web view05/28/2017 10:24:00 last modified by: Пользователь windows

12
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А Мәтінді есептер Мектеп: «№9 орта мектеп» МКМ Сабақ: 2-ші Мұғалімнің аты-жөні: Талханбаева Ж.Т. Сынып: 5 Ә Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: 0 Сабақтың тақырыбы 5.1.2.24 Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.5.1.4 Санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу ережесін есептерді шығаруда қолдана алады. Оқушылардың басым бөлігі: Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табаудың өрнегін және теңдеуін құру арқылы орта деңгейдегі есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді санның бөлігі, бөлігі бойынша санды табу ережесін қолданып шығара алады. Бағалау критерийлері Оқушылар: 1. Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табуға арналған есептерді шығарады; 2. Есеп шартына сәйкес теңдеу немесе өрнек құрады; 3. Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. Тілдік мақсаттар Оқушылар: Ережені жатқа айта алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды. Құндылықтарға баулу Жұптық жұмыста – өзара сыйластық, ынтымастық, бір- бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда – шыншылдық, жарқындылық. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. Пәнаралық байланыстар Жаратылстану, физика, қазақ тілі, тарих.

Upload: phungphuc

Post on 11-Feb-2018

270 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А Мәтінді есептер

Мектеп: «№9 орта мектеп» МКМ

Сабақ: 2-ші Мұғалімнің аты-жөні: Талханбаева Ж.Т.Сынып: 5 Ә Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: 0Сабақтың тақырыбы

5.1.2.24Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.1.4

Санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу ережесін есептерді шығаруда қолдана алады.Оқушылардың басым бөлігі: Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табаудың өрнегін және теңдеуін құру арқылы орта деңгейдегі есептерді шығара алады.Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді санның бөлігі, бөлігі бойынша санды табу ережесін қолданып шығара алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар: 1. Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табуға арналған есептерді шығарады;2. Есеп шартына сәйкес теңдеу немесе өрнек құрады;3. Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады.

Тілдік мақсаттар Оқушылар: Ережені жатқа айта алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды.

Құндылықтарға баулу

Жұптық жұмыста – өзара сыйластық, ынтымастық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда – шыншылдық, жарқындылық. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылстану, физика, қазақ тілі, тарих.

АКТ қолдану дағдылары

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11173-sannyng_boligin_tabu_zhane_boligi_boi_ynsha_sandy_tabuИнтерактивті тақта

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу.Жай бөлшектерді көбейту, өзара кері сандар, жай бөлшектерді бөлу.

Сабақ барысы Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекетРесурстар

Сабақтың басы

(0-10 мин)Білу. Түсіну

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу.2. Слайдтан сабақтың кезеңдерімен, мақсатымен , бағалау

критерийлерімен таныстырамын.3. Әр оқушыға бағалау парағын таратамын.

Слайд №4

Page 2: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

5 мин

3 мин

ІІ. Слайд бойынша бір-бірінің үй жұмысын тексереді, бағалайды. №1146. Шамалардың бөлігін тап:

1) 8 м ∙34=6 м ; 4) 5 кг ∙

310

=32=1 1

2кг ;

2) 12 дм ∙58=15

2=7 1

2дм ; 5) 8 сағ ∙ 5

6=20

3=6 2

3сағ ;

3) 10 т ∙25=4т ; 6) 20 мин ∙

34=15 мин .

№1148.

1) 6:35=6 ∙ 5

3=10 ; Жауабы: қоян 10 жыл жасайды.

2) 12:320

=12∙ 320

=80 ; Жауабы: 80т қызылша керек

3) 380:25=380 ∙ 5

2=950 ; Жауабы: 950км.

№1150.

а=415

: 12=21

5∙ 2

1=42

5=8 2

5; Р=2(а+в)=2

(8 25+4 1

5 )=2∙ 12 35=2 ∙ 63

5=126

5=25 1

5см ;

Жауабы: Р=25 15

см .

Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл2. Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл3. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл4. Жауабын табады. 1 балл

ІІІ. «Ой қозғау» стратегиясы 1) Машина 145 км жол жүрді.Бұл оның барлық жүруге тиісті

жолының 59 -індей . Машинаның барлық жүруге тиісті жолы неше

километр?

Шешуі : 145 : 5

9=145⋅9

5=261(км )

. Жауабы: 261 км

Дескриптор: 1.Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл3. Жауабын табады. 1 балл

2) Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің  -інде

Слайд №5

Слайд №6

Page 3: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.

Шешуі:

Жауабы: 20 м2

Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл

3) Жаттығуда 80 сөз бар. Жаттығудың барлық сөздерінің ¼-і – зат есімдер, 3/10-і- етістіктер. Қалғаныиәр түрлі сөз таптары. Жаттығудағы зат есімдер неше сөз? Етістіктер неше сөз? Әр түрлі сөз таптары нешетсөз?

Шешуі: 80∙ 14=20 (зат есім)

80∙ 310

=24 (етістіктер)

80-(20+24)=80-44=36 әр түрлі сөз таптары.

Жауабы: 20 сөз зат есім, 24 сөз етістіктер, 36 әр түрлі сөз таптары.

Дескриптор: 1. Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл2. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл

Сабақтың ортасы

(11 - 41 мин)ҚолдануТалдау

ІV. Жұптық жұмыс.

