solved problems in heat transfer
TRANSCRIPT
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
1/51
1. INTRODUCTION
1.1 A composite wall consist of alternative layers of fir ( 5 cm thick ) , aluminum ( 1
cm thick ), lead ( 1 cm thick ), and corkboard ( 6 cm thick ). The temperature is 60
C of the outside of the fir and 10 C on the outside of the corkboard. Plot thetemperature gradient through the wall. Does the temperature profile suggest any
simplifying assumptions that might be made in subsequent analysis of the wall?
Solution:
Thermal Conductivities:
kfir = 0.12 W/m.K (Table A.2, Appendix A)
kalu = 237 W/m.K (Table A.1, Appendix A)
kld = 35 W/m.K (Table A.1, Appendix A)kcb = 0.04 W/m.K (Table A.2, Appendix A).
Question No. 1: Plot the temperature gradient through the wall.
Answer:
Question No. 2: Does the temperature profile suggest any simplifying assumptionsthat might be made in subsequent analysis of the wall?
Answer:
Yes, since the thermal conductivity of aluminum and lead are very high than fir and
corkboard, they are considered isothermal. Therefore consider only fir and corkboard.
fir + Tcb = 60 C 10 C = 50 K
cbfir L
Tk
L
Tkq
=
=
Lfir = 5 cm = 0.05 mLcb = 6 cm = 0.06 m
Then,
1
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
2/51
1. INTRODUCTION
( )
( )( )( )
( )m
TKmW
m
TKmWq cb
fir
06.0
/04.0
05.0
/12.0 =
=
Tcb = 3.6Tfir
Then,
fir + 3.6fir = 50 K
fir= 10.87 K
( )
=
=
m
KKmW
L
Tkq
fir 05.0
87.10./12.0 = 26.09 W/m2
Considering all walls:
Tfir + Talu + Tld + Tcb = 60 C 10 C = 50 K
cbldalufir L
Tk
L
Tk
L
Tk
L
Tkq
=
=
=
=
Lfir = 5 cm = 0.05 m
Lcb = 6 cm = 0.06 m
Lalu = 1 cm = 0.01 m
Lld = 1 cm = 0.01 m
=
alu
fir
firalu
L
k
L
k
TT
=
ld
fir
firld
L
k
L
k
TT
=
cb
firfircb
L
k
L
k
TT
Then
2
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
3/51
1. INTRODUCTION
++
+
cbldalu
fir
fir
L
k
L
k
L
kL
kT
1111 = 50 K
+
+
+
06.0
04.01
01.0
351
01.0
2371
05.012.01firT = 50
Tfir= 10.87 K
( )
=
=
m
KKmW
L
Tkq
fir 05.0
87.10./12.0 = 26.09 W/m2
There it is equal to simplified solution.
1.2 Verify Equation (1.15).
Solution:
Equation (1.15)
TTdt
dTbody
body
For verification only
Equation (1.3)
dt
dTmc
dt
dUQ ==
Equation (1.16)
TTQ bodyThen
TTdt
dTmc body
TTdt
dTbody
Then
TTdt
dT bodybody where mc is constant.
1.3 q = 5000 W/m2 in a 1 cm slab and T = 140 C on the cold side. Tabulate the
temperature drop through the slab if it is made of
Silver
Aluminum
3
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
4/51
1. INTRODUCTION
Mild steel (0.5 % carbon)
Ice
Spruce
Insulation (85 % magnesia)
Silica aerogel
Indicate which situations would be unreasonable and why.
Solution:
L = 1 cm = 0.01 m
(a) Silver Slab
SiL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of silver at 140 C, 99.99+ % Pure, Table A.1, Appendix A
ksi = 420 W/m.K
( )
=
m
TKmWq Si
01.0/420 = 5000 W/m2
TSi = 0.12 K
(b) Alumium Slab
aluL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of aluminum at 140 C, 99.99+ % Pure, Table A.1, App. AKalu = 237.6 W/m.K
( )
=
m
TKmWq alu
01.0/6.237 = 5000 W/m2
Talu = 0.21 K
(c) Mild Steel Slab
msL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of mild steel at 140 C, Table A.1, Appendix AKms = 50.4 W/m.K
( )
=
m
TKmWq ms
01.0/4.50 = 5000 W/m2
Tms = 0.992 K
(d) Ice Slab
4
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
5/51
1. INTRODUCTION
iceL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of ice at 140 C, Table A.1, Appendix A
ice at 0 C, kice = 2.215 W/m.K
Note: there is no ice at 140 C, but continue calculation at 0 C.
( )
=
m
TKmWq ice
01.0/215.2 = 5000 W/m2
Tice = 22.57 K
(e) Spruce Slab
SiL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of spruce at 140 C, Table A.1, Appendix A
Ksp = 0.11 W/m.K @ 20 C (available)
( )
=
m
TKmWq
Sp
01.0/11.0 = 5000 W/m2
TSp = 454.55 K
(f) Insulation (85 % Magnesia)
SiL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of insulation at 140 C, Table A.1, Appendix A
Kin = 0.074 W/m.K @ 150 C (available)
( )
=
m
TKmWq in
01.0/074.0 = 5000 W/m2
TSi = 675.8 K
(g) Silica Aerogel Slab
SiL
Tkq
= = 5000 W/m2
Thermal conductivity of silica aerogel at 140 C, Table A.1, Appendix A
ksa = 0.022 W/m.K @ 120 C( )
=
m
TKmWq sa
01.0/022.0 = 5000 W/m2
Tsa = 2,273 K
Tabulation:
5
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
6/51
1. INTRODUCTION
Slab Temperature Drop, K
Silver 0.12
Aluminum 0.21
Mild Steel (0.5 % Carbon) 0.992
Ice 22.57
Spruce 454.55Insulation (85 % Magnesia) 675.8
Silica Aerogel 2273
The situation which is unreasonable here is the use of ice as slab at 140 C, since ice
will melt at temperature of 0 C and above. Thats it.
1.4 Explain in words why the heat diffusion equation, eq. no. (1.13), shows that in
transient conduction the temperature depends on the thermal diffusitivity, , but
we can solve steady conduction problems using just k(as in Example 1.1).
