Vota jote eshte zeri yt!

Download Vota jote eshte zeri yt!

Post on 06-Mar-2016

224 views

Category:

Documents

8 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Broshure informuese per votuesit e rinj.

TRANSCRIPT

<ul><li><p>BROSHURE INFORMATIVE PER VOTUESIT E RINJ</p><p>ota jote sht zri yt!</p></li><li><p>OTOVOTA JOTE ESHTE ZERI YT!</p><p>BROSHURE INFORMATIVEPER VOTUESIT E RINJ</p><p>VLORE, 2013</p></li><li><p>Projekti</p><p>02</p><p>Projekti Vota e t rinjve bn ndryshimin ka pr qllim t infor-moj dhe edukoj t rinjt (mosha 17-25 vje, duke i kushtuar rndsi t vecant votuesve t hers s par) mbi: rndsin dhe procedurat e votimit, procesin zgjedhor dhe demokracin, duke i pajisur ata me njohurit dhe aftsit e nevojshme pr t marr pjes n mnyr efektive n procesin zgjedhor. Ky projekt gjithashtu krkon t ndrgjegjsoj dhe t ndryshoj sjelljet mbi pjesmarrjen rinore n zgjedhje, vendimmarrje dhe funksionimin e demokracis, nprmjet realizimit t nj fushate sensibilizuese n Vlor nga vet t rinjt.</p><p>Publikimi i ketij materiali eshte mbeshtetur financiarisht nga Programi i Granteve te Vogla i Komisionit per Demokraci i Am-basades se Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Tirane. Mendimet dhe opinionet e shprehura ne kete material nuk paraqesin do-mosdoshmerisht ato te Departa-mentit te Shtetit.</p></li><li><p>03</p><p>Vetjake -</p><p>E barabart-</p><p>E lir-</p><p>E fsheht-</p><p>Vota sht akt juridik individual. E drejta e vots sht nj ndr t drejtat themelore q gzon do in-divid mbi moshn 18 vje, por dhe nj detyrim pr t gjith shtetasit shqiptar.</p><p>Votuesi duhet t votoj individualisht. Askush nuk mund t votoj n emr t nj personi tjetr dhe vota nuk mund t transferohet.</p><p>Cdo individ ka t drejt t votoj vetm nj her dhe vota e tij sht e barabart me votn e do personi tjetr.</p><p>Votuesi sht plotsisht i vullnetshm n przgjed-hjen e forcs politike q do ta prfaqsoj n or-ganet drejtuese t vendit.</p><p>Parimi i vots s fsheht konsiston n anonimatin e votuesit, i cili e mbron kt t fundit nga diskrimini-mi me baz bindjet politike dhe i siguron atij hap-sirn e nevojshme pr t shprehur lirshm bindjet e tij politike.</p><p>sht vota juaj?</p><p>Vota sht:</p></li><li><p>vUn do t votoj, po ti?</p><p>04</p><p>Prse duhet t votosh? Vota jote sht zri yt. Je ti ai q vendos!</p><p> Pjesmarrja n votime sht tregues i qytetaris dhe i an-gazhimit qytetar dhe prmirson demokracin.</p><p> Votimi sht forma prmes s cils kontrolloni dhe krkoni llogari tek ata q qeverisin. </p><p> Pjesmarrja n votime sht nj detyrim moral i secilit prej nesh ndaj komunitetit ku jetojm.</p><p> Votimi sht mjet presioni q mund t prdoret kur sheh se t drejtat dhe interesat e tua po keqprdoren.</p><p> Vota jote sht e barabart me votn e msuesit, prindit, kngtarit apo sportistit tnd t preferuar.</p><p> Nse nuk voton, nuk ke t drejt t ankohesh!</p><p>VOTO</p></li><li><p>KRITERET PR PRFSHIRJEN E NJ PER-SONI N LISTN E ZGJEDHSVE JAN:</p><p> T ket shtetsin shqiptare;</p><p> T ket mbushur moshn 18 vje, qoft edhe n datn e zgjedhjeve; </p><p> T mos jet shpallur me vendim gjy-qsor t forms s prer si i pazoti pr t vepruar;</p><p> T jet i regjistruar n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile </p><p> T ket vendbanimin e regjistruar n territorin e nj prej zonave t qen-drave t votimit;</p><p> T regjistrohet zgjedhs n listn e vetm nj qendre votimi.</p><p>T VERIFIKOJ EMRIN E TIJ N LISTAT E VOTUESVE</p><p> T njoh qendrn ku ai dhe antart e familjes s tij votojn</p><p> T angazhohet e t ndihmoj n pro-cesin e rregjistrimit</p><p> T njihet me procedurat e votimit</p><p> T ndjek veprimtarit e partive poli-tike gjat fushats zgjedhore.</p><p> T informohet nga disa burime t ndryshme informacioni. </p><p> T diskutoj me antart e tjer t komunitetit, alternativat e ndryshme t partive politike. </p><p> T marr pjes n takimet q zhvillo-jn kandidatt n komunitetin e tij dhe t krkoj llogari ndaj tyre. </p><p>05</p><p>Cili ka t drejtn t jet nj votues?</p><p>far duhet t dij nj votues?</p></li><li><p>Nse nuk e dini ku votoni, ju mund t krkoni n adresn e mposhtme:http://95.107.129.71/ListatDPGJC/listat/Informacione.html</p><p>Pr t evituar rastet e homonimis (njerz t tjer q mund t ken emr e mbiemr t njjt), kshillohet krkimi pasi t keni mbushur kuadrt me emr, mbiemr, atsi e ditlindje.