ისრაელი და არაბული სამყარო

24
იიიიიიი იი იიიიიიი იიიიიიი VIII იიიიიი იიიიიიიი იიიი-იი ი. იიიიიიიიიიიი იიიიიიიიიი იიიი-იი ი.იიიიიი 20. 03. 2015

Upload: lala-dadeshqeliani

Post on 17-Jan-2017

381 views

Category:

Presentations & Public Speaking


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: ისრაელი და არაბული სამყარო

ისრაელი და არაბული

სამყარო

VIII კლასის ისტორიის- მასწ ლი . ლ დადეშქელიანი

- .გეოგრაფიის მასწ ლი მ ონიანი

20. 03. 2015

Page 2: ისრაელი და არაბული სამყარო

ე.ს. . გ მისაღწევი შედეგები დაინდიკატორები

: მოსწავლეს შეუძლია.ისტ VIII.6. (1)იმსჯელოს კონფლიქტების გამომწვევ

,მიზეზებზე . განვითარებასა და შედეგებზე ( ასრულებს.ცხრილში )

6.(2). . . ვ დ გამოყენებით ადარებს სხვადასხვა პერიოდისომებს .მახასიათებლების მიხევით

.გეო VIII.2 . მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს ქვეყნების მდებარეობა რუკაზე.

.გეპ VIII.3. მოსწავლეს შეუძლია მიგრაციის პროცესისა და . თავისებურებების დახასიათება

Page 3: ისრაელი და არაბული სამყარო

• სხვადასხვა დისციპლინათა გაერთიანებულიმუშაობით მოსწავლეები უფრო ადვილადდა ფართოდ

.შეისწავლიან დისციპლინათა შირის კავშირს

• მოსწავლეები იმსჯელებენ მთავარი კითხვის : ირგვლივ რატომ არის დაუსრულებელი

?კონფლიქტები ახლო აღმოსავლეთში

ინტეგრირებული ინტეგრირებული გაკვეთილის აქტუალობა გაკვეთილის აქტუალობა

Page 4: ისრაელი და არაბული სამყარო

სასწავლო მიზანი სასწავლო მიზანი

მოსწავლეები გაეცნობიან მეოცე საუკუნეში ისრაელსა და არაბულ ქვეყნებს

.შორის არსებულ კონფლიქტებს კონფლიქტების შედეგად გამოწვეულ სასაზღვრო

.ცვლილებებსა და მიგრაციას :მოსწავლეები შეძლებენ .ტექსტისა და წყაროების დახარისხებას .რუკაზე მოცემული ინფორმაციის ანალიზს

Page 5: ისრაელი და არაბული სამყარო

VII კლასის ისტორიაში მოსწავლეებმა , შეისწავლეს ხმელთაშუა ზღვის რეგიონი

, ებრაელთა სამეფოს ჩამოყალიბება სხვადასხვა ხალხების მიერ ამ რეგიონის

.დაპყრობა მათ შეუძლიათ ფაქტებისა და მოვლენების

.ისტორიული ინტერპრეტაცია .სივრცეში ორიენტაცია

წინარე ცოდნა

Page 6: ისრაელი და არაბული სამყარო

. ; ; კ პ მინილექცია კოგნიტურისქემები: , . .ცხრილები ვ დ

სტრატეგიები

Page 7: ისრაელი და არაბული სამყარო

ჯგუფური

-1 ორგანიზება წთ

Page 8: ისრაელი და არაბული სამყარო

-(1 ) შეფასება წთ ჯგუფური მუშაობის შეფასებისკრიტერიუმები

შეფასება 1-2 3-5 6-7 8-10

საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლის აქტიურობა, მოსმენის კულტურა, მობილიზება

მოსწავლე იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში. პასიურია

გაკვეთილში ნაწილობრივაა ჩართული, უჭირს კონცენტრირე-ბა.

გაკვეთილზე აქტიურობს, კონცენტრირებული, უსმენს მოსაუბრეს

გაკვეთილზე აქტიურია, მობილიზებული, კონცენტრირებული, უსმენს მოსაუბრეს

ინფორმაციის წყაროების შეჯამების უნარი, ჯგუფში მუშაობა, თანამშრომლობა

ჟგუფის მუშაობაში არ შეაქვს წვლილი, არ თანამშრომლობს ჯგუფის სხვა წევრებთან

ჯგუფის მუშაობაში ხანდახან შეაქვს წვლილი, თანამშრომლობს ჯგუფის სხვა წევრებთან, ნაწილობრივ ახერხებს შეაჯამოს ინფორმაცია

კარგად ახერხებს შეაჯამოს ინფორმაცია და წყაროები თანამშრომლობს ჯგუფის სხვა წევრებთან,

კარგად ახერხებს შეაჯამოს, გააანალიზოს ინფორმაცია და წყაროები, ჯგუფის მუშაობაში შეაქვს წვლილი, არის გამოხატული ლიდერი

საკუთარი მოსაზრების გამოთქმა ფაქტებზე და არგუმენტებზე დაყრდნობით

უჭირს საკუთარი მოსაზრების გამყარება ფაქტებითა და არგუმენტებით, საკითხის დასმისას არაკონკრეტულია.