Solution:Equation (1.13)
xdt
dTcAx
dt
TTdcA
dt
dUQ
ref
net =
==
Answer: The application of heat diffusion equation eq. no. (1.13) depends on the
thermal diffusivity as the value oft
T
is not equal to zero as it I s under unsteady
state conduction. While in steady conduction depends only on kbecause the value of
t
T
= 0 for steady state conduction giving2
2
x
T
= 0 , sodx
dTkq = .
1.5 A 1-m rod of pure copper 1 cm2 in cross section connects a 200 C thermal
reservoir with a 0 C thermal reservoir. The system has already reached steadystate. What are the rates of change of entropy of (a) the first reservoir, (b) the
second reservoir, (c) the rod, and (d) the whole universe, as a result of the
process? Explain whether or not your answer satisfies the Second Law of
Thermodynamics.
Solution:
Equation (1.9)
L
Tkq=
Thermal conductivity of copper at 100 C, Table A.1, Appendix A
6
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
7/51
1. INTRODUCTION
k= 391 W/m.K
L = 1 m
T= 200 C 0 C = 200 K
( )
=
m
KKmWq
1
200/391 = 78,200 W/m2.K
Q = qA
A = 1 cm2 = 1 x 10-4 m2
Q = (78,200 W/m2.K)(1 x 10-4 m2) = 7.82 W
(a)( )K
W
T
QS rev
273200
82.7
1
1 +
=
= = - 0.01654 W/K
(b)( )K
W
T
QS rev
2730
82.7
2
2 ++
== = + 0.02864 W/K
(c) =rS = 0.0 W/K (see Eq. 1.5, steady state)
(d) =+= 21 SSSUn = - 0.01654 W/K + 0.02864 W/K = + 0.0121 W/K
Since 0Un
S , therefore it satisfied Second Law of Thermodynamics.
1.6 Two thermal energy reservoirs at temperatures of 27 C and 43 C, respectively,are separated by a slab of material 10 cm thick and 930 cm 2 in cross-sectional
area. The slab has a thermal conductivity of 0.14 W/m.K. The system is operating
at steady-state conditions. What are the rates of change of entropy of (a) thehigher temperature reservoir, (b) the lower temperature reservoir, (c) the slab, and
(d) the whole universe as a result of this process? (e) Does your answer satisfy the
Second Law of Thermodynamics?
Solution:
Equation (1.9)
L
Tkq=
Thermal conductivity , k= 0.14 W/m.K
A = 930 cm2 = 0.093 m2
L = 10 cm = 0.10 m
T= 27 C (- 43 C) = 70 K
T1 = 27 + 273 = 300 K
T2 = -43 + 273 = 230 K
( )
=
m
KKmWq
10.0
70./14.0 = 98 W/m2
7
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
8/51
1. INTRODUCTION
Q = qA = (98 W/m2)(0.093 m2) = 9.114 W
(a) ( )KW
T
QS rev
300
114.9
1
1
=
= = - 0.03038 W/K
(b) ( )KW
T
Q
S
rev
230
114.9
22
+
==
= + 0.03963 W/K
(c) =rS = 0.0 W/K (see Eq. 1.5, steady state)
(d) =+= 21 SSSUn = - 0.03038 W/K + 0.03963 W/K = + 0.00925 W/K
Since 0Un
S , therefore it satisfied Second Law of Thermodynamics.
1.7 (a) If the thermal energy reservoirs in Problem 1.6 are suddenly replaced with
adiabatic walls, determine the final equilibrium temperature of the slab. (b) What
is the entropy change for the slab for this process? (c) Does your answer satisfythe Second Law of Thermodynamics in this instance? Explain. The density of the
slab is 26 lb/ft3 and the specific heat 0.65 Btu/lb-F.
Solution:
( )
=
3
33
/1
/018.16/26
ftlb
mkgftlb = 416.468 kg/m3
( )
=
FlbBtu
KkgJFlbBtuc
./1
./8.4186./65.0 = 2721.42 J/kg.K
k= 0.14 W/m.KT= 27 C (-43 C) = 70 C
T1 = 27 C + 273 = 300 KT2 = - 43 C + 273 = 230 K
A = 0.093 m2
L = 0.10 m
(a) = 21
T
TT
dQ
T
Q
= 21
T
TTcVdT
TQ
( )
=
1
212 lnT
TcV
T
TTcV
( )
=
1
212 lnT
T
T
TT
8
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
9/51
1. INTRODUCTION
( ) ( )
=
=
300
230ln
300230
ln
1
2
12
T
T
TTT
= 263.45 K
(b)( ) ( )
T
TTcAL
T
TTcV
T
QS 1212
=
==
( )( )( )( )( )45.263
30023010.0093.042.2721468.416 =S = - 2801 J/K
(c) This will not satisfy the Second Law of Thermodynamic since this is not a rate ofentropy of production of the universe.
1.8 A copper sphere 2.5 cm in diameter has a uniform temperature of 40 C. The
sphere is suspended in a slow-moving air stream at 0 C. The air stream produces a
convection heat transfer coefficient of 15 W/m2.K. Radiation can be neglected.
Since copper is highly conductive, temperature gradients in the sphere willsmooth out rapidly, and its temperature can be taken as uniform throughout the
cooling process (i.e., Bi
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
10/51
1. INTRODUCTION
( ) ( ) +
= TT
Ah
cV
tTT ilnln
xiT
t
Ah
cV
t
TT
TT=
=
ln
=
Ah
cVTx
xT
t
i
eTT
TT
=
T = 0 C + 273 = 273 K
iT = 40 C + 273 = 313 K
=
Ah
cVTx
3
34 rV =
r= (1/2)(2.5 cm) = 1.25 cm = 0.0125 m24 rA =
( ) hcr
rh
rc
Ah
cVTx
34
3
4
2
3
=
==
h = 15 W/m2.K
Properties of copper, Table A.1, App. A= 8954 kg/m3
cp = 384 J/kg.K
= 11.57 x 10-5 m2/s2
( )( )( )
( )KmWmKkgJmkg
Tx
./153
0125.0./3843/8954= = 955 sec
Then:
( ) xTt
ieTTTT
=
( )
+= TeTTT xT
t
i
( ) KeTt
273273313 955 +=
KeTt
27340 955 +=
95540t
eT
= C
10
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
11/51
1. INTRODUCTION
where tin seconds
Tabulation:
Time, t, seconds Temperature, T, C
0 40
10 39.620 39.2
40 38.4
60 37.6
80 36.9
100 36.2
200 32.7
300 29.6
400 26.8
600 22
800 18
1000 14.75000 0.3
10000 0.0
100000 0.0
1000000 0.0 0.0
Plot:
11
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
12/51
1. INTRODUCTION
1.9 Determine the total heat transfer in Problem 1.8 as the sphere cools from 40 C to
0 C. Plot the net entropy increase resulting from the cooling process above, S vs
T(K).
