tri tank sample calculation output
DESCRIPTION
Example of tank calculations by TriTankTRANSCRIPT
TRI TANK sample calculation output
TRI TANK sample calculation output
TRI*TANK650 designs or re-rates cylindrical tanks with sloped or flat-bottoms in accordance with API 650 Standard, "Welded Steel Tanks for Oil Storage", 8th. 9th. or 10th. Editions. Wind and seismic loads can be applied in the re-rating or design modes, and the allowable criteria of several different wind and seismic standards can be applied.This is a sample output HTML file generated by TRI*TANK650
PROJECT/JOB NO:2001 DATE:08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE:1
API-650 TANK DESIGN INPUT SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************************
File Name: DemoUSUnitsNo1 Item No: Demo US #1
Date: 08/21/01 Project: 2001
Engineer: George W Plant: Cynamide
City/St: Crawford, Texas Division: Polyurethanes
Block No: xxfxx
CODE / EDITION: API-650,10TH
APPENDICIES USED: Appendix A
SHELL DIAMETER: 20.00 ft SHELL HEIGHT: 30.00 ft
BOTTOM TYPE: FLAT ROOF TYPE: CONE
SUPPORT TYPE: CHAIR NO. COURSES: 4
PRESSURE
OPERATING: 1.00 psig 27.69 in OF WATER 16.00 oz/in**2
DESIGN: 1.50 psig 41.54 in OF WATER 24.00 oz/in**2
HYDROSTATIC TEST: 1.88 psig 51.92 in OF WATER 30.00 oz/in**2
TEMPERATURE (deg F)
MIN DESIGN: 20. MAX DESIGN: 140. OPERATING: 100.
CORROSION ALLOWANCE (in)
SHELL: SEE DESIGN BOTTOM: 0.1250 ROOF: 0.1250 ANCHORS: 0.2500
JOINT EFFICIENCY
SHELL: 0.85 BOTTOM: 0.85 ROOF: 0.85
USER DEFINED THICKNESS (in)
SHELL: SEE DESIGN BOTTOM: 0.0000 ROOF: 0.0000
API MINIMUM THICKNESS (in)
SHELL: SEE DESIGN BOTTOM: 0.2500 ROOF: 0.1875
LIQUID HEIGHT: 30.00 ft LIQUID SP GR.: 1.150
INSULATION
CLASS: FIBERGLASS LOCATED: SHELL AND ROOF
THICKNESS: 1.0000 in DENSITY: 6.0000 lb/ft**3
WIND DESIGN
WIND OPTION: ASCE 7-98 BOTTOM ELEV.: 1.00 ft
WIND VELOCITY: 120. mph IMP. FACTOR: 1.00
SEISMIC DESIGN
SEISMIC OPTION: API-650, APP. E BOTTOM ELEV.: 1.00 ft
IMPORTANCE FACTOR: 1.00 SITE/FND.: 1.00
SEISMIC ZONE: 2A
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE:2
API-650 TANK DESIGN INPUT SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************************
MATERIAL
SHELL: A-516-70* ROOF: A-516-70*
BOTTOM: A-516-70* ANCHOR BOLTS: A-307
NOZZLE NECKS: A-106-B NOZZLE FLANGES: A-105
SUPPORTS: A-516-70*
LADDER NUMBER 1
BOTTOM ELEVATION: 1.00 ft TOP ELEVATION: 20.00 ft
LADDER WIDTH: 1.50 ft CENTER LINE ANGLE: 0.00 deg
WEIGHT/LENGTH: 20. lb/ft
LADDER NUMBER 2
BOTTOM ELEVATION: 20.00 ft TOP ELEVATION: 32.00 ft
LADDER WIDTH: 1.50 ft CENTER LINE ANGLE: 90.00 deg
WEIGHT/LENGTH: 20. lb/ft
PLATFORM NUMBER 1
TOP ELEVATION: 20.00 ft PLATFORM WIDTH: 3.00 ft
STARTING ANGLE: 0. deg ENDING ANGLE: 180. deg
PLATFORM DIRECTION: CON. CLOCKWISE WEIGHT/AREA: 45. lb/ft**2
PLATFORM NUMBER 2
TOP ELEVATION: 32.00 ft PLATFORM WIDTH: 3.50 ft
STARTING ANGLE: 90. deg ENDING ANGLE: 270. deg
PLATFORM DIRECTION: CON. CLOCKWISE WEIGHT/AREA: 45. lb/ft**2
COMPRESSION RING DIMENSIONS
RING TYPE FROM APPENDIX (F) FIGURE F-1 DETAIL. A, ONE ANGLE OUTSIDE
RING DIMENSIONS: 2.50 x 2.50 x 0.2500 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 3
API-650 SHELL DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
****************************
SHELL THICKNESS CALCULATION METHOD API-650 APPENDIX A
TANK DIAMETER (D) = 20.00 ft
TANK RADIUS (R) = 120.0000 in
TOTAL NUMBER OF COURSES 4
BOTTOM COURSE HEIGHT (H1) = 96.0000 in
DIAMETER TYPE NOMINAL
ROUND OFF DIMENSIONS YES
ROUND OFF TO NEAREST 0.1250 in
MAX. LIQUID HEIGHT (H) = 360.0000 in
LIQUID SPECIFIC GRAVITY (G) = 1.150
TOTAL SHELL WEIGHT (W) = 19122. lb
TOTAL SHELL HEIGHT = 360.00 in
SHELL JOINT EFFICIENCY (E) 0.85
NOTE - TOP CAN IS COURSE NUMBER ONE, AND BOTTOM CAN IS THE LAST COURSE.
COURSE MATERIAL YIELD TENSILE DESIGN HYD. TEST DENSITY
NO. STRESS STRESS STRESS STRESS
(Sd) (St)
(psi) (psi) (psi) (psi) (lb/in**3)
------ ---------------- --------- --------- --------- --------- ----------
1 A-516-70* 38000. 70000. 25300. 28500. 0.2818
2 A-516-70* 38000. 70000. 25300. 28500. 0.2818
3 A-516-70* 38000. 70000. 25300. 28500. 0.2818
4 A-516-70* 38000. 70000. 25300. 28500. 0.2818
COURSE HEIGHT CORR. MIN. THK. CALC. THK. ACT THK WEIGHT
NO. (ft) (in) (in) (in) (in) (lb)
------ --------- ------- --------- ---------- --------- ---------
1 6.00 0.1250 0.1875A 0.1418 0.2500 3824.
2 8.00 0.1250 0.1875A 0.1686 0.2500 5099.
3 8.00 0.1250 0.1875A 0.1954 0.2500 5099.
4 8.00 0.1250 0.1875A 0.2222 0.2500 5099.
MINIMUM THICKNESS IS DEFINED AS FOLLOWS:
A - API-650 MINIMUM THICKNESS
U - USER DEFINED MINIMUM THICKNESS
ROUND OFF IS APPLIED TO THE ACTUAL THICKNESS.
** NOTE **
WEIGHTS ABOVE ARE BASED ON THE ACTUAL THICKNESS
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 4
API-650 SHELL DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
****************************
* - NOTES AN API-650 SPECIFIED VALUE THAT HAS BEEN CHANGED.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 5
API-650 SHELL DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
********************************
SHELL THICKNESS CALCULATION FOR COURSE NUMBER 4
-------------------------------------------------
THICKNESS CALCULATION PER SECTION A.4.1.
(2.6*D)*(HTLIQ - 1)*G
BTKDSN = ----------------------- + CA
E*21000
(2.6* 20.00)*( 30.00 - 1)* 1.150
BTKDSN = --------------------------------------- + 0.1250
0.85*21000
BTKDSN = 0.2222 in
ACTUAL COURSE THICKNESS IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
A - USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
B - API MINIMUM THICKNESS = 0.1875 in
C - CALCULATED THICKNESS (BTKDSN) = 0.2222 in
LARGEST THICKNESS = 0.2222 in
ACTUAL THICKNESS HAS BEEN ROUNDED
UP TO NEAREST MULTIPLE OF = 0.1250 in
ACTUAL THICKNESS (BTKACT) = 0.2500 in
SHELL THICKNESS CALCULATION FOR COURSE NUMBER 3
-------------------------------------------------
THICKNESS CALCULATION PER SECTION A.4.1.
(2.6*D)*(HTLIQ - 1)*G
BTKDSN = ----------------------- + CA
E*21000
(2.6* 20.00)*( 22.00 - 1)* 1.150
BTKDSN = --------------------------------------- + 0.1250
0.85*21000
BTKDSN = 0.1954 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 6
API-650 SHELL DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
********************************
ACTUAL COURSE THICKNESS IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
A - USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
B - API MINIMUM THICKNESS = 0.1875 in
C - CALCULATED THICKNESS (BTKDSN) = 0.1954 in
LARGEST THICKNESS = 0.1954 in
ACTUAL THICKNESS HAS BEEN ROUNDED
UP TO NEAREST MULTIPLE OF = 0.1250 in
ACTUAL THICKNESS (BTKACT) = 0.2500 in
SHELL THICKNESS CALCULATION FOR COURSE NUMBER 2
-------------------------------------------------
THICKNESS CALCULATION PER SECTION A.4.1.
