rph-kh membuat kemasan tahun 6
TRANSCRIPT
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
1/24
1
Subjek : Kemahiran Hidup
Tarikh : 5 Feb 2014 (selasa)
Masa : 12.00 Tgh1.00 Tgh (1 jam)
Kelas : 6 kelisa
Bilangan Murid : /35 orang
Topik : (1.2) Rekabentuk Dan Teknologi
Sub Topik : (b) Penghasilan projek rekacipta
Membuat kemasan
Menguji kefungsian produk dan membuat
pembaikan
Kemahiran : Aras 1
Murid-murid didedahkan dengan penghasilan rekacipta dalam
membuat kemasan pada projek penghasilan rekacipta serta
menguji fungsi produk tersebut serta menambahbaikan.
Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid pernah membuat projek menghasilkan sesuatu
rekacipta seperti bekas pensel.
Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
mengenalpasti setiap bahagian yang perlu dibuat kemasan
serta menguji fungsi produk tersebut.
Hasil Pembelajaran Khusus : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) menyenaraikan 5 daripada 9 komponen penting yang
terdapat pada basikal dengan betul.2) menyatakan 2 daripada 4 bahagian basikal yang perlu
dibaik pulih dengan betul.
3) menyenaraikan 4 daripada 6 alatan tangan yang digunakan
untuk kerja baik pulih basikal dengan betul setelah
mendengar penjelasan daripada guru.
4) menyatakan 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan
menggantikan komponen yang rosak dengan betul selepas
mendengar penerangan daripada guru.
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
2/24
2
Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat
rumusan.
Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar
2) Pembelajaran secara kontekstual
3) Pembelajaran Masteri
Bahan Bantu Mengajar : video, power point, LCD kad gambar, model basikal, alatan
tangan separa maujud
Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.
Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin
Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Kontekstual, Konstruktif,Komunikatif, Soal jawab, dan Tunjuk cara.
Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah /
Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1.Guru menunjukkanklip video animasi
kanak-kanak
sedang bermainbasikal.
Baik pulih n
penyenggaraan.pptx
2.Guru bersoal jawabdengan murid:
-Siapakah diantarakamu yang
mempunyai
basikal ?.
Jawapan :
Hampir semua
murid mengaku
mempunyai
basikal.
-Jika basikal kamurosak, apakah
1.Guru menayangkananimasi kanak-kanak
sedang bermain basikal.
2.Guru bersoal jawab denganmurid-murid tentang video
yang ditayangkan.
3.Guru mengaitkan aktivititersebut dengan tajuk
pembelajaran pada hari ini
Penyenggaraan dan
Membaiki Kerosakan Pada
Mesin Mudah
BBM:
Klip video,
KBKK:Membuat
inferens, menjana
idea.
Nilai-nilai murni:
Perhatian,
kerjasama, taat.
Strategi:
Konstruktivisme,
soal jawab.
http://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
3/24
3
Langkah /
Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
yang kamu akan
lakukan ?.
Jawapan :Membaiki basikal
tersebut.
Langkah 1
(10 minit)
Paparan slaid:
1. Kompone-komponen basikal:
-Jari-jari-Hendal-Tempat duduk-Rim-Rantai
-Engkol
2. Alatan tangan:-Playar gabung
-Sepana-Tukul-Pengumpil tayar.
3. Bahagian basikalyang dibaik pulih:
-Pedal-Rantai-Brek
-Tiub
1. Guru menunjukkanpaparan slaid kepada
murid.
2. Guru memberikanpenerangan pada setiap
paparan slaid.
3. Murid-murid dimintamenyelesaikan beberapa
soalan yang terdapat dalam
slaid.
Penilaian:
Murid-murid dapat
menyenaraikan 2 daripada 3
elemen pelajaran yang
terdapat dalam slaid dengan
betul setelah mendengar
penerangan guru.
BBM:
Paparan slaid,
LCD.
KBKK:
Mengenal pasti
dan membeza.
