sa ne cinstim parintii
DESCRIPTION
aTRANSCRIPT
DIRECŢIA GENERALĂ DE ÎNVĂŢĂMÎNT, TINERET ŞI SPORT UNGHENI
PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC
Disciplina:DirigenţiaDisciplina:Dirigenţia
Subiectul :Să ne cinstim părinţii
Diriginte: Medviţchi Elena
Clasele I- III
Gimnaziul Drujba
Data: 03.12.2012Clasa: a III-aŞcoala: Gimnaziul DrujbaÎnvăţător: Medviţchi ElenaDisciplina: DirigenţiaSubiectul: Să ne cinstim părinţiiDurata: 45 minuteSubcompetenţe: 1. Demonstrarea recunoştinţei faţă de părinţi; 2. Importanţa ascultării de părinţi.Obiective operaţionale: O1-Să descopere subiectul orei cu ajutorul primei litere din cuvintele date;O2-Să determine calităţile frumoase ale părinţilor;O3- Să citească cursiv, expresiv şi conştient textul propus;O4-Să alcătuiască tabelul în baza textului, diferenţiind calităţile copiilor ;O5- Să explice maximile;O6- Să găseacă asemănări şi deosebiri între albină şi păianjen;O7- Să deducă învăţătura legendei;O8-Să formulize întrebări asupra textului.
STRATEGIA DIDACTICA:Metode si procedee: conversatia, clustering ,diagram Venn, joc didactic”Microfonul magic”, observaţia, descoperirea, prima literă, lectura, joc de rol, brainstorming, tabelul, explicatia, copacul magic, explozia stelară;
Mijloace de instruire: postere: explozia stelară, copacul magic, tabelul, fişă de lucru, microfon.
Forme de organizare: activitate: frontală, în echipe;
Etapele lectiei Ob. op.
Activitatea învăţător-elev Strategia didacticăMetode şi procedee
Forme de organizare
Mijloace de instruire
EVOCAREAMoment organizatoric
Captarea atentiei
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
Asigur condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei;Elevii se pregătesc pentru începerea orei de dirigenţie
1. Elevii citesc cu atenţie următoarele determinative: iertătoare blînzi iubitoare puri
Inimă: înţeleaptă Ochi plini de dragoste zdrobită luminaţi răbdătoare limpezi blîndă
2. Cărei fiinţe i se pot atribui aceste calităţi? Descoperiţi, folosind prima literă.( puritate, amabilitate, răbdare, interes, nerebdător, tacticos, elegant, liber, excellent)
p ă r i n t e l e3. Elevii intuiesc subiectul orei: Să ne cinstim părinţii (fişa cu
textul se acroşează)Dirigintele anunţă obiectivele.
Clustering
Observaţia
Descoperirea
Prima literă
Frontal
Anexa 1
Anexa 2
Poster Markere
Anexa 3
REALIZAREA SENSULUI
4. Argumentaţi următoarele enunţuri:” Copii, numai, fiind harnici şi ascultători, veţi deveni mîndria părinţilor”.“ Numai faptele fac să ne cunoaştem” (Moliere)
Ce legătură există între enunţurile citite şi însuşirile cuvintelor “o inimă” şi „ochii”?
5. Elevii citesc textul “ Legenda albinei” în şoaptă ,lectura-model, lectura în lanţ. Explicarea cuvîntului legendă-povestire scurtă,în versuri
Argumentarea
Lectura în lanţ
Frontal
Anexa 4Anexa 5
Anexa 6
sau în proză care dă o explicaţie imaginară unui fapt real.6. Elevii formulează întrebări asupra textului şi răspund la
întrebările formulate:Despre cine se vorbeşte în legendă?Care din copii îşi iubea cu adevărat mama?Dar cine a arătat nerecunoştinţa faţă de mama?Cum trebuia să procedeze băiatul?De ce fata s-a prefăcut în albină, iar băiatul în păianjen?Care este învăţătura acestei legende?Cum aţi proceda voi în asemenea situaţii?
7. Elevii alcătuiesc tabelul în baza textului.
Fapta Rezultatul (impactul)Fata 1. A venit în grabă2. S-a prefăcut în albină3. Strînge nectarul florilor
Mama s-a bucurat;Este veselă, trăieşte împreună cu părinţii şi fraţii ei;Mierea o împarte la toţi şi se fac lumînări de ceară.
