Підсумковий урок на тему:

37
ПІДСУМКОВИЙ УРОК НА ТЕМУ: «Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини»

Upload: deiter

Post on 07-Feb-2016

106 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Підсумковий урок на тему:. «Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини». - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: Підсумковий урок на тему:

ПІДСУМКОВИЙ УРОК НА ТЕМУ:

«Значення покритонасінних рослин у природі й житті

людини»

Page 2: Підсумковий урок на тему:

Мета: узагальнити знання учнів про різноманітність квіткових рослин як найбільш високоорганізовану та широко розповсюджену групу рослинного світу,показати місце квіткових рослин у флорі України та світу, їх екологічне і практичне значення. Виховувати екологічне мислення, естетичний смак та любов до природи.

Обладнання: гербарії, виставка косметики, ліків, круп, макоронних виробів, лікарські рослини, декоративні рослин, пряні, малюнки рослин, дерев, квітів, слайди, мультимедійна дошка.

Епіграф уроку: слова Ганса Христіана Андерсена «Щоб жити, потрібне сонце, свобода і поляна квіток».

Page 3: Підсумковий урок на тему:

ХІД УРОКУ Зверніть увагу на епіграф уроку. Справді без

квітів, ми певно перетворилися на бездушних роботів. Саме квіти дарують нам аромат осявають життя. Наша природа – книга. Цікава на всіх її сторінках. Читайте сторінки обережно, уважно, бо саме природа наймудріший з учителів. Серед присутніх сьогодні не знайдеться жодної людини,чиє життя не пов’язане з темою нашого уроку. Адже дійсно, рослини годують, одягають, лікують, і зігрівають тіло, і душу.

Зараз слово богиням Фауні і Флорі.

Page 4: Підсумковий урок на тему:

Були у Матері – Природи Дві донечки такої вроди:

Хто їх побачив хоч на мить Не міг забудь і розлюбить

Флора. Голубооку звали Флора, У неї очі, наче зорі.

Фауна. А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти,

І за оленями стрибати, Та з білочками пустувати.

Флора. Обидві світ живий любили, Відтак його боготворили.

То ж вирішили мудра мати В придане їм дарунки дати:

Фауна. Мрійливій Флорі – світ рослинний А жвавій Фауні – тваринний,

Щоб берегли і доглядали Від всього злого захищали. Живуть в легендах і понині

Живого світу дві богині.

Page 5: Підсумковий урок на тему:

Ми з вами вивчили голонасінні рослини. Зараз згадаємо в чому перевага покритонасінних над голонасінними ?

Найрізноманітніший відділ – Покритонасінні, чим зумовлена це різноманітність ?

Учитель. В підготовці до уроку брали участь дослідницькі групи. Зараз вони ознайомлять нас зі своїми назвами,девізом і напрямком досліджень.

Команда «Зелений родовід» Девіз «Хліб – всьому голова» Капітан. Ми вивчили найважливіші харчові рослини,

а також технічні.

Page 6: Підсумковий урок на тему:
Page 7: Підсумковий урок на тему:

Команда « Беладона» Девіз «В семье не без урода». Капітан. Ми досліджували отруйні рослини. Команда «Екзоти» Девіз «На світі є багато різних див і з ними познайомимо вас

ми». Капітан. Ми познайомимо вас із екзотичними рослинами

нашої планети. Команда «Троянда» Девіз «Краса врятує світ». Капітан. Не хлібом єдиним жили наші пращури. Вони

прикрашали своє життя і свої оселі, беручи наснагу від краси природи, що оточувала їх. І як би людина не здобувала собі хліб насушний, вона знайде хвилинку, щоб зайнятися улюбленою справою.

Команда «Медуниця» Девіз «Хто шукає, той завжди знаходить…аптеку в лісі, на

городі, у всій навколишній природі ». Капітан. Вивчаючи цю тему, ми впевнилися у вірності слів

Гіппократа: «Ліки мають бути їжею, а їжа має стати ліками».

