web viewpuno sreĆe! izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku....
TRANSCRIPT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
PRIPREMA ZA INTEGRIRANI DVOSAT
PRIRODA I DRUŠTVO I MATEMATIKA
RAZREDI: 3. i 4.
NASTAVNI PREDMETI: PRIRODA I DRUŠTVO, MATEMATIKA
CILJ NASTAVE: ponoviti, povezati i primijeniti znanja o važnosti pravilne prehrane i mjerenjem namirnica uvježbati mjerne jedinice za masu.
NASTAVNO PODRUČJE: NAŠE ZDRAVLJE
MJERENJE MASE
NASTAVNA TEMA: PRAVILNOM PREHRANOM DO ZDRAVLJA
MJERENJE MASE
NASTAVNE JEDINICA: Zdravom prehranom do zdravlja
Jedinica za masu
KLJUČNI POJMOVI: mjerenje mase, mjerne jedinice za masu, briga za osobno zdravlje.
VRIJEDNOSTI: 1. znanje
2. solidarnost
3. identitet
4. odgovornost
KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskom jeziku
2. digitalna kompetencija
3. inicijativnost i poduzetnost
4. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji
5. učiti kako učiti
6. socijalna i građanska kompetencija
7. kulturna svijest i izražavanje
OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: - ponoviti jedinice za mjerenje mase (gram, dekagram, kilogram, tona), zapisivati ih, preračunavati jedinice za mjerenje mase
- pravilnom prehranom brinuti o osobnom zdravlju.
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
ISHODI UČENJA: raspraviti i opisati kako se pridržavanjem načina pravilne prehrane i tjelesnom aktivnošću može sačuvati zdravlje; primjenjivati mjerenja mase pri rješavanju svakodnevnih problema.
ZADATCI NASTAVE: vježbanje i primjena znanja o mjerenju mase, spoznati da zdravom prehranom osiguravamo osnovu zdravlja.
OBRAZOVNNE ZADAĆE:
PRIRODA I DRUŠTVO:
- ponoviti zdravu i pravilnu prehranu
- razlikovati hranu biljnog i životinjskog podrijetla
- predlagati pravilne dnevne obroke
- ponoviti važnost redovite, raznolike i količinski dostatne hrane.
MATEMATIKA:
- usustavljivati i produbljivati prije stečena znanja o mjerenju mase
- motivirati učenike za mjerenje
- uvježbavati preračunavanje jedinica za mjerenje mase
- dovesti do stupnja automatizacije.
FUNKCIONALNE ZADAĆE:
PRIRODA I DRUŠTVO:
- razvijati sposobnost prepoznavanja, izrezivanja, imenovanja, opisivanja, uspoređivanja, istraživanja i zaključivanja
- primjenjivati stečena znanja u svakodnevnom životu.
MATEMATIKA:
- razvijati interes i stvaralačku sposobnost
- osposobiti učenike za praktičnu primjenu stečenog znanja o mjerenju masa u svakodnevnom životu.
ODGOJNE ZADAĆE:
PRIRODA I DRUŠTVO:
- izgrađivati pravilan osobni odnos prema zdravoj hrani
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
- jačati odgovornost pri radu u skupini
- razvijati higijenske navike
- zajednička briga oko rezultata rada
- voditi brigu o urednosti radnog prostora
- međusobna suradnja i pomaganje.
MATEMATIKA:
- samostalnost u radu
- razvijati spretnost u radu
- razvijati smisao za rad u skupini i poštivanje dogovora
- razvijanje radnih navika, upornost i ustrajnost u rješavanju zadataka
- osposobljavanje za samostalno procjenjivanje
- međusobno pomaganje i suradnja te bodrenje.
NASTAVNE METODE RADA: metoda razgovora, metoda slušanja, metoda demonstracije, metoda istraživanja, metoda čitanja, metoda pisanja, metoda usmenog izlaganja, metoda rezanja, sjeckanja, kuhanja, lijepljenja, igranja.
AKTIVNOSTI ZA UČENIKE: slušanje, pisanje, bilježenje, razgovor, mjerenje (vaganje), pranje, čišćenje, sjeckanje, demonstracija, miješanje, uspoređivanje, razmišljanje, lijepljenje, slaganje, natjecanje, zaključivanje, pogađanje, prepoznavanje, imenovanje, igranje, pjevanje, plesanje, anketiranje, istraživanje.
TIP SATA: ponavljanje i vježbanje.
IZVORI ZA PRIPREMANJE: udžbenici, priručnici.
OBLICI RADA: rad u skupini, frontalni rad, individualni rad, rad u paru.
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: velike plastične posude za pranje, voće i povrće, začini, pribor za jelo, daščice, kuhinjske krpe, zdjelice, košarice, ubrusi, vage, ljepilo, škarice, nožić, zadatci za rad u skupini, kuverte, flomasteri, markeri, aplikacija stabla, aplikacija voća, sličice iz reklama, štoperica ili pješčani sat, pribadače, CD, CD – player, papiri formata A3.
PRIJEDLOG ZA RAD S UČENICIMA PO MODELU INDIVIDUALIZACIJE:
- pomoć pri čitanju uputa i zadataka, razumijevanja zadataka
KORELACIJA (SUODNOS):
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
HJ – čitanje zadataka, pisanje poruka o zdravoj prehrani, intervju
TZK – ples iz zavičajnog područja, spretnost i koordinacija prenošenja voća
GK – pjevanje pjesme „Kruška, jabuka, šljiva“
LK – dizajn – izrada reklame o zdravoj prehrani
KURIKUL GRAĐANSKOG ODGOJA:
STRUKTURNA DIMENZIJA: - kulturološka
- ljudsko-pravna
- društvena.