(2.6*D)*(HTLIQ - 1)*G
BTKDSN = ----------------------- + CA
E*21000
(2.6* 20.00)*( 14.00 - 1)* 1.150
BTKDSN = --------------------------------------- + 0.1250
0.85*21000
BTKDSN = 0.1686 in
ACTUAL COURSE THICKNESS IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
A - USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
B - API MINIMUM THICKNESS = 0.1875 in
C - CALCULATED THICKNESS (BTKDSN) = 0.1686 in
LARGEST THICKNESS = 0.1875 in
ACTUAL THICKNESS HAS BEEN ROUNDED
UP TO NEAREST MULTIPLE OF = 0.1250 in
ACTUAL THICKNESS (BTKACT) = 0.2500 in
SHELL THICKNESS CALCULATION FOR COURSE NUMBER 1
-------------------------------------------------
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 7
API-650 SHELL DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
********************************
THICKNESS CALCULATION PER SECTION A.4.1.
(2.6*D)*(HTLIQ - 1)*G
BTKDSN = ----------------------- + CA
E*21000
(2.6* 20.00)*( 6.00 - 1)* 1.150
BTKDSN = --------------------------------------- + 0.1250
0.85*21000
BTKDSN = 0.1418 in
ACTUAL COURSE THICKNESS IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
A - USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
B - API MINIMUM THICKNESS = 0.1875 in
C - CALCULATED THICKNESS (BTKDSN) = 0.1418 in
LARGEST THICKNESS = 0.1875 in
ACTUAL THICKNESS HAS BEEN ROUNDED
UP TO NEAREST MULTIPLE OF = 0.1250 in
ACTUAL THICKNESS (BTKACT) = 0.2500 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 8
API-650 ROOF DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
***************************
ROOF THICKNESS CALCULATION METHOD API-650
ROOF TYPE CONE
MATERIAL A-516-70*
DESIGN STRESS (STR) = 25300. psi
HYDRO. TEST STRESS (STRt) = 28500. psi
YIELD STRESS = 38000. psi
TENSILE STRESS = 70000. psi
CORROSION ALLOWANCE (Ca) = 0.1250 in
DENSITY (Dn) = 0.2818 lb/in**3
MIN. THICKNESS = 0.1875 in
USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
ACTUAL THICKNESS (Tr) = 0.5000 in
LIVE LOAD (RFLVLD) = 25. lb/ft**2
DEAD LOAD (RFDELD) = 0. lb/ft**2
ADDITIONAL DEAD LOAD (RFLDLB) = 0. lb
CALCULATED THICKNESS = 0.4291 in
TOTAL WEIGHT (W) = 6462. lb
ROOF SURFACE AREA (Ra) = 45862.91 in**2
ROOF HEIGHT = 20.00 in
VOLUME = 175. ft**3
INSULATION WEIGHT = 159. lb
RISE = 2.00 in
SLOPE (SLOPE) = 9.46 deg
SPECIFIED GAS PRESSURE (PGINWT) = 41.54 in of water
CALCULATED AREA PER F.4.1 (RNGARA) = 3.29 in**2
TOTAL WIND MOMENT - SEE WIND CALCS (TOTALM) = 203046. ft-lbs
ANGLE OF SHELL/ROOF JUNCTION (THETA) = 9.46 degs
DIAMETER OF TANK SHELL (SHLDIA) = 20.00 ft
** NOTE **
WEIGHTS ABOVE ARE BASED ON THE ACTUAL THICKNESSES SHOWN.
* - NOTES AN API-650 SPECIFIED VALUE THAT HAS BEEN CHANGED.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 9
API-650 ROOF CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
************************
CALCULATION OF ROOF THICKNESS IS AS FOLLOWS:
D 20.00
THK = -------------- = ------------------
400*SIN(SLOPE) 400 * SIN( 9.46)
THK = 0.3041 + 0.1250 = 0.4291 in
ACTUAL ROOF THICKNESS IS THE LARGER OF (A,B,C) BUT NOT EXCEEDING D
A - USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
B - API MINIMUM THICKNESS = 0.1875 in
C - CALCULATED THICKNESS = 0.4291 in
D - ROOF MAXIMUM THICKNESS = 0.6250 in
ROUND OFF THE THICKNESS TO NEAREST MULTIPLE OF = 0.1250 in
ACTUAL ROOF THICKNESS = 0.5000 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 10
API-650 COMPRESSION RING DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
***************************************
SHELL RADIUS (Rc) = 120.0000 in
SHELL DIAMETER (SHLD) = 20.00 ft
GAS PRESSURE (PGINWT) = 41.5385 in of H20
SHELL THICKNESS (corr) (Tc) = 0.1250 in
ROOF THICKNESS (corr) (Th) = 0.3750 in
SHELL WEIGHT (W) = 19122. lb
MAX. WIDTH OF PARTICIPATING ROOF (Wh) = 4.9634 in
MAX. WIDTH OF PARTICIPATING SHELL (Wc) = 3.2863 in
CROSS SECTIONAL AREA OF ROOF AND SHELL (ARACAL) = 2.6829 in**2
RING CROSS SECTIONAL AREA (RNGARA) = 0.6094 in**2
TOTAL CROSS SECTIONAL AREA AVAILABLE (TARCAL) = 3.2922 in**2
REQUIRED COMPRESSION AREA AT THE
ROOF-TO-SHELL JUNCTION (ARAREQ) = 3.0030 in**2
USER'S DIMENSIONS OF COMPRESSION RING
RING TYPE FROM APPENDIX (F) FIGURE F-1 DETAIL. A, ONE ANGLE OUTSIDE
RING VERTICAL LENGTH (Rl) = 2.5000 in
RING HORIZONTAL LENGTH (Rw) = 2.5000 in
RING THICKNESS (Rth) = 0.2500 in
RING CORROSION ALLOWANCE (Rca) = 0.1250 in
RING THICKNESS LESS CORROSION (Rt) = 0.1250 in
RING CROSS-SECTIONAL AREA (RNGARA) = 0.6094 in**2
CALCULATED DIMENSIONS OF COMPRESSION RING
RING TYPE FROM APPENDIX (F) FIGURE F-1 DETAIL. A, ONE ANGLE OUTSIDE
RING VERTICAL LENGTH (Rl) = 2.5000 in
RING HORIZONTAL LENGTH (Rw) = 2.5000 in
RING THICKNESS (Rth) = 0.2500 in
RING CORROSION ALLOWANCE (Rca) = 0.1250 in
RING THICKNESS LESS CORROSION ALLOWANCE(Rt) = 0.1250 in
RING CROSS-SECTIONAL AREA (RNGARA) = 0.6094 in**2
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 11
API-650 COMPRESSION RING DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*******************************************
LENGTH OF THE NORMAL TO THE ROOF, MEASURED FROM
THE VERTICAL CENTER LINE OF THE TANK. PER FIGURE F-1.
R2 = Rc/SIN(THETA)
= 120.00/SIN( 9.46) = 729.9315 in
REQUIRED COMPRESSION AREA AT THE ROOF-TO-SHELL JUNCTION
IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
REQUIRED COMPRESSION AREA AT THE ROOF-TO-SHELL JUNCTION PER SECTION F.5.1.
(D**2)*(PGINWT - (8*Th))
ARARQ1 = ---------------------------
30800. * TAN(THETA)
( 20.00**2)*( 41.54 - (8 * 0.3750))
= --------------------------------------
30800. * TAN( 9.46)
ARARQ1 = 3.0030 in**2
MINIMUM REQUIRED AREA AT THE ROOF TO SHELL JUNCTION PER 3.10.5.2.
SHLD**2 20.00**2
ARAM = ----------------- = -----------------------
3000.*SIN(THETA) 3000.*SIN( 9.46)
ARAM = 0.8110 in**2
REQUIRED AREA: 3.0030 in**2
WIDTH OF COMPRESSION REGION IN THE HEAD
Wh = .3*SQRT(R2*Th)
Wh = .3 * SQRT( 729.9315 * 0.3750)
Wh = 4.9634 in
Wh = MIN( Wh, 12.000) = MIN( 4.9634, 12.000) = 4.963 in
WIDTH OF COMPRESSION REGION IN SHELL (CYL. SIDEWALL)
Wc = .6*SQRT(Rc*Tc)
= .6 * SQRT( 120.00 * 0.1250) = 3.2863 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 12
API-650 COMPRESSION RING DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*******************************************
CROSS SECTIONAL AREA OF ROOF AND SHELL
ARACAL = Wh*Th + Wc*TC
= 4.9634 * 0.3750 + 3.2863 * 0.1250 = 2.6829 in**2
CROSS SECTIONAL AREA OF THE CALCULATED RING
RNGARA = Rl*Rt+(Rw-Rt)*Rt
= 2.5000 * 0.1250+ ( 2.5000- 0.1250)* 0.1250
RNGARA = 0.6094 in**2
TOTAL CROSS SECTIONAL AREA AVAILABLE
TARCAL = ARACAL + RNGARA = 2.6829+ 0.6094
TARCAL = 3.2922 in**2
CALCULATED RING DIMENSIONS
2.50 x 2.50 x 0.2500 in
USER RING SIZE IS SUFFICIENT.
