reformele lui a. i. cuza desfăsurat

7
Proiect didactic Data: Instituția: Clasa: a XI Subiectul: Reformele lui Al. I. Cuza Tipul lecției: de formare a priceperilor şi deprinderilor Competența specifică: Aprecierea critică şi obiectivă a situațiilor, faptelor şi proceselor istorice. Subcompetență: Aprecierea critică activității unor personalityăți în raport cu procesele şi fenomenele istoriei moderne Obiective operaționale: La sfîrşitul lecției elevii vor fi capabili: O1 să distingă obiectivele lui A. I. Cuza în vederea desăvîrşirii Unirii Principatelor Române; O2 să stabilească acțiunile pe care urma să le întreprindă A. I. Cuza în vederea desăvîrşirii Unirii Principatelor Române; O3 să argumenteze necesitatea loviturii de stat din 2 mai 1864; O4 să aprecieze semnificația şi importanța reformelor lui A. I. Cuza; Metode şi procedee: expunerea, conversația, conversație euristică, argumentarea, analiza, sinteza, demonstrația, lucrul independent cu manualul, prezentare power-point. Forme de lucru: în grup, frontal, IT. 1

Upload: marina-gutu-iabanji

Post on 10-Nov-2015

73 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect didactic clasa a XI

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: Instituia:

Clasa: a XISubiectul: Reformele lui Al. I. CuzaTipul leciei: de formare a priceperilor i deprinderilor

Competena specific: Aprecierea critic i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice.Subcompeten: Aprecierea critic activitii unor personalityi n raport cu procesele i fenomenele istoriei moderneObiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1 s disting obiectivele lui A. I. Cuza n vederea desvririi Unirii Principatelor Romne;

O2 s stabileasc aciunile pe care urma s le ntreprind A. I. Cuza n vederea desvririi Unirii Principatelor Romne;

O3 s argumenteze necesitatea loviturii de stat din 2 mai 1864;

O4 s aprecieze semnificaia i importana reformelor lui A. I. Cuza;Metode i procedee: expunerea, conversaia, conversaie euristic, argumentarea, analiza, sinteza, demonstraia, lucrul independent cu manualul, prezentare power-point.Forme de lucru: n grup, frontal, IT.Etapele

lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode, procedee, mijloaceTimp

I. Evocarea

Se salut, noteaz absenele i verific materialele care urmeaz s fie utilizate la lecie.

Clasa e mprit n 4 grupuri. Salut profesorul.conversaia1 min.

Astzi vom continua studierea perioadei istorice importante n istoria romnilor, dar i n cea universal Epoca lui Al. I. Cuza.

Subiectul i planul leciei sunt scrise pe tabl.

Moto:

La legi noi, om nou.

(M. Koglniceanu)

Tema: Reformele lui Al. I. CuzaPlanul:

1. Desvrirea Unirii.

2. Lovitura de stat din 2/14 mai 1864.

3. Reforma agrar.

4. Reforma bisericeasc.

5. Legea electoral.

6. Abdicarea lui Al. I. Cuza

Parcurgnd materialul de astzi conform planului dat, vom realiza obiectivele propuse.Elevii noteaz n caiete subiectul i planul leciei. expunere2 min.

Ceea ce a avut loc la 5 ianuarie i la 24 ianuarie 1859 adic alegerea dubl a lui A. I. Cuza i Unirea celor 2 Principate Romne a nsemnat realizarea visului de veacuri a romnilor.

Dar aceasta nu era tot, urma o lupt aprig pentru desvrirea Unirii, pentru reformarea i modernizarea rii. A. I. Cuza era gata pentru aceste schimbri radicale, dar erau oare gata romnii, era gata oare echipa lui A. I. Cuza, demonstra oare o maturitate politic Adunarea Naional?

Rspuns la aceste ntrebri le vom afla astzi pe parcursul leciei noastre. S purcedem la treab.Sarcin de lucru:

Citii cu atenie fragmentul din pag. 98 (N. Iorga) i:

determinai cele 3 probleme mari pe care trebuia s le soluioneze domnitorul A. I. Cuza

precizai/intuii ce aciuni urma s ntreprind domnia sa pentru realizarea acestor obiective.

i acum, deoarece am stabilit i obiectivele i aciunile pe care urma s le nftuiasc A. I. Cuza n vederea realizrii obiectivelor sale s le studiem minuios.

S ne repartizm n 4 grupuri a cte 5-6 elevi. Fiecare grup va primi sarcini individuale de lucru la care trebie s gsii rspunsul timp de 7 minute. Elevii ascult, mediteaz, fac notie.

