rph thn 6

5
2.0 Rancangan Pengajaran Harian RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Tahun : 6 Arif Bil Murid : 30 orang Tajuk : Tanaman Sayuran Sub Tajuk : Penyediaan Tapak Tarikh : 22 Mac 2012 Masa : 7.45pagi - 8.15pagi (30 min) Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1. Menyatakan tujuan penanaman sayuran. 2. Menyenaraikan kegunaan alatan pekebunan. 3. Mengenal pasti tapak yang sesuai. Kajian Masa Depan : 6.0 Strategi mengatasi kebimbangan. 6.3 Pandangan terhadap masa depan. Nilai : Kerajinan, berdikari Kemahiran Belajar : Membuat ramalan Pengetahuan : Murid-murid pernah melihat alatan perkebunan dan melihat tapak tanaman sayuran tanpa mengetahui Sedia Ada tujuan. Kemahiran : Murid mengetahui fungsi alatan perkebunan dan mengenal pasti tapak yang sesuai untuk menanam sayuran Bahan Bantu Belajar : Powerpoint, bahan maujud, kad manila Langkah Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Upload: salini-sree-dharan

Post on 09-Dec-2015

223 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

I

TRANSCRIPT

Page 1: rph thn 6

2.0 Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Tahun : 6 Arif

Bil Murid : 30 orang

Tajuk : Tanaman Sayuran

Sub Tajuk : Penyediaan Tapak

Tarikh : 22 Mac 2012

Masa : 7.45pagi - 8.15pagi (30 min)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1. Menyatakan tujuan penanaman sayuran.

2. Menyenaraikan kegunaan alatan pekebunan.

3. Mengenal pasti tapak yang sesuai.

Kajian Masa Depan : 6.0 Strategi mengatasi kebimbangan.

6.3 Pandangan terhadap masa depan.

Nilai : Kerajinan, berdikari

Kemahiran Belajar : Membuat ramalan

Pengetahuan : Murid-murid pernah melihat alatan perkebunan dan melihat tapak tanaman sayuran tanpa mengetahui

Sedia Ada tujuan.

Kemahiran : Murid mengetahui fungsi alatan perkebunan dan mengenal pasti tapak yang sesuai untuk menanam

sayuran

Bahan Bantu Belajar : Powerpoint, bahan maujud, kad manila

Page 2: rph thn 6

Langkah

Masa

Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangkan video lagu.

( Tune: Old Mc Donald )

Soalan :

Guru : Namakan sayuran yang ada

dalam lagu ini?

Murid : terung, kankung, sawi, cili, kacang,

kentang, labu, lada

Guru : Pada pendapat kamu , di manakah

kita boleh menanam sayur- sayuran

ini?

Murid : kebun sayur-sayuran

1. Guru menayangkan tayangan video , dan murid

menonton tayangan lagu tersebut.

2. Guru mengemukakan soalan kepada murid-murid.

3. Setelah mendengar jawapan daripada murid-murid, guru

mengaitkan set induksi dengan isi pelajaran.

4. Guru mengaitkan gambar sayur-sayuran dengan tajuk

pelajaran “Tanaman Sayuran”.

BBM:

Video

LCD projector

Langkah 1

(10 minit)

Tujuan penanaman sayuran :

Ladang – sumber pendapatan

yang menguntungkan

Menambahkan sumber

pendapatan sampingan

Hobi

1. Guru menayangkan ‘powerpoint’ yang berkaitan

dengan tujuan penanaman sayuran.

2. Guru menyuruh murid membaca slaid yang

ditayangkan.

3. Guru menjelaskan setiap tujuan dengan jelas kepada

murid.

Kemahiran

bahasa:

Mendengar,

bertutur dan

membaca

BCB:

Page 3: rph thn 6

Hiasan 4. Murid memberikan perhatian terhadap penerangan

guru.

5. Guru meminta murid menyebut semula tujuan

penanaman sayuran.

6. Guru meminta murid memikirkan tujuan lain penanaman

sayuran.

7. Murid yang memberi respond yang baik, diberikan

ganjaran positif

membaca,

mendengar aktif,

interaksi dua hala

BBM:

slaid powerpoint

LCD projector

Nilai : Kerajinan

Kemahiran

Berfikir :

Membuat

ramalan

Langkah 2

(15 minit)

Peralatan perkebunan dan kegunaanya

Pencakar :

mengumpul rumpai

Sudip tangan :

Mengubah anak benih

Pongkes :

Mengangkat tanah dan sampah

Serampay tajan :

Merumput dan menggembur tanah

Cangkul :

Menggembur tanah dan membuat

batas

Tajak :

Merumput kawasan yang luas

1. Guru menunjukkan GAMBAR peralatan perkebunan

DAN FUNGSI BAGI SETIAP ALATAN ,

2. Murid memerhatikan dan menumpukan perhatian.

3. Guru meminta murid meneka nama alatan perkebunan

apabila guru memaparkan kegunaan alatan.

4. Murid dikehendaki cuba meneka nama alatan.

5. Guru menerangkan secara mendalam tentang

kegunaan peralatan perkebunan.

Kemahiran

bahasa:

Mendengar,

bertutur, menulis.

BBM :

Bahan Maujud,

Power point

LCD projector

Nilai:

Berdikari

Page 4: rph thn 6

Langkah 3

(15 minit)

Mengenal pasti tapak yang sesuai untuk

menanam sayuran.

Kawasa lapang :

Pastikan kawasan tidak terlindung

daripada cahaya matahari.

Berdekatan jalan raya :

Mudah diangkat keluar untuk

dipasaran.

Berdekatan sumber air :

Mudah menyiram & membersihkan

sayuran

Pemilihan sayuran :

Supaya pengunaan baja

dikurangkan

Kawasan tanah rata :

Memudahkan kerja penanaman

sayuran

1. Guru menerangkan tapak yang sesuai untuk menanam

sayuran.

2. Murid memerhatikan dan menumpukan perhatian.

3. Guru meminta murid memikirkan Kawasan (TANAH/yang

tidak sesuai untuk tapak penanaman.

4. Murid diminta menyenaraikan TAPAK TANAMAN

TERSEBUT.

5. Jawapan murid dibincangkan bersama.

6. Guru membimbing jawapan murid yang lemah.

BBM :

Power point

LCD projector

KMD :

Strategi

mengatasi

kebimbangan

Penilaian

(10 MINIT)

PENILAIAN DAN PENGUKUHAN

(KUIZ)

1. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan dan

menerangkan cara memberi jawapan.

2. Guru memaparkan AKTIVITINYA DALAM slaid.

3. Setiap kumpulan HANYA MEMBERI MASA 2 MINIT

UNTUK BERFIKIR. KUMPULAN YANG TAHU

JAWAPAN AKAN MENGANGKAT KAD YANG

DIBERIKAN DAN GURU AKAN BERTANYA

BBM :

Power point

LCD projector

Kaedah Belajar :

Kuiz

Page 5: rph thn 6

JAWAPANYA.

4. Jawapan yang betul diberi markah sebanyak 2 markah

sebaliknya 0 markah bagi jawapan yang salah.

5. Ganjaran positif diberikan bagi kumpulan yang

memenangi pertandingan.

6. GURU MEMBERIKAN LEMBARAN KERJA

Nilai :

Berdikari

Penutup

(5 minit)

Rumusan

Perasaan

Pelajaran yang diperolehi

1. Guru meminta seorang pelajar untuk

merumuskan pelajaran hari ini.

2. Murid merumuskan pelajaran hari ini.

3. Guru merumuskan jawapan murid.

Teknik :

Soal menjawab