Zeri i studenteve 2

Download Zeri i studenteve 2

Post on 08-Apr-2016

220 views

Category:

Documents

2 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

<ul><li><p>Epilogu I negociatavet para me MASH dhe Qeverin </p><p>Lexo dhe shprnda!</p><p>Nr. 2/2.3.2015</p><p> Pr her t par n historin e Maqedonis dhe regjionit, studentt dhe profesort tuan pjesmarje t drejtprdrejt n krijimin dhe prpilimin e ligjit t ri pr arsimin e lart. Bojkoti I msimit formal n fakultetet e okupuara mbaron. Zona autonome vazhdon</p><p>PLENUMISTUDENTOR</p><p> ZRI I STUDENTVE</p></li><li><p>PARALAJMRIM I PAKETIT T RI LIGJOR</p><p> PR ARSIMIN E LART</p><p>MARSH STUDENTOR</p><p>PUBLIKIMI I PROPOZIM-LIGJEVE</p><p>MARSH STUDENTOR</p><p>11 Shkurt</p><p>17 Nntor</p><p>PROTEST STUDENTORE</p><p>15 Dhjetor</p><p>26 Dhjetor</p><p>VOTIMI I PAKETIT LIGJOR</p><p>10 Janar</p><p>ZONA AUTONOME+ BOJKOT I MSIMIT </p><p>FORMAL</p><p>19 ShkurtTAKIMI I PAR</p><p>10 Dhjetor</p><p>24 ShkurtTAKIMI I DYT</p><p>NDRPRERJE E BOJKOTIT T MSIMIT FORMAL</p><p>RETROSPEKTIV E NGJARJEVE</p><p>PLENUMISTUDENTOR</p><p>GRUPE PUNEPRPILIM I LIGJIT T RI</p></li><li><p>Ngjarje Aktuale</p><p>Beteja u tua, lufta vazhdon! T gjith NE do luftojm pr t drejtat </p><p>studentore edhe m tutje!</p><p>Lista e krkesave t Plenumit Studentor u pranua plotsisht pr shkak t dy momenteve kye: - Fillimisht, ligji i ri ekzistues ka psuar 16 ndryshime nga viti 2008 deri n vitin 2015, me ka e humb komplementaritetin e vet, vlerat prmbajtsore dhe prak-tike, duke shkaktuar n t njejtn koh revolt dhe rrnim t autonomis t Univerzitetit e cila sht e garantuar me Kushtetutn e R.M.; - Nevoja pr prmirsimin e kualitetit t arsimit t lart dhe ngritjen e nivelit t dijes nga studentt. </p><p>N at drejtim, sht i parapar formimi i grupeve punuese nga t gjith palt e tanguara nga kjo shtje, t cilt n periudh kohore prej 30-45 ditsh, duhet t prgatisin analiz t gjendjes. N baz t atyre analizave duhet t denohet koncepti pr prpilim t ligjit t ri pr arsimin e lart</p><p>N prputhshmri me premtimin nga takimi i dyt, u ndrpre bojkoti, m ka msimi formal npr fakultete vazhdoi. Zona autonome ende vazhdon t jet n fuqi, dhe si simbol i s njejts, vazhdoi realizimi i ligjerat-ave alternative</p><p>PLENUMISTUDENTOR</p><p>Nevoja pr realizim t nj takimi t dyt lindi nga pyetjet e paprgjigjura dhe krkesat e takimit t par, n t ciln, nprmjet dialogut u vendos q t gjinden zgjidhje t reja pr avancimin dhe sigurimin e kualitetit t arsimit t lart. Domethn, zhbrjen e ligjit jofunksional, t papranueshm ekzistues, dhe prpilimi I nj ligji t ri pr arsimin e lart. Plenumi Studentor argumentoi me krkesa konkrete, t lidhura me menyrn e realizimit t msimit, dhe me krkes pr pjesmarje n prpilimin e ligjit t ri.</p><p>N takimin e dyt ndrmjet prfaqsuesve t Plenumit Studentor dhe Plenumit t Profesorve, MASH, prfaqsuesve t Qeveris dhe Senatit Univerzitar n Rektoratin e UKIM-it, nprmjet premtimi politik, u arrit deri n dakordim n lidhje me pranimin e t gjitha krkesave t parashtruara nga Plenumi Studentor, si dhe pranimi i nevojs pr prpilim t nj ligji t ri.</p></li><li><p>Ne e prdorim Zrin Studentor q ti bjm m dije t gjith qytetart se n asnj moment nuk harrojm n prkrahjen e tyre altruiste dhe donacionet, dhe duam t themi njzri FALEMINDERIT!</p><p>Shprehim falenderim publik pr t gjith mediat q na ndihmuan m raportim objektiv t qllimeve tona, ideat dhe aktivitetet, si dhe nj falenderim pr prkrahjen e gjithe komunitetit n internet.</p><p>Nuk i harrojm Dubioza Koletiv, Manu Chao, Milo Manevski, Foltin, e as personat tjer publik q shfrytzuan fuqin e tyre pr t na prkrahur n luftn pr t drejtat studentore dhe autonomin e univerziteteve.</p><p>Shpirtin studentor e kahzojm drejt kolegve tan nga Spanja, q momentalisht luftojn kundr reformave n arsimin e lart.</p><p>Veprimtaria n vijim</p><p>PRKRAHJA</p><p>PLENUMISTUDENTOR</p><p>Edhepse e tuam betejn e par, ne n asnj moment nuk do lejojm t duket se krkesat tona jan plotsuar, derisa nuk do plotsohen me t vertet. Aktivitetet e Plenumit Studentor nuk do ndalojn, prkundrazi, zona autonome vazhdon t jet pjes e eventeve tona studentore. Vazhdojn edhe ligjeratat autonome, por n nj prmbajtje m t holluar.</p><p>Luftn tone lluam t vetdijshm dhe t vendosur. Ishim t vendosur q t shkojm deri n fund pr t mbrojtur interesat tona dhe t anojm pr nj ardhmri m t mir, dhe asgj tjetr. Qndrimi jon ishte i qart q n llimet tona, q t mos harrojm asnj problem tjetr q tangon arsimin dhe studentt. Ne vazhdojm q t kahzojm t gjith ideat dhe dshirat pr nj arsim dhe ardhmri m t mire. </p><p>Nga gjith kjo, ne dalim si persona m t mir. Persona q msuan vlern e bashkjetess dhe pr her t par n jetn e tyre, i vendosn krkesat e kolektivit para atyre personale. Persona t cilt ndjehen krenar dhe t plotsuar, duke luftuar pr nj qllim m madhor.</p><p>M shum pr ne n:</p><p>www.studentskiplenum.org</p><p>#PrshendetjePlenumist</p><p>BR2ALB-strana-1BR2ALB-strana-2BR2ALB strana 3BR2ALB strana 4</p></li></ul>

Recommended

View more >