Solution:
T = 0 C + 273 = 273 K
24 rA = , 334 rV =
r= 0.0125 m
= 8954 kg/m3
cp = 384 J/kg.K
= 11.57 x 10-5 m2/s2
T= 40 C 0 C = 40 K
Total Heat Transfer:
Q =cVT = (8954 kg/m3)(384 J/kg.K)(4/3)()(0.0125 m)3(40 K)
Q = 1125 J - - - - Answer.
Plotting the net-entropy increase:
Equation (1.24)
12
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
13/51
1. INTRODUCTION
b
T
Tb
dTTT
cVS
b
b
= 0
11
( )( ) ( )b
T
T b
dTTT
S
b
b
= 0
110125.0
3
43848954
3
=
0
0 lnln13.28b
b
b
b TTTT
TTS
=
0
0 ln13.28b
bbb
T
T
T
TTS
Tb0 = 40 C = 313 K
=
313ln
273
31313.28
bbTT
S
Tb, C Tb, K S40 313 0
35 308 0.0622
30 303 0.117
25 298 0.1642
20 293 0.2034
15 288 0.2344
10 283 0.2569
5 278 0.2707
0 273 0.2754
Plot:
13
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
14/51
1. INTRODUCTION
1.10 A truncated cone 30 cm high is constructed of Portland cement. The diameter at
the top is 15 cm and at the bottom is 7.5 cm. The lower surface is maintained at 6
C and the top at 40 C. The outer surface is insulated. Assume one dimensional
heat transfer and calculate the rate of heat transfer in watts from top to bottom. Todo this, note that the heat transfer, Q, must be the same at every cross section.
Write Fouriers law locally, and integrate between this unknown Q and the known
end temperatures.
Solution:
T1 = 40 C
14
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
15/51
1. INTRODUCTION
T2 = 6 C
dx
dTkAQ =
x
DD
L
DD =
121
D1 = 15 cm = 0.15 mD2 = 7.5 cm = 0.075 m
L = 30 cm = 0.30 m
x
Dm
m
mm =
15.030.0
075.015.0
D = 0.15 m 0.25x
2
4DA
=
dx
dTDkQ
=
2
4
( )dx
dTxmkQ
2
25.015.04
=
( ) dTkdxxQ = 4
25.015.02
( ) dTkdxxQm
= 425.015.0
3.0
0
2
Thermal Conductivity of Portland Cement, Table A.2, Appendix A.k= 0.70 W/m.K
( ) ( )[ ] ( ) ( )6404
70.025.015.025.0
11
3.0
0
1 =
xQ
( ) ( )( ) ( )[ ] ( ) ( )344
70.015.03.025.015.0411
=
Q
( ) ( ) ( )344
70.015.0
1
075.0
14
=
Q
Q = -0.70 W Ans.
1.11. A hot water heater contains 100 kg of water at 75 C in a 20 C room. Its surfacearea is 1.3 m2. Select an insulating material, and specify its thickness, to keep the
water from cooling more than 3 C / h . (Notice that this problem will be greatly
simplified if the temperature drop in the steel casing and the temperature drop inthe convective boundary layers are negligible. Can you make such assumptions?
Explain.)
15
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
16/51
1. INTRODUCTION
Solution:
Specific heat of water at 75 C, Table A.1 , cp = 4194 J/kg.KQ = (100 kg)(4194 J/kg.K)(3 K/hr)(1 hr / 3600 s)
Q = 349.5 W
A = 1.3 m2
Then:
L
TkAQ=
( )( )20753.15.349 ==L
kQ
L
k= 4.89 W/m2.K
Select Magnesia, 85 % (insulation), Table A.2k = 0.071 W/m.K
L = (0.071 W/m.K) / (4.89 W/m2.K) = 0.01452 m = 1.5 cm
Yes, we can make an assumption of neglecting temperature drops as above as the thermal
conductivity of steel is much higher than insulation, also negligible temperature drops forthin film boundary.
1.12. What is the temperature at the left-hand wall shown in Fig. 1.17. Both walls arethin, very large in extent, highly conducting, and thermally black.
Fig. 1.17
Solution:
Left: ( )LLLTThq = = 50 (100 TL)
Right: ( )rrr
TThq = = 20 (Tr 20)
16
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
17/51
1. INTRODUCTION
Equating:
q = 50 (100 TL) = 20 (Tr 20)
5 (100 TL) = 2 (Tr 20)100 TL = 0.4Tr 8
TL = 108 - 0.4Tro C
Then; by radiation.
( )44rL
TTq = = 5.67040 x 10-8 W/m2.K4
( ) ( ) ( ) ( )20202732734.01081067040.5 448 =++= rrr
TTTq
( ) ( ) ( ) ( )20202734.03811067040.5 448 =+= rrr
TTTq
By trial and error:
Tr= 42 C (right hand wall)
Then
TL = 108 0.4(42) = 91.2 C (left hand wall)
1.13. Develop S.I. to English conversion factors for:
The thermal diffusivity,
The heat flux, q
The density,
The Stefan-Boltzmann constant,
The view factor,F1-2
The molar entropy
The specific heat per unit mass, c
In each case, begin with basic dimensionJ, m, kg,s, C, and check your answer againstAppendix B if possible.
Solution:
(1.) The thermal diffusivity,
Unit of is m2/s.
The conversion factor for English units is:
( ) hs
m
ft 3600
3048.0
11
2
2
=
sm
hrft
/
/750,381
2
2
= , checked with Table B.2, o.k.
(2.) The heat flux, q
Unit ofq is @/m2 or J/s.m2
17
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
18/51
1. INTRODUCTION
The conversion factor for English units is:
( )2
23048.036000009478.0
1ft
m
h
s
J
Btu=
2
2
2
2
/
/317.0
/
/317.01
mW
fthBtu
msJ
fthBtu =
= , checked with Table B.2, o.k.
(3.) The density
Unit of densityis kg/m3
The conversion factor for English units is:
( )3
33048.0
45359.0
11
ft
m
kg
lb=
3
3
/
/06243.01
mkg
ftlb= , checked with Table B.2, o.k.