</p><p>Pasi keni gjetur QV ku votoni, krkoni emrin tuaj ne Listn e shpallur pran QV.</p><p>Lista q prdoret nga KQV-ja n procesin e votimit prmban emrin, mbiemrin, datlindjen dhe numrin personal t identi-fikimit.</p><p>Lista e zgjedhsve hartohet pr do qendr votimi dhe prmban t gjith zgjedhsit q kan vendbanimin e regjis-truar n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile n at qendr votimi. Prfshirja e zgjedhsit n list bhet mbi bazn e kodit t vendbanimit. Zgjedhsit n list renditen sipas ren-dit alfabetik t mbiemrit. </p><p>N rast se emri juaj nuk gjendet n listn e shpallur n QV, veproni kshtu: </p><p>drejtojuni KZAZ q mbulon qendrn tuaj t votimit. N qyte-tin e Vlors jan 6 KZAZ q mbulojn territorin e Rrethit Vlor. Adresa e tyre sht:</p><p>KZAZ 81 Shkolla Halim Xhelo, KZAZ 82 Shkolla Ali Demi, KZAZ 83 Pallati i Sportit, KZAZ 84 Shkolla Industriale, KZAZ 85 Shkolla Industriale, KZAZ 86 Shkolla Avni Rustemi.</p><p>06</p><p>Si t gjeni Qendrn tuaj t Votimit?</p><p>Verifikoni emrin tuaj n listn e shpallur n QV </p><p>Nse emri juaj nuk sht n List</p></li><li><p>07</p><p>Orari kur mund t votoni</p><p>Dokumentacioni i nevo-jshm q duhet t paraqitet pr t votuar:</p><p>Qendrat e votimit hapen n orn 7:00 dhe mbyllen n orn 19:00.</p><p>Askush nuk mund t votoj pas ors s mbylljes s qen-drave t votimit, me prjashtim t zgjedhsve q presin pr t votuar n kohn e mbylljes.</p><p>Q t votoni m 23 Qershor 2013 ju duhet t keni me vete nj nga kto dokumenta zyrtar identifikues:</p><p> Kart Identiteti </p><p> Pasaport pr jasht shtetit </p><p>KUJDES! Kur t shkoni pr t votuar mos harroni t keni me vete nj nga kto dokumenta!</p></li><li><p>08</p><p>Mnyra e votimit</p><p>Brenda Qendrs s Votimit kryeni kto veprime: </p><p> Adresohuni te kryetari i KQV-s. Thoni emrin tuaj dhe paraq-isni nj nga dokumentet zyrtare identifikuese.</p><p> Drejtohuni antarit t caktuar t Komisionit t QV-s, i cili ju kontrollon n t dy duart nse keni votuar apo jo m par n ditn e zgjedhjeve.</p><p> Drejtohuni prsri te Kryetari apo zv/Kryetari, i cili gjen em-rin tuaj n listn e zgjedhsve. </p><p> Nnshkruani n an t emrit tuaj n listn e zgjedhsve. </p><p> Juve do tju jepet fleta e votimit. Kontrolloni fletn e votimit q t ket vuln e KQV-s dhe vuln e Kryetarit t KQV-s. Nse nuk e ka, jepjani komisionit pr ti vendosur ato, n mnyr q fleta juaj e votimit t jet e vlefshme.</p><p> Nj antar i Komisionit do t shnoj dorn e majt me boj t dukshme me shikim t lir dhe q nuk hiqet pr jo m pak se 24 or, me qllim shmangien e votimit m shum se nj her.</p><p>Kujdes! Nse nuk pranoni t shnoni doren me boj, ju nuk do t lejoheni t votoni dhe identiteti juaj do t mbahet shnim n Librin e Protokollit t Mbledhjeve t KQV-s.</p><p> Shikoni edhe njher posterin informativ t vendosur bren-da QV-s, para se t hyni n dhomn e fshehtsis. </p><p> Pasi merrni fletn e votimit, hyni i vetm n dhomn e fsheht dhe n fletn votimit shnoni n krah t emrit t sub-jektit zgjedhor apo partis pjestare t nj koalicioni shenjn x ose + apo nj shenj tjetr q tregon qart zgjedhjen e br.</p><p> Pasi bni shnimin n fletn e votimit, palosni fletn e votim-it dy her, duke ln n pjesn e dukshme vulat. </p><p> Pasi dilni nga dhoma e fsheht, hidhni fletn e votimit n kutin pr-katse t votimit dhe largohuni nga qendra e votimit.</p></li><li><p>09</p><p>KUJDES! do zgjedhs ka t drejt t votoj vetm nj her </p><p>gjat dits s votimit. </p><p> Ju duhet t votoni n flet votimi t vulosura me dy vula n vendin e prcaktuar n pjesn e pasme t tyre. </p><p> Ndalohet votimi n emr t familjes apo personave t tjer. </p><p> Mos bni shnime t teprta n fletn e votimit. </p><p> Ruani fshehtsin e votimit. Vota sht informacion personal. </p><p> Respektoni rregullin n qendrat e votimit dhe jasht tyre. </p><p> N rast se, pr shkak t aftsive t kufizuara fizike ju nuk mund t votoni, krkoni ndihm pran komisionit t Qendres suaj t Votimit. Komisioni i Qendrs s Votimit do tju jap informacionin dhe ndihmn e nevojshme pr t votuar. </p><p> Lejoni t votojn m par personat me aftsi t kufi-zuara, t moshuarit. </p><p> Respektoni radhn. </p></li><li><p>Pallati i Kulturs Labria, Kati I prball hyrjes s Portit Detar, Vlor, Shqipri</p><p>Telefon / Fax : +355 33 203064</p><p> E-mail: vlorayouthcenter@gmail.com </p><p>Webpage: http://www.vlorayouthcenter.org</p></li><li><p>BROSHURE INFORMATIVE PER VOTUESIT E RINJ</p><p>ota jote sht zri yt!</p></li></ul>