rph tahun 5
DESCRIPTION
kitaran airTRANSCRIPT
Subjek: Sains
Tahun: 5 Inarad
Tarikh: 31 Januari 2013
Masa: 10.00 – 11.00 pagi
Bilangan Murid: 15 Orang
Tajuk: Keadaan Bahan
Objektif
Pembelajaran:
1.3 Memahami kitaran air
i )Mengetahui proses yang terlibat dalam kitaran air ialah
penyejatan dan kondensasi.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat :
Psikomotor:
i. Menjalani simulasi tentang kejadian hujan
Kognitif:
i. Menerangkan bagaimana awan terbentuk
ii. Menerangkan bagaimana hujan terjadi
iii. Menjelaskan kitaran air di persekitaran kita
iv. Menerangkan kepentingan kitaran air.
Afektif:
i. Bekerjasama antara ahli dalam kumpulan.
Kemahiran Proses
Sains:
Membuat pemerhatian dan membuat inferens
Pengetahuan sedia
ada:
Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi
Pendekatan: Konstruktivisme
Nilai-Nilai Murni dan
Sikap Saintifik:
Berani, rajin, bersyukur dan berdisiplin
Kemahiran Berfikir: Menjana idea,menghubung kait,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Langkah Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
( 7 minit )
Sumber Air hujan laut kolam sungai salji air mata air perigi
1.Guru menyuruh murid menyenaraikan beberapa contoh sumber air2.Guru menunjukkan Gambar sumber air melalui slide
1.Murid memberi jawapan
Strategi/Kaedah :Berpusatkan muridABM:slideNilai:-Semangat-PatuhKBBK :Menjana idea
Langkah 1
(10 minit)
-Kitaran air *Penyejatan *kondensasi
1.Guru menyoal murid-kejadian awan-kejadian hujan-kepentingan kitaran air2.Guru memberi penjelasan
1.Murid memberi jawapan mengikut kefahaman masing-masing2.Murid mendengar penjelasan guru
Strategi/Kaedah :Berpusatkan gurudan murid Nilai :-Jujur-MenghormatiKBKK :-Menjana Idea
Langkah 2
(20 minit)
-Kejadian hujan(simulasi)
1.Guru menyediakanradas untuk menunjukkan simulasi kejadian hujan kepada murid.
2.Guru menyuruh murid menyatakanproses yang berlaku semasa pembentukan awan dan kejadian hujan
1. Murid memerhati simulasi kejadian hujan yang ditunjukkan oleh guru
Strategi/Teknik :Berpusatkan muridBBM :cerek,cermin,kaki retot’talamNilai: -Patuh pada arahan-Menghargai masaKBKK-Kreatif-Menjana Idea
Langkah 3
(15 minit )
Kepentingan air*air sumber minuman*membasuh*mandi*membawa mineral dalam pokok*tempat tinggal hidupan akuatik
1. Guru mengedarkan manila kad kepada setiap kumpulan murid.2. Murid dikehendaki menyenaraikan kepentingan kitaran air kepada alam persekitaran
1.Murid berbincang di dalam kumpulan masing-masing
Strategi/Kaedah :Berpusatkan gurudan muridABM:manila kad,marker penNilai:-Berani-YakinKBKK :-Menjana Idea-Mengingat kembali
PenutupKepentingan air*air sumber 1.Guru meminta 1. Murid membentang
Latihan Pengukuhan
Nama:______________________________ Kelas:_______________
Pilih jawapan yang betul.
1. Air dari kolam, sungai, tasik dan laut _______ dan menjadi ______.
A tersejat, wap air
B terkondensasi, titisan air
C tersejat, titisan air
2. Apabila wap air yang ringan bertembung dengan udara sejuk, ianya akan _______ dan menjadi ______.
A tersejat, berat
B terkondensasi, berat
C terkondensasi, ringan
3. Titisan-titisan air ini akan bergabung menjadi ________.
A Hujan
B Petir
C Awan
4. Apabila-apabila titisan-titisan air ini menjadi lebih ______ dan _______, ia akan jatuh ke Bumi sebagai ________.
A besar, berat, hujan
B besar, ringan, awan
C berat, ringan, hujan
5. Air hujan yang jatuh ke Bumi diserap ke dalam tanah atau mengalir ke sungai, kolam, tasik dan laut. Proses ini berulang-ulang dan dikenali sebagai _________.
A kitaran hujan
B pembentukan awan
C kitaran air
Prosedur Penggunaan BBM & Bahan Resos:
Menggunakan akuarium besar atau sederhana, anda boleh melakukan aktiviti ini
sebagai demonstrasi, membenarkan pelajar untuk mengkaji dan memerhati
fenomena dan membangunkan idea-idea sendiri dan kesimpulan mereka untuk
perbincangan kelas. Dengan bahan-bahan yang mencukupi, anda juga boleh
melakukannya sebagai projek kumpulan, dalam satu kumpulan 4 -5 orang pelajar
yang bertanggungjawab untuk menubuhkan model dan lukisan kesimpulan dari kerja
mereka sendiri. Aktiviti yang diterangkan di bawah seolah-olah ia demonstrasi.
Seperti biasa, jika dilakukan oleh pelajar, ia adalah penting untuk tidak terlalu
menjelaskan apa yang "sepatutnya" berlaku, tetapi sebaliknya membiarkan mereka
menemui kitaran model untuk diri mereka sendiri.
1. Bincangkan kitaran air dengan murid. Tunjukkan grafik kitaran air dan
menjelaskan beberapa bahagian.
2. Menggunakan tanah liat untuk membentuk sebuah gunung atau bukit.
3. Letakkan gunung/bukit pada sebelah akuarium dengan sisi curam
menghadapi dalaman kotak di mana "lautan” akan berada.
Gambar 1: Prototaip Kit
Resos
4. Tuangkan air ke dalam lembangan "lautan" sehingga kira-kira satu perempat
daripada cerun gunung dilindungi.
5. Tutupkan akuarium dengan penutupnya.
6. Letakkan piring petri pada atas akuarium atas gunung (seperti yang
ditunjukkan dalam Gambar 1).
7. Letakkan ais yang dihancurkan ke dalam piring petri.
8. Meletakkan lampu di atas lautan. Hidupkan lampu. AWAS: LAMPU AKAN
MENJADI PANAS. Jangan sentuh mentol.
9. Selepas itu, biarkan murid memerhati apa yang akan berlaku dengan model
tersebut.
Lampiran