Nilai-nilai murni:
Perhatian, tekun.
Strategi:
Penerangan,
induktif.
Langkah 2
( 15 minit)
1.Memadankan
komponen basikal.-Hendal-Tempat duduk-Brek-Rantai
2.Fungsi setiap alatantangan:
-Sepana-Playar gabung-Tukul-Pengumpil tayar
1.Guru menunjukkan gambar
basikal dan melekatkannyapada papan putih.
2.Guru menyediakanbeberapa keping kad
jawapan yang menunjukkan
nama komponen beserta
fungsi.
3.Guru memilih murid secararawak untuk memadankan
kad tersebut pada gambaryang dilekatkan.
BBM:
Gambar basikal,Kad jawapan,
Alatan tangan
(bahan separa
maujud).
KBKK:
Membuat
inferens,
mengenalpasti,
membeza.
Nilai-nilai murni:
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
4/24
4
Langkah /
Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
4.Guru menunjukkan bahansepara maujud iaitu alatan
tangan kepada murid-murid.
5.Guru memilih murid secararambang untuk bangun dan
menyatakan fungsi alatan
yang ditunjukkan.
6.Guru memberikan gula-gula kepada murid yang
dapat menjawab sebagai
ganjaran.
Penilaian:
Murid-murid dapat
menyenaraikan sekurang-
kurangnya 5 komponen
basikal dan 3 fungsi alatan
tangan setelah menjalankan
aktiviti tersebut.
Perhatian, taat,
kerjasama.
Strategi:Soal jawab,
deduktif.
Langkah 3
( 15 minit)
Baik pulih bahagian
basikal secara amali.
- Membaiki rantai
1.Guru membahagikan muridkepada 3 atau 4 kumpulan.
2.Guru memberikan satumodel basikal kepada setiap
kumpulan.
3.Murid-murid dimintamembaik pulih setiap
bahagian yang rosak padabasikal tersebut.
4.Guru memaparkan paparanslaid yang menunjukkan
langkah-langkah membaik
pulih sebagai panduan
murid-murid.
5.Guru membimbing murid-murid untuk membaik
pulih.
BBM:
Model basikal,
paparan slaid
KBKK:
Menjana idea
Nilai-nilai murni:
Kerjasama,
perhatian, tekun.
Strategi:
Tunjuk cara,
konstruktif.
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
5/24
5
Langkah /
Masa
Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Penilaian:
Murid dapat menyatakan
sekurang-kurangnya 2daripada 4 langkah-langkah
baik pulih dan menggantikan
komponen yang rosak.
Pengukuhan
(10 minit)
Guru menguji
kefahaman murid-
murid berkaitan mata
pelajaran yang diajar
pada hari ini.
(sila rujuk lampiran)
1.Guru mengedarkan kertassoalan kepada murid-murid
tentang komponen basikal.
2.Murid-murid di minta
menjawab dan mengisitempat kosong pada kertas
soalan yang diberikan.
3.Guru memberi peluangkepada pelajar untuk
mengemukakan soalan atau
menyuarakan pendapat.
BBM:
Kertas soalan.
KBKK:
Membuat
kesimpulan.
Nilai-nilai murni:
Tekun, perhatian.
Strategi:
Menjana idea,
mengingat
kembali.
Penutup
(5 minit)
Rumusan:
1.Bahagian-bahagianbasikal dan
kegunaanya.
2.Alatan tangan yangdigunakan untuk
baikpulih.
3.Langkah-langkahmembaik pulih
1.Murid membuat refleksitentang pelajaran pada hari
ini.
2.Kemudian, guru membuatrumusan tentang pelajaran
hari ini kepada murid-
murid.
Aktiviti susulan:
Murid-murid diminta
menjawab kertas soalan
yang diberikan oleh guru
sebagai latihan di rumah
BBM:
Kertas soalan
KBKK:
Membuat
rumusan.
