vesnici proleca

14
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА АКТИВНОСТ ИЗ МЕТОДИКЕ УПОЗНАВАЊА ОКОЛИНЕ I Вртић: Група: Број деце: Датум и време: Име студента: Име васпитача: Тема: Место васпитно-образовног рада: Циљ васпитно-образовног рада: Васпитно-образовни задаци: Облици васп.-oбраз. рада: Методе васпитно-образовног рада: Средства васпитно- образовног рада: Помоћна средства: средња 14. 04. 2015; 11:00 - 11:30 Шајиновић Оливера 9/13 ЈУ „Весници пролећа“ радна соба Запажање промена у природи у пролеће; Упознавање биљака које се појављују пред почетак пролећа; разумевање природних појава и њихове међусобне повезаности; побуђивање осећања присне везаности за природу (да деца разумеју и заволе природу); подстицај и развој визуелне осетљивости за боју, облик и величину предмета око нас; развијање осећаја за лепоту и корисност биљака; индивидуални, фронтални и групни; вербална, показивачка, откривачка; слике (зумбула, љубичице, јагорчевине, висибабе, маслачка, љубичице) цвет јагорчевине; импровизација позорнице, гињол лутке(девојчица); сламчице, вештачка 1

Upload: olivera

Post on 16-Jan-2016

13 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

okolina

TRANSCRIPT

Page 1: vesnici proleca

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА АКТИВНОСТ ИЗ МЕТОДИКЕ УПОЗНАВАЊА ОКОЛИНЕ I

Вртић:

Група:

Број деце:

Датум и време:

Име студента:

Име васпитача:

Тема:

Место васпитно-образовног рада:

Циљ васпитно-образовног рада:

Васпитно-образовни задаци:

Облици васп.-oбраз. рада:

Методе васпитно-образовног рада:

Средства васпитно-образовног рада:

Помоћна средства:

Корелација са другим областима:

Активности деце:

средња

14. 04. 2015; 11:00 - 11:30

Шајиновић Оливера 9/13 ЈУ

„Весници пролећа“

радна соба

Запажање промена у природи у пролеће;

Упознавање биљака које се појављују пред почетак пролећа; разумевање природних појава и њихове међусобне повезаности; побуђивање осећања присне везаности за природу (да деца разумеју и заволе природу); подстицај и развој визуелне осетљивости за боју, облик и величину предмета око нас; развијање осећаја за лепоту и корисност биљака;

индивидуални, фронтални и групни;

вербална, показивачка, откривачка;

слике (зумбула, љубичице, јагорчевине, висибабе, маслачка, љубичице) цвет јагорчевине;

импровизација позорнице, гињол лутке(девојчица); сламчице, вештачка трава, лепак, маказе.

методика развоја говора, методика почетног развијања математичких појмова, методика ликовног васпитања.

1.откривачке, посматрачке2. слушање3.стварање, увиђање

1

Page 2: vesnici proleca

Јутарње слободне активности: Делимо децу по групама. Прва група деце гледа цртани филм „Ђоле пролеће“. Друга група деце прича о томе какво је време напољу. Причају шта се променило, какво је дрвеће, трава, да ли цвета неко цвеће? Трећа група деце добија сликовнице и треба да обоје веснике пролећа (за сад само цвеће јер о томе говоримо у остатку активности).

Организација и могући ток активности

Уводни део:(5 минута)

На сцени се појављује девојчица Марта.

Девојчица Марта: „ Здраво другари ја сам Марта и код мене у дворишту травица се сва зелени,

прва ласта на кров слеће на све стране буја живот, процветало прво цвеће.

Па се хвали и шепури, шарени се и надмеће, у пољу је врло живо представљање цвећа креће.“

(Девојчица Марта одлази. Излазе на сцену Висибаба, Љубичица и Јагорчевина. Мало шетају и загледају се. Свака ужива у својој лепоти.)

Висибаба: „Ја се само зовем Висибаба,неко ми је дао ружно име,нит’ сам баба, нити тако висим,прва јављам, ја, да је зими крај.

Испод снега могу да процветамрадују се деца кад ме виде,сви ме хвале, кажу да сам лепа,а моје се латице постиде.

Зато ми је оборена глава,па изгледа као да ја висим,радујем се што сам процветала,својим цветом ја се увек дичим.“

Љубичица: „Ниси лепа тако како причаш,

2

Page 3: vesnici proleca

твоја боја на снег ме подсећа,после тебе одмах ја се јављамзато јесам и весник пролећа.

