkan kadhuruf vokal.

    Murid menyebut hurufvokal yang ditunjukkanoleh guru dengan betulbagi memastikan muridmasih lagi mengingatipelajaran sebelum ini.

    Kesungguhan

    Kad gambarKad huruf

    Kadperkataan

    Terapipertuturan

    Langkah 2(18 minit)

    Permainan

    Guru memperkenalkanhuruf a.

    Guru menunjukkan cara

    menulis huruf a denganbetul.

    Guru meminta muridmenulis huruf a.

    Murid cuba melakukanaktiviti.

    Pengajaran

    Guru menunjukkan kad hurufvokal.

    Guru menyebut setiap kad huruf

    vokal yang ditunjukkan. Murid mengikut guru.

    Guru membunyikan huruf vokala, e, i, o, u.

    Murid mengikut guru dengansebutan yang betul.

    Latihan

    - Guru memberilembaran kerja.

    - Murid dimintamenulis huruf vokalbesar dan kecil.

    - Guru membimbingmurid.

    Kesungguhan

    Kad gambarKad hurufKadperkataan

    Terapipertuturan

    Langkah 3

    (18 minit)

    Pengajaran

    Guru menunjukkan gambarayam, api dan anjing.

    Guru menyebut setiapgambar yang ditunjukkan.

    Murid mengikut sebutanguru.

    Latihan

    - Guru mengadakanpertandingan antara duamurid.

    - Guru menunjukkan kadhuruf vokal secara rawak.

    - Murid yang berjayamenyebut huruf vokaldengan betul akan diberikantoken.

    Permainan

    Guru menunjukkan caramenulis huruf vokaldengan betul.

    Guru dan murid bersoaljawab.

    Guru meminta muridmenulis huruf a, e, I, o,u.

    Murid cuba melakukanaktiviti iaitu menulispada udara.

    Berdisiplin

    bekerjasama

    Kad gambarKad hurufKadperkataan

    Terapipertuturan

  • 8/7/2019 Rancangan Pengahajaran Harian Pendidikan Khas

    3/3

    Penutup(3 minit)

    Guru bersama murid menyanyikan lagu Bunyi hurufa itu hurufnyaa itu bunyinyaa, a, a, a.

    Catatan Guru :

    Catatan Pembimbing :

    Tarikh : Tandatangan Pembimbing:.(Nama :

    )