Nilai-nilai murni:
Perhatian,
kerjasama.
Strategi:
Perbincangan,
Sumbang saran.
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
6/24
6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas : 4 Intan
Tarikh : 10 januari 2010
Masa : 10.4511.45 (1 Jam)
Bil. Murid : __ / 20 orang
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tajuk : Tanaman Hiasan
Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat
tinggalnya dan sekolah.
Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.2. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.
3. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.
Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar
Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan
membuat rumusan.
Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.
Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan
sampingan.
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
7/24
7
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Bersoal jawab tentang
dua jenis tanaman hiasan
yang dibawa oleh guru
dan di tayangkan oleh
guru ( slaid powerpoint)
Contoh Tumbuhan
Hiasan1. Bunga raya2. Mawar3. Orkid
Guru bertanya
apakah nama dua
jenis tanaman hiasan
tersebut.
Di mana biasanya
pokok ini didapati.
Siapa yang menanam
pokok ini di rumah.
Jadikan ia sebagai
hobi.
BBM: power point,
Bunga Raya, Mawar,
Orkid.
KBKK: membuat
inferens, menjana
idea
Nilai: menyayangi
alam sekitar,
bertanggunjawab.
Langkah 1
(10 minit)Tujuan menjaga
tanaman hiasan
1. Mengindahkan
ruang tempatkediaman.
2. Menghayatikeindahan alam
sekitar.
3. Memberikanketenangan
perasaan.
4. Menyemaiperasaan
sayangkan
tanaman
peliharaan
5. Menambahkanpengetahuan
berkaitan alam
semulajadi.
- Guru memintamurid menyatakan
beberapa tujuan
penjagaan
tanaman hiasan.
- Murid memberibeberapa jawapan
yang berbeza.
- Guru mencatatjawapan di papan
tulis.
- Murid dan gurubersama
membanding
jawapan yang
disediakan oleh
guru di skrin
Power Point
BBM: Power Point
KBKK: membuat
gambaran mental
Nilai: estetika,
member perhatian
http://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
8/24
8
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
Langkah 2
(15 minit)Aktiviti penjagaan
tanaman hiasan:
- Membaja- Menggembur
- Menyiram- merumput
- Gurumenayangkan
gambar penjagaan
tanaman hiasan
pada skrin power
point.
- Murid dipilihsecara rawak
untuk menjawab
soalan pada skrin
powerpoint.
- Muridmembandingkan
jawapan yang
diberikan denganjawapan yang
disediakan oleh
guru.
- Muridmembetulkan
semula jawapan
yang salah.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat
gambaran mental,
membanding beza
Nilai: berfikiranterbuka
Langkah 3(10 Minit)
Menamakan 5 jenisperalatan berkebun
1. Cangkul2. Sudip tangan3. Serampang4. Sketeur5. Penapis6. Penyiram
- Muriddikehendaki
menyenaraikan
beberapa jenis
peralatan
berkebun yang
biasa dilihat.
- Gurumenayangkan
beberapa jenis
peralatanberkebun yang
BBM: Powerpoint,alatan berkebun.
KBKK: mengingat
kembali
Nilai:
bekerjasama,memberi
perhatian
http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
9/24
9
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
biasa digunakan.
- Murid menjawab
soalan yangdiberikan oleh
guru dalam bentuk
power point
Penutup
(5 minit)Rumusan:
1. Tujuan menjagapokok hiasan.
2. Aktiviti yangbiasa dilakukan
untuk menjaga
pokok hiasan.
3. Alatan yangdigunakan
- Murid dibimbinguntuk membuat
rumusan.
- Murid bersoaljawab dengan
guru mengenai
hasil kerja yang
telah merekahasilkan.
- Murid diberitugasan dan
diminta
menghantarnya
pada minggu
depan.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat
rumusan, mengingat
kembali.