Page 8: Підсумковий урок на тему:

Команда «Партія зелених» Девіз «Збережемо нашу планету зеленого і квітучою». Капітан. Ми намагалися знайти відповідь на питання «Чому при

панівному положенні Квіткових рослин на планеті земля вони займають найбільшу кількість сторінок в « Червоній книзі».

Учитель. - А зараз кожна команда відповість на питання, що підготували колеги з інших груп.

«Партія зелених» до команди «Зелений родовід»: - Яка кількість видів покритонасінних рослин відома на планеті

Земля? В. – 300 тисяч. - а в Україні ? В. – 5 тисяч. - Які життєві форми притаманні представникам

покритонасінних ? В. – Дерева, кущі, трави. «Зелений родовід» до «Беладони»: - Назвіть негативне значення рослин. В. – Викликають отруєння, засмічують городи, поля, квітники; середовище існування для шкідників; викликають алергію у людей рослини – паразити та комахоїдні.

Page 9: Підсумковий урок на тему:

«Беладона» до «Екзотів»: - Коли виникли покритонасінні рослини на землі? В. – Приблизно 195 тисяч років тому. - Які рослини потрібні, щоб зварити борщ український? В. – Картопля, капуста, морква, цибуля, буряк, перець,

петрушка, кріп, помідор, лавровий лист. «Екзоти» до «Троянди»: - Відгадайте загадки: 1.Живе один батько і 1000 синів має. Всім шапки справляє, а собі – немає.

Page 10: Підсумковий урок на тему:

2. Біле – не сніг, зелене - не луг, Кучеряве – не людина.

Page 11: Підсумковий урок на тему:

3. І не дівка, а червоні стрічки носить.

Page 12: Підсумковий урок на тему:

4. Цвіте синьо, лист зелений Квітник прикрашає, Хоч мороз усе побив – його не займає.

Page 13: Підсумковий урок на тему:

5. Червоний колір і винний смак, Кам’яне серце, чому то так?

Page 14: Підсумковий урок на тему:

«Троянда» до «Медуниці»: - Яка рослина є чемпіоном за вмістом: 1.Вітаміну С ?(Шипшина) 2.Білків ?(Бобові) 3.Жирів ?(Соняшник, арахіс, грецький горіх) 4.Листок якої рослини прикладають, щоб спинити

кровотечу та вгамувати біль ?(Подорожник)

«Медуниця» до «Партії зелених»: - Скільки видів покритонасінних рослин потребують

охорони: 1)…на Земній кулі ? (25 тисяч видів) 2)….в Україні ? (понад 400 видів) - В чому полягає світове ( планетарне) значення

фотосинтезу ? (Виділяється кисень і поглинається вуглекислий газ)

- Що називають легенями планети і чому ? (Ліси, бо вони очищають повітря)

Page 15: Підсумковий урок на тему:

Вчитель. Зараз проведемо вікторину «Живі смарагди України». Кожна команда слухає опис дерева і відповість на питання, про яке дерево йде мова.

1. Сік цього дерева – один з «рекордсменів» за кількістю цукру. У Канаді вироблення з цього цукру має промислове значення. Попіл дерева містить багато калію. Виготовляють добрива, скло, мило. Виготовляють найкращі карети. З нього роблять найкращі флейти, кларнети. Один з видів «барометра» – перед дощем з черешків листків капає вода. В народі називають явором. З 1 га насаджень беруть до 1000 кг меду. Листок виду цукрового займає центральне місце на державному прапорі Канади.

Page 16: Підсумковий урок на тему:

2.Це дерево – цілитель. В природі воно стає будь-якої пори року.

Взимку лікує простуди бруньками, сечові шляхи, нірки. 9 речовин, які містить прополіс, бджоли беруть саме з цих бруньок. З кори одержують дьоготь. Ним мастять осі, чоботи, вози. Використовують дерево при грибкових та паразитних захворюваннях шкіри. Дьоготь увійшов до складу мазі Вишневського. П’ють сік дерева, який оздоровлює кров. Кажуть в народі: «Білокура красуня»

Page 17: Підсумковий урок на тему:

3. Ще в сиву давнину люди шанували це дерево. Її оспівували в піснях і легендах. Це символ родинного вогнища. Археологи в гробниці Тутанхамона поряд з маслиновим гілками, лотосом, волошками побачили гірлянди з листків цього дерева. Настойкою з кори лікують застуду, лихоманку, жар, очищають рани, нариви, опіки. Тарас Шевченко на заслання взяв гілочку, яка нагадувала йому милу Україну. З деревини роблять музичні інструменти. Росте усюди, крім Австралії та Нової Гвінеї. Вона символ України.