(4.) The Stefan-Boltzmann constant,
= 5.6704 x 10-8 W/m2.K4 = 5.6704 x 10-8 J/m2.s.K4
The conversion factor for English units is:
( )
( ) 44
2
2
8.1
36003048.00009478.01
F
K
h
s
ft
m
J
Btu=
42
42
./
../0302.01
KmW
KfthrBtu=
(5.) The view factorF1-2
The view factor is dimensionless, so there is no need for conversion factor.
(6.) The molar entropy
Unit of molar entropy, S = J/KThe conversion factor for English units is.
F
K
J
Btu
8.1
0009478.01 =
KJ
FBtu
/
/
0005266.01=
(7.) The specific heat per unit mass, c
Unit ofc is J/kg.K
The conversion factor for English units is:
F
K
lb
kg
J
Btu
8.1
45359.00009478.01 =
18
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
19/51
1. INTRODUCTION
KkgJ
FlbBtu
=
/
/00023884.01
1.14. Three infinite, parallel, black, opaque plates, transfer heat by radiation,as shown
in Fig. 1.18. Find T2.
Fig. 1.18
Solution:
( ) ( )4
3
4
2
4
2
4
1 TTTTq == T1 = 100 C + 273 = 373 K
T3 = 0 C + 273 = 273 K
( ) ( )[ ]4442
2733732
1+=T
T2 = 334.1 K = 61.1 C
1.15. Four infinite, parallel black, opaque plates transfer heat by radiation, as shown in
Fig. 1.19. Find T2 and T3.
Fig. 1.19
19
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
20/51
1. INTRODUCTION
Solution:
( ) ( ) ( )44
4
3
4
3
4
2
4
2
4
1TTTTTTq ===
T1 = 100 C + 273 = 373 KT4 = 0 C + 273 = 273 K
Then:4
3
4
1
4
22 TTT +=
4
4
4
2
4
32 TTT +=4
4
4
3
4
22 TTT =
and
( ) 43
4
1
4
4
4
322 TTTT +=
4
3
4
1
4
4
4
324 TTTT +=
4
4
4
1
4
323 TTT +=
=43
3T (373)4 + 2 (273)4
=3T 317.45 K = 44.45 C
4
4
4
3
4
22 TTT = = 2 (317.45)4 (273)4
=2
T 348.53 K = 75.53 C
1.16. Two large, black, horizontal plates are spaced a distance L from one another. Thetop is warm at a controllable temperature, Th, and the bottom one is cool at a
20
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
21/51
1. INTRODUCTION
specified temperature, Tc. A gas separates them. The gas is stationary because it is
warm on top and cold on the bottom. Write the equation qrad/qcond = fn (N,
c
h
TT ), whereNis dimensionless group containing , k,L, and Tc. Plot as a
function of forqrad/qcond = 1, 0.8, and 1.2 (and for other values if you wish).
Now suppose that you have a system in whichL = 10 cm, Tc = 100 K, and the gas
is hydrogen with an average kof 0.1 W/m.K. Further suppose that you wish tooperate in such a way that the conduction and radiation heat fluxes are identical.
Identify the operating point on your curve and report the value ofTh that you must
maintain.
Solution:
( )44chradTTq =
( )LTTkq ch
cond=
( )( )
( ) ( )2244
chch
ch
ch
cond
rad TTTTk
L
TT
TT
k
L
q
q++=
=
+
+= 11
2
3
c
h
c
h
c
cond
rad
T
T
T
TT
k
L
q
q
( )[ ] ( )[ ]1111 223 ++=++= NTk
L
q
qc
cond
rad
where
k
LTN c
3
=
c
h
T
T=
Nas a function of ;
( )( )112
++= condrad qqN
(1) 1=cond
rad
q
q
( )( )111
2 ++=N
21
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
22/51
1. INTRODUCTION
(2) 8.0=cond
rad
q
q
( )( )118.0
2 ++=N
(3) 2.1=cond
rad
q
q
( )( )112.1
2 ++=N
plot of N as a function of:
For the system:
L = 10 cm = 0.10 mTc = 100 K
k= 0.1 W/m.K
Forqrad / qcond= 1.0
Then
( )( )111 2 ++= N
Solving forN:
k
LTN c
3
=
22
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
23/51
1. INTRODUCTION
= 5.67040 x 10-8 W/m2.K4
( )( )( )10.0
10010.0106704.538
=N = 0.056704
Then
( ) ( )( )11056704.012 ++=
( )( ) 64.1711 2 =++By trial and error:
= 2.145
Then: Th = Tc = (2.145)(100 K) = 214.5 K
1.17. A blackened copper sphere 2 cm in diameter and uniformly at 200 C is introduced
into an evacuated black chamber that us maintained at 20 C.
Write a differential equation that expresses T(t) for the sphere, assuming lumped
thermal capacity. Identify a dimensionless group, analogous to the Biot number, that can be used to
tell whether or not the lumped-capacity solution is valid.
Show that the lumped-capacity solution is valid.
Integrate your differential equation and plot the temperature response for the
sphere.
Solution:
(1) Assuming lumped thermal capacity
dt
dUQ =
( ) ( )[ ]ref
TTcVdr
dTTA =
44
( )tTT =( ) ( )44
=
TT
cV
A
dt
TTd
24 rA =
3
3
4rV =
( ) ( ) ( ) ( )4
44
4
3
23
3
4
4 =
= TTcrTT
rc
r
dt
TTd
Differential Equation, ( )tTT =( ) ( )443
=
TT
crdt
TTd
(2) Dimensionless group analogous to the Biot number
23
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
24/51
1. INTRODUCTION
bk
LhBi =
Equivalent h ,
(
= TTTT
h
4
4
Biot number equivalent =(( )
==TTk
TTr
k
rh
Ak
Vh
bbb33
44
(3) Showing that lumped-capacity solution is valid.