CALCULATED DIMENSIONS OF COMPRESSION RING
RING TYPE FROM APPENDIX (F) FIGURE F-1 DETAIL. A, ONE ANGLE OUTSIDE
RING VERTICAL LENGTH (Rl) = 2.5000 in
RING HORIZONTAL LENGTH (Rw) = 2.5000 in
RING THICKNESS (Rth) = 0.2500 in
RING CORROSION ALLOWANCE (Rca) = 0.1250 in
RING THICKNESS LESS CORROSION ALLOWANCE(Rt) = 0.1250 in
RING CROSS-SECTIONAL AREA (RNGARA) = 0.6094 in**2
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 13
API-650 BOTTOM DESIGN
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************
BOTTOM TYPE FLAT
MATERIAL A-516-70*
DESIGN STRESS = 25300. psi
HYDRO. TEST STRESS = 28500. psi
YIELD STRESS = 38000. psi
TENSILE STRESS = 70000. psi
DENSITY = 0.2818 lb/in**3
USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
CORROSION ALLOWANCE (Ca) = 0.1250 in
ACTUAL THICKNESS (THK) = 0.3750 in
MINIMUM THICKNESS = 0.3750 in
WEIGHT (W) = 4781. lb
SURFACE AREA = 45239. in**2
BOTTOM THICKNESS IS THE GREATER OF THE FOLLOWING:
MINIMUM THICKNESS = 0.3750 in
USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
API-650 MINIMUM THICKNESS = 0.2500 in
***** NOTE *****
IT IS ASSUMED THAT THE TANK BOTTOM IS FULLY SUPPORTED BY A FOUNDATION.
* - NOTES AN API-650 SPECIFIED VALUE THAT HAS BEEN CHANGED.
ANNULAR BOTTOM PLATE IS NOT SUITABLE DUE TO POSITIVE UPLIFT FORCE
ACTING ON TANK OR TO USER SPECIFYING A BASE RING/CHAIR DESIGN.
API MINIMUM THICKNESS OR USER'S DEFINED THICKNESS, WHICHEVER
IS LARGER, IS USED AS THE THICKNESS OF THE BOTTOM PLATE.
CALCULATIONS ARE SHOWN IN BASE RING/CHAIR OUTPUT REPORT.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 14
API-650 NOZZLE(S) SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************
NOZ. SERVICE MARK NOM. DIA. ACT. DIA. SCHEDULE ACT. THK. CORR. PER
NO. (in) (in) (in) (in) CODE
--- ------------ -------- --------- --------- -------- --------- ------ ----
1 Inlet N1 12.0 12.7500 STD WT 0.3750 0.1250 650
2 Shell Manway M1 24.0 24.0000 STD WT 0.5000 0.1250 650
3 Outlet N3 8.0 8.6250 STD WT 0.3220 0.1250 650
4 Roof Manway M2 20.0 20.0000 STD WT 0.5000 0.1250 650
NOZ. RATING FACE TYPE FLANGE CONNECTION LOC- ELEVATION WEIGHT
NO. TYPE TYPE ATION (ft) (lb)
---- ------ --------- ---------- ---------- ----- ------------ ------
1 150# RF WN NOZZLE SHELL 5.00 126.
2 150# RF WN MANHOLE SHELL 2.50 432.
3 150# RF WN NOZZLE ROOF 4.00 111.
4 150# RF WN MANHOLE ROOF 5.00 589.
NOZ. ORIENTATION INSIDE PROJECTION RADIAL LOC. BLD FLG CENTER PROJ.
NO. DEGREES (in) (ft) (in)
---- ----------- ----------------- ----------- ------- ------------
1 180. 0.0000 0.00 NO 9.0000
2 90. 0.0000 0.00 YES 9.0000
3 0. 0.0000 0.00 NO 0.0000
4 120. 0.0000 0.00 YES 0.0000
NOZ. MATERIAL YLD STRESS ALL. STRESS DENSITY
NO. (psi) (psi) (lb/in**3)
---- ---------------- ---------- ----------- ----------
1 A-516-70* 38000. 70000. 0.2818
2 A-516-70* 38000. 70000. 0.2818
3 A-516-70* 38000. 70000. 0.2818
4 A-516-70* 38000. 70000. 0.2818
NOZ. PAD PAD PAD REMARKS
NO. REQ'D THICK. O.D.
(in) (in)
---- -------- -------- -------- --------------------
1 N 0.0000 0.00
NOZZLE NUMBER 1 DOES NOT REQUIRE A PAD PER USERS REQUEST.
2 N 0.0000 0.00
NOZZLE NUMBER 2 DOES NOT REQUIRE A PAD PER USERS REQUEST.
3 N 0.0000 0.00
NOZZLE NUMBER 3 DOES NOT REQUIRE A PAD PER USERS REQUEST.
4 N 0.0000 0.00
NOZZLE NUMBER 4 DOES NOT REQUIRE A PAD PER USERS REQUEST.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 15
API-650 NOZZLE DESIGN
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************
DETAILS AND DIMENSIONS OF SHELL NOZZLES FROM API-650 TABLE 3-8 THROUGH 3-10.
----------------------------------------------------------------------------
NOZ. NOZZ. NOZZ. WALL DIA. REINF. REINF. THK. DIA. SIZE
NO. ACT. NOM. THK. HOLE PLATE PLATE REINF. HOLE FIL.
SIZE SIZE NOM. REINF. DIA. WID. PLATE SHELL WLD B
(in) (in) (in) (in) (in) (in) (in) (in) (in)
--- ------- ------- ----- ------- ------- ------- ------- ------- -----
1 12.75 12.00 0.38 12.88 0.00 0.00 0.00 12.62 0.25
DETAILS AND DIMENSIONS OF SHELL NOZZLES, TABLE 2
------------------------------------------------
NOZ. NOZZLE MIN. FLANGE DIA. OF DIA. OF NO.OF DIA.OF DIA. SIZE
NO. ACTUAL THICK. O.D. RAISED BOLT BOLT OF OF FIL.
SIZE FLANGE FACE CIRC. HOLES HOLE BOLT WLD A
(in) (in) (in) (in) (in) (in) (in) (in)
--- ------- ------ ------- ------- ------- ----- ------- ------ -----
1 12.75 1.25 19.00 15.00 17.00 12 1.00 0.88 0.25
DETAILS AND DIMENSIONS OF ROOF NOZZLES
--------------------------------------
NOZZLE NOMINAL OUTSIDE DIAMETER OUTSIDE
NUMBER SIZE DIAMETER OF HOLE DIAMETER
PIPE NECK ROOF OR REINFORCE.
REINFORC. PLATE
(in) (in) (mm) (mm)
------ --------- ----------- ----------- ----------
3 8.0000 8.6250 16.8750 18.0000
DETAILS AND DIMENSIONS FOR SHELL MANHOLE
----------------------------------------
NOZ. NOZZ. NOZZ. THK. THK. THK. RADIUS REINF. REINF. ID
NO. SIZE NOM. COVER BOLT REINF. OF PLATE PLATE USING
SIZE PLATE FLANGE PLATE CORNER DIAMETER WIDTH RING DIE
(in) (in) (in) (in) (in) (in) (in) (in) (in)
--- ------- ------- ------- ------ ------ ------ -------- -------- --------
2 24.00 24.00 0.44 0.3 0.25 0.250 0.00 0.00 26.250
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 16
API-650 NOZZLE DESIGN
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************
NOZ. ID NECK
NO. USING THK.
PLUG+DIE
(in) (in)
--- -------- -------
2 24.000 0.250
DETAILS AND DIMENSIONS FOR ROOF MANHOLE
---------------------------------------
NOZ. SIZE DIA. DIA. DIA. NUMBER DIA. DIA.
NO. OF OF COVER BOLT OF GASKET GASKET
MANHOLE NECK PLATE CIRC. BOLTS INSIDE OUTSIDE
(in) (in) (in) (in) (in) (in)
---- ------- ------- ------- ------- ------- ------- -------
4 20.00 20.00 26.0000 23.5000 16 20.0000 26.0000
NOZ. GASKET DIA. OF O.D. OF
NO. THICK. CUT IN REINF.