Page 18: Підсумковий урок на тему:

4. Це довговічне дерево. 300-500 років для нього є далеко не межа. На Запоріжжі є могутній велетень, вік якого 800 років. Віддавна люди користувалися плодами. У наших предків слов’ян вони були першим хлібом. В голодні роки ці плоди спасали від голоду. Їх сушили, мололи і пекли млинці. Ласує ними лісова звірина й птахи. Це важливий корм для свиней. Плоди – жолуді.

Page 19: Підсумковий урок на тему:

5. Дерево стійко витримує загазованість, запиленість, задимленість повітря. Про нього пишуть пісні, складають легенди. «Бачу вас за селом край дороги». Співається у пісні. Високе – до 50 метрів. Корою лікують свіжі порізи, рани. В Англії недостиглі плоди дерева маринують. Листки і плоди – корм для с/г тварин. З сухої деревини виробляють ліки, стріли, лижі, весла, ракетки.

Page 20: Підсумковий урок на тему:

6. Дерево має чудову деревину. Деревина біла, легко обробляється. З неї виготовляють посуд, ложки, діжки. В Кореї з листків готують салати. В плодах близько 60% жирної олії. Головне призначення дерева – медичне. Готують чай. Лікують нежиті, хвороби нирок, шлунку, печінки. З кори виготовляють мочалку, плетуть рогожі, кошики, постоли. ЇЇ мед високо ціниться. Від назви цього дерева пішла назва місця, в якому вона цвіте.

Page 21: Підсумковий урок на тему:

Вчитель. Молодці! Всі ви добре впоралися зі своїм завданнями, а зараз переходимо до роботи в групах.

Виступ групи «Зелений родовід» Легенда про: - Пшеницю; - про жито; - соняшник; - ячмінь, просо.

Page 22: Підсумковий урок на тему:

Виступ групи «Беладона» - блекота; - дурман; - красавка; - тютюн.

Page 23: Підсумковий урок на тему:

Виступ групи «Екзоти». - рослини-рекордсмени; - бамбук, мана, евкаліпт, секвоя; - унікуми серед рослин; - скажений огірок; - квітка Рафлезія Арнольді.

Page 24: Підсумковий урок на тему:

Виступ групи «Троянди».- троянда;- бузок, хризантема, ромашка;- суниця;- лілія.

Page 25: Підсумковий урок на тему:

Виступ групи «Медуниця» - лікарські рослини; - капуста; - часник; - липа; - морква.

Page 26: Підсумковий урок на тему:

Ботанічне лото. Впізнай рослину родини бобових: - розоцвітних; - хрестоцвітних; - астрових; - злакових; - лілійних.

Виступ групи «Партія зелених»- виступ капітана;- охорона природи;- навіщо в Україні існує «Червона книга»;- які природоохоронні території є в Україні.

Page 27: Підсумковий урок на тему:

Вчитель. Зараз ми згадаємо кімнатні рослини. Три учні вдома, в бібліотеці приготували інформацію про деякі кімнатні рослини:

- хлорофітум; - цеперус; - сансель.

Page 28: Підсумковий урок на тему:

Вікторина лото-ерудит «Квіти». 1. Цю рослину люблять в Японії, вона росте на

Далекому Сході і Франції. Коли розгромив наполеонівську імперію Людовик XVIII ця квітка стала зіркою Бурбонів.

а) ірис; б) лілія; в) первоцвіт.

Page 29: Підсумковий урок на тему:

2. Ця квітка – останні літа. ЇЇ люблять геологи, де вона росте багато нікелю, лікують цими квітами шлунково-кишкові хвороби.

