seqüència didàctica d’escriptura a 6è de primària: el...

20
III Jornades de llengua i literatura: Nous temps, nova gramàtica Barcelona, 10 i 11 de novembre de 2017 Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El nom i els seus complements Marta Giralt Ruiz Escola Miquel Martí i Pol, Sabadell

Upload: others

Post on 31-Jan-2020

12 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

III Jornades de llengua i literatura: Nous temps, nova gramàtica

Barcelona, 10 i 11 de novembre de 2017

Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El nom i els seus complements

Marta Giralt Ruiz

Escola Miquel Martí i Pol, Sabadell

Page 2: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

Context

• Marc de la recerca: Grup Greal i SEG

• Justificació de la seqüència didàctica

• Com ensenyem la gramàtica en relació a la composició escrita?

• La gramàtica a l’escola

• Contextualització i utilitat de l’aprenentatge del CN

• Modalització a través del CN i tria lèxica

Page 3: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

▪ Situació discursiva

▪ Objectiu discursiu:• Elaborar un escrit sobre els seus anys a l’escola

▪ Objectius i continguts d’aprenentatge lingüísticodi scursius:

Objectius:• Reflexionar sobre el CN (català-anglès) • Utilitzar diferents tipus de CN en la creació d’un text• Identificar alguns CN en un text propi• Escriure un text tenint en compte el destinatari

Continguts:• Relacionats amb el CN

• Adjectiu• Sintagma preposicional• Frase subordinada

Page 4: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Disseny

FASE 1 FASE 2 FASE 3

Presentació Observació i manipulació

Producció i anàlisi Publicació Avaluació i reflexió

Activitat 1: Presentació i motivació de la tasca- Què hem de fer- Què hem

d’aprendre

Activitat 2: Observació d’un text amb i sense CN

Activitat 3:Classificació dels CN trobats al text

Activitat 4:Complementa-ció de noms amb diferents tipus de CN

Activitat 5:Planificació i escriptura individual de l’esborrany sobre els seus anys a l’escola Floresta

Activitat 6:Anàlisi i revisió en parelles del seu propi text i del company i detectar-ne els CN, a partir d’una graella de revisió

Activitat 7: Reescriptura del text

Activitat 8: Elaboració de la pròpia teoria sobre el CN

Activitat 9:Publicació dels textos

Activitat 10:Avaluació i reflexió final: Conscienciació del procés seguit i de les estratègies emprades

Page 5: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 2 – Observació

Sóc la Marta i vaig arribar a l’escola Floresta fa 7 anys. Sempre he fet de mestra d’anglès però, des de fa tres anys, també sóc tutora. Durant els anys que porto a l’escola he conegut molts alumnes i mestres i he ensenyat anglès a nens i nenes. Recordeu quan fèiem anglès a P5 amb el titella Patch? Vam celebrar el seu aniversari i vam fer i menjar un pastís!

Sóc la Marta i vaig arribar a la meravellosa escola Floresta fa 7 anys. Sempre he fet de mestra d’anglès però, des de fa tres anys, també sóc tutora de cicle superior. Durant els anys que porto a l’escola he conegut molts alumnes i mestres fantàstics i he ensenyat anglès a nens i nenes que estaven molt motivats.Recordeu quan fèiem anglès a P5 amb el titella Patch? Vam celebrar el seu aniversari i vam fer i menjar un pastís amb xocolata!

Page 6: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 3 – Classificació de CN

Page 7: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 4 – Complementació de noms

Page 8: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 5 – Planificació i escriptura de l’esborra ny

Page 9: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 6 – Anàlisi dels propis textos a través de graelles de revisió

Page 10: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 6 – Anàlisi dels propis textos a través de graelles de revisió

Page 11: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 6 – Anàlisi dels propis textos a través de graelles de revisió

Page 12: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 9 – Publicació

Page 13: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

La seqüència didàctica

Fase 2

Activitat 9 – Publicació

Page 14: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

PARLAR

PER REFLEXIONAR I APRENDRE

Page 15: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

Alumne Discurs

Alumne 1 Aquí seria excursió, no, el nucli?

Alumne 2 Farem una excursió a Port Aventura que segur que

ens agradarà a tots.

Alumne 1 Farem una.... a Port Aventura. Perquè farem una

excursió a ... Jo diria que és excursió. Porque esto es

un complemento de otro nombre. Qué excursión

haremos? A Port Aventura.

Alumne 2 Tienes que poner que segur que ens agradarà porque es que segur

• Gramàtica I

Page 16: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

• Gramàtica II

Page 17: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

Alumne Discurs

Alumne 1 Els sentiments que m’emporto de l’escola és de felicitat. És de felicitat. No seria són de felicitat?

Alumne 2 Si.

Alumne 1 Per haver estat amb tots els meus amics i amigues de la classe i alegria i d’alegria . ¿Con d’ sería, no ?

• Gramàtica III

Page 18: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

PARLAR A PARTIR DE LA REVISIÓ DE TEXTOS ESCRITS POSSIBILITA:

REFLEXIÓ METALINGÜÍSTICA I

CONEIXEMENT DEL FUNCIONAMENT DEL SISTEMA LINGÜÍSTIC

Page 19: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

VALORACIONS

- Gramàtica pedagògica

- Vinculació dels aprenentatges gramaticals i la

composició escrita

- Seminari SEG

- Recerca

Page 20: Seqüència didàctica d’escriptura a 6è de Primària: El …apliense.xtec.cat/arc/sites/default/files/GiraltMarta...La seqüència didàctica Fase 2 Activitat 2 – Observació

Fontich, X. i Giralt, M. (2014) Gramàtica i escriptura a sisè de primària: el complement del nom. Articles de didàctica de la llengua i de la literatura, 64, 45-53.

[email protected]

[email protected]