Elevii:

* determin din text cele 3 probleme:

Recunoaterea Unirii de ctre Europa

Rezolvarea chestiunii mnstirilor nchinate

mproprietriirea ranilor

* precizeaz aciunile:

- activitate diplomatic inteligent, struitoare, activ

- desvrirea unirii (a o aduce la mplinire)

- nfptuirea reformelor ample, etc.expunere

conversaia

Lucrul cu textul istoric

Argumentarea

expunerea3 min.

3 min.

1 min.

II.

Realizarea sensuluiSarcini de lucru pentru grupul I

Citii cu atenie primul subiect Desvrirea Uniriidin pag. 98-99 i:

descoperi aciunile ntreprinse de A. I. Cuza pentru desvrirea Unirii Principatelor.

apreciai consecinele acestor iniiative.Lucreaz n grup.

lucrul cu manualul

conversaie euristic7 min.

5 min.

10 min.

Opera de nzestrare a rii cu instituii moderne a fost vast i fecund.

Astfel, la iniiativa i sub patronajul domnitorului sunt fcute urmtoarele reforme i legi ...

Elevii ascult, i fac notie. Conversaia

Prezentarea power-point

Sarcini de lucru pentru grupul II

Citii cu atenie fragmentul de text Reforma Agrar din pag. 99 i:

analizai prevederile Legii Rurale

stabilii importana acestei legiLucreaz n grup.

lucrul cu manualul

nvarea prin descoperire

conversaia euristic

Sarcini de lucru pentru grupul III

Citii cu atenie subiectul Reforma Bisericeasc i:

apreciai esena acestei reforme.

motivai necesitatea ei.Lucreaz n grup.

Concluzia: esena acestei reforme a opri ca venitul unui sferrt din suprafaa rii s treac n mare parte peste hotare, slujind astfel interesele strine, dar nu pe ale poporului romn.lucrul independent,

analiza,

argumentarea

Sarcini de lucru pentru grupul IV

Citii cu atenie fragmentul de text Legea electoral precum i lista altor legi nfptuite de Al. I. Cuza i:

determinai prevederile majore ale legii electorale,

comentai afirmaia lui M. Koglniceanu Legea electoral cea mai necesar lege. Lucreaz n grup.

Rspund la ntrebri.lucrul independent cu textele istorice

comentarea

conversaia euristic

III.

Reflecia

Sfritul domniei lui Al. I. Cuza.

Care sunt concluziile care se impun dup studierea materialului de astzi?

La judecata posteritii:

Interpretai afirmaia lui M.Koglniceanu Nu grealele lui l-au rsturnat, ci faptele lui cele mari.

Parafrazndu-l pe M. Koglniceanu, a spune O doamne! Mare i frumoas i-a fost misia...Ai fost omul epocii!

Care au fost cauzele rsturnrii lui Al. I. Cuza?

Lovitura de stat din 1864, Conducerea autoritar timp de 6 ani, Promovarea reformelor ntr-un ritm accelerat, dar i ...

Asasinarea prim-ministrului Barbu Catargiu n 1862, Afacerea Stern, Camarila domnului, Pasiunea domnitorului fa de Maria Obrenovici, din familia regal a Serbiei, naterea a 2 copii din aceast relaie, i chiar obligaia doamnei Elena Cuza de a-i nfia,- au provocat mnia public i au trezit o mare nemulumire n rndul clasei politice din Bucureti, n special a conservatorilor, ajutnd la construirea unei coaliii generale contra lui Al. I. Cuza. A abdicat Al. I. Cuza sau a fost detronat?

Tema pentru acas: de elaborat un eseu de o jumtate de pagin cu genericul Locul lui Al. I. Cuza n galeria oamenilor politici ilutri ai lumii.

Apreciaz i noteaz rspunsurile i implicarea elevilor.

V mulumesc pentru lecie.

La revedere.Privesc prezentarea.

Concluzioneaz i comenteaz.

Apreciaz activitatea reformatoare a lui Al. I. Cuza:

Reformele lui Cuza au creat cadrul necesar modernizrii Romniei.

Reformele au fost un pas important nainte spre dobndirea independenei.

Reformele au racordat ara si oamenii ei la normele i cerinele Europei de atunci, firete n modalitile i pe msura posibilitilor din anii Unirii.Determin cauzele rsturnrii domnului.

Elevii fac concluzii.

Noteaz tema pentru acas n caiet.Prezentarea power-point

revenirea la obiectiveanaliza

sinteza

demonstraia

consolidarea

concluzionarea

problematizare3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

1 min.

IV. Extindere

PAGE 3