ROOF PLATE
(in) (in) (in)
---- -------- ------- -------
4 0.0625 20.6250 42.0000
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 17
API-650 TOTAL WEIGHTS AT ELEVATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
**********************************
ELEM. ELEMENT ELEMENT TOTAL WEIGHTS AT ELEVATION
NO TYPE ELEV. ERECTED HYDROTEST OPERATING
(ft) (lb) (lb) (lb)
----- ---------- ---------- ----------- ----------- -----------
1 ROOF 31.7 7361. 7201. 15323.
2 SHELL - 1 30.0 11494. 128767. 154720.
3 SHELL - 2 24.0 21882. 295732. 345461.
4 SHELL - 3 16.0 27392. 457820. 531324.
5 SHELL - 4 8.0 33441. 620445. 717725.
6 BOTTOM 0.0 38221. 625226. 722506.
NOTE: ERECTED WEIGHTS DO NOT INCLUDE ROOF LOADS OR TANK'S CONTENTS.
HYDROTEST WEIGHTS DO NOT INCLUDE THE WEIGHT OF INSULATION AND
EXTERNAL LOADS SUCH AS LADDERS AND PLATFORMS.
OPERATING WEIGHTS INCLUDE LOADS, SUCH AS ROOF LOADS, INSULATION
WEIGHT, EXT LOADS AND TANK'S CONTENTS
ELEMENTAL WEIGHTS AT ELEVATIONS
*******************************
ELEM ELEMENT ROOF NOZZLES LADDERS INSUL- AUX. STIFF.
NO ELEV. SHELL PLATFORMS ATION LOADS RINGS/
BOTTOM STAIRWAY COMP.
(ft) (lb) (lb) (lb) (lb) (lb) (lb)
---- ------- ----------- -------- ---------- ------ -------- -------
1 31.67 6462. 699. 40. 159. 0. 0.
2 30.00 3824. 0. 120. 188. 0. 0.
3 24.00 5099. 0. 5037. 251. 0. 0.
4 16.00 5099. 0. 160. 251. 0. 0.
5 8.00 5099. 558. 140. 251. 0. 0.
6 0.00 4781. 0. 0. 0. 0. 0.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 18
API-650 WEIGHT REPORT
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************
ELEMENT DESCRIPTION WEIGHT (lb)
------------------- ---------------
ROOF 6462.
SHELL 19122.
BOTTOM 4781.
NOZZLE(S) 1257.
PLATFORM(S) 10691.
LADDER(S) 620.
INSULATION 1102.
--------------------------------------------------------------------------
TANK WEIGHT - ERECTED 38221. lb
LOAD(S) ON THE ROOF 7962. lb
TOTAL TANK VOLUME 71808. gal
TOTAL TANK VOLUME IN BARRELS 1710. bbl
HYDROTEST CONDITION:
WATER HEIGHT 30. ft
WEIGHT OF WATER 588106. lb
TANK WEIGHT - HYDROTEST 625226. lb
OPERATING CONDITION:
SP. GRAVITY OF LIQUID 1.150
LIQUID HEIGHT 30.00 ft
WEIGHT OF LIQUID CONTENTS 676322. lb
TANK WEIGHT - OPERATING 722506. lb
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 19
API-650 WIND LOAD SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************
WIND OPTION ASCE 7-98
WIND VELOCITY (V) = 120. mph
IMPORTANCE FACTOR (I) = 1.00
ELEVATION ABOVE GRADE (Gl) = 1.00 ft
ROOF TYPE (D)OME,(C)ONE,(U)MBRELLA OR (N)ONE C
SHELL TOTAL HEIGHT = 30.00 ft
ROOF TOTAL HEIGHT = 1.67 ft
FORCE COEFFICIENT - BODY (Cf) = 0.69
FORCE COEFFICIENT - EXTERNAL (Cx) = 1.38
(From Table 6-10, Pg 65, ASCE 7-98)
TOPOGRAPHIC FACTOR (Kzt) = 1.00
(From Sec 6.5.7.2, Pg 29, ASCE 7-98
PERIOD OF VIBRATION (T) = 0.0013 sec
GUST FACTOR (G) = 0.85
(h/D < 4 and T < 1)
EXPOSURE FACTOR C
SUMMARY OF PRESSURE CALCULATIONS
WIND ZONE VELOCITY VELOCITY DESIGN
ZONE ELEV. PRESSURE PRESSURE PRESSURE
INDEX FACTOR AT HEIGHT
(Kz) (Qz) (P)
(ft) (psf) (psf)
---- ----------------- -------- ---------- ----------
1 0.0 - 15.0 0.85 31.33 18.42
2 15.0 - 20.0 0.90 33.18 19.51
3 20.0 - 25.0 0.94 34.65 20.37
4 25.0 - 30.0 0.98 36.13 21.24
5 30.0 - 40.0 1.04 38.34 22.54
SUMMARY OF SHELL MOMENT CALCULATIONS
WIND HEIGHT AREA FORCE MOMENT MOMENTS SHEAR
ZONE OF ZONE ARM (10**3) FORCE
INDEX (Hz) (Az) (F) (L) (M) (F)
(ft) (ft**2) (lbs) (ft) (ft-lbs) (lbs)
----- -------- ----------- ---------- ---------- ---------- ----------
1 14.00 282.92 5212. 7.000 36.48 5212.
2 5.00 101.04 1971. 16.500 32.52 1971.
3 5.00 101.04 2058. 21.500 44.26 2058.
4 5.00 101.04 2146. 26.500 56.87 2146.
5 1.00 20.21 455. 29.500 13.44 455.
---------- ---------- ----------
TOTAL - SHELL 11843. 183.57 11843.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 20
API-650 WIND LOAD SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************
SUMMARY OF MOMENT CALCULATIONS FOR ROOF
WIND HEIGHT AREA FORCE MOMENT MOMENTS SHEAR
ZONE OF ZONE ARM (10**3) FORCE
INDEX (Hz) (Az) (F) (L) (M) (F)
(ft) (ft**2) (lbs) (ft) (ft-lbs) (lbs)
----- -------- ----------- ---------- ---------- ---------- ----------
5 1.66 16.67 376. 31.566 11.86 376.
---------- ---------- ----------
TOTAL - ROOF 376. 11.86 376.
SUMMARY OF MOMENT CALCULATIONS FOR PLATFORM(S)
PLAT- WIND HEIGHT AREA FORCE MOMENT MOMENTS SHEAR
FORM ZONE AT ZONE ARM
NUM INDEX (Hz) (Az) (F) (L) (M) (F)
(ft ) (ft**2 ) (lbs) (ft ) (ft-lbs) (lbs)
---- ------ ---------- -------- ---------- ---------- ---------- --------
1 3 20.0 1.5 61.1 18.8 1145.96 61.1
2 5 32.0 1.8 78.9 30.8 2425.85 78.9
---------- ------------------
TOTAL - PLATFORM(S) 140.01 3571.8 140.0
SUMMARY OF MOMENT CALCULATIONS FOR LADDER # 1
WIND HEIGHT AREA FORCE MOMENT MOMENTS SHEAR
ZONE OF ZONE ARM FORCE
INDEX (Hz) (Az) (F) (L) (M) (F)
(ft) (ft**2) (lbs) (ft) (ft-lbs) (lbs)
----- -------- ----------- ---------- ---------- ---------- ----------
1 13.00 2.438 89.81 8.500 763.362 89.8
2 5.00 0.938 36.57 16.500 603.456 36.6
3 1.00 0.188 7.64 19.500 148.975 7.6
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 21
API-650 WIND LOAD SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************
SUMMARY OF MOMENT CALCULATIONS FOR LADDER # 2
WIND HEIGHT AREA FORCE MOMENT MOMENTS SHEAR
ZONE OF ZONE ARM FORCE
INDEX (Hz) (Az) (F) (L) (M) (F)
(ft) (ft**2) (lbs) (ft) (ft-lbs) (lbs)
----- -------- ----------- ---------- ---------- ---------- ----------
3 4.00 0.750 30.56 23.000 702.854 30.6
4 5.00 0.938 39.82 26.500 1055.338 39.8
5 3.00 0.562 25.36 30.500 773.400 25.4
---------- ---------- ---------
TOTAL - LADDERS(S) 229.76 4047.39 229.76
THE TOTAL MOMENT IS THE SUM OF ALL THE MOMENTS:
TOTAL MOMENTS = 203046. ft-lbs
TOTAL MOMENTS = 2436546. in-lbs
THE TOTAL SHEAR FORCE AT THE BASE OF THE TANK:
TOTAL SHEAR = 12588. lbs
CALCULATED TOTAL MOMENT IS LESS THAN MOMENT PER ASCE 7-98 SEC. 6.1.2.
