rancangan pengajaran harian thn 2
DESCRIPTION
senamanTRANSCRIPT
Matapelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 08/03/2016
Hari : Selasa
Bil. Murid : 7 orang ( 5 perempuan, 2 lelaki)
Masa : 8.30 pagi- 9.30 pagi
Tema : Sihat dan Bersih
Tajuk : Badan Saya Sihat
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Bertutur,berbual dan menyatakan
permintaan tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber dalam situasi formal dan
tidak formal secara bertatasusila.
1.4.4 bertutur dan menyatakan permintaan
dengan intonasi yang betul tentang sesuatu
perkara dalam situasi tidak formal secara
bertatasusila.
Objektif :
Pada akhir pelajaran, murid dapat :-
1. bertutur dan menyatakan permintaan berdasarkan situasi dengan intonasi yang betul.
2. Membina sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat permintaan berdasarkan gambar
dengan betul.
Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi
Pengisian kurikulum : Ilmu (Pendidikan Jasmani)
Nilai : hemah tinggi,kerajinan
Kemahiran Bernilai Tambah
KP : verbal-linguistik,interpersonal
KB : Menjana idea
BCB : Bacaan Luncuran, Tulisan mekanis
Bahan Bantu Mengajar :
Bil. Perkara Bilangan
1. Teks dialog badan saya sihat 1
2. Mahjong 2
3. Video upin ipin 1
4. Lembaran Kerja Pengayaan 7
5. Lembaran Kerja Pemulihan 7
6. Latihan 7
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman bersenam.
LANGKAH ISI PELAJARAN LANGKAH/AKTIVITI CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Video
“upin ipin”
Soalan:
1. Apa yang upin
dan ipin sedang
buat dalam
video?
Mereka sedang
bermain bola.
Guru mereka
sedang mengajar
bermain
badminton.
Ada seorang
budak bermain
lompat tali.
2. Adakah mereka
bertanya
kebenaran guru
sebelum
menggunakan
alat sukan?
Tidak.
3. Bagaimana anda
akan tanya
kebenaran
Teknik : Audio Visual
1. Guru menayangkan video
seorang guru mengajar upin
ipin bersenam.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang kelakuan
murid-murid dalam video
upin ipin tersebut.
3. Murid dipilih secara rawak
bagi menjawab soalan.
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.
5. Guru memberitahu kelas
bahawa mereka akan
belajar cara menutur ayat
permintaan secara
bertatasusila dengan
intonasi yang betul.
BBM
-video upin ipin
KP
-verbal linguistik
KB
-menjana idea
Nilai
-hemah tinggi
daripada guru
jika berada di
tempat upin ipin?
4. Izinkan kami
menggunakan
gelung rotan
cikgu.
5. Apa yang kita
hendak belajar
hari ini?
Bersenam
Langkah 1
(15 minit)
Teks Dialog
“badan saya sihat”
1. Apa yang sedang
dilakukan oleh
murid-murid?
Bermain gelung,
pundi kacang dan
badminton.
Mereka meminta
kebenaran
sebelum
menggunakan
alat permainan.
Teknik :sumbang saran
1. Guru membaca teks
badan saya sihat
dengan intasi yang betul
diikuti oleh murid-murid.
2. Guru bersoal jawab
tentang kelakuan murid-
murid dalam teks dialog
badan saya sihat.
3. Guru menerangkan ayat
permintaan
berpandukan teks dialog
badan saya sihat.
4. Murid diminta
melengkapkan belon
kata yang terdapat
dalam dialog badan
saya sihat dengan
menggunakan ayat
permintaan.
5. Guru bertutur teks
BBM
- teks dialog
badan saya
sihat”
KP
Menjana idea
menghubungkait
KB
Menjana Idea
Nilai
Keberanian
2. dialog badan saya sihat
dengan intonasi yang
betul secra tatasusila
sambil membuat gaya
permintaan diikuti oleh
murid .
