1proiectmuzica

9
  PROIECT DE ACTIVITATE DATA: GRUPA: mijlocie DOMENIUL DE CUNOAŞTERE: EDUCATIE ESTETICĂ CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALĂ SUBIECTUL: Combinaţii de sunete cu durate diferite (scurte şi lungi) TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi d eprinderi şi însuşire de noi cunoştinţe, (mixt). OBIECTIVE CADRU: Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodic e;  . Dezvoltarea deprinderii de a cânta sunete de înăltimi diferite în exerciţii, cântece şi jocuri  . Dezvoltarea factorilor de intonare vocală ( respiraţie , emisie, dicţie); OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:  Formarea deprinderii de a cânta vo cal, în grup, sincronizat şi fără forţarea vocii; Formarea deprinderii de a ritmiza un cântec; Interpretar ea în mod original a cântecului “ Balerina-ntr-un picior “; Sensibilizarea copiilor prin şi pentru muzică. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - s ă re spec te ţ i nuta corect ă a cor pulu i, ne ce sar ă cânt ă r ii voca le ; - să exec ut e exe rc i ţ ii jocuri pr egăt it oare de di cţ ie , res pi ra ţ i e, emis ie , rit mi ce şi me lodi ce, după auz; - să înveţe versurile cântecului ; - să re de a expre si v li ni a me lodi că a cântec ul ui după i nt er pr et ar ea mode l a a ce st ui a; - să i nt er pr etez e core ct mel odi a şi te xt ul c ânte cului, r es pe ctând dura ta ş i în ăl ţ i me a sunete lor  muzicale, ritmul, pauzele; - să asoci eze executarea sunet el or de dur at e dif er it e , di n cântec cu eşa nt ioane de mă ri mi diferite; - să păşească pe sunete cu d urate diferite. STRATEGII DIDACTICE: METODE SI P ROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, jocul; . MIJLOACE DIDACTICE: a) cântec: “ Balerina-ntr-un picior” de L.Comes ;  b) Exer ciţi i- jocur i: - de resp iraţ ie; - ritmice;

Upload: mmiriamq

Post on 16-Jul-2015

31 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 1/9

  PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:GRUPA: mijlocie

DOMENIUL DE CUNOAŞTERE: EDUCATIE ESTETICĂCATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALĂ

SUBIECTUL: Combinaţii de sunete cu durate diferite (scurte şi lungi)

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi şi însuşire de noi cunoştinţe, (m

OBIECTIVE CADRU: 

• Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul muzicii,

interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;

  . Dezvoltarea deprinderii de a cânta sunete de înăltimi diferite în exerciţii, cântece şi jocu

  . Dezvoltarea factorilor de intonare vocală ( respiraţie, emisie, dicţie);

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

  Formarea deprinderii de a cânta vocal, în grup, sincronizat şi fără forţarea vocii;

Formarea deprinderii de a ritmiza un cântec;

Interpretarea în mod original a cântecului “ Balerina-ntr-un picior “;

Sensibilizarea copiilor prin şi pentru muzică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să respecte ţinuta corectă a corpului, necesară cântării vocale;- să execute exerciţii – jocuri pregătitoare de dicţie, respiraţie, emisie, ritmice şi melodice

după auz;

- să înveţe versurile cântecului ;

- să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acestuia;

- să interpreteze corect melodia şi textul cântecului, respectând durata şi înălţimea sunete

muzicale, ritmul, pauzele;

- să asocieze executarea sunetelor de durate diferite , din cântec cu eşantioane de mărimi

diferite;

- să păşească pe sunete cu durate diferite.

STRATEGII DIDACTICE:

• METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, jocul;

. MIJLOACE DIDACTICE: a) cântec: “ Balerina-ntr-un picior” de L.Comes;

 b) Exerciţii- jocuri: - de respiraţie;

- ritmice;

Page 2: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 2/9

- melodice.

c) Joc ritmic: - “Mersul oamenilor”

d) eşantioane de mărimi diferite.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, în colectiv.

DURATA: 20 – 25 min.

BIBLIOGRAFIE:- CERGHIT, ION - “ Didactica”, manual pentru cls. a- X –a , Şcoli Normale EDP-R.A.,

Bucureşti, 1995;

- ŢIPORDEI, PETRE- “ Culegere de cântece şi jocuri pentru preşcolari”, EDP, Bucureşti,

1976.

