rph minggu 2 capan (darjah 3)
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Tarikh :7 April 2015
Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi
Mata pelajaran : Dunia Seni Visual
Tahun : 3 Adrenaline
Jumlah murid : 23 orang
Bidang kegiatan : Membuat Corak dan Rekaan
Jenis kegiatan/Aktiviti : Capan
Isi kandunganTema: Alam Semula Jadi
Tajuk: Pembalut Buku
Standard Kandungan:1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, harmoni,
serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni
dalam penghasilan corak menggunakan teknik capan.
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan bahasa seni visual menerusi penggunaan
media dan teknik dalam aktiviti penghasilan corak teknik capan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan corak teknik
capan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
Standard Pembelajaran:2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan
bahasa seni visual yang ada pada corak teknik lipatan.
2.1.1 Unsur seni2.1.1.1 Rupa – organik atau geometri atau gabungan rupa
2.1.1.2 Jalinan – tampak
2.1.1.3 Warna – primer dan sekunder
2.1.2 Prinsip rekaan2.1.2.1 Harmoni – warna dan rupa
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan – susunan motif
2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik penghasilan corak
teknik capan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.2.2.1.1 Alat – berus lukisan, palet dan tumbuh-tumbuhan, dan
bahan kutipan yang sesuai.
2.2.1.2 Bahan – kertas lukisan dan cat air atau poster atau cat
tempera
2.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya.2.2.2.1 Teknik – capan
2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan
kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan karya.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, harmoni serta
ritma dan pergerakan dalam penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri
dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
Hasil Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:
1. Menamakan satu atau dua unsur-unsur seni seperti rupa, jalinan, warna dan prinsip
rekaan seperti ritma dan pergerakan dengan betul.
2. Menyatakan beberapa jenis media dan teknik yang boleh digunakan dalam
penghasilan pembalut buku menggunakan teknik capan
3. Menggunakan proses dan teknik yang sesuai untuk penghasilan capan dalam
menghasilkan pembalut buku dengan kadar 80% siap.
4. Menceritakn semula mengenai hasil karya sendiri dan rakan-rakan mengenai
pengalaman menghasilkan pembalut buku menggunakan bahasa seni visual yang
mudah.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah didedahkan mengenai rupa organik dan
geometri di dalam mata pelajaran Matematik.
Penerapan Nilai : Kerjasama, kebersihan dan kekemasan.
Penggabungjalinan : Penyerapan mata pelajaran Matematik.
Pemulihan : Dicadangkan bagi mereka yang gagal melakukan aktiviti.
KBKK : Sumbangsaran
Strategi/Kaedah : Konseptual, Pembelajaran Masteri, Demonstrasi dan Tunjuk
Cara.
Bahan Bantu Mengajar : Buku dengan pelbagai kertas pembalut, carta langkah
melaksanakan capan.
Bahan Bantu Belajar : Dokumen Standard DSV KSSR, Buku Panduan DSV KSSR,
Rancangan Pengajaran Tahunan DSV Tahun 3, laptop dan
LCD
Alat, bahan dan media:Alat : Berus lukisan, palet dan tumbuh-tumbuhan.
Bahan : Kertas lukisan dan cat poster.
EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
BBM Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Sesi soal jawab:
Soalan 1:
Apakah berbezaan
diantara tiga buku
ini?
Jangkaan jawapan:
Buku-buku tersebut
dibalut dengan tiga
pembalut yang
berbeza.
Soalan 2:
Buku yang mana
yang paling anda
gemari?
Jangkaan jawapan:
1. Guru masuk ke kelas
sambil membawa tiga
buah buku yang dibalut
dengan tiga jenis
pembalut yang
berlainan.
2. Guru bertanyakan
soalan kepada pelajar
berdasarkan buku-
buku tersebut.
3. Murid menjawab
soalan-soalan tersebut
4. Murid diransang untuk
meneka tajuk
pembelajaran yang
akan dipelajari.
5. Guru mengaitkan tajuk
pelajaran hari ini
Peralatan:
Komputer riba,
LCD, tiga buah
buku.
EMK:
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
KBKK:
Sumbangsaran
Pendekatan SDP
Buku yang dibalut
dengan pembalut
berwarna-warni.