Nilai: Bekerjasama,
tanggungjawab
http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
10/24
10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas : 4 Intan
Tarikh : 10 januari 2010
Masa : 10.4511.45 (1 Jam)
Bil. Murid : __ / 20 orang
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tajuk : Tanaman Hiasan
Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat
tinggalnya dan sekolah.
Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:
4. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.
5. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.
6. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.
Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar
Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan
membuat rumusan.
Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.
Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan
sampingan.
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
11/24
11
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Bersoal jawab tentang
dua jenis tanaman hiasan
yang dibawa oleh guru
dan di tayangkan oleh
guru ( slaid powerpoint)
Contoh Tumbuhan
Hiasan4. Bunga raya5. Mawar6. Orkid
Guru bertanya
apakah nama dua
jenis tanaman hiasan
tersebut.
Di mana biasanyapokok ini didapati.
Siapa yang menanam
pokok ini di rumah.
Jadikan ia sebagai
hobi.
BBM: power point,
Bunga Raya, Mawar,
Orkid.
KBKK: membuat
inferens, menjanaidea
Nilai: menyayangi
alam sekitar,
bertanggunjawab.
Langkah 1
(10 minit)Tujuan menjaga
tanaman hiasan
6. Mengindahkanruang tempat
kediaman.
7. Menghayatikeindahan alam
sekitar.
8. Memberikanketenangan
perasaan.
9. Menyemaiperasaan
sayangkan
tanaman
peliharaan
10.Menambahkanpengetahuan
berkaitan alam
semulajadi.
- Guru memintamurid menyatakan
beberapa tujuanpenjagaan
tanaman hiasan.
- Murid memberibeberapa jawapan
yang berbeza.
- Guru mencatatjawapan di papan
tulis.
- Murid dan gurubersama
membanding
jawapan yang
disediakan oleh
guru di skrin
Power Point
BBM: Power Point
KBKK: membuatgambaran mental
Nilai: estetika,
member perhatian
http://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
12/24
12
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
Langkah 2
(15 minit)Aktiviti penjagaan
tanaman hiasan:
- Membaja
- Menggembur- Menyiram- merumput
- Gurumenayangkan
gambar penjagaan
tanaman hiasan
pada skrin powerpoint.
- Murid dipilihsecara rawak
untuk menjawab
soalan pada skrin
powerpoint.
- Murid
membandingkanjawapan yang
diberikan dengan
jawapan yang
disediakan oleh
guru.
- Muridmembetulkan
semula jawapan
yang salah.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat
gambaran mental,
membanding beza
Nilai: berfikiran
terbuka
Langkah 3
(10 Minit)Menamakan 5 jenis
peralatan berkebun
7. Cangkul8. Sudip tangan9. Serampang10.Sketeur11.Penapis12.Penyiram
- Muriddikehendaki
menyenaraikan
beberapa jenis
peralatan
berkebun yang
biasa dilihat.
- Guru
menayangkanbeberapa jenis
BBM: Powerpoint,
alatan berkebun.
KBKK: mengingat
kembali
Nilai:
bekerjasama,memberi
perhatian
http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
13/24
13
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
peralatan
berkebun yang
biasa digunakan.
- Murid menjawabsoalan yang
diberikan oleh
guru dalam bentuk
power point
Penutup
(5 minit)Rumusan:
4. Tujuan menjagapokok hiasan.
5. Aktiviti yangbiasa dilakukan
untuk menjaga
pokok hiasan.
6. Alatan yangdigunakan
- Murid dibimbinguntuk membuat
rumusan.
- Murid bersoaljawab dengan
guru mengenaihasil kerja yang
telah mereka
hasilkan.
- Murid diberitugasan dan
diminta
menghantarnya
pada minggu
depan.
BBM: Powerpoint
KBKK: membuat
rumusan, mengingat
kembali.
