romeo + juliet

of 40 /40
The blue bee Romeo + Julie

Author: the-blue-bee

Post on 15-Apr-2017

986 views

Category:

Education


1 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

Slide 1

The blue bee

Romeo + Juliet

Prologu jep knfliktin e veprs. Dy familje jan n hasmri. Nga gjiri i hasmris do t lind nj dashuri q do t prfundoj me andrrall.

T dy adoleshentt do t prballojn ashprsin e realitetit, luftn e vazhdueshme dhe tiranin e prindrve. Dashuria e tyre sht aq e bukur dhe e sinqert sa t gjith prekemi nga fundi I hidhur.

N kohn ku ata jetonin dashuria shihej si dika shum e rrezikshme dhe pa profit. Kto faktor do t ojnn vetvrasje e dy t rinjve.

Nga rredhja e gjakut e dy t rinjve shuhet nj armiqsi e vjetr. Kjo shuhet me vrer dhe andrall.

Historia e dashurise midis dy adoleshenteve: Romeos dhe Zhuljetes, q fati i ka parashtruar nje vdekje te rnd dhe gjakatare.

Familjet e tyre jane ne hasmri

Takimi I tyre do t bhet I mundur n nj ballo te organizuar nga Kapulett.

Romeo do t bie n dashuri me shikim t par me Zhuljetn, vajzn e Kapuletit. T dy ndjejn t njjtn dashuri pr njeri tjetrin dhe vendosin t martohen, por fati nuk mban ann e t dy t dashuruarve.

Vdekja e Tibaltit, Merkucios, fejesa e papritur me kontin Paris, e dmtojn shum psikologjikish Zhuljetn dhe si pasoj ajo dshiron shptim nga kafazi ku ndodhet. Ajo do t krkoje ndihm nga Frati Laurenc.

Mbyllja e veprs sht tragjike. Zhuljeta do t gjej Romon e vrar dhe pr te jeta nuk ka kuptim, shtngon kamn me t dyja duart dhe vetvritet. Vdekja e Romeos dhe Zhuljets sjell edhe fundin e hasmris midis dy familjeve n veron.

Fati i tyre sht i destinuar. Ata nuk mund t vendosin asnjgj dhe faji ndodhet ne yje dhe askund tjetr. Ata nuk mund t bj asnjgj pr t qen t lumtur me njeri tjetrin.

Balcony scene

Skena e ballkonit:Romeo dhe Zhuljeta shprehin dashurin njeri tjetrit. Kjo sken sht e njohur pr shkak t gjuhs poetike shume t bukur t prdorur nga t dy.

Zhuljeta nuk pranon fatin e saj. Ajo nuk do qp Romeo t jet armiku i saj. N nj moment sado t vogl Romeo dhe Zhuljeta largojne problemet shoqrore, reliore dhe familjare. Fjala nuk mudn t ndikoj n ndryshimin e realitetit.

Dy aktet e para paraqesin nje atmosfere te gzueshme. Romeo dhe Zhuljeta prjetojne nj dashuri shum te bukur dhe te sinqert. N rrethin e tyre shoqror, dashuria sht vetm nj mjet pr t prfituar para apo pushtet. Ata jetojn n nj dimesion, banor t vetm, jan ata t dy.

Ne skenn e ballkonit adhurimi I Romeos pr Zhuljetn sht shum I lart. Nga 1-10 sht 10. T dy shfaqin emocione t lart.

Portreti I Zhuljets:Zhuljta sht dielli, feniksi, lindja, dielli dhe venit hnn me bukurin e saj. Hn sht ziliqare, e bukur, syt e saj dy yje t shndritshm.

Ajo shklqen, ngjll I ndritur, me nj vshtrim t mbel. Nave e zgjuar , e fort, se lumtur. Nj nga personazhet m t mir t shkruajtu nga Shekspiri. Ajo pr nj periudh shum t shkurtr kohore bhet nj grua e pavarur dhe shum e zgjuar, e aft t prballoj do vshtirsi t jets.

Skena e ballkonit sht e rndsishme sepsetregohet eshe maturimi I Zhuljets. Ajo I bn ball mamas se sajk dhe nuk drsohet pr lumturin e saj dhe t Romeos. Zhuljeta sht m e bukur dhe m e zgjuar se e ma.