Dimensionless group must be
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
25/51
1. INTRODUCTION
( )( )( ) ( )
( )( )222222222
222244
2
11
axaxa
axax
axaxax ++
=+
=
( ) ( )22222244 21
2
11
axaaxaax +
=
( ) ( )( ) ( )222244 21
)(2211
axaaxaxaaxax
aax +
+ +=
( ) ( ) ( )222244 21
2
1
2
1
2
11
axaaxaaxaaax +
+
=
( )222344 2111
4
11
axaaxaxaax +
+
=
+
+
=
12
111
4
112
4
344
a
xa
axaxaax
+
+
=
12
1
11
4
112
3
344
a
xa
a
axaxaax
Then,
44 ax dx = CaxArcaax axa + +
tan2
1ln
4
133
Applying:
+
+
=
TTArcTTArcTTT TTTT TTTTT dT iiiT
Ti
tantan2
1lnln
4
13344
Substitute values:
( ) ( )
+
+
= 293473tan293tan2934 2293473 293473ln293293ln2934 1 3344 ArcTArcTTTT dT
T
Ti
( ) crtT
ArcT
T
TT
dTT
Ti
348062.3
293tan2
293
293ln
2934
1344
=
+
+
=
( )( )
( ) ( )( )01.03848954106704.5348062.3
293tan2
293293ln
29341
8
3tTArc
TT
=
+
+
( )t
TArc
T
T0004978.048062.3
293tan2
293
293ln
2934
13
=
+
+
Tabulation:
25
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
26/51
1. INTRODUCTION
T, C T, K T, s
200 473 0
182 455 93.5
164 437 206.8
146 419 346.1
128 401 520.9110 383 745.8
92 365 1046
74 347 1468.5
56 329 2119.8
38 311 3340.6
Plot :
26
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
27/51
1. INTRODUCTION
1.18. As part of space experiment, a small instrumentation packaged is released from a
space vehicle. It can be approximated as a solid aluminum sphere, 4 cm indiameter. The sphere is initially at 30 C and it contains a pressurized hydrogen
component that will condense and malfunction at 30 K. If we take the surrounding
space to be at 0 K, how long may we expect the implementation package tofunction properly? Is it legitimate to use the lumped-capacity method in solving
the problem? (Hint: See the directions for Problem 1.17).
Solution:
Properties of aluminum, Table A.1
= 2707 kg/m3
cp = 905 J/kg.K
kb = 237.2 W/m.K @ 30 C
From Prob. 1.17, usingi
T = 30 C + 273 = 303 KT = 0 K
T= 30 K
= 5.6704 x 10-8 W/m2.K
r= (1/2)(4 cm) = 2 cm = 0.02 m
Check for the legitimacy of lumped-capacity method.
(
( )
TTk
TTr
b3
44
=( )( )( )
( )( )03032.2373030302.0106704.5 448
= 0.000044
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
28/51
1. INTRODUCTION
1.19. Consider heat calculation through the wall as shown in Fig. 1.20. Calculate q and
the temperature of the right-hand side of the wall.
Fig. 1.20
Solution:
( )( )=
= TTh
L
TTkq
2
21
1T = 200 CT = 0 C
k= 2 W/m2.K
L = 0.5 m
h = 3 W/m2.K
( )( )( )( )03
50.0
20022
2 == TTq
2234800 TT =
T2 = 114.286 C
q = (3)(114.286 0) = 343 W/m2.
1.20. Throughout Chapter 1 we have assumed that the steady temperature distributionin a plane uniform wall is linear. To prove this, simplify the heat diffusion
equation to the form appropriate for steady flow. Then integrate it twice and
eliminate the two constant using the known outside temperatures Tleft and Tright atx= 0 andx = wall thickness,L.
28
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
29/51
1. INTRODUCTION
Solution:
Eq. 1.14, one dimensional heat diffusion equation,
t
T
tk
Tc
x
T
=
12
2
Use2
2
x
T
= 0 for steady flow.
1C
dx
dT=
21CxCT +=
at T= Tleft,x = 0Tleft = 0 + C2C2 = Tleft
At T= Tright,x =L
Tright = C1L + Tleft
L
TTC
leftright
=1
Then,
left
leftrightTx
L
TTT +
=
L
TT
x
TTleftrightleft
=
, therefore linear.
1.21 The thermal conductivity in a particular plane wall depends as follows on the walltemperature: k= A + BT, where A and B are constants. The temperatures are T1and T2 on either side of the wall, and its thickness is L. Develop an expression for
q.
Solution:
dx
dTkq =
( )dx
dTBTAq +=
( )dTBTAqdx +=
29
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
30/51
1. INTRODUCTION
( ) +=L T
T
dTBTAdxq
0
2
1
2
1
2
2
1T
T
BTATqL
+=
( ) ( )
+=2
1
2
212 2
1
TTBTTAqL
( ) ( )
L
TTBTTA
q
+=
2
1
2
2122
1
1.22 Find kfor the wall shown in Fig. 1.21. Of what might it be made?
Figure 1.21.
Solution:L = 0.08 m
( )left
rightleftTTh
L
TTkq =
=
( )( ) ( )20100200
08.0
020=
k
k= 64 W/m.K
30
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
31/51
1. INTRODUCTION
From Table A.1, @ 10 C, k= 64 W/m.K
This might be Steel, AISI 1010, k= 64.6 W/m.K
1.23 What are Ti,Tj, and Tr in the wall shown in Fig. 1.22?
Fig. 1.22.
Solution:
L1= 2 cm = 0.02 m
k1 = 2 W/m.CL2 = 6 cm = 0.06 m
k2 = 1 W/m.C
L3 = 4 cm = 0.04 m
k3= 5 W/m.C
L4 = 4 cm = 0.04 m
k4 = 4 W/m.C
( ) ( )
4
4
3
3
2
2
1
12525100
L
TTk
L
Tk
L
Tk
L
Tkq
rjjii
=
=
=
=
( ) ( )
2
2
1
125100
L
Tk
L
Tkii
=
( )( ) ( )( )
06.0
251
02.0
1002 =
iiTT
256600 =ii
TT
iT
=89.29 C( )
3
3
1
125100
L
Tk
L
Tk ji =
( ) ( ) ( )
04.0
255
02.0
29.891002 jT=
jT = 16.43 C
31
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
32/51
1. INTRODUCTION
( )
4
4
1
1100
L
TTk
L
Tk rji =
( )( ) ( )( )04.0
43.164
02.0
29.891002rT
=
( )( ) ( )( )04.043.164
02.029.891002 rT=
rT= 5.72 C
1.24 An aluminum can of beer or soda pop is removed from the refrigerator and set on
the table. If h is 13.5 W/m2.K, estimate when the beverage will be at 15 C.
Ignore thermal radiation. State all of your other assumptions.
