seni dlm pddkn-rph (3)

8
WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN HASLINA BINTI AB. KARIM 770414-02-6536 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Sains Tahun : 4 Berlian Masa : 60 minit Bilangan murid : 30 orang Tema : Menyiasat Benda Hidup Bidang pembelajaran : Benda hidup menjalani proses hidup. Objektif Pembelajaran : 2.3 Menganalisis proses hidup haiwan. Hasil Pembelajaran : 2.3.10 menerangkan kitaran hidup bagi haiwan yang berbeza. 2.3.11 menyatakan bahawa haiwan mempunyai kitaran hidup yang berbeza. Pendekatan : Konstruktivisme Strategi : Penyoalan, Perbincangan Kemahiran Proses Sains : memerhati, berkomunikasi, KBKK : membuat urutan, membuat kesimpulan Bahan dan peralatan : manila kad,pen marker, pensel warna, video. Nilai murni : rasional, kerjasama Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari haiwan boleh membesar dalam Sukatan Sains Tahun 2. Murid juga telah mempelajari 2 cara haiwan membiak iaitu bertelur dan melahirkan anak. Selain itu,

Upload: vanessa-schultz

Post on 11-Jan-2016

231 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

s

TRANSCRIPT

Page 1: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Sains

Tahun : 4 Berlian

Masa : 60 minit

Bilangan murid : 30 orang

Tema : Menyiasat Benda Hidup

Bidang pembelajaran : Benda hidup menjalani proses hidup.

Objektif Pembelajaran : 2.3 Menganalisis proses hidup haiwan.

Hasil Pembelajaran :

2.3.10 menerangkan kitaran hidup bagi haiwan yang berbeza.

2.3.11 menyatakan bahawa haiwan mempunyai kitaran hidup yang berbeza.

Pendekatan : Konstruktivisme

Strategi : Penyoalan, Perbincangan

Kemahiran Proses Sains : memerhati, berkomunikasi,

KBKK : membuat urutan, membuat kesimpulan

Bahan dan peralatan : manila kad,pen marker, pensel warna, video.

Nilai murni : rasional, kerjasama

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah mempelajari haiwan boleh membesar dalam Sukatan Sains Tahun 2.

Murid juga telah mempelajari 2 cara haiwan membiak iaitu bertelur dan

melahirkan anak. Selain itu, murid juga mengetahui kitaran hidup bagi haiwan

peliharaan mereka, contohnya kucing, ayam, hamster dan sebagainya. Murid

juga telah mengetahui bahawa berudu akan membesar menjadi seekor katak.

Page 2: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

Fasa

pengajaran

Isi kandungan Aktiviti P & P catatan

Set induksi /

orientasi

(5 minit)

Tayangan video 1.Guru menayangkan video

tentang “kitaran Hidup Seekor

Rama-rama”

BBM:Video

KPS:

memerhati

Nilai murni:

sifat ingin tahu

tentang alam

sekeliling

Pencetusan

Idea

(10 minit)

Haiwan

mengalami

perubahan

semasa

tumbesarannya.

Haiwan berubah

dalam bentuk

dan saiz.

Satu perubahan

lengkap bagi

haiwan dari lahir

hingga dewasa

dikenal sebagai

kitar hidup.

1.Berdasarkan tayangan video,

murid membina ‘Kitar Hidup

Rama-rama’ dihadapan kelas.

2.Guru menyoal murid.

a)Bolehkah kamu ceritakan

kembali bagaimana haiwan ini

menjalani proses hidupnya?

b)Apa yang kamu faham tentang

kitar hidup haiwan?

c)Berapa fasa hidup dijalani oleh

haiwan tersebut?

Strategi

/Teknik:

Penyoalan

KPS:

memerhati

Nilai Murni:

minat

Pengstrukturan

idea

(25 minit)

Peringkat hidup

haiwan:

a)2 fasa

b)3 fasa

c)4 fasa

1.Guru mengagihkan murid

kepada 5 kumpulan.

2.Murid berbincang dalam

kumpulan untuk melukis gambar

haiwan tertentu mengikut kitaran

hidupnya.

BBM:

-manila kad

-pen marker

-pensel warna

ELEMEN :

Page 3: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

3. Murid membina kitar hidup

haiwan tersebut di atas manila

kad.

4. Murid membentangkan hasil

kerja mereka di hadapan kelas.

Seni Visual

KPS:

Berkomunikasi

Nilai murni:

-Sabar dalam

menjalani

sesuatu

perkara

-kerjasama

-berani

Aplikasi idea

(10minit)

Haiwan berlainan

spesies

mempunyai

kitaran hidup

yang berbeza.

Peringkat hidup

haiwan

a)2 fasa

-lembu

-anjing

b)3 fasa

-buaya

-itik

c)4 fasa

-rama-rama

-katak

-nyamuk

1.Murid membandingkan proses

hidup antara satu spesies dengan

spesies yang lain.

2. Guru memberi tugasan kepada

murid iaitu :

Senaraikan contoh haiwan lain

yang mengalami kitaran hidup

dua fasa dan tiga fasa.

3.Guru meminta 5 orang murid

(wakil dari setiap kumpulan)

untuk membacakan hasil tugasan

mereka.

4. Murid membuat kesimpulan

bahawa haiwan berlainan

spesies mempunyai kitaran hidup

yang berbeza.

Strategi

/Teknik:

penyoalan

KPS:

Berkomunikasi

KBKK :

Membuat

kesimpulan

Penutup

(10 minit) Menyanyi lagu

1.Guru memasang lagu ‘Ulat dan

Kepompong’ kepada murid.

Strategi/teknik:

nyanyian

Page 4: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

‘Ulat dan

Kepompong’

2.Murid menyanyi lagu tersebut

sambil membuat pergerakan

secara beramai-ramai.

ELEMEN :

Muzik dan

Pergerakan

KPS:

Berkomunikasi

BBM: video

Page 5: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

KERTAS TUGASAN.

Senaraikan contoh haiwan yang mengalami kitaran hidup dua

fasa dan tiga fasa.

Kitaran hidup haiwan yang mengalami dua fasa

1._________________________________

2._________________________________

3._________________________________

Kitaran hidup haiwan yang mengalami tiga fasa

1._________________________________

2._________________________________

3._________________________________

Page 6: Seni Dlm Pddkn-RPH (3)

WAJ 3073SENI DALAM PENDIDIKANHASLINA BINTI AB. KARIM

770414-02-6536

LIRIK LAGU ‘ULAT DAN KEPOMPONG’

Dari ulat jadi kepompong,

Duduk tidur dalam kelongsong,

Sampai masa kepompong pecah,

Jadi rama-rama yang indah,

Rama-rama terbang merata,

Sungguh cantik aneka warna,

Hisap madu di pohon bunga,

Tapi sayang hidup tak lama.