ახერხებს საკუთარი მოსაზრების გამყარებას მწირი ფაქტებითა და არგუმენტებით, საკითხის დასმისას არაკონკრეტულია

ახერხებს საკუთარი მოსაზრების გამყარებას ფაქტებითა და არგუმენტებით, საკითხის დასმისას კონკრეტულია

კარგად ახერხებს საკუთარი მოსაზრების გამყარებას არა მხოლოდ ფაქტებითა და არგუმენტებით, არამედ პარალელებითა და ანალიზით, საკითხის დასმისას კონკრეტულია

Page 9: ისრაელი და არაბული სამყარო

- 1 . ორგანიზება წთ I ფაზა - -გამოწვევა 2 . .წთ გეოგრაფია

აქტივობა I. . . კ პ და რუკაზე მუშაობა1. სად მდებარეობს ისრაელისა და პალესტინის

- ?სახ ები2. რომელი ზღვები და მდინარეები აკრავს ამ

?ქვეყნებს3. . რომელი ნახ კუნძული და რომელი სრუტეა ამ

? რეგიონში

გაკვეთილის მსვლელობა

Page 10: ისრაელი და არაბული სამყარო

აქტივობა II- 2 . წთ რუკის დახმარებით ამოიწერეთ ისრაელისა და პალესტინის

.მეზობელი ქვეყნები

სუეცის არხი

სინას. ნახევ

-კუნლი

-პალესტინა-ისრაელი- ისრაელის მიერ

ოკუპირებულიტერიტორია

სირიასირია

იორდანიიორდანიაა

ისრაელიისრაელი

საუდისსაუდის არაბეთიარაბეთი

ეგვიპტეგვიპტეე

ღაზას ღაზასსექტორისექტორი

ლიბანილიბანი

Page 11: ისრაელი და არაბული სამყარო

აქტივობა III- . 3 მინი ლექცია წთ. ებრაელთა .ისტორიის მოკლე მიმოხილვა

. . . ძვ წ აღ XIII .- ს ში ებრაელთა გამოსვლა ეგვიპტიდან -აღთქმულ მიწა

. . 150 ზე მოსეს ათი მცნება მეფე დავითის მიერ ფსალმუნის. -შექმნა ისრა . ელისა და იუდეის სამეფოთა ჩამოყალიბება იუდაიზმის

.წარმოშობა

Page 12: ისრაელი და არაბული სამყარო

-ქანაანის მიწაზე ანუ პალესტი ნად წოდებულ ტერიტირიაზე

-დასახლების შემდგომ ებრაელ თა ტომებმა შექმნეს ისრაელის

, -სამეფო რომელსაც საუკუნეე ბის განმავლობაში სხვადასხვა

. იმპერიები იპყრობდნენ რამაც - გამოიწვია ებრაელთა მიგრი

რება მსოფლიოს სხვადასხვა. ქვეყანაში მაგრამ მთავარია

- რომ მათ შეინარჩუნეს ეროვნუ - ლობა და საუკუნეების შემდ

- გომ შეძლეს სახელმწიფოებრი .ობის აღდგენა

. . . ძვ წ აღ IV - . . ს იდან ხმელთაშუა ზღვის სამ აღმ სანაპიროს- პალეს ტინის , სახელწოდებით მოიხსენიებენ რომელიც

. ფილისტიმელთა სახელწოდებიდან მოდის ფილისტიმელები დღევანდელი ღაზას სექტორში მცხოვრებ

ხალხს ერქვა .

Page 13: ისრაელი და არაბული სამყარო

ისრაელისისრაელის

ისრაელი ასურეთისა და ბაბილონის იმპერიაში

აქემენიდურ ირანს მაკედონელიცვლის

ისრაელის სამეფოს ანუ პალესტინის ტერიტორიის :დაკავებაში ერთმანეთს ენაცვლებიან იმპერიები

ა ქემენიდურიირანი

Page 14: ისრაელი და არაბული სამყარო

რომის იმპერიას მოგვიანებით ცვლის არაბთა.სახალიფო რომელთაც მოახდინეს მოსახლეობის არაბიზაცია