Dashuria e tyre fiton ndaj dashuris s familjes. Dashuria e Zhuljets dhe Romeos dhe Zhuljets sht ndryshe nga e prindrve t saj. Martesa sht nj faz I rndsishm q tregon dashurin e tyre.

Prse duhet ta lexojm librin?

Nj nga veprat m t mira t Shekspirit. Nj hisotri sa e bukur q t fal emocione t shumta. T lumturon, t gzon dhe t hidhron. Pena e Shekspirit e ka br kt histori t pavdekshme duke treguar se tema e dashuris sht universale dhe prfshin co person q shkel kmb mbi tok.

Zhuljeta ndodhet nn influencn e prindrve t saj. Edhe pse sht e vogl ajo duhet t mendoj pr martesn. Zhuljeta sht par q n mosh t vogl si nj objekt seksual.Zhuljeta ka cilsi m t mira se mamaja e saj.

Zhuljeta do t kundrshtoj martesn e saj me Parisin. Ajo dshiron ti qendroj besnik Romeos, t tregohet nj bashkshorte e devotshme. Ajo vendos Romeon prpara prindrve t saj. Ajo duron tiranin e babit t saj me nj forc t jashtzakonshme. Askush nuk e ka nn kontroll, madje as mamaja e saj.

Zhuljeta krcnohet se nse nuk martohet me Parisin ather do t jetoj n rrug. Zhuljeta nuk mund t jetoj e vetme, pa mbshtetje. Mamaja e saj dhe Vaja I kthehn kundr. Shekspiri krkon t ironizoj katolikt q I martonin fmijt e tyre n mosh t vogl por pr t theksuar maturin e Zhuljets.

Prse vaja ndihmon Zhuljetn dhe Romeon?

Vajza dshiron q Zhuljeta t jet e lumtur.Zhuljeta ndjen nje dashuri t pastr pr Romeon. Kujdeset pr Zhuljetn dhe sht si nj nn e dyt pr t.

Kush sht fajtori I vdekjes s Romeos dhe Zhuljets?

Nse kjo pyetje do t bhej ne kohn e Shekspirit prgjigja so t ishte e thjesht:Romeo dhe Zhuljeta. Ata nuk iu nnshtruan vullnetit t prindrve t tyre dhe si pasoj vdekja ishte e pashmangshme.

Shekujt kan kaluar dhe pyetjes sht e vshtir per tu prgjigjur sepse secili ka nj mendim subjektiv. Ndoshta fati, ata kishin lindur pr t vdekur apo edhe vet Romeo dhe Zhuljeta. Zgjedhjet e tyre te gabuara sollen fundin e trisht t veprs qe la zemrthyer shum adoleshent gjat gjith bots.

Romeo dhe Zhuljeta. Dy personazhet kryesor t veprs. Zhuljeta nje objekt I shoqrise, nuk ka status social. Mbshtetja e saj e vetme jan prindrit e sajRomeo sht personifikimi I dashuris.

Sfidat q duhet t prballoj jan:1- presioni I shoqrsi pr t vepruar dhunshm n cdo moment,2- gjakmarrja. Duhet t ket urrejte midis familjeve dhe t tregohet haptas. Romeo nuk I intereson shum hasmria por dshiron t dashuroj.

Zhuljeta nuk sht vetm nj vajz e bukur por edhe e zgjuar. Nje kombinim perfekt. Arrin ti bj ball relitetit. Vendon Romeon prpara fmaljes s saj.

Femra n at periudh nuk kishte status social. Ajo ishte lidhur shum ngusht me familjen e saj. femrat nuk kishin t drejta sociale. Nuk jan si sot e ksaj dite. Femra q jetonin vetm quheshin prostituta.

Zhuljeta sht nj nga personazhet m t arrira t Shekspirit. Ajo paraqet nj femr t fort dhe shum t pavarur. Nj shembull se si duhet t jen femrat sot. Ajo ndryshon nga nj vajz nave dhe e paditur n nj forc t vrtet t natyrs.

FeminismCelebrities who are feminist:Emma Stone made a speech about feminism:Wonderful men out there. I'm launching a campaign - #heforshe. Support the women in ur lives and sign up here now! http://heforshe.org

Love: