0_canada
DESCRIPTION
toate panzele susTRANSCRIPT
![Page 1: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/1.jpg)
Proiect didactic
Unitatea de învãţãmânt:Scoala Gimnaziala Nr 1 BatarProfesor: Ghideu Ramona-AnaClasa: a VII-aData:Unitatea de învãţare: America de Nord ,Centrala si de SudLecţia: CanadaTipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3.Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru; 4.Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic;
Competenţe specifice:1.1Recunoaşterea termenilor geografici in texte diferite3.3 Prezentarea structurala a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor si tarilor acestora4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harti ale continentelor extraeuropene4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice ale continentelor extraeuropene
Obiective operaţionale: Cognitive
CO1 Sa identifice principalele elemente fizico-geografice si economico-geograficeCO2 Sa descrie particularitatile fizico-geografice ale tarii si consecintele acestora asupra populatiei si activitatilor acesteia
Formative:CO3: Sa localizeze pe harta principalele elemente fizico si economico-geograficeCO4 Sa relationeze factorii geografici cu unele elemente economice generate de acestia
Atitudinale:
![Page 2: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/2.jpg)
CO5: Sa manifeste interes pentru specificul Canadei
Evaluarea : formativ-ameliorativã
Obiective ale evaluãrii: Cognitive:
Oe1: sa opereze cu noţiunile si cu termenii intalniti in capitolul America de Nord, Centrla si de SudFormative:Oe2: sa utilizeze tehnici de lucru cu manualul, harta, suportul cartografic si atlasul
Atitudinale:
Oe3: sa formuleze opinii personale cu privire la valorile culturale si materiale ale poporului canadian
Valori şi atitudini vizate:- Gândire criticã şi flexibilã- Relaţionare pozitivã cu ceilalţiStrategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativãMetode:Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, Interactive: M3-conversaţia examinatoare, M4-lucrul cu harta, manualulInstrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fişă de lucruForme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse:- Umane- clasa a VI-a- De timp- 50’- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã m2: Macroproiectarea didacticã- Manuale: Geografie, Ed. Corint
![Page 3: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/3.jpg)
Geografie, Ed. ALL- izvoare cartografice: m3: manual, m4: atlas m5: harta fizica a Americii de Nord m6 fisa de lucru-alte surse m7 laptop m8 videoproiector
![Page 4: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/4.jpg)
Demers didactic
Secvenţele didactice
Conţinuturi vizate Obiectiveoperaţionale
Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat
Res. Proc
Evaluare
Moment organizatoric
-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant
-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate-se aşeazã la locurile indicate
Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare
Pozitia geografica
Relief,Clima,Hidrografia
OraseleResurse naturaleIndustria,AgriculturaTurismul
Oe1
Oe2
Oe3
-solicită elevilor sa localzeze SUA pe harta murala -solicita elevilor sa prezinte si sa localizeze principalele elemente fizico-geografice-solicita elevilor sa identifice marile orase ale SUA-solicita elevilor sa caracterizeze elementele economico-geografice ale SUA
-elaboreazã rãspunsuri
-autoevalueazã
M3
M1
M4
frontalã
obs. sistematicã
Evocare Titlul lecţieiCanada
-noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică modul în care se va desfăşura activitatea -organizeazã învãţarea
-noteazã în caiete titlul lecţiei
M1
Dobândirea de noi cunoştinţe
Canada
Asezarea geografica
CO1Oe1
Oe2CO1
-Asigurã:a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea-solicita elevilor sa precizeze cu ajutorul hartii din manal si folosindu-se de o prezentare power-point elementele principale ale pozitiei-solicita elevilor sa identifice cu
-investigheazã manualul si identifica pozitia si limitele Canadei