TANK IS STABLE.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 22
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
PERIOD OF VIBRATION
-------------------
T = 0.00000765[(H/D)**2] * SQRT[w*D/t]
= 0.00000765[( 31.67/ 20.00)**2]*SQRT[ 637.417* 20.00/0.020833]
= 0.0013 sec
FOLLOWING IS THE CALCULATION FOR TANK SHELL MOMENT
--------------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
CALCULATION OF MOMENT ON SHELL AT ZONE 1
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 1) = CONST*KZ( 1)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.850)( 1.00) = 31.33 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 1) = Cf*Qz*G = .69*( 31.334)*( 0.85) = 18.42 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 1) = P( 1)*Az( 1) = ( 18.42)*( 282.92) = 5212. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK WALL
M( 1) = F( 1)*L( 1) = 5212.*( 7.00) = 36483. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON SHELL AT ZONE 2
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 2) = CONST*KZ( 2)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.900)( 1.00) = 33.18 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 2) = Cf*Qz*G = .69*( 33.178)*( 0.85) = 19.51 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 2) = P( 2)*Az( 2) = ( 19.51)*( 101.04) = 1971. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK WALL
M( 2) = F( 2)*L( 2) = 1971.*( 16.50) = 32520. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON SHELL AT ZONE 3
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 23
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 3) = CONST*KZ( 3)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.940)( 1.00) = 34.65 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 3) = Cf*Qz*G = .69*( 34.652)*( 0.85) = 20.37 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 3) = P( 3)*Az( 3) = ( 20.37)*( 101.04) = 2058. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK WALL
M( 3) = F( 3)*L( 3) = 2058.*( 21.50) = 44257. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON SHELL AT ZONE 4
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 4) = CONST*KZ( 4)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.980)( 1.00) = 36.13 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 4) = Cf*Qz*G = .69*( 36.127)*( 0.85) = 21.24 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 4) = P( 4)*Az( 4) = ( 21.24)*( 101.04) = 2146. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK WALL
M( 4) = F( 4)*L( 4) = 2146.*( 26.50) = 56871. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON SHELL AT ZONE 5
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 5) = CONST*KZ( 5)(Kzt) = ( 36.864)*( 1.040)( 1.00) = 38.34 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 5) = Cf*Qz*G = .69*( 38.339)*( 0.85) = 22.54 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 5) = P( 5)*Az( 5) = ( 22.54)*( 20.21) = 455. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK WALL
M( 5) = F( 5)*L( 5) = 455.*( 29.50) = 13437. ft-lbs
FOLLOWING IS THE CALCULATION FOR TANK ROOF MOMENT
-------------------------------------------------
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 24
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
CALCULATION OF MOMENT ACTING ON ROOF AT ZONE 5
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 5) = CONST*KZ( 5)(Kzt) = ( 36.864)*( 1.040)( 1.00) = 38.339 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 5) = Cf*Qz*G = 0.692*( 38.34)*( 0.850) = 22.5 psf
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F ( 5) = P( 5)*Az( 5) = ( 22.5)*( 16.67) = 376. lbs
MOMENT DUE TO WIND ON TANK ROOF
M( 5) = F( 5)*L( 5) = 375.66*( 31.57) = 11858.06 ft-lbs
PLATFORM NUMBER 1
ELEVATION (El) 20.00 ft
WIDTH (Wid) 3.00 ft
DEPTH (Dp) 0.50 ft
CALCULATION OF MOMENT ON PLATFORM AT ZONE 3
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 3) = CONST*KZ( 3)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.940)( 1.00) = 34.65 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 3) = Cx*Qz( 3)*G = 1.383*( 34.65)*( 0.850)
P( 3) = 40.7 psf
AREA OF PLATFORM IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Az( 3) = Wid*Dp = 3.00 * 0.50
Az( 3) = 1.50 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 3) = P( 3)*Az( 3) = 40.75*( 1.50) = 61.12 lbs
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 25
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
MOMENT ARM IS CALCULATED AS FOLLOWS:
L = El - Gl - 0.5*Dp = 20.00 - 1.00 - .5*( 0.50)
L = 18.75 ft
MOMENT ON PLATFORM AT HEIGHT 0.08 IN ZONE 3 IS
M( 3) = F( 3)*L( 3) = ( 61.12)*( 18.75) = 1146. ft-lbs
PLATFORM NUMBER 2
ELEVATION (El) 32.00 ft
WIDTH (Wid) 3.50 ft
DEPTH (Dp) 0.50 ft
CALCULATION OF MOMENT ON PLATFORM AT ZONE 5
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 5) = CONST*KZ( 5)(Kzt) = ( 36.864)*( 1.040)( 1.00) = 38.34 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 5) = Cx*Qz( 5)*G = 1.383*( 38.34)*( 0.850)
P( 5) = 45.1 psf
AREA OF PLATFORM IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Az( 5) = Wid*Dp = 3.50 * 0.50
Az( 5) = 1.75 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 5) = P( 5)*Az( 5) = 45.08*( 1.75) = 78.89 lbs
MOMENT ARM IS CALCULATED AS FOLLOWS:
L = El - Gl - 0.5*Dp = 32.00 - 1.00 - .5*( 0.50)
L = 30.75 ft
MOMENT ON PLATFORM AT HEIGHT 0.17 IN ZONE 5 IS
M( 5) = F( 5)*L( 5) = ( 78.89)*( 30.75) = 2426. ft-lbs
CALCULATION OF LADDER NUMBER 1
LADDER NUMBER: 1
BOTTOM ELEVATION: 1.00 ft
TOP ELEVATION: 20.00 ft
WIDTH OF LADDER (Wid) 1.50 ft
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 26
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 1
-------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 1) = CONST*KZ( 1)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.850)( 1.00) = 31.33 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 1) = Cx*Qz*G = 1.38*( 31.33)*( 0.85) = 36.84 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 1) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 13.00*0.1250
Az( 1) = 2.44 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 1) = P( 1)*Az( 1) = 36.84*( 2.44) = 90. lbs
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 1) = F( 1)*L( 1) = ( 89.81)*( 8.50)
M( 1) = 763. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 2
-------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 2) = CONST*KZ( 2)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.900)( 1.00) = 33.18 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 2) = Cx*Qz*G = 1.38*( 33.18)*( 0.85) = 39.01 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 2) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 5.00*0.1250
Az( 2) = 0.94 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 2) = P( 2)*Az( 2) = 39.01*( 0.94) = 37. lbs
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 27
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 2) = F( 2)*L( 2) = ( 36.57)*( 16.50)
M( 2) = 603. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 3
-------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 3) = CONST*KZ( 3)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.940)( 1.00) = 34.65 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 3) = Cx*Qz*G = 1.38*( 34.65)*( 0.85) = 40.75 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 3) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 1.00*0.1250
Az( 3) = 0.19 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 3) = P( 3)*Az( 3) = 40.75*( 0.19) = 8. lbs
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 3) = F( 3)*L( 3) = ( 7.64)*( 19.50)
M( 3) = 149. ft-lbs
CALCULATION OF LADDER NUMBER 2
LADDER NUMBER: 2
BOTTOM ELEVATION: 20.00 ft
TOP ELEVATION: 32.00 ft
WIDTH OF LADDER (Wid) 1.50 ft
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 3
-------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 3) = CONST*KZ( 3)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.940)( 1.00) = 34.65 psf
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 28
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 3) = Cx*Qz*G = 1.38*( 34.65)*( 0.85) = 40.75 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 3) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 4.00*0.1250
Az( 3) = 0.75 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 3) = P( 3)*Az( 3) = 40.75*( 0.75) = 31. lbs
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 3) = F( 3)*L( 3) = ( 30.56)*( 23.00)
M( 3) = 703. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 4
-------------------------------------------
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 4) = CONST*KZ( 4)(Kzt) = ( 36.864)*( 0.980)( 1.00) = 36.13 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 4) = Cx*Qz*G = 1.38*( 36.13)*( 0.85) = 42.48 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 4) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 5.00*0.1250
Az( 4) = 0.94 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 4) = P( 4)*Az( 4) = 42.48*( 0.94) = 40. lbs
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 4) = F( 4)*L( 4) = ( 39.82)*( 26.50)
M( 4) = 1055. ft-lbs
CALCULATION OF MOMENT ON LADDER AT ZONE 5
-------------------------------------------
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 29
API-650 WIND LOAD CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*****************************
A TERM USED IN FORMULA FOR VELOCITY PRESSURE
CONST = 0.000256(I)[V]**2 = 0.000256(1.000)[ 120.00]**2 = 36.864
VELOCITY PRESSURE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
Qz( 5) = CONST*KZ( 5)(Kzt) = ( 36.864)*( 1.040)( 1.00) = 38.34 psf
PRESSURE THAT VARIES WITH HEIGHT IN ACCORDANCE WITH
VELOCITY PRESSURE Qz.