Nilai: Bekerjasama,
tanggungjawab
http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
14/24
14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas: 6 Anggun
Tarikh : 19 Ogos 2009 (Jumaat)
Masa : 10.00 -11.00 Pagi
Bilangan Pelajar : 36/36
Tajuk : 2.3 Mempromosi Jualan
Subtopik : A. Mempromosi Katalog
Kemahiran : Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan betul dan
baik.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara promosi jualan cara promosi jualan
melalui poster.
Hasil pembelajaran umum: murid dapat mempelajari tentang kandungan katalog di samping
menghasilkan katalog yang menarik.
Hasil pembelajaran khusus : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu dalam katalogdengan betul setelah mendengar penerangan guru.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya lima ciri katalog yang baik selepas mendengarpenerangan dari guru.
3. Mereka dan menghasilkan katalog mudah bagi barang yang hendak dijual dengankemas setelah dibimbing oleh guru.
Penerapan nilai murni : memberi perhatian, kerjasama, tekun, ketelitian, kebersihan.Kemahiran berfikir : Mereka cipta menciri, membanding beza, menilai, menyenarai,
menyelesai masalah
Bahan bantu mengajar :power point, katalog, kad manila, pensil warna, gunting, gam, kertas
warna, lembaran soalan, nota ringkas.
Penyerapan ilmu : pendidikan seni visual
Strategi dan kaedah: soal jawab, deduktif, induktif, membuat rumusan
Perlaksanaan p&P :
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set induksi Gambar katalog : 1. Guru menunjukkan BBM: gambar
http://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppt -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
15/24
15
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
(5minit) 1. Katalog yangmanakah lebih
menarik?
2. Mengapakahkatalog ini
menarik?
Contoh jawapan :
1. Katalog A2. Kerana ia
mempunyai
gambar warna-
warni.
beberapa jenis katalog.
2. Guru bersoal jawab denganmurid.
3. Guru mengaitkan jawapanmurid dengan tajuk hasil
pemeblajaran hari ini iaitu
mempromosi melalui
katalog.
katalog
Kemahiran
berfikir:Membanding
beza, menilai
Nilai murni :
Tekun, ketelitian
Strategi :
Soal jawab,
induktif
Langkah 1 Kandungan yang perlu
ada dalam katalog :1. Jenama2. Jenis barang3. Spesifikasi
barang iaitu
ukuran dan
warna
4. Gambar barang5. Maklumat
pengeluar
1. Guru menayangkan power
point mengenai kandunganyang perlu ada dalam
katalog.
2. Guru menayangkan contohcatalog yang mengikut
kandungan katalog yang
betul.
3. Murid bersoal jawab denganguru mengenai kandungan
dalam katalog.
Penilaian:
Murid dapat menyenaraikan
sekurang-kurangnya lima
kandungan yang perlu ada dalam
katalog dengan betul setelah
mendengar penerangan guru.
BBM :
Power point,katalog
Kemahiran
berfikir:
Menciri
Nilai murni :
Tekun
Strategi :
Soal jawab,
deduktif
Langkah 2 Ciri-ciri katalog yang
baik :
1. Perkataan yangdigunakan
mudahdifaham oleh
orang ramai.
2. Gambar barangjualan terang
dan jelas.
3. Mempunyaikombinasi
warna yang
menarik.
4. Saiz huruf
yangdigunakan
1. Guru menyoal murid secararambang tentang ciri-ciri
katalog yang baik.
2. Guru menayangkan power
point mengenai ciri-cirikatalog yang baik.
Penilaian:
Murid dapat menyenaraikan
sekurang-kurangnya lima ciri-ciri
katalog yang baik selepas
mendengan penerangan oleh guru.
BBM :
Power point
Kemahiran
berfikir :Menciri
Nilai murni :
Tekun
Strategi :
Soal jawab,
deduktif
http://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppt -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
16/24
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
17/24
17
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
perhatian
Strategi :
Membuatrumusan
Lembaran Kerja 1
1. Berikan maksud katalog.
2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul
3. Nyatakan ciri-ciri katalog yang baik.
i.
..