Имам мале, љубичасте лати,по мени је названа та боја,мирис лепи што се пољем шири,то је, да знаш, баш заслуга моја.“

Јагорчевина: „Немам мирис као Љубичица,ал’ ме краси моја боја жута,због мене се жути сва ливадаи људи ме беру поред пута.“

Љубичица: „Што те беру, није мени јасно,шта ће с тобом кад мириса немаш?Твоје стабло кратко је и танко,најбоља си кад у пољу дремаш.“

Висибаба: „Охола си јако Љубичице! Зашто мислиш да си савршена?

Све нас људи беру и купују,поклањају деца за Дан жена.“

Љубичица: „Охола сам и хоћу да будем,особина та се, слаже са лепотом,мене воли све живо на земљи,а ти види шта ћеш са животом!“

Јагорчевина: „Ја се не бих тиме поносила,охолост је лоша особина.Шта ти вреде мирис и лепота,када имаш мало ти врлина?!

Појављује се зумбул на сцени.

Зумбул: „Поздрав вама, лепотице моје,све сте лепе, и све сте ми миле,миришете к’о дечија душа,разнобојне, поносне и чиле.

Све вас волим, ви драги цветићи,ал’ за једном моје срце вене,Љубичица што у пољу дрема,то је права прилика за мене.

Радо бих је за себе просио,

3

Page 4: vesnici proleca

ми смо лепо цвеће истих боја,али не смем, много је поносна,зато патња, судбина је моја.“

Јагорчевина: „Што се плашиш?Баш немаш разлога.Леп си и ти наш Зумбуле плави,ти си украс пролећне баштице,Љубичица украс је у трави.“

Зумбул: „Да је просим, да имам то право?“

Јагорчевина: „Ако волиш дубоко из срца,ако твоје срце за њу куца,ако ти је душа, чиста и поштена,ти је питај да ти буде жена.“

Зумбул: „Љубичице, моја лепотице,сваког дана ја у тебе гледам.Да ли хоћеш ти моја да будеш,да те чувам, да те ником не дам?“

Љубичица: „О теби сам дуго размишљала,за љубављу твојом сам чезнула,ја се надам да сам тога вредна,да ћу бити теби добра жена.“

Зумбул: „Вредна ти си Љубичице моја,и миришеш преко целог поља,твој ме мирис и боја опија,лепота ми твоја много прија.(Зумбул и Љубичица се грле.)

Маслачак: „Ништа лепше, нема од љубави,ту се разум брзо заборави,само љубав влада и царује,само срце лудо поскакује.

Љубав је најлепше осећање,оставља најлепше сећање,због ње сам добио и ја снагу,да запросим своју драгу.“

Зумбул: „Само напред, уз тебе смо,кад се воли није тешко,све се са осмехом ради,будућност се лако гради.

4

Page 5: vesnici proleca

Маслачак: „Боја жута на срцу ми лежи,таквој жени моје срце тежи,која има боју као ја,што је добра и ко сунце с’ја.

Зумбул: „Ја ћу само једном да погађам:Јагорчевина је жуте боје,она ти је срце освојила,испуниће слатке снове твоје.“

Маслачак: „То је она, што се крије тамо.Изађи нам, на тренутак само,да ти кажем колико те волим,због љубави, да к’о свећа горим.“

(Излази Јагорчевина.)

Крхка, мала моја драганице,дигни главу, немој крити лице,силно желим да ми будеш жена,тако нежна и помало снена.

Немој да ме одбијеш љубави,имаћемо мали дом у трави,из којег ће срећа да нам зрачи,а то мени јако пуно значи.

Јагорчевина: „Бићу ти жена и ја то желим,цео свој живот с тобом да делим,да тугујемо, да се радујемо,да се пазимо и да другујемо.“

(Сви присутни аплаудирају. Свира “Свадбени марш“ и сви парови заљубљено плешу.)

Истицање теме:(1 минут)

Васпитач: „Децо, ко вам је то био?“

Деца:(Маслачак, висибаба, јагорчевина, љубичица, зумбул).

Васпитач: „И о чему су вам они причали?“

Деца: (О пролећу, о женидби).

5

Page 6: vesnici proleca

Васпитач: „Е па супер другари. Ови цветови најављују долазак пролећа, шаљу нам вести о његовом доласку. Они су дакле весници пролећа. И данас ћемо о њима разговарати.“

Централни део:

(19 минута)

Васпитач: „Да видимо које све цветове весника пролећа знате, али да су жуте боје.“

Деца: (Маслачак.)

Васпитач: (показујемо слику маслачка) „Где расте маслачак?“

Деца: (налазимо га на ливади, поред реке, иза куће.)

Васпитач: „Има га свуда, највише по влажним ливадама и парковима. Које делове има маслачак?“

Деца: ( Има зелено лишће, има дршку, која је шупља и на дршци жути цвет.)