а) астра; б) вероніка; в) чина.

Page 30: Підсумковий урок на тему:

3. Ця квітка є в Європі і в Північній Америці і, навіть, в далекій Австралії. Її вирощують в різних країнах. Використовують для боротьби з шкідниками с/г культур, роблять відвар від кашлю, є навіть машина, яка збирає квітки цієї рослини.

а) піон; б) медуниця; в) ромашка.

Page 31: Підсумковий урок на тему:

4.Квітка Юпітера і Валентинового дня. а) фіалка трьохколірна; б) підсніжник; в) кактус.

Page 32: Підсумковий урок на тему:

5. Радість Афродіти, бажана квітка. а) бузок; б) троянда; в) гладіолус.

Page 33: Підсумковий урок на тему:

6. Сама краща квітка Магомета і емблема законах. а) барвінок; б) нарцис; в) тюльпан.

Page 34: Підсумковий урок на тему:

Підведемо підсумки і зробимо висновки.

I Покритонасінні – найчисельніший і найдосконаліший відділ наземних рослин.

II Шкодять людині злісні бур’яни (осот, пирій, щириця, берізка) та отруйні (блекота, дурман, болиголов).

III Екзотичні рослини здавна служать людині як пряно-смакові, прядильні, вітамінозні, горіхоплідні.

IV Вони прикрашають наше життя, формують естетичні смаки, роблять повноцінним наше дозвілля.

V Більшість речовин для лікування захворювань людини одержують тільки з покритонасінних рослин.

VI Рослини накопичують основну масу органічної речовини в біосфері, підтримують вологість і постійність складу повітря. Рослини потребують бережливого ставлення і охорони.

Page 35: Підсумковий урок на тему:

Люди Землі рятуйте планетуПрирода нам як рідний дімВона усім – як мати.Щоб лад завжди був в домі тімПро це нам треба дбати.Невже в майбутньому на світіНе будуть квітнуть дивні квіти ?Конвалія й фіалки ніжніІ вісник березня – підсніжник ?Невже ми більше не побачимЯк сон-трава росою плаче.Ми бажаємо вам завжди Чистого повітря і води.І сонця променіХай завжди ідуть сюдиМи бажаємо щастя ВамІ воно повинно прийтиТож рук ви докладітьІ природу збережіть.

Page 36: Підсумковий урок на тему:

Конкурс «Загадки про рослинний світ»1. Одне кинув – цілу жменю зібрав.( Зерно)2.Загадаю загадку, закину за грядку: Нехай моя загадка до

літа лежить.(Озимина)3.Ноги на полі, середина надворі, голова на столі. (Пшениця)4.Що то за твір, що ні чоловік, ні звір, а має вуса.(Ячмінь)5.Ми збираємо його пашею, а воно нам платить кашею.

(Просо)6.Без ніг, без рук, а вилізе на дрюк.(Квасоля)7.Лежить під хворостом дороги хвостом і солі просить.

(Огірок)8.Без болі, без печалі заставляє плакати.(Цибуля)9.Сидить дівчина в траві,лице її у крові.(Суниця, полуниця)10.За лісом – лісом синенький огонь горить.(Льон цвіте)11.Сини в шапках, а батько – ні.(Жолуді і дуб)12.Заблудилась в верболозі, Дні і ночі ронить сльози.(Плакуча

верба)13.Все мороз поглушив, а мого цвіту й не зайняв.(Троянда)14.Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, згодом

стало біле – біле, за вітром полетіло.(Кульбаба)

Page 37: Підсумковий урок на тему:

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ВЕНГЕРСЬКИЙ КРОСВОРД «ПОКРИТОНАСІННІ»

П С О Г В

А О Р Ш ИР Х Я Н ХО Т С Е РЦ В Н І ЗЛ І Т А ЛІ Л І К ИП Р Й Н ИС О Н У ЦО Ж І С ЯТ И У Ш АО Г Р А БС О К И Р

Відповіді:1.рапс2.горох3.вишня4.хрестоцвіті5.лілійні6.просо7.жито8.груша9.суниця10.абрикос