PROPUNATOR:

Page 3: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 3/9

SECVENTELE

ACTIVITATII

STRUCTURA

ACTIVITATII

METODE

SI

PROCEDE

E

MATERIA

L

DIDACTIC

EVALUAR 

E

MOMENT

ORGANIZATORI

C

Aerisirea

salii de

grupa;

Aranjarea

mobilierului;

Pregatirea

materialului

didacticCAPTAREA

ATENTIEI

-se prezintă

copiilor o

  jucărie de pluş,

care va asista

la desfăşurarea

lecţiei şi va

face aprecieri

la sfârşitul

acesteia.

conversatia

-jucăria de

 pluş

- frontal

ANUNŢAREA

TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR 

- se anunţă

tema şi

obiectivele

 propuse, pe

înţelesul

copiilor.

conversatia

-frontal

PREGĂTIREA

MUZICALĂ

- se execută

  jocuri cu

  pretext pt.

reglarea Conversatia

Page 4: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 4/9

respiraţiei şi

mobilităţii

corzilor 

vocale,;

-se atrage

atenţia asupra

 poziţiei

corpului şi

respiraţiei,

- se

demonstreză

fiecare

exerciţiu, apoi

se solicită

copiii la

executarea

acestora.

1) Ex.- joc de

respiraţie:“ Suflăm

fulgul!”

“ Ce frumos

miroase

floarea!”

2) Ex. ritmice:

“Numără ca

mine!”

1-2-3-patrimi

4-5-6-optimi

1-2-patrimi

Explicatia

Demonstrati

a

Exercitiul

Explicatia

Demonstrati

a

Conversatia

Exercitiul

-ex.- joc

-ex, ritmic

Frontala

Frontala

Frontala

Page 5: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 5/9

3-4-optimi

5-6-patrimi

-se execută

model fiecare

exerciţiu, ;

- se repetă cu

copiii,

-se va relua

  primul exerciţiu

ritmic şi

educ.bate din

 palme ( marcând

sunetele) şi le

explică copiilor 

că sunetele de

 pe silabele trei

şi şase suntmai lungi decât

celelalte.

-următorul ex.

ritmic va fi

demonstrat de

educ., vor 

executa şi

copiii şi vor fi

solicitaţi să

spună care

sunete sunt mai

scurte,

Page 6: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 6/9

respectiv mai

lungi.

3) Ex.

melodic:”Sunetu

l trompetei”:

Ta-ta-ta

(FA-DO-FA-

 patrimi)

Ta-ta-ta-ta-ta

( FA-FA-DO-

DO-FA )

-ex. de joc

melodic

DIRIJAREA

ÎNVĂŢĂRII

- se va face

familiarizarea

copiilor cu

conţinutul

cântecului şi li

se vor explica

noile cuvinte şi

expresii.

- se

interpretează o

dată cântecul ,

model;

-se va face

ritmizarea

cântecului pt. o

Explicaţia

Demonstraţi

a

Audiţia

 

Un trenuleţ

de jucărie

Cântecul “

Trenul”

Frontala

Frontala

Page 7: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 7/9

mai bună

conştientizare a

acestuia ( educ.

Observă cu

atenţie dicţia

copiilor şi îi

corectează dacă

este cazul).

- se trece la

învăţarea

cântecului pe

strofe ( I strofă,

apoi a II-a

strofă,apoi tot

cântecul).

- se analizează

duratele

sunetelor din

refrenul deînceput şi de

sfărşit al

cântecului.

- se aşază

eşantioane

corespunzătoare

Exerciţiul

 

Exerciţiul

 

Page 8: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 8/9

duratelor şi se

cântă după ele.

REALIZAREA

JOCULUI “

MERSUL

OAMENILOR”

Copiii vor 

executa paşii

  pe lângă

marginea

covorului

( pătrimi,

optimi, doimi )

-patrimi

Ta-ta mer- ge pe

că-ra-re / Cu pas

drept şi mân-dru

ta-re.

-optimi

Şi co-pi-lul su-ie

iu-te/ Ca s-a-

 jun-gă-n vărf de

mun-te

-doimi

Mo-şul mer-ge

că-ti-nel/ Du-ce

mai mulţi ani cu

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul

 

frontală

Page 9: 1proiectmuzica

5/13/2018 1proiectmuzica - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/1proiectmuzica 9/9

el.

EVALUAREA

FINALĂ

Educatoarea

face aprecieri

verbale

individuale sau

colective cu

  privire la

comportamentul

copiilor şi oferă

recompense.

Conversatia Recompense Individual,

frontal

,,Balerina-ntr-un picior,, de L. Comes

Ce sa fie, ce sa fie ?Ce pitic cu palarie? Nu-I pitic? Nu! Nu! Nu-I pitic? Nu! Nu!

RefrenDupa ploaie de-obiceiSe trezeste dumneaeiSi se-nalta-ncetisor Balerina-ntr-un picior 

Balerina-ntr-un picior 

 Nu-I pitic nici umbreluta Nici sopron si nici casuta Nu-I pitic? Nu! Nu1 Nu-I pitic? Nu! Nu!