6. Setiap murid diberi
peluang menutur teks
dialog badan saya sihat.
7. Guru membimbing dan
membetulkan kesilapan
murid.
Langkah 2
10minit
Main peranan.
“Dialog badan saya
sihat”
Teknik: main peranan
1. Murid diminta duduk secara
berpasangan.
2. Murid diberi 3 minit untuk
berfikir dan merancangkan
peranan yang hendak
dilakukan serta melihat
skrip.
3. Murid diminta memainkan
peranan tanpa melihat skrip
dialog badan saya sihat.
4. Murid diberi alatan sukan
untuk digunakan semasa
memainkan peranan.
5. Semasa 2 orang murid
mainkan peranan, murid
yang lain diminta menjadi
pemerhati dan mencatat
kesilapan yang dilakukan
oleh rakan mereka.
6. Aktiviti main peranan
diteruskan oleh pasangan
BBM:
Teks dialog
badan saya
sihat.
Gelung rotan
Pundi kacang
Badminton
KP
Kinestatik
KB
Menjana idea
Nilai
Hemah tinggi
setrusnya.
7. Murid diminta menyebut
kesilapan yang dilakukan
oleh rakan mereka.
8. Murid diminta membetulkan
kesilapan yang dilakukan
oleh rakan mereka.
Langkah 3
(15 minit)
Kertas mahjong.
Objektif 1&2
Teknik : Perbincangan
1. Murid dibahagikan
kepada dua kumpulan.
2. Setiap kumpulan
diberikan 1 kertas
mahjong yang
mengandungi 5 gambar
dan sampul yang
mengandungi ayat
permintaan.
3. Murid diminta
melekatkan ayat
permintaan yang betul
berdasarkan gambar
yang terlekat di kertas
mahjong.
4. Wakil dari setiap
kumpulan
membentangkan
jawapan.
5. Guru menyemak
jawapan kumpulan
bersama-sama murid
6. Setiap murid diminta
bertutur ayat permintaan
BBM
Kertas mahjong
KB
-Mengenal pasti
Nilai
-keberanian
-bekerjasama
KP
-Interpersonal
yang dilekatkan dengan
intonasi yang betul.
Langkah 4
(10 minit)
Lembaran kerja
(Latihan)
Objektif 2
Pengayaan
Objektif 2
Pemulihan
Objektif 1
Teknik : Latih tubi
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid.
2. Murid diminta mengisi
tempat kosong dengan
menggunakan ayat
permintaan yang
diberikan.
Pengayaan 1. Guru memberi latihan
tambahan kepada
murid.
2. Murid diminta membina
ayat permintaan yang
bertatasusila
berdasarkan gambar.
Pemulihan 3. Murid diberikan
lembaran kerja yang
lebih mudah.
4. Murid diminta padankan
jawapan yang betul
berdasarkan gambar
yang diberi.
5. Guru membimbing
murid dalam
menyiapkan lembaran
kerja.
6. Guru membimbing
murid menutur ayat
BBM
-Latihan
pengukuhan.
-Lembaran
Kerja
pengayaan
-Lembaran
Kerja pemulihan
KB
Menjana idea.
KP
-Intrapersonal
Nilai
-ketekunan
permintaan dengan
intonasi yang betul.
Penutup
(5 minit)
Rumusan
-Kognitif
-Sosial
Apa yang kita belajar
hari ini?
Menutur ayat
permintaan secara
bertatasusila dengan
intonasi yang betul.
-Nyanyian lagu
“Bersenam”
“Bila rasa bersenam
pergi jogging
Bila rasa bersenam
Lompat bintang
Bila rasa puas
Berhenti dulu.”
Teknik :Soal Jawab/didik hibur
1. Guru merumus isi
pelajaran pada hari ini.
2. Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
pelajaran pada hari ini.
3. Guru membimbing
murid menyanyi lagu
“Bersenam”.
BBM
-Lagu
KB
-Merumus
KP
-Muzik
Nilai
-Mendengar
arahan