P( 5) = Cx*Qz*G = 1.38*( 38.34)*( 0.85) = 45.08 psf
AREA OF LADDER IN THE ZONE
Az( 5) = Wid*Ht*0.1250
= 1.50* 3.00*0.1250
Az( 5) = 0.56 ft**2
FORCE IS CALCULATED AS FOLLOWS:
F( 5) = P( 5)*Az( 5) = 45.08*( 0.56) = 25. lbs
MOMENT IS CALCULATED AS FOLLOWS:
M( 5) = F( 5)*L( 5) = ( 25.36)*( 30.50)
M( 5) = 773. ft-lbs
CHECKING STABILITY OF TANK PER ASCE 7-98 SECTION 6.1.2.
-------------------------------------------------------
VMOMNT = (2/3)*Wd*R
= (2/3) * 38221. * 10.00
VMOMNT = 254809. ft-lbs
CALCULATED TOTAL MOMENT = 203046. ft-lbs
Where:
Wd - DEAD LOADS OF THE TANK PER ASCE SEC. 3.1.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 30
API-650 APPENDIX E SEISMIC SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
**********************************
SEISMIC OPTION API-650, APPENDIX E
SEISMIC ZONE 2A
ZONE COEFFICIENT (TABLE E-2) (ZONE) = 0.150
IMPORTANCE FACTOR (IMPFAC) = 1.00
SHELL DIAMETER (D) = 20.00 ft
SHELL RADIUS (R) = 10.00 ft
MAX. LIQUID HEIGHT (HT) = 30.00 ft
CORROSION ALLOWANCE (Ca) = 0.1250 in
SITE AMPLIFICATION (S) = 1.0000
USER'S LATERAL FORCE COEFFICIENT (C1) = 1.0000
USER'S LATERAL FORCE COEFFICIENT (C2) = 1.0000
HEIGHT OF THE SHELL (Hs) = 30.00 ft
HALF OF THE SHELL HEIGHT (XS) = 15.0 ft
TOTAL WEIGHT OF THE TANK SHELL (WS) = 26080. lb
WEIGHT OF THE TANK ROOF PLUS LOADS (WR) = 15323. lb
TOTAL WEIGHT OF CONTENTS OF TANK (WC) = 676322. lb
WEIGHT OF SHELL & ROOF PER UNIT
LENGTH OF SHELL CIRCUMFERENCE (Wt) = 659. lbs/ft
MAX. LONGITUDINAL COMP. FORCE AT THE
BOTTOM OF SHELL (b) = 6084. lbs/ft
THICKNESS OF BOTTOM SHELL COURSE (t) = 0.2500 in
SPECIFIC GRAVITY OF THE LIQUID (G) = 1.1500
YIELD STRENGTH OF THE BOTTOM (Fby) = 38000. psi
OVERTURNING MOMENT (MOMENT) = 1704749. ft-lbs
TOTAL SHEAR (SHEAR) = 111379. lbs
RATIO OF DIAMETER TO HEIGHT OF PRODUCT (D/HT) = 0.667
FACTOR K FOR RATIO OF DIAMETER TO
HEIGHT (D/HT) FROM FIGURE E-4. (K) = 0.5867
FACTOR X1/HT FOR RATIO D/H (VX1) = 0.4400
FACTOR X2/HT FOR RATIO D/H (VX2) = 0.8200
FACTOR W1/WT FOR RATIO D/H (VW1) = 0.8733
FACTOR W2/WT FOR RATIO D/H (VW2) = 0.1633
LATERAL EARTHQUAKE FORCE COEFFICIENT (C1) = 1.00
LATERAL EARTHQUAKE FORCE COEFFICIENT (C2) = 1.00
TANK IS ANCHORED
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 31
API-650 APPENDIX E SEISMIC CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
***************************************
WEIGHT OF THE EFFECTIVE MASS OF THE TANK CONTENTS
THAT MOVES IN UNISON WITH THE TANK SHELL
W1 = VW1*WC = 0.8733* 676322. = 590655. lb
WEIGHT OF THE EFFECTIVE MASS OF THE FIRST MODE
SLOSHING CONTENTS OF THE TANK SHELL
W2 = VW2*WC = 0.1633* 676322. = 110466. lb
HEIGHT FROM THE BOTTOM OF THE TANK SHELL TO THE
CENTROID OF LATERAL SEISMIC FORCE APPLIED TO W1
X1 = VX1*HT = 0.4400* 30.00 = 13.20 ft
HEIGHT FROM THE BOTTOM OF THE TANK SHELL TO THE
CENTROID OF LATERAL SEISMIC FORCE APPLIED TO W2
X2 = VX2*HT = 0.8200* 30.00 = 24.60 ft
NATURAL PERIOD OF FIRST MODE SLOSHING IN SECONDS
T = K*SQRT(D) = 0.5867*SQRT( 20.0) = 2.6237 sec
CALCULATED LATERAL FORCE COEFFICIENT, C2
C2 = 0.75*S/T = 0.75 * 1.0000/ 2.6237 = 1.0000
USER'S LATERAL FORCE COEFFICIENT, C2, IS GREATER THAN THE VALUE
SPECIFIED BY THE CODE. USER'S VALUE WILL BE USED.
OVERTURNING MOMENT DUE TO SEISMIC FORCES APPLIED TO THE
BOTTOM OF THE SHELL IS DETERMINED AS FOLLOWS:
MOMENT = (ZONE)(IMPFAC)[(C1)(WS)(XS) + (C1)(WR)(Hs) +
(C1)(W1)(X1) + (C2)(W2)(X2)]
= (0.150)(1.00)[( 1.00)( 26080.)( 15.00) +
( 1.00)( 15323.)( 30.00) + ( 1.00)( 590655.)( 13.20) +
( 1.00)( 110466.)( 24.60)]
MOMENT = 1704749. ft-lbs
SHEAR FORCE DUE TO SEISMIC FORCES APPLIED TO THE
BOTTOM OF THE SHELL IS DETERMINED AS FOLLOWS:
SHEAR = (ZONE)(IMPFAC)[(C1)(WS) + (C1)(WR) + (C1)(W1) + (C2)(W2)]
= (0.150)(1.00)[( 1.00)( 26080.) +
( 1.00)( 15323.) + ( 1.00)( 590655.) + ( 1.00)( 110466.)]
SHEAR = 111379. lbs
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 32
API-650 APPENDIX E SEISMIC CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
***************************************
WEIGHT OF THE TANK AND PORTION OF ROOF SUPPORTED BY THE SHELL
IN lbs/ft OF SHELL CIRCUMFERENCE.
Wt = (WS + WR) / (3.14 * D)
Wt = ( 26080. + 15323.)/(3.14 * 20.00)
Wt = 659. lbs/ft
RATIO TO DETERMINE WHICH FORMULA TO USE FOR
CALCULATING MAXIMUM ALLOWABLE STRESS PER SECTION E.5.3
Ratio = G*HT*D**2/t**2
Ratio = 1.150* 30.00* 20.00**2/ 0.2500**2
Ratio = 220800.
Ratio IS LESS THAN 1000000.
THEREFORE, MAXIMUM ALLOWABLE STRESS PER E.5.3 IS
Fa = 1000000 * t / (2.5 * D) + 600*SQRT(G * HT)
Fa = 1000000 * 0.2500/(2.5 * 20.00) + 600 * SQRT( 1.150 * 30.00)
Fa = 8524. psi
MAXIMUM LONGITUDINAL COMPRESSIVE FORCE AT THE BOTTOM OF THE SHELL PER E.5.2.
b = Wt + (1.273 * MOMENT/D**2)
b = 659. + (1.273 * 1704749. / 20.00**2)
b = 6084. lbs/ft
MAXIMUM LONGITUDINAL COMPRESSIVE STRESS IN THE SHELL.