Tajuk Pelajaran:
Pembalut buku.
dengan teknik yang
bakal diajar – pembalut
buku menggunakan
teknik capan.
Langkah 1
(5 minit)
Pengenalan:
Pengenalan tajuk
pelajaran hari ini
iaitu membuat corak
dan rekaan
menggunakan teknik
capan.
Definisi capan:
Capan ialah cara
menghasilkan karya
sama ada
menggunakan
sapuan cat air, cat
poster atau cat
tempera pada bahan
yang mempunyai
jalinan. Bahan ini
dicapkan ke atas
kertas lukisan.
Bahan yang
digunakan terdiri
daripada bahan
kutipan atau bahan
alam semula jadi.
1.1 Guru menyatakan
definisi capan.
1.2 Guru mempamerkan
tiga contoh karya yang
menggunakan teknik
capan.
1.3 Murid menyebut unsur
seni dalam contoh hasil
karya menggunakan
warna asas dan warna
sekunder.
Contoh hasil
karya – corak
terancang
menggunakan
teknik capan.
Strategi:
Konseptual
Langkah 2
(5 minit)
Pewujudan Konsep:
Penerokaan alat dan bahan
2.1 Guru menunjukkan
bahan dan alatan yang
akan digunakan bagi
teknik capan pembalut
Berus lukisan,
palet,
potongan
pelepah
Kaedah:
Demonstrasi
buku kepada murid-
murid.
2.2 Murid membuat
campuran warna asas
dalam kumpulan
menggunakan cat
poster.
2.3 Guru mengedarkan
helaian kertas lukisan
yang telah lengkap
dengan grid untuk
corak terancang.
2.4 Murid mewarnakan
bahan capan dengan
menggunakan warna
primer dan sekunder
dengan cat poster.
pisang, kertas
lukisan dan cat
poster.
Langkah 3
(9 minit)
Tunjuk Cara:
Guru mengeluarkan
kertas lukisan dan
menunjukkan cara
untuk membuat
pembalut buku
menggunakan teknik
capan kepada
murid-murid.
4.1 Murid memerhatikan
guru membuat
pembalut buku
menggunakan teknik
capan langkah demi
langkah.
4.2 Murid memberi
tumpuan sepenuhnya
kepada tunjuk cara
guru dan melihat
kepada carta langkah
yang disediakan oleh
guru.
Berus lukisan,
palet,
potongan
pelepah
pisang, kertas
lukisan dan
warna poster.
Teknik:
Tunjuk cara
Strategi:
Belajar cara
belajar
Langkah 4
(30 minit)
Penghasilan Produk
4.1 Murid mengeluarkan
alat dan bahan untuk
menghasilkan kertas
pembalut dengan
menggunakan teknik
Berus lukisan,
palet,
potongan
pelepah
pisang, kertas
Strategi:
Pembelajaran
Masteri
capan.
4.2 Murid-murid
membentuk kumpulan
kerja masing-masing.
4.3 Murid-murid
menghasilkan
pembalut buku seperti
langkah-langkah yang
telah ditunjukkan.
4.4 Guru membantu murid-
murid dalam
penghasilan produk.
lukisan dan
warna poster.
Nilai:
Ketelitian,
kekemasan dan
kebersihan.
Langkah 5
(5 minit)
Apresiasi Seni 5.1 Guru meminta
beberapa orang murid
untuk tampil
kehadapan dan
menunjukkan pembalut
buku yang mereka
hasilkan.
5.2 Guru membimbing
murid menyatakan
unsur seni yang
digunakan dalam karya
seni.
5.3 Murid menyatakan
perasaan mereka
semasa menjalankan
aktiviti.
Hasil karya
murid
EMK:
Kreativiti dan
Inovasi
Nilai:
Keyakinan diri
Penutup
(3 minit)
Rumusan Isi Pelajaran
Kognitif:
5.1 Murid merumuskan
aktiviti yang berkaitan
dengan teknik capan
dengan bimbingan
guru.
5.2 Murid menunjukkan
Hasil
penerokaan
murid.
Nilai:
Keyakinan diri.
hasil karya secara
keseluruhan.
5.3 Guru menerapkan nilai
murni kepada pelajar.
Sosial:
5.4 Murid mengemas kelas
seperti keadaan asal.