Kandungan dalam
katalog
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
18/24
18
ii.
..
iii.
..
iv. ..
v.
..
Jawapan bagi Lembaran Kerja 1
1. Berikan maksud katalog.
Katalog merupakan dokumen atau buku yang mengandungi gambar foto berwarna
tentang sesuatu barang yang hendak diiklankan.
2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul
3. Nyatakan ciri-ciri catalog yang baik.
i. Perkataan yang digunakan mudah difahami oleh orang ramai
ii. Gambar jualan terang dan jelas
iii. Mempunyai kombinasi yang menarik
iv. Saiz dan huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca
v. Maklumat yang tepat dan jelas.
Maklumat pengeluar
Jenama
Gambar barang
Spesifikasi barang
iaitu ukuran danwarna
Jenis barang
Kandungan dalam
katalog
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
19/24
19
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Sekolah Rendah
Hari : Selasa
Tarikh : 04 Ogos 2010
Masa : 9.0010.00 Pagi (1 Jam)
Kelas : 4 Amanah
Bil. Murid : 40 orang
Tajuk : Perniagaan Dan Keusahawanan
Sub-Tajuk : Mempromosi Jualan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui maksud perniagaan dan
kumpulan sasaran yang dipelajari dalam topik sebelumnya.
Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1.Menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepatselepas melihat slide show yang ditunjukkan oleh
guru.
2.Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusanyang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat
selepas melihat tayangan video dan penerangan guru.
3.Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuanpromosi selepas mendengar penerangan dari guru.
4.Murid dapat membanding beza bungkusan mana yanglebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.
Kemahiran Berfikir : Membandingbeza, mencirikan, menilai
Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point, Video, kit bungkusan, plastik bungkusan
makanan.
Nilai-nilai murni : Tekun, teliti,kerjasama, yakin diri, berdikari.
Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, induktif, konstektual dan
komunikatif, PBL, KMD.
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :
-
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
20/24
20
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Set
induksi
( 5 minit)
Gurumengimbas
kembali
pelajaran yang
lepas
Gurumengaitkan
jawapan murid
dengan
pelajaran padahari ini.
- Guru bersoal jawabdengan murid
mengenai pelajaran
yang lepas.
- Guru memberibeberapa contoh
bungkusan makanan
kepada murid dan
bersoal jawab dengan
murid.
- Guru mengaitkanjawapan murid denganpelajaran hari ini iaitu
promosi jualan.
ABM :
Plastik
bungkusan
makanan.
Langkah 1
(10 minit)
.
Mengenalmaksuddan
tujuan promosi.
Promosi ialah satu
kaedah atau cara untuk
memberitahu dan
mempengaruhi
pengguna untuk
membeli sesuatu
barang.
Tujuan promosiialah:
Menyebarkanmaklumat
barang
Menimbulkanminat terhadap
barang
Mengingatkanpelanggan
tentang barang
Meluaskanpasaran
barangan.Perniaga boleh
- Guru menunjukkanslideshow PowerPoint
berkaitan dengan
maksud dan tujuan
promosi sesuatu jualan.
- Guru menerangkankaedah pembungkusan
adalah satu cara yang
digunakan untuk
menarik pelanggan.
- Guru bersoal jawabdengan murid
mengenai tajuk yang
dibincangkan. Muriddiarahkan merujuk ke
halaman 109 di dalam
buku teks.
Penilaian :
Murid dapat menyatakan
maksud dan tujuan promosi
dengan tepat selepas melihat
slideshow yang ditunjukkan
oleh guru.
ABM :
Komputer riba& LCD, buku
teks
KBKK :
Mencirikan dan
berfikir
Nilai Murni :
Tekun
Strategi :
Deduktif dan
Soal Jawab.
http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
21/24
21
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Langkah 2
(10 minit)
mempromosikan
sesuatu barang jualan
melalui kaedahpembungkusan.
Pembungkusan yang
cantik akan menarik
perhatian pelanggan.