-investighează sursele şi
m3m 7m8
m3
M1M3
M4 M4
obs sistematicã
![Page 5: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/5.jpg)
Relieful
Clima
Hidrografia
Vegetatia
PopulatiaOrasele
Resursele naturaleIndustria
Agricultura
Turismul
Oe2
CO2Oe1
CO1CO2Oe1Oe2
CO1CO3Oe2
CO1Oe1
CO2Oe3
CO4Oe3
CO5
Oe3
CO2Oe3
ajutorul hartii din manual si cea murala principalele unitati de relief-solicita elevilor sa caracterizeze tipurile de clima in raport cu factorii care influenteaza aceste tipuri-solicita elevilor sa descopere si sa localizeze principalele elemente hidrografice si sa exemplifice cateva specii de plante specifice vegetatiei
-solicita elevilor sa identifice cateva aspecte ale populatiei si sa localizeze principalele orase bazandu-se pe manual-solicita elevilor sa enumere principalele resurse naturale si sa specifice ramurile industriale -solicita elevilor sa caracterizeze pe scurt agricultura folosindu-se de manualb) înţelegerea noilor conţinuturi-cere elevilor sa argumenteze potentialul turistic ridicatc) analiza- solicita elevilor sa formuleze un enunt in care sa prezinte pe scurt caracterzarea fizico,economico-geograficad) sinteza- solicita elevilor opinii cu privire la valorile culturale si materiale ale poporului canadian
identifică principalele unitati de relief-caracterizeaza tipurile de clima in raport cu factorii care influenteaza- urmarind manualul si atlasul descopera si localizeaza pe harta murala elementele hidrografice si exemplifica specii de plante -identifica aspectele populatiei si localizeaza pe harta principalele orase
-enumera principalele resursele naturale si ramurile industriale dezvoltate-caracterizeaza pe scurt agricultura
-argumenteaza
- formuleazã opinii
-formuleaza enunturi
m5m4
m3
m5m3m4m5
m 3m5
m3
m3
m3
m3
M1
M2M1
M4M1M3
M3 M4M2
M1 M2 M3
M2
M3 M1
M1 M3
verificare frontala orala
![Page 6: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/6.jpg)
CO5Oe3
e) aplicarea-cere elevilor sa ateste cel putin 2 aspecte despre populatia Canadei -formuleaza aprecieri
m3M2 M1
Stimularea performantei
Oe3 -solicita elevilor sa explice diversitatea faptelor geografice din Canada
-explica
Asigurarea retenţiei şi a transferului
Solicită elevilor să rezolve fişa de lucru
-rezolvă sarcinile-autoevaluează
m 6 M3 Fişa de lucru,
verificareaTema pentru
acasãRecomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã
-noteazã
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã
-se raporteazã la aprecieri
![Page 7: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/7.jpg)
Schita lectiei
CANADA -este un stat federal al doilea din lume ca intindere
-ocupa partea de nord a Amaricii de Nord cuprinzand –un spatiu continental -Arhipelagul Arctic -Limite –in N-Oc Arctic -in S-SUA -in V-Oc Pacific -in E-Oc Atlantic -Relieful –Scutul Canadian - M-tii Stancosi Mackenzie Coastelor Appalachi -Pod Labrador Preeriilor -Clima-rece -temperata-Hidrografia –Yucon -Sf Laurentiu -Mackenzie -Columbia -lacuri-Ursilor -Sclavilor -Athabaska -Winnipeg -Superior -Huron
![Page 8: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/8.jpg)
-Vegetatia –tundra -silvotundra -paduri de conifere
-Populatia –formata din doua comunitati –cea de lb franceza in Quebec -cea de lb engleza -densitatea medie-3 loc/km patrat-Orasele-Otawa -Toronto -Montreal -Vancouver -Calgary -Edmonton -Hamilton
-Resursele naturale –minereuri feroase si neferoase -carbuni -petrol -gaz metan -Industria-energetica -de exploatare a lemnului -Agricultura – se cultiva –cereale-grau-Transporturile-modernizate si dezvoltate -artera feroviara Halifax(Oc Atlantic)-Vancouver(Oc Pacific)-Turismul-Provincia Quebec -Montreal -Toronto(CN Tower) -Otawa Muzeul Aviatiei , Muzeul Civilizatiei -Cascada Niagara -Parcuri naturale si nationale
![Page 9: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/9.jpg)
FISA DE LUCRU SUA CANADA ASEMANARI DEOSEBIRI DEOSEBIRI
![Page 10: 0_canada](https://reader035.vdocuments.net/reader035/viewer/2022071806/55cf9130550346f57b8b61f0/html5/thumbnails/10.jpg)