Ойлан-Жұптас-Бөліс стратегиясы.Слайд №8Үлестірме материал 210-бет

Мақсаты: Идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдық әдісі

Page 4: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

2 мин

2 мин

2 мин

Деңгейлік тапсырмалар А

Слайд №9

Слайд №10

Page 5: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

2 мин

2 мин

5 мин

5 мин

Дескриптор:1. Есепті шешу өрнегін дұрыс құрады. 1 балл 2. Есептің жауабын табады. 1 балл

V. Сергіту сәті. «Австралия жаңбыры»

В

№1152

1)1−57

=77

−57

=27

50 :27

=50⋅72

=175

2)1−712

=1212

−712

=512

85 :512

=85⋅125

=204Жауабы: В) 175 тг.

Жауабы: 204 км.

№ 1155

5834

∙4=2354

∙4=235 кг

Слайд №11

Слайд №13

Page 6: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

10 мин

235∙ 45=188(тас жол); 235-188=47 (қара жол)

Жауабы: А.47 км

Дескриптор:1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл4.Есептің шешімін табады. 1 балл

С

№1157 №1160. Ертедегі есеп.2¿

7х+ 1¿

3х+40=х; 1¿

2х+1¿

4х+1¿

7х+3=х ;

1321

х+40=х; 2528

х+3=х ;

х - 1321

х=40; х-2528

х=3 ;

2121

х−1321

х=40; 2828

х−2528

х=3 ;

821

х=40 ; 328

х=3 ;

х=40:8

21 ; х=28.

х=105.Жауабы: 3 күнде 105 кітап түптеді. Жауабы: Пифагордың 28 оқушысы болған.Дескриптор:1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Есепті теңдеу құру арқылы шығарады. 1 балл4.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл5.Есептің шешімін табады. 1 балл

Слайд №14

Сабақтың соңы

(42-45 мин)Жинақтау

Бағалау

1 мин

1 мин

Сұрақ белгілерінің орнына тиісті санды табыңыз. «Миға шабуыл» стратегиясы №1. 7,15,31, ?

№2.

Дескриптор:1. Есептеуді жүргізеді. 1 балл2. Есептің шешімін табады. 1 балл

Кері байланыс. «Сәтті баспалдақ» әдісіОқушылар өздерінің алған білімдерінің қай сатыда тұрғанын білу мақсатында осындай баспалдақ ұсынылады. Әр оқушы баспалдаққа стикерге жазып апарып жабыстырады.

Слайд №15

4 12 6 18 ?4 2 6 3 ?

Page 7: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

1 мин

Үйге тапсырма: №1154. Бөлігі бойынша шамаларды тап:

1) 16м:47=16 м∙ 7

4=28 м ; 6) 28г:

79=28 г ∙ 9

7=36 г ;

2) 30дм:58=30 дм∙ 8

5=48 дм ; 7) 4сағ:

23=4 сағ ∙ 3

2=6сағ ;

3) 15см:3

10=15 см ∙ 10

3=50 см ; 8) 15мин:

35=15 мин ∙ 5

3=25 мин;

4) 12т:34=12т ∙ 4

3=16 т; 9) 20с:

512

=20с ∙ 125

=4 с ∙ 12=48 с .

5) 32кг:45=32 кг∙ 5

4=40кг ;

№1161.

Тосаптағы: 35

х−¿қант;

25

х−¿шие жемісі;

25

х=35

х−2 ;

35

х−25

х=2;

15

х=2;

х=10. Жауабы: тосаптың массасы 10 кг.№ 1164.

12

−25=5−4

10=1

104310

:110

=4310

⋅10=43

Жауабы: А) 43 км.Қосымша: Ғаламтор арқылы тарихи есептерді қарастыру

Слайд №16

Слайд №17

Саралау–оқушыларға қалай Бағалау – Денсаулық және қауіпсіздік

Page 8: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

техникасының сақталуы

Саралау тапсырмалары оқушыларға сабақтың ортасында деңгейлеріне қарай беріледі.Өз қалауларымен орындайды.Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұптық жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын

1.Оқушылар өзін-өзі, өзара бірін - бірі бағалайды.2.Мұғалім бағалауы.Оқушылар өзін өзі тексеру арқылы деңгейлік тапсырмаларды қаншалықты дұрыс орындай алғандығын анықтап, өзінің көрсетілген оқу мақсатына «жеткендігін» не «талпынатындығын» бағалайды. Сабақ барысында қолдау, мадақтау және формативті бағалауды қолданамын.

Сыныпта парта мен орындықтар-дың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналас-тырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін. Сергіту жаттығуын жасатамын.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Page 9: Web view05/28/2017 10:24:00 Last modified by: Пользователь Windows

Бағалау парағы

Оқушы аты-жөні___________________________________

Сынып______

Үй тапсырмас

ы

«Ой қозғау»

стратегиясы

Деңгейлік тапсырма«Миға

шабуыл» стратегияс

ыҚорытынд

ы39 балл

1,6,7,2 жаттығула

р

№1152

№1155

№1157

№1160

4 балл 9 балл 8 балл 6 балл 10 балл 2 балл

Бағалау шәкілі0-12 балл – «2» 13 – 20 балл – «3» 21 – 30 балл – «4» 31 – 39 балл – «5»