Solution:
Properties of aluminum, Table A.1, App. A
= 2707 kg/m3
cp = 905 J/kg.Kk= 237 W/m.K
= 9.61 x 10-5 m2/s
Assume size of can is 50 mm diameter x 100 mm height
iT = 0 C, and room at T = 20 C
Time constant,
+
==DL
Dh
LDc
Ah
cVT
2
42
2
( )LDhcDL
T22 +
=
D = 0.05 m
L = 0.10 mh = 13.5 W/m2.K
( ) ( ) ( )( )( ) ( )( ) =+= 10.025.05.132 10.005.09052707T 648.1 ns
Eq. 1.22.
Tt
i
eTT
TT
=
at T= 15 C
32
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
33/51
1. INTRODUCTION
1.648
200
2015 te
=
t= 898.5 s = 15 minutes
1.25. One large, black wall at 27 C faces another whose surface is 127 C. The gapbetween the two walls is evacuated. If the second wall is 0.1 m thick and has a
thermal conductivity of 17.5 W.m.K, what is its temperature on the back side?
(Assume steady state).
Solution:
T3 = temperature on the back side.
( ) ( )L
TTkTTq 23
4
1
4
2
==
L = 0.1 mT1= 27 C + 273 = 300 K
T2= 127 C + 273 = 400 K
= 5.6704 x 10-8 W/m2.K
k= 17.5 W/m.K
( )( )( ) ( )
10.0
4005.17300400106704.5
3448== Tq
T3= 405.67 K = 132.67 C.
1.26. A 1-cm diameter, 1 % carbon steel sphere, initially at 200 C, is cooled by naturalconvection, with air at 20 C. In this case, h is not independent of temperature.
33
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
34/51
1. INTRODUCTION
Instead, h =3.51(t C)1/4 W/m2.K. Plot Tsphere as a function oft. Verify the lumped-
capacity assumption.
Solution:
Properties of 1% carbon steel, Table A.1= 7801 kg/m3
cp = 473 J/kg.K
k= 42 W/m.K
= 1.17 x 10-5 m2/s
Verify the lumped-capacity assumption:
k
LhBi
t= 200 C 20 C = 180 C
h =3.51(180)1/4 W/m2.K = 12.86 W/m2.K
34
3
4
2
3
r
r
r
A
VL ===
r= (1/2)(1 cm) = 0.005 m
L = 0.005 m / 3 = 0.001667 m( )( )
42
001667.086.12Bi = 0.00051
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
35/51
1. INTRODUCTION
( ) ( )cV
AtTT
T
Ti
51.34 4
1 =
( )cV
AtTT
T
Ti
51.3
1
1 14
5
4
5
=
+
+
( ) ( ) cV
At
TTTTi
8775.0114/14/1
=
rV
A 3=
Then,
( ) ( )( )
cr
tt
rcTTTTi
6325.238775.0114/14/1
=
=
Substitute value,
( ) ( ) ( )( )( )005.047378016325.2
20200
1
20
14/14/1
t
T =
( )273012.0000143.0
20
14/1
+=
tT
( )273012.0000143.0
120
4/1
+=
tT
( )1909
699320
4/1
+=
tT
Ct
T 201909
69934
+
+
=
Tabulation:
t,s T, C
0 200
100 166.8
200 140.9
300 120.4
400 104.7
500 91
600 80.4
800 64.4
1000 53.41200 45.6
1400 40
1600 35.8
1800 32.6
2000 30.2
Plot:
35
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
36/51
1. INTRODUCTION
1.27. A 3-cm diameter, black spherical heater is kept at 1100 C. It radiates through an
evacuated space to a surrounding spherical shell of Nichrome V. The shell has a 9
cm inside diameter and is 0.3 cm thick. It is black on the inside and is held at 25 Con the outside. Find (a) the temperature of the inner wall of the shell and (b) the
heat transfer, Q. (Treat the shell as a plane wall.)
Solution:
Properties of Nichrome V, Table A.1, Appendix A.
= 8,410 kg/m3
cp = 466 J/kg.Kk= 10 W/m.K
= 0.26 x 10-5 m2/s
Radiation
( )42
4
11TTAQ
rad=
T1= 1100 C = 1373 K
T3= 25 C + 273 = 298 K
= 5.6704 x 10-8 W/m2
.C
Conduction
( )L
TTkAQ
cond
232
=
2
114 rA = , r1 = (1/2)(3 cm) = 1.5 cm = 0.015 m
( ) 21
015.04=A m2
36
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
37/51
1. INTRODUCTION
2
224 rA = , r2 = (1/2)(9 cm) = 4.5 cm = 0.045 m
( ) 21
045.04=A m2
L = 0.3 cm = 0.003 m
Then
condradQQ =
( ) ( )L
TTkATTA 322
4
2
4
11
=
( )( ) ( ) ( )[ ] ( )( )( ) ( )003.0
298045.04101373015.04106704.5 2
2
4
2
428 = T
T
( ) ( )29810290632.513732
114
2
4 = TT
By trial and error method.
(a) Inner Wall Temperature = T2 = 304.7 K = 31.7 C(b) Heat Transfer, Q
( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( )[ ] WTTAQ 4.5687.3041373015.04106704.5 442842
4
11===
1.28. The sun radiates 650 W/m2 on the surface of a particular lake. At what rate (in
mm/hr) would the lake evaporate if all of this energy went to evaporating water?Discuss as many other ways you can think of that this energy can be distributed
(hfg for water is 2,257,000 J/kg). Do you suppose much of the 650 W/m2 goes to
evaporation?
Solution:
q = 650 W/m2 = 2,340,000 J/hr.m2
Evaporation rate =kgJ
mhrJ
/000,257,2
./000,340,22
= 1.036774 kg/hr.m2
Density of water= 1000 kg/m3
Evaporation rate =
m
mm
mkg
mhrkg
1
1000
/1000
./036774.13
2
=1.036774 mm/hr
There are other ways that this energy can be distributed such as cloud barrier,
heating up of the lake up to evaporation, haze or atmosphere.
Yes, much of the 650 W/m2 goes to evaporation especially on a clear day.
37
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
38/51
1. INTRODUCTION
1.29. It is proposed to make picnic cups, 0.005 m thick, of a new plastic for which k=
ko(1 + aT2), where T is expressed in C, ko = 15 W/m.K, and a = 10
-4 C-2. We are
concerned with thermal behavior in the extreme case in which T= 100 C in thecup and 0 C outside. Plot Tagainst position in the cup wall and find the heat loss,
q.