Băiatul1. N-a vrut să vină2. S-a prefăcut în păianjen3. Ţese pînze
Mama s-a întristat;Trăieşte singur, fără părinţi;Oamenii îl omoară.
(se acroşează desenele unei albinuţe şi unui păianjen)
8. Elevii găsesc asemănări, deosebiri între albină şi păianjen.Abina Păianjenul
Lectura -model
Explicaţia
Microfonul magic
Explozia stelară
Braistorming
Tabelul
Observaţia
Frontal
Frontal
În echipe
Microfon
Poster
Poster
Marker
Anexa 7
Elevii deduc învăţătura textului.Dumnezeu ajută şi ocroteşte copiii care ascultă de părinţi. El ne îndeamnă să-i cinstim pe părinţi.
9. Elevii citesc enunţul şi îl argumentează. “ Ascultă, fiule, învăţătura tatălui tău şi nu lepăda îndrumările mamei tale. Căci ele sînt o cunună plăcută pe capul tău şi un lanţ de aur la gîtul tău”.
Diagrama Venn
Argumentarea
Frontal Anexa 8
REFLECŢIA Bucuria pe care o putem aduce celor din jurul nostru ne face bine, chiar dacă obosim deseori. Vorbele nu întotdeauna sînt fapte. Această fată şi-a arătat recunoştinţa sa, demonstrîndu-şi stima faţă de mama muribundă.
Înşcenarea poeziei” Datoria mamei”
Mesajul oral
Jocul de rol
Frontal
Anexa 9
Încheierea lecţiei
Evaluarea lecţiei
Fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie.
Copacul magic Frontal PosterFrunze-lipici
Tema pentru acasă
De citit şi de povestit textul. De desenat un epizod la alegere. Clasa I-îi doar de desenat.
Anexa 1
iubitoare
înţeleaptă iertătoare
O inimă
iubitoare
zdrobită blîndă
răbdătoare
Anexa 2
limpezi
plini de dragoste iertători
Ochi
puri blînzi
luminaţi
Anexa 3
Să ne cinstim
părinţii
Anexa 4
Copii, numai, fiind
harnici şi ascultători,
veţi deveni mîndria
părinţilor.Anexa 5
Numai faptele
fac să ne
cunoaştem.Anexa 6
Legenda albinei
O femeie avea doi copii: o fată şi un băiat. Copiii au plecat în căutare de lucru. Într-o zi ei au aflat că mama lor este pe moarte. Fata a venit în grabă acasă, iar băiatul n-a vrut să vină. Tare s-a mai bucurat biata mamă, cînd a văzut-o, dar s-a întristat că n-a vrut să vină şi fiul ei. Scurt timp după aceea femeia a murit. În aceeaşi clipă, fata se prefăcu în albină, iar băiatul în păianjen. De atunci păianjenul trăieşte singur, fără fraţi şi fără părinţi. Ţese mereu pînze, iar oamenii îl omoară. Albina însă, este întotdeauna veselă şi trăieşte împreună cu părinţii şi fraţii săi. Mierea sa dulce o împarte la toţi, iar din ceară creştinii fac lumînări pe care le aprind în biserici.
Dumnezeu ajută şi ocroteşte copiii care ascultă de părinţi. El ne îndrumă să-i ascultăm pe părinţi.
Anexa 7
Diagrama Venn
Anexa 8
Ascultă, fiule, învăţătura tatălui tău şi nu lepăda
îndrumările mamei tale. Căci
ele sînt o cunună plăcută pe capul tău şi un lanţ de aur la
gîtul tău.Obiective operaţionale:
O1-Să descoperim subiectul orei cu ajutorul primei litere din cuvintele date;O2-Să determinăm calităţile frumoase ale unui părinte;O3- Să citim cursiv, expresiv şi conştient textul propus;O4-Să alcătuim tabelul în baza textului, diferenţiind calităţile copiilor ;
O5- Să explicăm maximile;O6- Să găsim asemănări şi deosebiri între albină şi păianjen;O7- Să deducem învăţătura legendei.