STRMAX = b / (12*t)
= 6084. / (12 * 0.2500)
STRMAX = 2028. psi
MAXIMUM LONGITUDINAL COMPRESSIVE STRESS IN THE SHELL IS LESS THAN Fa.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 33
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
********************************************
INPUT VALUES
------------
BASE RING MATERIAL (SUPMAT) = A-516-70*
MATERIAL YIELD STRESS (SUPYLD) = 38000. psi
MATERIAL ALLOWABLE STRESS (SUPSTR) = 25300. psi
MATERIAL DENSITY (SUPDEN) = 0.2818 lbs/in**3
MATERIAL MODULUS OF ELASTICITY (SUPMOD) = 29500000. psi
USER DEFINED THICKNESS OF BASE RING (BSRGTH) = 0.0000 in
USER DEFINED BASE WIDTH (BASEWD) = 0.0000 in
USER DEFINED OUTER PROJECTION (OUTPRJ) = 0.0000 in
USER DEFINED BOLT CIRCLE DIAMETER (RDIABC) = 0.0000 in
MINIMUM REQD. WIDTH OF BASE RING (WIDMIN) = 24.0000 in
MINIMUM REQD. THICKNESS OF BASE RING (THKMIN) = 0.5000 in
MINIMUM REQD. OUTER PROJECTION (OUTPRJ) = 2.0000 in
THICKNESS OF TANK WALL (Tsk) = 0.2500 in
DIAMETER OF TANK (DIA) = 240.0000 in
BOLT MATERIAL (BLTMAT) = A-307
BOLT MATERIAL ALLOWABLE TENSILE STRESS (STRBLT) = 20000. psi
CORROSION ALLOWANCE OF ANCHOR BOLT (BOLTCA) = 0.2500 in
MINIMUM NUMBER OF ANCHOR BOLTS (K) = 12
MINIMUM DIAMETER OF ANCHOR BOLTS (M) = 1.2500 in
CONCRETE ALLOWABLE COMPRESSIVE STRESS (STRCON) = 1000. psi
GAS PRESSURE (GP) = 1.5000 psi
CALCULATED / ACTUAL VALUES
--------------------------
NUMBER OF ANCHOR BOLTS (K) = 20
TENSILE FORCE (TENFRC) = 65794. lbs
DIAMETER OF UNCORRODED BOLT (M) = 1.2500 in
BOLT ROOT DIAMETER (Rt) = 1.0750 in
BOLT ROOT AREA (Ra) = 0.89 in**2
BOLT CIRCLE DIAMETER (C) = 247.7500 in
DISTANCE FROM BOLT CIRCLE TO OUTSIDE
OF TANK / BASE RING (L2) = 1.7500 in
ARC SPAN BETWEEN ANCHOR BOLTS (Asp) = 38.9165 in
BASE WIDTH (A) = 24.0000 in
BASE RING THICKNESS (E) = 1.2500 in
OUTSIDE PROJECTION OF BASE RING (u) = 2.0000 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 34
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
********************************************
INSIDE PROJECTION OF BASE RING (v) = 21.7500 in
MINIMUM INSIDE PROJECTION OF BASE RING (PRJMIN) = 6.9750 in
OUTER DIAMETER (DIAOD) = 240.2500 in
TOTAL LOAD ON TANK ACROSS SPAN (Wl) = 3290. lbs
OVERTURNING MOMENT DUE TO WIND LOAD (Mw) = 203046. ft-lbs
OVERTURNING MOMENT DUE TO SEISMIC LOAD (Ms) = 1704749. ft-lbs
WEIGHT OF THE VESSEL FOR UPLIFT (W) = 41403. lbs
OVERTURNING MOMENT USED IN CALCULATION (M) = 2436546. in-lbs
***** NOTE *****
NUMBER OF BOLTS WAS INCREASED UNTIL DEFLECTION OF BASE RING WAS LESS
THAN 0.0050 in.
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 35
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
************************************************
BOLT CIRCLE DIAMETER
CALCULATED BOLT CIRCLE DIA. BASED ON INITIAL BOLT SIZE OF: 1.2500 in
DIABC = DIAOD + 2 ( 2.0 + L2 )
= 240.25 + 2 * ( 2.0 + 1.7500 )
DIABC = 247.7500 in
CALCULATE TENSILE FORCE ON ANCHOR BOLTS
(4*M - W ) GP*(PI*C**2)
TENFRC = ---- + ------------
C 4
(4* 2436546. - 41403.) 1.50 * ( 3.14*247.7500**2)
= ------------- + -----
247.75 4
TENFRC = 65794. lbs
CALCULATED BOLT CIRCLE DIA. BASED ON FINAL BOLT SIZE OF: 1.2500 in
DIABC = DIAOD + 2 ( 2.0 + L2 )
= 240.25 + 2 * ( 2.0 + 1.7500 )
DIABC = 247.7500 in
DIAMETER OF BOLT CIRCLE IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
USER DEFINED BOLT CIRCLE DIAMETER (RDIABC) = 0.0000 in
CALCULATED BOLT CIRCLE DIAMETER (DIABC) = 247.7500 in
C = 247.7500 in
NUMBER OF BOLTS
CALCULATE TOTAL AREA REQUIRED FOR ALL BOLTS
BLAREA = TENFRC/STRBLT
= 65794. / 20000. = 3.29 in**2
MINIMUM NUMBER OF BOLTS IS = 12
MAXIMUM NUMBER OF BOLTS IS = 32
MINIMUM BOLT DIAMETER IS = 0.5000 in
BOLT DIAMETER TO USE IS = 1.2500 in
NUMBER OF BOLTS PER BASE RING CALCULATION
BLAREA
K = ------------------------------
[0.25 * PI * (Rt - BOLTCA)**2]
( 3.29)
K = -------------------------------------
[0.25 * 3.142* ( 1.0750 - 0.250)**2]
= 6.2
NUMBER OF BOLTS WERE ROUNDED UP TO: 8
NUMBER OF BOLTS WERE LESS THAN MINIMUM. TOTAL IS SET TO MINIMUM OF 8
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 36
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
************************************************
TOO FEW BOLTS. RECALCULATE NUMBER OF BOLTS.
K = PI * C / MAXSPN = 3.14 *247.7500 / 120.0000 = 12
NUMBER OF BOLTS HAVE BEEN ROUNDED UP TO THE NEAREST MULTIPLE OF 4.
NUMBLT = 12
NUMBER OF BOLTS WAS INCREASED UNTIL DEFLECTION OF BASE RING WAS LESS
THAN 0.0050 in.
TOTAL NUMBER OF BOLTS NEEDED - K = 20
MAXIMUM BOLT LOAD
BLTLOD = Ra * STRBLT = 0.89 * 20000. = 17800. lbs
BASE RING WIDTH
THE BASE WIDTH IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
BLTLOD * K
A = -------------------------
[ 2*PI*(DIAOD/2)*STRCON ]
( 17800. * 20)
A = ------------------------------
[ 2*3.142*( 240.25/2)* 1000. ]
= 0.4717 in
MINIMUM DEFINED WIDTH = 24.0000 in
USER'S DEFINED WIDTH = 0.0000 in
PROJECTION OF BASE RING FROM OD OF SHELL IS LARGER OF
USER DEFINED VALUE = 0.0000 in
CALCULATED VALUE = (C - DIAOD)/2 = ( 247.75 - 240.25)/2 = 3.75 in
u = 2.0000 in
CALCULATED INSIDE PROJECTION OF BASE RING
v = A - u - Tsk
= 24.0000 - 2.0000 - 0.2500 = 21.7500 in
MINIMUM INSIDE PROJECTION OF BASE RING
PRJMIN = .6 * SQRT( .5 * DIAOD * BSTHK )
= .6 * SQRT( .5 * 240.25 * 1.2500 )
PRJMIN = 6.9750 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 37
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
************************************************
CALCULATE THE BEARING LOAD ON CONCRETE FOUNDATION.
BLTLOD * K
SICONC = --------------------
[ 2*PI*(DIAOD/2)*A ]
( 17800.)*( 20)
SICONC = --------------------------------
[ 2*3.142*( 240.25/2)* 24.0000 ]
SICONC = 20. psi
z IS A VALUE USED IN THE BASE PLATE THICKNESS EQUATION.
v = 21.75 in
OR
A / 2 = 24.00/ 2 = 12.00 in
OR
u = 2.00 in
z = 21.75 in
BASE RING THICKNESS
MINIMUM REQUIRED BASE RING THICKNESS IS THE LARGER OF:
MINIMUM REQUIRED = 0.5000 in
USER DEFINED THICKNESS = 0.0000 in
CALTHK = SQRT[ 3 * SICONC * z**2 / STRBLT ]
= SQRT[ 3 * 20. * 21.75**2 / 20000. ]
CALTHK = 1.1809 in
REQUIRED THICKNESS HAS BEEN ROUNDED UP.
E = 1.2500 in
DEFLECTION OF SHELL
DIMENSION FROM NEUTRAL AXIS TO EXTREME FIBER
(Y**2) * t + (E**2) *(A - t)
DIMNEU = Y - ----------------------------
2 * (E * A + Hpr * t)
= 3.2500 -
( 3.2500**2) * 0.1250 + ( 1.2500**2) *(24.0000 - 0.1250)
--------------------------------------------------------
2 * ( 1.2500 * 24.0000 + 2.0000 * 0.1250)
DIMNEU = 2.61 in
WHERE:
Hpr = PORTION OF SHELL WITHIN 16*t EITHER SIDE OF THE ATTACHMENT
= 16 * t = 16 * 0.1250 = 2.0000 in
Y = Hpr + E = 2.0000 + 1.2500 = 3.2500 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 38
API-650 BASE RING/ANCHOR BOLT DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
************************************************
MOMENT OF INERTIA
AMI = / 3.0
= / 3.0
AMI = 4.64 in**4
SECTION MODULUS
Z = AMI / DIMNEU
= 4.64 / 2.61
Z = 1.78 in**3
TOTAL LOAD ON TANK ACROSS SPAN
Wl = TENFRC / K = 65794. / 20
Wl = 3290. lbs
ARC SPAN BETWEEN ANCHOR BOLTS
Asp = PI * DIABC / NUMBLT
= 3.14159 * 247.75 / 20
Asp = 38.92 in
DEFLECTION DELTA MAX
Wl(Asp**3) ( 3290.)( 38.92**3)
Dm = -------------- = ------------------------
384(EMOD)(AMI) 384( 29500000.)( 4.64)
Dm = 0.003685 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 39
API-650 BASE CHAIR DESIGN SUMMARY
VERSION NUMBER W-1.2.1
*********************************
INPUT VALUES
------------
ANCHOR CHAIR TYPE = 2
ANCHOR BOLT CHAIR WITH GUSSETS AND CHAIR CAPS.