Solution:
dx
dTkq =
( )dTaTkqdxo
21+=
( )+=2
1
2
1
T
T
odTaTkxq
[ ] 21
3
3
1T
ToaTTkxq +=
( ) ( )[ ]313
1
1
3
23
1
2aTTaTTkxq
o
++=
( ) ( )313
1
1
3
23
1
2aTTaTT
k
xq
o
++=
( ) ( )o
k
xqaTTaTT
+=+ 3
13
1
1
3
23
1
2
Solving forq if,
T1 = 100 C
T2 = 0 C
x = 0.005 m
( ) ( )323
1
2
3
13
1
1aTTaTT
k
xq
o
++=
( )( ) ( )( )[ ] ( ) ( )( )[ ]3431
34
31 010010010100
15.0
005.0 ++=q
q = 4000 W
Plotting:
Use T1 = 100 C, a = 10-4 C-2, q = 4000 W, ko = 0.15 W/m.K
( ) ( )o
k
xqaTTaTT
+=+ 3
13
1
1
3
23
1
2
( ) ( )
q
aTTaTTkx o
3
23
1
2
3
13
1
1++=
( ) ( ) ( )( (4000
1001010015.03
23
1
2
34
3
1 aTTx
++=
( )4000
1015.0203
2
4
3
1
2TT
x+=
38
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
39/51
1. INTRODUCTION
Tabulation:
T2, C x, m100 0
80 0.0013660 0.00248
40 0.00342
20 0.00424
0 0.00500
Heat loss , q = 4000 W
1.30. A disc-shaped wafer of diamond 1 lb is the target of a very high intensity laser.
The disc is 5 mm in diameter and 1 mm deep. The flat side is pulsed intermittently
with 1010 W/m2 of energy for one microsecond. It is then cooled by natural
convection from that same side until the next pulse. If h = 10 W/m2.K and T
=30 C, plot Tdisc as a function of time for pulses that are 50 s apart and 100 s apart.
(Note that you must determine the temperature the disc reaches before it is pulsed
each time.)
Solution:
Properties of Diamond, Table A.2
= 3250 kg/m3
cp = 510 J/kg.K
kb = 1350 W/m.K
= 8.1 x 10-4 m2/s
39
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
40/51
1. INTRODUCTION
L = 1 mm = 0.001 m
bk
LhBi =
h = 10 W/m2.K
T =30 C
( )( )1350
001.010=Bi = 0.0000074
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
41/51
1. INTRODUCTION
t= 50 s
75.165
50
3033.90
30 =
e
T
T= 74.62 C
Second 50 s, Ti = 60.33 C + 74.62 C = 134.95 C
t= 25 s
75.165
25
3095.134
30 =
e
T
T= 120.26 C
t= 50 s
75.165
50
3095.13430
= eT
T= 107.62 C
Third 50 s, Ti = 60.33 C + 107.62 C = 167.95 C
t= 25 s
75.165
25
3095.167
30 =
e
T
T= 148.64 C
t= 50 s
75.165
50
3095.167
30 =
e
T
T= 132.03 CAnd so on.
Tabulation:
t, s Tdisc, C
1st 50 s 0 90.33
25 81.8850 74.62
2nd 50 s 50 134.95
75 120.26
100 107.62
3rd 50 s 100 167.95
125 148.64
150 132.03
41
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
42/51
1. INTRODUCTION
Plot:
For 100 s pulse apart
First 100 s, Ti = 90.33 C
t= 50 s75.165
50
3033.90
30 =
e
T
T= 74.62 C
t= 100 s
42
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
43/51
1. INTRODUCTION
75.165
100
3033.90
30 =
e
T
T= 63.00 C
Second 100 s, Ti = 60.33 C + 63.00 C = 123.33 Ct= 50 s
75.165
50
3033.123
30 =
eT
T= 99.03 C
t= 100 s
75.165
100
3033.123
30 =
eT
T= 81.05 C
Third 100 s, Ti = 60.33 C + 81.05 C = 141.38 C
t= 50 s
75.165
50
3038.141
30 =
eT
T= 148.64 C
t= 100 s
75.165100
3038.141
30 =
eT
T= 112.38 C
And so on.Tabulation:
t, s Tdisc, C
1st 100 s 0 90.3.3
50 74.62
100 63.002nd 100 s 100 123.33
150 99.03
200 81.05
3rd 100 s 200 141.38
250 112.38
300 90.93
43
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
44/51
1. INTRODUCTION
Plot:
1.31 A 150 W light bulb is roughly a 0.006 m diameter sphere. Its steady surface
temperature in room air is 90 C, and h on the outside is 7 W/m2.K. What fractionof the heat transfer from the bulb is by radiation directly from the filament
through the glass? (Stae any additional assumptions.)
Solution:
Assume black body radiation.
( ) ( )44ababTTATTAhQ +=
( ) ( )44abab
TTTThA
Q+=
44
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
45/51
1. INTRODUCTION
bT = 90 + 273 = 363 K
h = 7 W/m2.K.= 5.6704 x 10-8 W/m2.K4.Q = 150 W but change to 0.150 W as light bulb is very small. It may be a typographical
error.22
4 rDA ==D = 0.006 m
Then:
( )( )( ) ( )( )448
2363106704.53637
006.0
150.0aa
TT +=
( ) ( ) ( ) ( )448 363106704.536371326aa
TT +=
By Trial and Error Method:
Ta = 270.5 K = -2.5 C
Fraction = ( )( ) ( )44
44
abab
ab
TTTTh
TT
A
Q
+
=
=
( )( )( ) ( ) ( )( )448
448
5.270363106704.55.2703637
5.270363106704.5
+
Fraction = 0.5126
1.32 How much entropy does the light bulb in Problem 1.31 produce?
Solution:
( )
=
=
3631
5.270115.011
ba
UnTT
QS = 0.0001413 W/K
1.33 Air at 20 C flows over one side of a thin metal sheet ( h = 10.6 W/m2.K).
Methanol at 87 C flows over the other side ( h = 141 W/m2.K). The metal
functions as an electrical resistance heater, releasing 1000 W/m 2. Calculate (a) theheater temperature, (b) the heat transfer from the methanol to the heater, and (c)
the heat transfer from the heat of the air.
