scenariusz zajĘĆ zintegrowanych … · - wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola...
TRANSCRIPT
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH
W KLASACH 0 - 3
W RAMACH PROGRAMU ,,OWOCE W SZKOLE”
W DNIU 4 KWIETNIA 2017R.
Blok tematyczny: Dbam o zdrowie
Temat dnia: Wiem, jak się odżywiam.
Zapis w dzienniku: Szukanie odpowiedzi na pytanie: ,,Czy wszystkie smakołyki są zdrowe?”
na podstawie filmu dydaktycznego pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?”, pokazu i
doświadczenia uczniów.
Cele ogólne: Kształcenie umiejętności odpowiedzi na pytania:
- Co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych?
- Znaczenie składników odżywczych dla organizmu.
- Ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat?
- Ćwiczenia w wyszukiwaniu na etykietach produktów spożywczych informacji o
składnikach odżywczych.
Cele szczegółowe – Uczeń:
- Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych.
- Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych dla organizmu.
- Wie, ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat.
- Wyszukuje na etykietach produktów spożywczych informacji dotyczących składników
odżywczych.
Środki dydaktyczne:
Film dydaktyczny pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?” dr inż. Danuty Figurskiej, opakowania
po różnych produktach spożywczych, napojach, ciastkach, batonach czekoladowych,
jogurtach, nutelli, maśle, serkach, dżemach, płatkach, makaronach itp. , kolorowe karty
symbolizujące jeden składnik odżywczy w kolorach: białym (białka), żółtym (tłuszcze),
czerwonym (cukry) w różnych wielkościach: małych, średnich i dużych – do przedstawiania
wartości gramów podanych przy składnikach odżywczych na opakowaniach.
Metody:
-praca z tekstem, rozmowa kierowana, pogadanka (słowne)
- pokaz, obserwacja, prezentacja (poglądowe)
- elementy metody problemowej, eksperyment badawczy
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita i zróżnicowana
- grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczniów i przedstawienie tematyki zajęć.
2. Odtworzenie filmu edukacyjnego pt. „Dlaczego jedzenie jest ważne”
3. Po filmie: Rozmowa kierowana pytaniami:
- O czym była mowa w filmie?
- Co jest paliwem dla organizmu?
- Po co jest nam potrzebna energia?
- Czego potrzebuje nasz organizm?
- Jakie są składniki odżywcze?
- Ile składników odżywczych potrzebujemy?
- Dlaczego składniki odżywcze są potrzebne?
- Jaki składnik daje nam najwięcej energii?
4. Nawiązanie do zadania domowego: - Jaki produkt jest Twoją ulubioną przekąską? –
rozmowa z uczniami na temat przyniesionych przez nich różnych opakowań po produktach
spożywczych.
5. Skąd wiemy, jakie składniki odżywcze znajdują się w produktach spożywczych?-
rozmowa na temat informacji znalezionych na etykietach - kierowana pytaniami:
- Jakie informacje znaleźliście na etykietach?
- Jakie składniki odżywcze są w waszych produktach?
- Czy wszystkich składników jest tyle samo?
- Jakie miary znajdują się przy składnikach odżywczych produktów?
6. Praca zespołowa – badanie: Jakie składniki zawierają produkty spożywcze?
Kl. 0 i 1 – bada: batonik czekoladowy i jogurt owocowy
Kl. 2a i2b – bada: nutellę i masło
Kl. 3a – bada: serek wiejski i dżem
Kl. 3b – bada: płatki owsiane i makaron
Przedstawianie z kolorowych kart (czerwonych, żółtych i białych) składu badanych przez
grypy produktów (ile cukru, ile tłuszczu, ile białka?)
Przedstawienie przez każdą z grup efektów swojej pracy.
Podsumowanie: wszystkie produkty zawierają te same składniki, ale w różnych proporcjach i
dlatego jest ważne to, co jemy i jak dużo jemy. Węglowodany np. znajdują się nie tylko w
batonach, ale również w makaronie czy w chlebie.
7. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.