CHAIR HEIGHT (Gu) = 0.0000 in
GUSSET SPACING (H) = 0.0000 in
GUSSET THICKNESS (J) = 0.0000 in
TOP PLATE THICKNESS (Q) = 0.0000 in
TOP PLATE WIDTH (P) = 0.0000 in
TOP PLATE LENGTH (X) = 0.0000 in
BASE RING MATERIAL (SUPMAT) = A-516-70*
ALLOWABLE STRESS (Str) = 25333. psi
DESIGN STRESS (STS) = 25300. psi
SHELL RADIUS CORRODED (R) = 120.0000 in
BOLT MATERIAL (BLTMAT) = A-307
ALLOWABLE BOLT STRESS (Sb) = 20000. psi
CORROSION ALLOWANCE OF ANCHOR BOLT (BOLTCA) = 0.2500 in
MINIMUM NUMBER OF ANCHOR BOLTS (K) = 8
MINIMUM DIAMETER OF ANCHOR BOLTS (M) = 1.2500 in
BOLT CIRCLE DIAMETER (C) = 0.0000 in
BASE WIDTH (A) = 0.0000 in
BASE RING THICKNESS (E) = 0.0000 in
CALCULATED / ACTUAL VALUES
--------------------------
CHAIR HEIGHT (Gu) = 12.0000 in
GUSSET SPACING (H) = 5.0000 in
GUSSET THICKNESS (J) = 0.5000 in
TOP PLATE THICKNESS (F) = 1.0000 in
TOP PLATE LENGTH (P) = 5.3750 in
TOP PLATE WIDTH (X) = 7.2500 in
NUMBER OF ANCHOR BOLTS (K) = 20
DIAMETER OF UNCORRODED BOLT (M) = 1.2500 in
BOLT ROOT DIAMETER (Rt) = 1.0750 in
BOLT ROOT AREA (Ra) = 0.89 in**2
BOLT CIRCLE DIAMETER (C) = 247.7500 in
BASE WIDTH (A) = 24.0000 in
BASE RING THICKNESS (E) = 1.2500 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 40
API-650 BASE CHAIR DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************************
TOP PLATE WIDTH
X = H + 2(J) + 1.25 = 5.0000 + 2( 0.5000) + 1.25 = 7.2500 in
DISTANCE FROM OUTSIDE OF TOP PLATE TO EDGE OF BOLT HOLE IS
CAPHOL = BLTDIA/2 + 0.25 = 1.250/2 + 0.25 = 0.8750 in
FORCE ON ANCHOR BOLT
ALLOWABLE BENDING STRESS
S = (2/3) * YLDSTR = (2/3) * 38000. = 25333. psi
AXIAL FORCE IN GUSSET
p1 = 1.5 * (TENFRC/K) = 1.5 * 65794. / 20 = 4935. lbs
ANCHOR BOLT FORCE
p2 = Ra * BLTSTR = 0.890 * 20000. = 17800. lbs
FORCE ON ANCHOR BOLT IS THE SMALLER OF p1 OR p2
p = 4935. lbs
CALCULATED TOP PLATE THICKNESS
C = SQRT
----------
(S*CAPHOL)
C = SQRT
------------------
(25333.)*( 0.8750)
C = 0.5968 in
TOP PLATE THICKNESS IS THE LARGER OF:
CALCULATED TOP PLATE THICKNESS = 0.5968 in
MINIMUM VALUE = 1.0000 in
USER SPECIFIED VALUE = 0.0000 in
TOP PLATE THICKNESS (F) = 1.0000 in
TOP PLATE THICKNESS HAS BEEN ROUNDED UP.
GUSSET SPACING
GUSSET SPACING IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
USER SPECIFIED VALUE = 0.0000 in
MINIMUM DESIGN VALUE = 5.0000 in
GUSSET SPACING (H) = 5.0000 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 41
API-650 BASE CHAIR DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************************
GUSSET THICKNESS CALCULATION
TERM USED IN GUSSET THICKNESS (J2) FORMULA
k =
=
k = 4.1250
J1 = .04(G - F) = .04(12.0000 - 1.0000)
J1 = 0.4400 in
p *
J2 = --------- --------------
(72000*k) p
4935. *
J2 = ---------- ------------------------------
72000.* 4.1250 4935.
J2 = 0.0710 in
GUSSET THICKNESS IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
USER SPECIFIED THICKNESS 0.0000 in
MINIMUM THICKNESS 0.5000 in
CALCULATED THICKNESS (Jl) 0.4400 in
CALCULATED THICKNESS (J2) 0.0710 in
ACTUAL GUSSET THICKNESS (J) 0.5000 in
GUSSET THICKNESS HAS BEEN ROUNDED UP.
TOP PLATE WIDTH
CALCULATED TOP PLATE WIDTH
TPLDGN = BLTDIA + 0.25 + (C - DIA) / 2
= 1.250 + 0.25 + ( 247.75 - 240.00)/2 = 5.3750 in
TOP PLATE WIDTH IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
CALCULATED = 5.3750 in
USER SPECIFIED PLATE = 0.0000 in
TOP PLATE WIDTH (P) = 5.3750 in
TOP PLATE LENGTH
CALCULATED TOP PLATE WIDTH
TPLWDGN = GUSRIB + (2* VRPLTH) + 1.25
= 5.0000 + (2* 0.5000) + 1.25 = 7.2500 in
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 42
API-650 BASE CHAIR DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************************
TOP PLATE LENGTH IS THE LARGER OF THE FOLLOWING:
CALCULATED = 7.2500 in
USER VALUE = 0.0000 in
TOP PLATE LENGTH (X) = 7.2500 in
TOP PLATE THICKNESS HAS BEEN ROUNDED
TANK STRESSES
REDUCTION FACTOR USED IN CALCULATING MAXIMUM STRESS THAT
OCCURS IN VERTICAL DIRECTION
1
F = -------------------
(FCT1)(FCT2) + 1.0
0.177*(P)*(E)
FCT1 = -------------
SQRT(R*t)
0.177*( 5.3750)*( 1.2500)
FCT1 = ------------------------- = 0.3071
SQRT[(120.0000)*(0.1250)]
FCT2 = (E/t)**2 = ( 1.2500/0.1250)**2 = 100.0000
1
F = --------------------------- = 0.0315 in
( 0.3071)*(100.0000) + 1.0
BOLT ECCENTRICITY
Ec = (C - DIAOD)/2
= (247.7500 - 240.2500)/2
Ec = 3.7500 in
MAXIMUM STRESS THAT OCCURS IN THE VERTICAL DIRECTION
SR = [(p)(Ec)/t**2] *
1.32(F) .031
+ [4(P)(G**2)]**.33 SQRT[(R)(t)]
PROJECT/JOB NO:2001 DATE: 08/21/01
ITEM NUMBER:Demo US #1 PAGE: 43
API-650 BASE CHAIR DESIGN CALCULATION
VERSION NUMBER W-1.2.1
*************************************
SR = [( 4935.)( 3.7500)/(0.1250)**2] *
1.32( 0.03)
( ---------------------------------------------------
+
----------------------------------- +
[4( 5.38)(12.0000)**2)]**.33
.031
--------------------------- )
SQRT[(120.0000)(0.1250)]
SR = 10037.3 psi
CIRCUMFERENTIAL STRESS
SP = (PT)(R)/(t) = ( 15.9)( 120.00)/(0.1250)
SP = 15302.9 psi
LONGITUDINAL STRESS DUE TO TOTAL UPLIFT
TENFRC 65794.2
SL = ------------ = ------------------------
(PI)(D)(t) (3.142)( 240.00)(0.1250)
SL = 698.1 psi
COMBINED CALCULATED STRESS:
ST = SR + .5*SP + SL = 10037.3 + 0.5 *15302.9 + 698.1
ST = 18386.9 psi
ALLOWABLE STRESS FOR COMBINED PRIMARY MEMBRANE
WITH LOCAL BENDING IS THE SMALLER OF THE FOLLOWING:
SA = 1.33(STS) = 1.33(25300.0) = 33649.0 psi
SB = 60% OF YIELD
.60( 38000.) = 22800.0 psi
COMBINED CALCULATED STRESS IS LESS THAN ALLOWABLE.