FUNKCIONALNA DIMENZIJA: - građansko znanje i razumijevanje
- građanske vještine i sposobnosti
- građanske vrijednosti i stavovi.
TIJEK SATA:
1. UVODNI DIO SATA
Učenici se prebrojavaju 1, 2, 3 i svrstavaju se po šest u skupini „KRUŠKE“, „JABUKE“ i „ŠLJIVE“. Svatko sjeda u svoju skupinu i upućuju se na rad u paru.
1. AKTIVNOST – Hranu okusimo i mjerimo
Različite namirnice kušaju zavezanih očiju, dok drugi par zapisuje njegove okuse i osjećaje tijekom kušanja te slobodno procjenjuju težinu narezanih namirnica. Razgovor o zapisanome.
Ukratko ponoviti znanja o pravilnoj prehrani i mjerenju mase.
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
NAJAVA CILJA:
Danas ćemo ponoviti važnost pravilne prehrane i mjerenjem namirnica uvježbati mjerne jedinice za masu te praktično primijeniti kroz kuhanje.
2. GLAVNI DIO SATA:
2. AKTIVNOST – Mali kuhari
Učenici stavljaju na sebe pregače i kape i pripremaju se za kuhanje zdravog obroka. Pranje ruku i namirnica te rezanje i kuhanje.
3. AKTIVNOST – Istražujemo kakvu hranu jedemo
Učenici putem ankete istražuju i ispituju odrasle i vršnjake kakvu hranu jedu u obrocima tijekom dana. Uspoređuju dobivene rezultate i zaključuju koliko se zdravo hranimo.
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
4. AKTIVNOST – Voćna salata
Učenici uzimaju svoje daščice i posude, otvaramo konzerve voća, uzimamo ostalo voće, koje peremo kao i ruke te razgovaramo o pojedinom voću. Režu voće na sitnije komade, mjere ih i stavljaju u veću posudu.
5. AKTIVNOST – Natjecanje krušaka, jabuka i šljiva
U svakoj skupini putem odbrojavanja brojalice biraju vođu, objašnjavamo ulogu vođe i način bodovanja (3 + 2 + 1).
1. IGRA – SLAGALICA PIRAMIDE
Objašnjava se igra i zadatak igre. Vođa čita zadatak skupni u kojem se treba pravilno složiti sličice u piramidi te pravilno imenovati pojedinu skupinu namirnica. Provjeravamo točnost i određujemo broj bodova.
2. IGRA – VOĆKA
Objašnjava se način igre. Vođe trče po kuverte u kojima su matematički zadatci, zajedno u skupini rješavaju, dobivene rezultate zapisuju na aplikacije voća, a vođe ih trebaju pribadačom pričvrstiti na stablo. Igra je završena kada skupina prva stavi 5 aplikacija voća. Provjerava se točnost i boduje se.
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
3. IGRA – TKO ĆE VIŠE I BRŽE
Učenici u paru, bez pomoći ruku, trebaju prenijeti što više jabuka iz košare u košaru. Par prenosi jabuke, jedan im stavlja jabuku i pomaže ako ispadne, drugi drže košare. Pobjednik je ona skupina koja u što kraćem vremenu prenese što više jabuka. Boduju se. Bodovi se zbrajaju i proglašava se pobjednik.
3. ZAVRŠNI DIO SATA:
6. AKTIVNOST – Kušanje
Varivo i voćnu salatu stavljamo u zdjelice, dijeli se među učenicima i posjetiteljima. Kušanje zdravo spremljenog objeda.
7. AKTIVNOST – Ples
Nakon kušanja, pjevamo i učimo korake slavonskog dječjeg kola „Kruška, jabuka, šljiva“.
DODATNI ZADATAK: Reklama
Na papirima A4 osmisliti reklamu za zdravu prehranu.
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
PLAN PLOČE:
MJERENJEM I PRAVILNOM PREHRANOM DO ZDRAVLJA
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
1. LISTIĆ
Zadatak: ISRAŽUJEMO KAKVU HRANU JEDEMO TIJEKOM DANA
ZAJUTRAK DORUČAK OBJED UŽINA VEČERA
2. LISTIĆ
Zadatak: SLOŽITI PIRAMIDU ZDRAVE PREHRANE
Zadatak je nacrtati piramidu zdrave prehrane i u nju zalijepiti ponuđene sličice različitih namirnica te uz svaku skupinu namirnica napisati njihov naziv.
Važno je pravilo odabrati sličice i pravilno imenovati da bi piramida bila točna.
Dogovarajte se i složno radite!
SRETNO!
PROFIL KLETT
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek
3. LISTIĆ
Zadatak: VOĆKA
Zajedno promotrite zadatke i dogovorite se kako ćete raditi.
PUNO SREĆE!
Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku.
Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke.
4 kg = ______ dag 7 kg 35 dag = _______ dag
600 dag = _______ kg 4 · 25 kg + 3 kg = _______ kg
Mlinar je prvi dan samljeo 56 kg žita, drugi dan 89 kg žita, a treći dan 45 kg žita. Koliko je dekagrama brašna dobio u tri dana?
4. LISTIĆ – dodatni listić
Zadatak: REKLAMA ZA ZDRAVU PREHRANU
Pokušajte osmisliti reklamu zdrave prehrane kojom ćete uvjeriti druge u važnost zdrave prehrane za zdravlje, rast i razvoj.
PROFIL KLETT