Ciri-ciri pembungkusan
yang baik.
Pembungkusan dapat
dilakukan denganmenggunakan botol,
tin, kotak dan plastic.
Ciri pembungkusan
yang menarik untuk
tujuan promosi adalah
seperti:
Bentuk danrupa yang
menarik
Sesuai denganjenis barang
Warna
Tahan lama
Mudah dibawa.
- Guru menayangkanvideomengenai ciri-
ciri pembungkusan
yang menarik untuk
tujuan promosi.
- Guru bersoal jawabdengan murid
mengenai ciri-ciri
pembungkusan yangmenarik.
Penilaian :
Murid menyatakan 2 daripada
5 Ciri pembungkusan yang
menarik untuk tujuan promosi
dengan tepat selepas melihat
tayangan video dan
penerangan guru..
- Murid dibahagikankepada beberapa
kumpulan. Setiap
kumpulan dikehendaki
menjalankan aktiviti
membungkus barang
jualan untuk tujuan
promosi. Setiap
kumpulan perlu jugamembungkus barang
ABM :
Buku Teks,
video. LCD,komputer riba.
KBKK :
Banding beza
dan
mengkategori
Nilai murni :
Teliti
Strategi :
Kontekstual dan
komunikatif.
http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
22/24
22
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Langkah 3
(20 minit)
Langkah 4
(10minit)
Promosi melalui
pembungkusan
Tujuan promosi
melalui pembungkusan
barang adalah seperti :
Supaya barangyang dijual
kelihatan lebih
menarik
Pembungkusanbertindak
sebagai cara
pengiklanan
Menarikperhatian
pelanggan
untuk membeli.
jualan yang berlainan
jenis.
- Guru menyemak danmembantu hasil kerjasetiap kumpulan.
Penilaian :
Murid dapat membungkus
barang jualan untuk tujuan
promosi selepas mendegar
penerangan dari guru
- Hasil dari setiapkumpulan tadi
dikumpulkan. Gurubersoal jawab dengan
murid mengenai
bungkusan mana yang
lebih menarik untuk
dipromosikan.
- Murid menjawabsoalan guru dengan
menunjukkan hasil
bungkusan yang kemas
dan lebih menarik.
- Murid dimintamenjawab soalan kuiz
di paparan slaid
i. Kuiz 1ii. Kuiz 2iii. Kuiz 3
- Muriddiberi borang
banding bezapembungkusan.
ABM:
Buku Teks, kit
bungkusan
gula-gula.
KBKK :
Mengkategori
dan
menyelesaikan
masalah.
Nilai Murni :
Kerjasama
Strategi :
Konstruktif,
PBL, KMD
ABM :
Microsoft
Office Word
Lembaran kerja
Strategi :
Soal jawab,
http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
23/24
23
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Membandingkan beza
bungkusan yang
menarik dengan
bungkusan yang kurang
menarik.
Aktiviti Pengukuhan
(Rujuk lampiran)
Penilaian:
Murid dapat membanding
beza bungkusan mana
yang lebih menarik untuk
dipromosikan dengan
betul.
kemahiran,
kreativiti.
Penutup
( 5 minit)
Rumusan isi pelajaran :
- Membincangka
n kembalimengenai
maksud dan
tujuan promosi
- Membincangkan mengenai
apakah cirri
bungkusan yang
menarik untuk
tujuan promosi.
- Membincangkan tujuan
promosi melalui
pembungkusan..
- Menyanyi lagurasa sayang.
- Guru meminta muridmembuat refleksi
berkaitan proses
pengajaran dan
pembelajaran pada hari
tersebut.
Aktiviti Susulan :
Meminta murid mencari
bungkusan-bungkusan yang
menarik dirumah mereka.
Refleksi Pelatih :
a) Sebelum pengajaran
http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptx -
8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6
24/24
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
b) Selepas pengajaran
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Komen Pensyarah :
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________