და ებრაელთა მასობრივი განდევნა

Page 15: ისრაელი და არაბული სამყარო

ისრაელისისრაელის 14- ე საუკუნიდან პირველ მსოფლიო ომის

- დასასრუ ლამდე პალესტინა ოსმალეთის იმპერიის- .შემადგენლობა ში შედიოდა

19- ე საუკუნის დასასრულისათვის გერმანელი- ებრაე ლი თომას ჰერცლი ჩამოაყალიბებს

- . სიონისტურ ორგანი ზაციას მოუწოდებს მსოფლიო ებრაელობას თავიანთ

. მიწაზე დაბრუნებას და სახელმწიფოს აღდგენას- ებრაელ თა ყოფილ მიწაზე კი არაბული

-მოსახლეობის პალესტი . ნის სახელმწიფო არსებობდა ებრაელები მიწებს

- ყიდუ ლობდნენ და მრავლდებოდნენ ისტორიულ.მიწაზე

Page 16: ისრაელი და არაბული სამყარო

-4 .აქტივობა კ პ.-(2 )წთ

ისტორია1. პირველი მსოფლიო ომის შემდგომ ვის ერგო პალესტინის

?ტერიტორია2. ?რა გამოსცა ბალფურმა და რას ითვალისწინებდა ის3. ?რა გამოიწვია ებრაელთა დაბრუნებამ პალესტინაში4. ?შეძლო თუ არა ბრიტანეთმა კონფლიქტის მოგვარება5. როგორ დაანაწილა გაერომ ტერიტორია და როდის შეიქმნა

?ისრაელის სახელმწიფო გეოგრაფია

1. ?თქვენ ახსენეთ მოსახლეობის მოძრაობა რა ჰქვია ამ პროცესს2. როგორი სახის მიგრაცია იცით და რომელს ეკუთვნისკონკრეტული

?შემთხვევა

Page 17: ისრაელი და არაბული სამყარო

პირველი მსოფლიო ომის შემდ- გომ პალესტინა სამანდატოდ

.ერგო ბრიტანეთს

1947 წელს გაერომ პალეტინა დაყოარაბულ და ებრაულ , ნაწილებადიერუსალიმი საერთაშორისო

.ზონად გამოცხადდა

Page 18: ისრაელი და არაბული სამყარო

5- აქტივობა (10 ) წთ ტექსტსა და წყაროებზე მუშაობა(10 ) წთ ტექსტსა და წყაროებზე მუშაობაჯგუფებშიჯგუფებში

1: დავალება იმსჯელეთომის გამომწვევ მიზეზსა და 1: დავალება იმსჯელეთომის გამომწვევ მიზეზსა და შედეგზე შედეგზეჯგ. ო მ ი ომის მიზეზი ომის შედეგი

1 ჯგ 1948-49 წლებისომი1956 წლისომი

2 ჯგ 1967 წლის ომი

3 ჯგ 1973 წლის ომი

4 .- 1. ჯგ იმსჯელეთ ბრძოლის რა მეთოდებს მიმართა?პალესტინამ

2. , შეაფასეთ რა ტიპის კონფლიქტია ისრაელსა და არაბულ .ქვეყნებს შორის

Page 19: ისრაელი და არაბული სამყარო

6-(15 ) აქტივობა წთ პრეზენტაცია რუკის თანხლებით გეოგრაფიის მასწავლებლის. დახმარებით

1 -4 .ჯგ წთ1956 წლის სუეცის

არხის ნაციონალიზაცია . ეგვიპტის მიერ

ბრიტანეთი და-საფრანგე

თი ისრაელს აქეზებენ. . .ომისაკენ ჩაერია ა შ შ

და საბჭოთა კავშირი

1949 წელს პალესტინის ტერიტორია გაინაწილეს

, ისრაელმა ეგვიპტემ და. -იორდანიამ სუეცის არ

. ხი ბრიტანეთს ერგო

ისრაელი

ე გ ვ ი პ ტ ე

ღ ა ზა

იორდანია

ს ი რ ია

Page 20: ისრაელი და არაბული სამყარო

1967 წლის ომში . , ისრაელმა სინას ნახ კუნძული ღაზას სექტორი და- გოლან ის მაღლობი .დაიკავა . დედაქალაქი ისრაელში გადაიტანა

2 .-4 ჯგ წთ

Page 21: ისრაელი და არაბული სამყარო

-იომ-იომ ქიფურის ქიფურის

ომი ომი 3 -3ჯგ წთ3 -3ჯგ წთ1973 -წელს იომ

ქიფურის დღეს- ეგვიპტე სირია

. ისრაელს ესხმიან- დამარ ცხებულმა

ეგვიპტემ . სინას ნახ კუნძულის

სანაცვლოდ ისრაელის

სახელმწიფო აღიარა-“ მიწა

მშვიდობისსანაცვლოდ”

Page 22: ისრაელი და არაბული სამყარო

- 1946 პალესტინის ტერიტორიის ცვლილება წლიდან 2011 . 4 .-4წლამდე ჯგ წთ

Page 23: ისრაელი და არაბული სამყარო

დავალება 2 3წთ.

1.იმსჯელეთ აქვს თუ არა გამართლება ტერორიზმს?

დავალება 3 3წთ ვ.დ. გამოყენებით შეადარეთ ისრაელ-არაბული კონფლიქ ტი პირველ მსოფლიო ომს.

Page 24: ისრაელი და არაბული სამყარო

- 1 .საშინაო დავალების მიცემა წთ იმსჯელეთ კონფლიქტის გადაჭრის

შესაძლოგზებზე

--1 .შეფასება წთ