Solution:
(a) q = 1000 W/m2
( ) ( )CThCThqhh
872021+=
( )( ) ( )( )87141206.10 +hhTT = 1000
Th = 88.9 C
45
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
46/51
1. INTRODUCTION
(b) ( ) ( )( )879.88141872 == hm Thq
mq = 267.9 W
(c) ( ) ( )( )209.886.10201 == ha Thq
aq = 730.3 W
1.34 A planar black heater is simultaneously cooled by 20 C air (h =14.6 W/m2.K) and
by radiation to a parallel black wall at 80 C. What is the temperature of the heater
if it delivers 9000 W/m2 ?
Solution:
( ) ( ) ( )[ ]44
2738027320 +++= TThq = 9000 W/m2
( )( ) ( ) ( ) ( )[ ]448 353273106704.5206.14 ++= TTq = 9000 W/m2
By Trial and error method.
T= 294.3 C
1.35 An 8-oz. can of beer is taken from a 3 C refrigerator and placed in a 25 C room.
The 6.3 cm diameter by 9 cm high can is placed on an insulated surface ( h =7.3
W/m2.K). How long will it take to reach 12 C? Ignore thermal radiation and
discuss your other assumption.
Solution:
T
t
i
eTT
TT
=
Assume aluminum material for the can of beer,Properties of aluminum, Table A.1, Appendix A
= 2707 kg/m3
cp = 905 J/kg.Kk= 237 W/m.K
Then,T = 25 C
iT = 3 C
T = 12 C
46
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
47/51
1. INTRODUCTION
Time constant:
Ah
cVT
=
LDV2
4=
D = 6.3 cm = 0.063 m
( ) ( )09.0063.04
2
=
V = 2.8055 x 10-4 m3
( ) ( ) ( ) ( )( )09.0063.02063.04
24
22
+
=+
= DLDA = 0.02405 m2
( )( )( )( )( )02405.03.7
108055.29052707 4=T = 3915 s
3915
253
2512 te
=
t= 2314 sec = 38.6 min
1.36 A resistance heater in the form a thin sheet runs parallel with 3 cm slabs of castiron on either side of an evacuated cavity. The heater, which releases 8000 W/m 2,
and the cast iron are very nearly black. The outside surfaces of the cast iron slabs
are kept at 10 C. Determine the heater temperature and the inside slabtemperatures.
Solution:
q = 8000 W/m2
47
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
48/51
1. INTRODUCTION
Properties of cast iron, Table A.1, Appendix A
= 7272 kg/m3
cp = 420 J/kg.Kkb = 52 W/m.K
L = 3 cm = 0.03 m
Inside slab temperature,( )
L
TCkq
=
10= 8000 W/m2
( )( )
03.0
1052
Tq
=
T= 14.62 C
Heater temperature,
( )
44
TTqh =
= 8000 W/m2
( ) ( ) ( )[ ]448 27362.14273106704.5 ++= hTq = 8000 W/m2
Th= 347.2 C
1.37 A black wall at 1200 C radiated to the left side of a parallel slab of type 316stainless steel, 5 mm thick. The right side of the slab is to be cooled convectively
and is not to exceed 0 C. Suggest a convective proceed that will achieve this.
Solution:
1.38 A cooler keeps one side of a 2 cm layer of ice at 10 C. The other side is exposed
to air at 15 C. What is h just on the edge of melting? Must h be raised orlowered if melting is to progress?
48
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
49/51
1. INTRODUCTION
Solution:
Melting point of ice = 0 C
Thermal Conductivity of ice at 0 C = 2.215 W/m.K
( ) ( )3212 TTh
LTTkq ==
( )( )
23
12 TThL
TTk=
( )( )
23
12 TThL
TTk=
T1 = -10 C
T2 = 0 CT3 = 15 C
L = 2 cm = 0.02 m
Then,( ) ( )( )( )015
02.0
100215.2=
h
h = 73.83 W/m2.K
If the melting is to progress the thickness will reduce and h must be raised.
1.39 At what minimum temperature does a black heater deliver its maximum
monochromatic emissive power in the visible range? Compare your result with
Fig. 10.2.
Solution:
Figure 1.15 or Wiens Law, Eq. (1.29)
( )max=
e
T = 2898 m.K
Minimum visible range, = 0.4545 m
Then:
(0.4545 m)(Tmin) = 2898 m.K
Tmin = 6376 K
From Fig. 10.2 , T = 5900 K
1.40 The local heat transfer coefficient during the laminar flow of fluid over a flat plateof length L is equal to F / x1/2, where F is a function of fluid properties and the
flow velocity. How does h compares with h (x = L). (x is the distance from the
leading edge of the plate.)
49
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
50/51
1. INTRODUCTION
1.41 An object is initially at a temperature above that of its surroundings. We have
seen that many kinds of convection processes will bring the object intoequilibrium with its surroundings. Describe the characteristics of a process that
will do so with the least net increase of the entropy of the universe.
Solution:
b
bT
boT
b
dTTT
cVS
=
11
Determine bT for least net increase of the entropy of the universe.
bTT
11
= 0
=TTb
=
bo
bo
T
T
T
TT
cVS ln
=
T
T
T
TTcVS bobo ln
The characteristic of the process is unsteady state conduction having Biot number
increasing from less than one to more than one when reaching equilibrium at =TTb .
1.42 A 250 C cylindrical copper billet, 4 cm in diameter and 8 cm long is cooled in air
at 25 C. The heat transfer coefficient is 5 W/m2.K Can this be treated as lump-capacitycooling? What is the temperature of the billet after 10 minutes?
Solution:
Check Biot Number
Properties of copper, Table A.1, App. A
= 8954 kg/m3
cp = 384 J/kg.K
kb = 398 W/m.K
Time constant:
Ah
cVT
=
LDV2
4=
D = 4 cm = 0.04 m,L = 8 cm = 0.08 m
( ) ( )08.004.04
2
=
V = 1.0053 x 10-4 m3
50
-
7/22/2019 solved problems in heat transfer
51/51
1. INTRODUCTION
( ) ( ) ( ) ( )( )08.004.0204.04
24
22
+
=+
= DLDA = 0.012566 m2
( )( ) ( )( )( )012566.05
100053.13848954 4=T = 5501 s
Biot Number
mL
k
LhBi
b
02.0=
=
( )( )
398
02.05=Bi = 0.00025