0 proiect de lectie de evaluare la geografie
DESCRIPTION
evaluare geografieTRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
ŞCOALA Clasa: a IV-a Învăţător: Obiectul: GEOGRAFIE Unitatea de învăţare: ORGANIZAREA ADMINISTRATIV-TERITORIALA A ROMANIEISubiectul: EVALUARE-OAMENI SI LOCURITipul lecţiei: lectie de evaluare
Scopul: evaluarea cunoştinţelor despre organizarea administrativ-teritoriala a Romaniei;
Obiective operaţionale:O1 – să completeze corect spatii libere ;O2 – să formuleze raspunsuri complete;O3 - să faca asocieri potrivite; O4 – să bifeze variantele corecte de raspuns;O5 – sa manifeste interes pe tot parcursul orei;
Resurse:A - Bibliografice:
* Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998;* Descriptori de performanţă pentru învăţământul primar;*Geografie – manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, 2006;
B - Metodice:*"Educatie si dezvoltare profesioala”, Valentin Dogaru-Ulieru;Luminita Draghicescu(coord.),Editura Scrisul Romanesc,Fundatia-Editura,2011;
C-Metodologice:Strategia didactică: mixtăMetode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, problematizarea, expunerea, munca independentă;Materiale si mijloace de învăţământ: fise de lucru, manual.Forme de organizare: frontala, individuala;
Temporale: 45 min
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lecţieiOb.op.
Conţinut instructiv - educativStrategii didactice
EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţare
Forme de organizare
1. Momentul organizatoric
Se organizeaza colectivul de elevi.Se verifica prezenta.Se pregatesc materialele didactice necesate desfasurarii orei de geografie. conversatia
Caiete, manuale, atlas,hartafise de lucru;
activitatefrontală
chestionare orală
2.Verificarea temei
Se va verifica frontal si individual, calitativ si cantitativ tema scrisa.
caietele de teme
3. Anuntarea titlului lectiei
Va fi anuntat titlui lectiei: “Evaluare-Oameni si locuri”.Elevii vor fi informati ca in lectia de astazi vom verifica daca si-au insusit cunostintele despre locuitorii Romaniei, organizarea administrativ-teritoriala a Romaniei, Bucuresti-capitala Romaniei si despre localitatea natala .
conversatia activitatefrontală
4. Proba de evaluare O 1
O 2
ITEMII1- Completati spatiile punctate :a) Romania are aproape .........locuitori.b) Asezarile omenesti sunt de doua feluri:.......si.........c)Tara noastra este impartita in unitati administrativ-teritoriale, si anume:...............,................si...............
I2-Raspunde la intrebari:*Ce fel de asezare este localitatea ta?*In ce zona de relief este situata?*Din ce judet face parte localitatea in care traiesti?
fisa de evaluare
activitateindividuală
observare sistematică
O 3
O 4
I3- Numeste:1)Un judet din sudul tarii si resedinta acestuia.2)Un judet din zona de munte si resedinta acestuia.3)Un judet din depresiunea colinara a Transilvaniei cu resedinta lui.
I4-Bifeaza varianta corecta:a)Capitala tarii noastre este : O Bucuresti O Craiova O Brasov
b)Capitala tarii noastre se afla in: O Campia Romana O Dobrogea O Transilvania
c)Importanta orasului Bucuresti: O aici se afla sediul Guvernului, al Presedintiei, al Parlamentului; O exista numeroase institutii de invatamant; O putem vizita obiective culturale.
d) Orasul Bucuresti este pentru Romania: O precum orasul Craiova pentru Oltenia; O ca si Roma pentru Italia; O ca India pentru Asia.
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:Pentru I 1:FB- completeaza corect toate spatiile punctate;B-completeaza 4 spatii punctate corect;S-completeaza corect 3 spatii punctate;
Pentru I 2:FB- formularea corecta a trei raspunsuri;B- formularea corecta a doua raspunsuri;S- formularea corecta a unui raspuns;
Pentru I 3:FB-identificarea a trei judete, dupa caracteristicile indicate si resedintele acestora;B- identificarea a doua judete, dupa caracteristicile indicate si resedintele acestora;S- identificarea unui judet, dupa caracteristica indicata si resedinta acestuia;
Pentru I 4:FB- alegerea corecta a tuturor variantelor;B-alegerea corecta a 4 variante;S- alegerea corecta a 2 variante;
5. Aprecierea si notarea
Vor fi acordate calificative pe fisele de evaluare, dupa corectarea lor.
conversatia activitatefrontala
6. Tema pentru acasa
Fiind o lecţie de evaluare, tema de casa va fi tot despre tema evaluate”Oameni si locuri”:
1)Alcatuiti enunturi cu urmatoarele notiuni:*judet, resedinta, Bucuresti, sectoare,populatie. 2)Formulati 10 intrebari despre organizarea administrativ-teritoriala a Romaniei.
manual
Numele si prenumele elevului:..............................................................Data:........................................
FIŞĂ DE EVALUARE
I1- Completati spaţiile punctate :a) Romania are aproape ................................locuitori.b) Aşezările omeneşti sunt de doua feluri:.......şi.........c)Ţara noastră este împărţită în unităti administrativ-teritoriale, şi anume:...............,................şi...............
I2-Răspunde la întrebari:*Ce fel de aşezare este localitatea ta?*În ce zonă de relief este situată?*Din ce judeţ face parte localitatea în care trăieşti?
I3- Numeşte:1)Un judeţ din sudul ţării şi reşedinţa acestuia.2)Un judeţ din zona de munte şi reţedinţa acestuia.3)Un judeţ din depresiunea colinară a Transilvaniei cu reşedinţa lui.
I4-Bifează varianta corectă:a)Capitala ţării noastre este : O Bucureşti O Craiova O Braşov
b)Capitala ţării noastre se află în: O Câmpia Română O Dobrogea O Transilvania
c)Importanţa oraşului Bucureşti: O aici se află sediul Guvernului, al Preşedinţiei, al Parlamentului; O există numeroase instituţii de învăţământ; O putem vizita obiective culturale.
d) Oraşul Bucureşti este pentru România: O precum oraşul Craiova pentru Oltenia; O ca şi Roma pentru Italia; O ca India pentru Asia.