Васпитач: „Децо ја сам прошле године била код баке не селу. У башти иза куће је било пуно маслачака, али када сам увече погледала у башту није било жутих цветова. Мислиа сам да је крава Белка појела све цветове, али ујутру када сам устала и погледала у башту цветови су опет били ту. Да ли неко може да ми каже шта се ту десило?“

Деца: (Био је мрак, па маслачак није могао да се види. Преко ноћи је опет процветао маслачак.)

Васпитач: „ Хајде мало размислите о томе. Распитајте се код тате, маме, баке, деке. Када сазнате шта се догодило, молим вас помозите и мени да сазнам шта се ту заправо десило. Него, на цвет маслачка слећу пчеле, да ли неко зна зашто?“

Деца: (Скупљају слатки прах од којег праве мед).

Васпитач: „Шта мислите да ли маслачак може да се једе?“

Деца: (Да. Моја бака прави салату од маслачка.)

Васпитач: „Тако је другари. Пробајте га слободно,

6

Page 7: vesnici proleca

маслачак није отрован, чак је и лековит. Корен маслачка повећава апетит и делује на добро варење. Користимо га у салати јер има доста витамина. Да ли неко зна каквим имени још називамо маслачак?“

Деца: (Не знамо).

Васпитач: „ Баба марта, бос – гологлав, горко зеље, дечији ланчић, салатуша. Може неко да нам објасни зашто маслачак можемо и тако да назовемо?“

Деца: (јавља се у марту, правимо венчиће од њих....)

Васпитач: (Изговара речи песмице, а затим показује слику висибабе и љубичице) „ Да ли сте видели некада висибабу и љубичицу?“

Љубичица мала, скривена у травиПита висибабу: „Да`л се небо плави?“

Висибаба рече, гледајућ високо:„Сунчев зрак те љуби у то плаво око.“

„Модро небо чека да те види плаву.“Рече висибаба и повије главу.

Деца: (Јесмо. Нисмо.)

Васпитач: „ Другари ово је висибаба (показује слику), а ово љубичица (показује слику). Како изгледа висибаба?“

Деца: (Цвет јој је бео, и виси. Стабло јој је зелене боје).

Васпитач: „ Висибаба прва процвета и најави долазак пролећа. Где можемо да нађемо висибабу, где она расте?“

Деца: ( На планини, у шуми.)

Васпитач: „А весник пролећа са љубичастим цветом је?“

Деца: (Љубичица.)

Васпитач: „Како мирише?“

7

Page 8: vesnici proleca

Деца: (Јако мирише.)

Васпитач: „Какви су јој листови?“

Деца: (Листови су јој у облику срца).

Васпитач: „А где их можемо пронаћи?“

Деца: (У парку, у шуми, на ливади, у башти...).

Васпитач: „Љубичица је лековита биљка и има их више врста. Постоји и љубичица која није љубичасте боје, него је цвет беле боје.“

Васпитач: (Васпитачица показује деци цвет јагорчевине) „ Који је ово цвет?“

Деца: (Јагорчевина).

Васпитач: „Јагорчевина је рана пролећна биљка, она се као и висибаба и маслачак, може пронаћи крајем фебруара месеца. Како она изгледа? Опишите је!“

Деца: (има широке зелене листове и жуте цветове).

Васпитач: „Пребројте латице на цвету јагорчевине.“

Деца: (Цвет јагорчевине има пет латица).

Васпитач: „Где расте јагорчевина? Где сте је ви пронашли?“

Деца: (Ја сам је са татом пронашао у шуми испод наше куће. Ја сам је пронашла са дедом у воћњаку).

Васпитач тражи да дете исприча како је текло тражење, нарочито тренутак када је откривена: осећања изговорене речи...

Завршни део:(5 минута)

У позадини, деци је пуштена песмица - Миња Субота „Пролеће“. Деца самостално праве веснике пролећа (цвеће) техником колажа ( сецкањем и спајањем делова сламчица, вунице). Свако прави

8

Page 9: vesnici proleca

биљку која му се највише свидела из претходног разговора о весницима пролећа. Када сви заврше прави се изложба радова.

ЛИТЕРАТУРА: 1. Ботуровић, Марија (2001) : Методика развоја говора. Шабац: Висока школа за образовање васпитача.

2. Маринковић, Симеон (2007) : Свет око нас. Београд: Креативни центар.

3. Радојковић, Дијана, Катарина Цибула – Балог и Милица Панић (2009): Приручник за васпитаче: Упознавање околине: збирка активности за рад у припремној групи. Нови Сад: Stylos art .

4. Радојковић, Дијана, Катарина Цибула – Балог и Милица Панић (2011): Упознавање околине: радни листови за припремну предшколску групу. Нови Сад: Stylos art.

5. Станић – Бојковић, Драгана (1990) Упознавање предшколске деце са околином: методички приручник. Београд: ЗУНС.

9